Nezapadáme v davu – myslíme „tak trochu jinak“

7 aplikací, bez kterých za humna už nikdy nevyjedete

K dovolené samozřejmě patří cestování a odpočinek od hektického pracovního života plného stresu a neustálého vyřizování hovorů a e-mailů přes mobilní telefon. Tak proč si neudělat během cestování menší změnu a nevyužít mobil i k něčemu příjemnému? Představme si několik aplikací, které jsou při cestování k nezaplacení.
CityMapper
Většina z nás již určitě zažila ten zmatek po příjezdu do cizího města. Jak se rychle zorientovat ve změti nových ulic a jiném systému MHD? Aplikace CityMapper nejen ukáže jak se do cílové destinace dostat nejrychleji, ale většinou také kolik bude cesta stát. Lze využít i trasy pro cyklisty, které nám umožní si při přesunu po městě užít také jeho krásy.


HotelTonight
Pro všechny, kteří neradi plánují dlouho dopředu je zde aplikace HotelTonight. Ta umožňuje rezervace pokojů v hotelech kolem nás na poslední chvíli. Takto můžeme někdy najít i výrazně zlevněné pokoje.
Airbnb
Tuto aplikaci zřejmě není třeba dlouze představovat. Ideální pomocník pro každého, kdo si chce rychle a levně najít ubytování a nerad využívá hotely. Největší výhodou Airbnb je také rozmanitost nabízených prostorů. Od rybářských chatrčí na břehu jezera až po honosné vily v centru města. Zkrátka pro každého něco.
Beanhunter
Pro všechny milovníky dobré kávy je vhodným parťákem na cesty aplikace Beanhunter. Ta vyhledá nejbližší kavárny a zobrazí jejich recenze. Nechybí ani fotografie interiéru a komentáře dalších uživatelů aplikace.
Foursquare
V podobném duchu jako Beanhunter funguje také Foursquare, který se však zameřuje na všechny oblasti života. Od památek až po restaurace, vše s fotografiemi a hodnocením. Není nic horšího než navštívit první restauraci, která se objeví na obzoru. S Foursquare už tuhle chybu určitě nikdy neuděláte.
Duolingo
Takřka každý kdo tráví čas v Praze již potkal cizince, kteří se ho ptali na cestu. Neexistuje nic, co by konverzaci s nimi uvolnilo více než alespoň pokus o rozhovor v češtině. K tomu může být velmi nápomocná aplikace Duolingo, která jazykový kurz provádí jako zábavnou hru, kterou můžeme hrát při cestách metrem nebo letadlem. A při rozhovoru s japonským zemědělcem se alespoň můžete spolehnout na pár základních frází, které jste se naučili během hraní Duolinga v letadle.
Google Translate
Pokud ani základní fráze z Duolinga nestačí, přichází všemocný Google a jeho Translate. Přeloží nejen slova, která v něm vyhledáme, ale také dokáže přeložit cedule a nápisy pomocí fotoaparátu. A při konverzaci v baru je k nezaplacení možnost překladu celých frází, které poté jen ukážeme druhé osobě již přeložené do cílového jazyka.
 
Všechny z uvedených aplikací jsou zdarma ke stažení a samozřejmě k dispozici pro iOS a Android, tak už na nic nečekejte a zjednodušte si poznávání cizích zemí.
 

Navštivte až 30 destinací za rok! Cestování s nízkým rozpočtem nebylo nikdy snazší!

Velmi častou konverzační vsuvkou bývá věta „Já bych cestoval, ale“. Obvykle následují dvě variace této věty. Buď nemám čas nebo peníze. Tento článek však dokáže, že peníze se vždy najdou pokud
je vůle. V dnešní době se můžeme setkat s lidmi, kteří za rok navštíví 30 destinací a vystačí
si s částkou kolem 50 tisíc Kč. Tím hlavním co k cestování potřebujeme tedy nejsou peníze, ale odvaha a odhodlání jít stále dál.
Levné destinace
Stále populárnějšími se stávají země jako Thajsko, Nepál a Vietnam. Nejdražší záležitostí na podobných zemích je samozřejmě letenka, ale ve chvíli kdy se do těchto zemí dostanete, problémy s výdaji již nejsou tak aktuální. Není problémem sehnat hostel uprostřed nádherné přírody za cenu, která by se mohla rovnat například ceně obložené bagety v ČR.

Není kam spěchat 
Rychlé způsoby přepravy jsou zpravidla drahé. Například cesta z Pekingu do Šanghaje vysokorychlostním vlakem vyjde na zhruba 3 tisíce Kč, ale existuje pomalejší a méně komfortní varianta, která náklady na přepravu sníží přibližně na třetinu. Tyto maličkosti se v dlouhém období nastřádají a mohou ušetřit spoustu peněz. Zároveň je známou pravdou to, že pokud nikam nespěcháme, všímáme si našeho okolí více. A o tom by přece cestování mělo být.
Vyhýbejte se restauracím
Jídlo ze stánku na ulici je ve většině destinací mnohem levnější než v restauracích a také nabízí autentičtější pohled na stravování v dané zemi. Navíc existuje možnost smlouvání o ceně, což v restauraci nepřipadá v úvahu. Zřejmě nejúspornější variantou je nákup surovin a příprava jídla
na vlastní pěst. K tomu se dají využít trhy, ale také místní farmáři a zemědělci.

Splynout s místními
Důležité je sledovat také jak se chovají lidé kolem nás a brát si z tohoto chování ponaučení. Využívají při svých cestách městem MHD, kolo nebo se přesouvají pěšky? Kde nejčastěji nakupují? Čím více informací takto zjistíme, tím méně jich budeme později muset získat metodou pokus-omyl. Protože místní jsou ti, kdo znají své město nejlépe. K nezaplacení je také najít si nové přátele, kteří nám mohou poskytnout velmi cenné rady a tipy.
Práce je všude
Spousta portálů jako workaway.info obsahuje nabídky práce pro dobrovolníky výměnou za přespaní nebo jídlo. Pro někoho kdo umí dobře anglicky by neměl být problém najít si práci jako recepční, au pair nebo třeba průvodce. Tyto malé příjmy se nasčítají a teoreticky nám mohou umožnit cestovat neomezeně dlouho.
A jak bude vypadat Vaše letošní dovolená? Máte nějaké další osobní tipy pro levné a pestré cestování?
 

Zdravý životní styl - volba, která udělá Váš život pestřejším

Nepleťme si zdravý životní styl se zdravým stravováním, neb zdravé stravování je pouhou jednou složkou tohoto uceleného komplexu životních zásad, postojů a aktivit. Ať už se jeho principy řídíte dlouhodobě nebo jste „nováčkem v oboru“ spojují Vás stejné hodnoty, jejichž dodržování znamená jediné: správná cesta k vytouženému cíli.
Díky zdravému životnímu stylu se budete cítit dlouhodobě více fit, plni energie, elánu, pozitivní nálady a co je hlavní, eliminujete rizika všech onemocnění. Pravidla jsou naprosto jednoduchá a zvládne je dodržovat opravdu každý: vyvážená a pestrá strava, dostatečný pitný režim, aspoň minimální denní sportovní aktivita (i procházka se počítá!), přiměřený spánek. Ale to není ještě vše, pokud chceme žít zdravě musíme i myslet a cítit se dobře. Proto věnujte pozornost i duševní hygieně, vyvarujte se stresu či se jej snažte řídit pozitivními způsoby (zpěv, společnost přátel, sport, aj.), zapomeňte na cigarety a alkohol ve větší míře. Sestavte si svůj osobní plán pro zdravý životní styl a držte se toho, co jste si sami nastavili, volba je jen na Vás – jak budou vypadat Vaše denní rituály?
5 základních zásad:


1 Sledujte svou hmotnost
Vaše tělesná hmotnost by neměla překročit ideální hmotnost pro Váš věk a výšku o více než 5 kg. Svou ideální hmotnost si můžete spočítat díky koeficientu BMI. Mějte na paměti, že tuto první zásadu můžete velice snadno ovlivnit nejen volbou vhodné stravy, ale také jakýmkoliv sportem ať už pod dohledem trenéra či procházkami.


2 Jezte pestrou a vyváženou stravu
Pestrost stravy je určitou zárukou vyváženosti příjmu jednotlivých živin, které naše tělo pro své správné fungování jednoduše potřebuje. Nutno ovšem podotknout, že každý z nás potřebuje pro správné fungování svého těla odlišný příjem zdraví prospěšných látek, a proto níže uvedené hodnoty chápejte jako obecně míněné a výchozí hodnoty. Doporučení zní:
 • Strava by se měla skládat přibližně z 60% sacharidů, 20% tuků a 20% bílkovin
 • Jezte 5-6 denně menší porce a pokuste se nevynechávat snídani – ta slouží jako startér metabolismu
 • Zařaďte do svého denního jídelníčku ovoce i zeleninu
 • Snažte se lepkové produkty nahradit jinou alternativou a přemýšlejte nad přílohami (bílé pečivo, těstoviny, knedlíky, …)
 • Přemýšlejte nad mléčnými výrobky (raději si dejte tučný tvaroh než odtučněný, jeho kvalita a výživová hodnota pro Vaše tělo mnohonásobně převyšuje „ochuzenou“ náhradu“
 • Zařaďte do svého jídelníčku luštěniny a rybí maso
 • Omezte množství soli, rafinovaného cukru, koření a dochucovadel ve vašem jídelníčku
 • Dbejte na dodržování pitného režimu ideální je obyčejná voda a čaje, vyhněte se ve větším množství kávě a slazeným vodám
3 Zaměřte se na spánek
Člověk potřebuje v průměru 7-9 hodin nerušeného spánku denně pro to, aby jeho tělo dostatečně po náročném dni regenerovalo to jak na úrovni fyzické, tak i té psychické. Z toho důvodu bychom se měli vyvarovat nadměrnému pití kofeinových nápojů a extrémní psychické zátěži. Dostatečný spánek totiž zlepšuje paměť, výkonnost a produktivitu. Dále také odbourává stres a podrážděnost, obnovuje energii, zlepšuje náladu, napomáhá správné funkci organismu a v neposlední řadě zvyšuje odolnosti proti infekčním nemocem a léčí. Krátký spánek během dne může být velice osvěžující, ovšem pouze za předpokladu, že skutečně dodržíme chronicky známých „20 minut“. To je doba, po kterou je během denní siesty skutečně nejúčinnější, a navíc nijak nenarušuje kvalitní noční spánek.
4 Žijte aktivně, aktivní odpočinek je také odpočinkem
Pohybová aktivita je nezbytná, pokud to se zdravým životním stylem myslíme opravdu vážně. Díky sportu lze předcházet mnohým onemocněním či může oddálit nástup a následky nemoci. Nejen, že napomáhá k redukci a udržení naší váhy, ale má také významný vliv na naši psychiku čímž pozitivně přispívá k našemu myšlení, vnímání představivosti, vůli, emocím a také pozornosti.


5 Myslete pozitivně
Říká se, že „pozitivní mysl je klíčem ke zdraví“, ale co to znamená v praxi? Naše emoce a celkově myšlení ovlivňují naše úspěchy. Pozitivní myšlení s sebou přináší vnitřní klid, díky kterému se naše cesta k vytouženému cíli stává snadnější. Tento vnitřní klid s sebou nese úspěch, zdraví, lepší vztahy, spokojenost, a tedy jednoznačně i pocity štěstí. Sečteno podtrženo, nemůžete spoléhat na to, že negativní přístup k životu přinese zralé a šťavnaté ovoce, budete-li zacykleni v chmurách a negaci, projeví se tento přístup nejen na vašich dnech a mezilidských vztazích, ale také na celkovém zdravotním stavu. Pamatujte, hlava a tělo, to jsou dva činitelé, kteří pracují ruku v ruce a jen těžko odpouštějí zaškobrtnutí toho druhého.

Držte se těchto pěti základních bodů a dále je rozšiřujte o další promyšlené kroky. Nespěchejte. Není účelem vnímat tento nový postoj k životu jako mus, povinnost, nad kterou musíte každou minutu přemýšlet a bát se chyb. Chybovat je lidské, ale kdo nic nezkusí, nic nezíská. Vytvořte si vztah k novému postoji, bavte se jím, užívejte si ho, výsledky se dostaví brzy. A prosím! Hlavně nic nepřehánějte, již naše babičky razily pravidlo „všeho s mírou“. Toto nové nastavení bude i pro Vaše tělo novinkou, kterou v počátcích musí nejprve vstřebat. Proto ho nestresujte a nenuťte ho bojovat proti „starým dobrým zaběhlým stereotypům“, seznamte ho s novou výhybkou, cestu po neznámých kolejích si zvolí samo.
 
 

Nejlepší domácí pleťové masky. Nádherná a vyživená pleť během několika minut!

Ať už z důvodu prevence či jako následné péče o unavenou zatíženou pokožku bychom měli myslet především i na svou pleť. Ta může být mnohými vnějšími faktory skutečně zatížená a unavená, což se může projevit její sníženou elasticitou, zašednutím, prohlubováním vrásek, praskáním, tvorbou nepříjemných vyrážek a pupínků aj.
Přinášíme Vám tipy na několik skutečně výživných a jednoduchých pleťových masek, které si dokážete připravit a aplikovat sami z pohodlí domova. Ať už trpíte na suchou či mastnou pleť, nezoufejte. Poradíme Vám, jak pokožce opět dodat ztracené vitamíny a minerály a jednoduše zazářit.
Čistící maska
Potřebujete dokonale vyčistit zanesené póry a nevíte jak na to? Na tuto úžasnou peelingovou masku potřebujete pouze dvě suroviny:
 • Ovesná mouka
 • Voda
Rozmíchejte v mističce trošku ovesné mouky s vodou a míchejte do hladka, dokud se mouka s vodou nespojí a nevytvoří jemnou tekutou kaši. Tu pak šetrně naneste na očištěnou, vysušenou pleť.
Pohodlně se usaďte a nechte masku schnout tak dlouho, dokud nepopraská. Pečlivě a jemně ji odrolte z obličeje a podívejte se, jak se Vám rychle, snadno a levně podařilo vyčistit zanesené póry.
Avokádo pro citlivou pleť
Milovníci avokáda to již jistě vědí, Vám ostatním prozradíme malé tajemství o této výjimečné zdravé plodině. Avokádo a primárně pak jeho olej ocení snad každá žena. Avokádový olej lze získat jednoduše šetrným lisováním za studena, díky kterému si v sobě ponechá všechny prospěšné a vyživující látky, pro které si získal takovou oblibu.
Benefitem avokádového oleje je, že jeho účinky jsou antialergické, a proto ho lze používat skutečně na všechny typy pleti. Obsahuje vysoký podíl draslíku, který je považován za minerál mládí, jehož účinky pozitivně hodnotí i ženy v menopauze. Regeneruje ochablou a povadlou pleť obličeje, a to i v oblasti okolo očí. Vitamíny D a E pokožku nejen zbavují vrásek, ale dodávají jí i svěžest a jas.
Potřebujete:
 • Jedno zralé avokádo
Půlku až celé avokádo dohladka rozmixujte dohladka. Nešetřete se a klidně i poctivou vrstvu tohoto hladkého přírodního krému naneste na očištěnou a osušenou pleť. Nechte působit 10 – 20 minut a poté ideálně setřete jemným ručníkem navlhčeném v teplé vodě. Výsledkem Vám bude zdravá, zářivá a okouzlující pleť.
Mladistvá a svěží
Bílý jogurt s medem nám může být snídaní pro zahnání ranního hladu, ale také jako perfektním pomocníkem pro zklidnění podrážděné a zarudlé pleti.
Potřebujete:
 • Bílý jogurt
 • Med
Pro maximální efekt složek a jogurtových kultur mějte na paměti, že jogurt, ze kterého budete masku připravovat musí mít pokojovou teplotu. Platí, že na jednu polévkovou lžící jogurtu přidáte vždy jednu lžíci tekutého medu. Dle potřeby namícháte požadované množství směsi. Obě tyto složky spolu důkladně promíchejte a naneste na očištěný a osušený obličej. Nechte působit 10 – 15 minut a poté jogurtovo-medovou směs z obličeje jednoduše smyjte. Pro dokonalejší péči a konečný efekt použijte ještě žínku. Tou jemně drhněte plynulými krouživými pohyby obličejovou pokožku. Zbavíte se tak  nelichotivých mrtvých tkání. Po tomto konečném kroku pleť jednoduše omyjte a hydratujte krémem. Vaše pleť bude hedvábná a vláčná.

Věnujte své pleti trochu času a péče, využívejte k jejímu rozmazlování přírodní a kvalitní produkty, které Vás ani zdaleka nebudou stát tolik, co klasická komerční kosmetika a pozorujte ten rozdíl. Rozjasněte svou tvář a okolí.

Podělte se s námi, jaká ja Vaše nejoblíbenější maska na obličej.
 

Lžou vám ? 8 tipů jak to poznat

V USA byly zveřejněny některé z praktik FBI a jednou z nich je i poznání, kdy Vám Váš protějšek lže nebo zamlčuje informace.  Metoda je postavená na řeči těla a pozorování určitých aspektů. Vybrali jsme pro vás ty nejdůležitější:
 
Nadměrné pocení
Jedním ze základních ukazatelů  je nadměrné pocení. Nervózní člověk se potí mnohem více. Nejčastěji se potí dlaně, zátylek nebo čelo. Zde je potřeba podotknout, že nervozita může být způsobena mnoha faktory a ne vždy jenom snahou oklamat nás.

Zrychlený pohyb očí zleva doprava
V tomto případě jde o fyziologickou reakci, která ukazuje na to, že se někdo ocitl v maximálně nekomfortní situaci. Většinou se tak stane při nepříjemné otázce kdy člověk ví, že mu něco hrozí. Pohyb očí tak naznačuje jeho touhu uniknout.
 
Rychlé mrkání
Pokud je  člověk v pohodě mrká 5-6x za minutu, tedy 1x každých 10-12 vteřin. Pokud si člověk není sám sebou jistý jeho mrkání se zrychlí nebo mrkne 5-6x rychle za sebou.
 
Nesouhlasné kroucení hlavou
Zkuste pozorovat své okolí. Mnoho lidí, kteří hovoří pravdu si souhlasně pokyvují hlavou. Pokud lžou tak podvědomě hlavou vrtí. Jedná se o velmi jemné pohyby, ale pokud se na ně soustředíte určitě si jich všimnete.

Dlouhé sevření víček při mrknutí
Při normálním mrkání necháme oči zavřené maximálně 0,4 sekundy. Pokud náš protějšek nemluví pravdu tento čas se prodlouží někdy až na 2 sekundy. Jedná se o podvědomý obranný mechanismus – člověk se chce při lhaní ukrýt před svým okolím.
 
Falešný úsměv
Pokud se vám chce někdo zalíbit, nebo vás přesvědčit o svém úmyslu může k tomu používat úsměv. Pokud je tento úsměv falešný a svědčí o jeho nekalých úmyslech tak je jednoduše rozeznatelný – netvoří se vrásky kolem očí, které při srdečném úsměvu jsou viditelné.

 Červenání se
Mnoho lidí se začne samo červenat pokud dělají něco o čem podvědomě ví, že není správné. Červenání způsobuje vyplavení adrenalinu.
 
Suché rty
Všímejte si rtů. Pokud je má člověk stáhnuté a bledé je velká pravděpodobnost, že klame. V důsledku chemických reakcí v těle budou o takové osoby rty i vysušené a mluvící člověk si je potřebuje mnohem častěji zvlhčovat jazykem.
 
Přemýšlejte
Nakonec rada od nás, kterou američtí experti neuvádí. Při každém rozhovoru nebo čtení materiálu pozorně poslouchejte a přemýšlejte.  Člověk, který vám lže se často opakuje a při delším rozhovoru se do svých lží zamotává a říká protichůdné informace. Používejte zdravý selský rozum, přemýšlejte o věcech co vám proti strana povídá a pokud si necháte zdravý odstup málokdy se stane, že vás někdo napálí.

Mistrovství světa v hokeji

Tak jako každý rok, tak i letos nás čeká několik vrcholových sportovních akcí při kterých se mnohé domácnosti mění v tábor sportovních fanoušků.  Olympiáda už je za námi a před námi je hokejové mistrovství světa.
 
Od 4. do 20 května se hraje v dánských městech Kodani a Herningu.  V této době se většina mužské populace, a několik málo žen, mění na hokejové experty a není radno s nimi zavádět rozhovory na jiná témata. Proto si vám dovolujeme přinést několik rad, které udělají váš manželský nebo partnerský vztah i v těchto dnech snesitelný.
 
Ženy by měly v této době respektovat základní pravidla. Vycházíme z úvahy, že muži sledují hokej, pokud je to náhodou obráceně tak tyto pravidla platí i pro muže. Pokud sledujete sportovní klání společně a ještě k tomu fandíte stejnému týmu, jste šťastní a nemusíte dále číst.
 
 1. Základní pravidla
  1. Hokej se hraje na třetiny, kdy každá trvá 20minut čistého času
  2. Přestávka trvá zpravidla 15 minut
  3. Zápas není součtem těchto hodnot, standardně trvá 2 hodiny a více
  4. Před a po zápase je potřeba určitá doba na přípravu a na zhodnocení.
  5. Nehodnotí se kráse sportovců ani jejich oblečení, hokej není fotbal.
 2. Manžel je v této době neomezeným vládcem televizního ovladače. Pokud máte více aparátů, tak samozřejmě toho největšího televizoru, případně nejbližšího.
 3. Manželka v době zápasu nevykonává žádnou činnost, která by vizuálně nebo sluchově narušila přenos.
 4. Před každým zápasem žena v dostatečném předstihu připraví občerstvení, které se doplňuje pouze o přestávkách, nikdy v průběhu třetiny
 5. Manželka se nezdržuje v blízkosti televize v době přenosu a to za žádných okolností.
 6. O přestávce je toaleta vyhrazena pouze pro muže.
 7. V době celého mistrovství se doporučuje nevyžadovat sex.
 8. V případě, že žena může sledovat zápas po boku muže musí se vyvarovat veškerých komentářů a dotazů.
 9. Je dobré dopředu zjisti, jakému mužstvu fandíme.
 10. Pokud máte, dámy, doma podobného fanouška, domluvte si kávu s kamarádkou, zajistíte klid nejen svým nervům.
 
A pro přehlednost ještě přinášíme rozlosování zápasů České reprezentace
5. 5. od 20:15 Česko – Slovensko
6. 5. od 16:15 Švédsko – Česko
8. 5. od 20:15 Česko – Švýcarsko
10. 5. od 20:15 Česko – Rusko
11. 5. od 20:15 Bělorusko – Česko
13. 5. od 16:15 Francie – Česko
14. 5. od 20:15 Česko - Rakousko
Další zápasy záleží na úspěšnosti českých hokejistů.
 
Sportu zdar a hokeji zvlášť !!!!
 
 
www.maccafe.cz
Getrun
MacCafe.cz
redakce@maccafe.cz
(c) MacCafe.cz | realizace 3Nicom