Nezapadáme v davu – myslíme „tak trochu jinak“

Weby Wokna Wychytávky - 35. týden

A je to tady, prázdniny bohužel končí, školní čas začíná a my vám přinášíme několik studentských serverů tentokrát zaměřených spíše na vysokoškoláky.
 
Primát.cz - Usnadníme ti studium
Primát.cz - Usnadníme ti studium - https://www.primat.cz
Přidej se k nám a získej přístup ke studijním materiálům, vyměňuj si zkušenosti s ostatními studenty a měj přehled o tom, co se zrovna děje. 
HyperStudent.cz - průvodce studentským životem
HyperStudent.cz - průvodce studentským životem - http://www.hyperstudent.cz
Web HyperStudent spatřil světlo světa, po mnoha měsících příprav, na počátku školního roku 2007. Vznikl ze snahy několika vysokoškolských studentů poskytnout svým vrstevníkům na jednom místě jednoduše, stručně, srozumitelně a uceleně důležité informace týkající se studia a věcech s ním spojeným.


Unium.cz - Studijní materiály, reference vyučujících - studentský serverUnium.cz - Studijní materiály, reference vyučujících - studentský server - http://www.unium.cz
Unium.cz je studentský server určený pro sdílení studijních materiálů, referencí vyučujících a snadnou komunikaci mezi spolužáky.Všichni všem - Studijní materiály vysokých a středních školVšichni všem - Studijní materiály vysokých a středních školhttp://www.vsichnivsem.cz
Taháky, semestrálky, písemky, poznámky, protokoly a další studijní materiály do školy. Vše si můžeš stáhnout ZDARMA a jestě máš šanci vyhrát skvělé ceny.


Studijni-svet.cz - Studijní materiály do školy a k maturitěStudijni-svet.cz - Studijní materiály do školy a k maturitěhttps://studijni-svet.cz
Hlavní web skupiny stránek, která se řadí mezi nejnavštěvovanější u nás. Najdete zde tisíce maturitních otázek, prezentace nebo recenze škol. 
 
Můžete si být jisti, že s těmito servery, budete skvěle připraveni opravdu na všechno!

Nový muzikál Doktor Ox - každý konečně může milovat koho chce!

Muzikálová komedie inspirovaná povídkou Julese Verna z produkce Divadla Hybernia, ve které konečně může každý milovat, koho chce, myslet si co chce, ale nejdříve si musí tuhle svobodu vybudovat, jde do finále. Muzikál o mladých hrdinech, kteří se vzepřou záměru zločinného Doktora Oxe. Muzikál, ve kterém není nouze o dramatické scény. Hlavní postava ukazuje jedince, který chce masově ovládat myšlení obyvatel, a to je v dnešní době virtuální reality a internetu velice aktuální.

Nový muzikál Doktor Ox - každý konečně může milovat koho chcePodle slov autora a režiséra Zdeňka Zelenky,  díky náročnému dvouměsíčnímu zkoušení zastávají účinkující svoje  role na jedničku, role je baví, a to i díky skvělé hudbě Jiřího Škorpíka a vtipným textům Borise Pralovszkého. Snažíme se společně vytvořit muzikál tak, aby byl plný hravosti, humoru ale i nadčasových myšlenek.  


"Zkoušky jsou naplánované na dva měsíce od 9 do 17 hodin včetně choreografie a korepetici. A scéna se opakuje každá tolikrát, dokud není splněný účel daný libretem" uvádí Zdeněk Zelenka

Nový muzikám Doktor Ox - každý konečně může milovat koho chcePetra Vraspírová, představitelka jedné z hlavních rolí Amélie, mladé dívky plné snů, se na roli těší. Na nebojácné dívce, která potkává lásku svého života, za kterou bojuje ze všech sil, má nejraději její hlavu plnou snů, její vzdor vůči celé společnosti. Její něžné já, které se otevírá v několika písních. Její víru věřit ve své vlastní já a jít za svým srdcem stůj co stůj. “Do role, která se mi tak dobře učí, vyplním i sama sebe a věřím, že budeme obě jako jedna bytost".     
 
Anička Slováčková, která se zhostila postavy Cordelie, ji vnímá jako lehkou rebelku. „Vystavuji si  jí tak , aby se mi hrála hezky a něco společného bych v ní alespoň trochu našla,“ říká Anička a dodává: „ Myslím, že do premiéry nebudu spokojená, zkoušky jsou dost náročné,  tak uvidíme, ale věřím v dobrý výsledek.“  

Nový muzikám Doktor Ox - každý konečně může milovat koho chceJiří Korn, (alternuje s Martinem Poštou) představitel Doktora Oxe je s napsáním hlavní postavy spokojen, i když úkol ztvárnit ji bude nelehký. Zamýšlí se nad postavou a popisuje ji:  „Doktor Ox  při honbě za úspěchem a za naplněním jeho představ a tužeb je ochoten se bez skrupulí spojit s kýmkoli. Je bez  soucitu a tím i bez duše. Je příkladem bezohledné lidské touhy ovládat ostatní. Je to smutné, avšak už jsme za dobu lidské existence byli svědky mnohých exemplárních případů. No, úkol pro mě nelehký. Zdá se, že mám duši.  Každopádně po představení budu šťastný a budu si namlouvat, že to byl zlý sen.  Způsob prezentace této osoby bude nutné postupně uchopit. Uvidím, zda se mi to podaří". 
Režisér Zdeněk Zelenka oceňuje účinkující, jejich herecké, taneční a činoherní výkony, které jsou zejména v hlavních rolích velmi náročné. Zmiňuje například jednu z hlavních postav Tristona. Postava se v průběhu děje mění z naivního chlapce až po mladíka, který se odvážně dokáže v dramatické situaci postavit na stranu spravedlnosti. „Muzikál by měl nejen pobavit, ale měl by mít i vyšší ambice. A tady ta myšlenková nadstavba je, jak doufám  docela čitelná," popisuje Zelenka. Dodává, že konec muzikálu bude pro diváky velkým překvapením, prozradit může snad jen to, že se odehraje v současnosti.

Autoři ve svém díle tak varují před lidmi, kteří se snaží ovládat myšlení obyvatel za každou cenu a jdou přes mrtvoly - což je Doktor Ox. Tvůrci věří, že premiéra, která je naplánovaná na 5. října v Divadle Hybernia , splní očekávání. Bude  to muzikál zábavný a pro diváky svým zpracováním, svým záměrem atraktivní a v současné nabídce muzikálů bude snad vítaným žánrovým osvěžením.
Foto: Doktor Ox /Divadlo Hybernia/MacCafe.cz
Námět: Jules Verne, libreto a režie: Zdeněk Zelenka, hudba: Jiří Škorpík, texty písní: Boris Pralovszký, choreografie: Ivana Hannichová, scéna: Petr Hloušek, kostýmy: Roman Šolc.


Hrají a zpívají: Jiří Korn | Martin Pošta, Peter Pecha | Petr Ryšavý, Ladislav Korbel | Ondřej Bábor, Petra Vraspírová | Ivana Korolová, Vojtěch Drahokoupil | Lukáš Randák, Jakub Šlégr | Tomáš Smička, Barbara Chybová | Aneta Dobešová, Františka Stropnická | Anna Slováčková, Kateřina Brožová | Dita Hořínková, Andrej Hryc | Tomáš Trapl, Vanda Károlyi | Renata Podlipská, Ernesto Čekan, Vlastimil Korec | Jiří Zonyga, Rudolf Kubík | David Uličník

Po stopách hrdinů: Praktické postřehy z překonání 750 km treku (Sbírka ještě pár dní potrvá)

Jakub Engelmajer je už sice dávno doma, sbírka pro vojáky, policisty a hasiče s následky služebního úrazu ale ještě pár dnů poběží. A tak i Facebooková stránka Po stopách hrdinů je stále živá, Jakub se zde dělí o své postřehy stran organizace svého měsíčního přechodu od Dukly na Děvín, zkušenosti s výstrojí a dalšími praktickými a zajímavými věcmi, jejichž shrnutí přináší tento článek…

Po stopách hrdinů: Praktické postřehy z překonání 750 km treku (Sbírka ještě pár dní potrvá)Jak je takový měsíční trek nákladný na finance?
Během přechodu jsem utratil cca 18 tisíc korun, a to především za jídlo, ubytování a dopravu. Což průměrně vychází na nějakých asi 600 Kč denně. Po odečtení nájmu a běžných životních nákladů za jídlo jsem byl skoro na nule (pozn. red. – Jakub nebyl sponzorován a samozřejmě si nebral ani nic ze sbírky). Mnoho lidí to řeší tak, že dá před cestou výpověď z nájmu nebo byt dočasně pronajme někomu jinému, jenže to v mém případě nešlo. A obecně nejsou náklady za takovou cestu extra vysoké – jde o cenu dovolené u moře na 10 dní v Řecku. A ještě jsem vlastně taky ušetřil, protože jsem kvůli cestě dva měsíce nechodil na střelnici a nic nekupoval pro své hobby. Jinak ale výše uvedenou cenu výrazně snižuje, že do ní nepočítám investici do výbavy, protože velkou část výbavy už jsem měl koupenou z dřívější doby a nejde o jednorázový výdaj – výbava mi bude sloužit dál.
 
Do nákladů nepočítám ani cca tři tisíce za administraci sbírky a čas přípravy cesty i právě sbírky, což bylo x hodin po dobu několika měsíců.
 
Co vše s sebou?
Základní váha mého batohu činila 9 kg. S jídlem/vodou/palivem (průběžně doplňovanými, jak to trasa umožnila) asi 13,5 kg. Kompletní seznam mého vybavení naleznete na https://www.geargrams.com/list?id=49542, včetně značek a modelů, hmotností a množství.

Jak pokračuje sbírka?
Policistce Ivetě a vojenskému průzkumníkovi Patrikovi stále ještě můžete pomoci. Sbírka, v níž je nyní 90000 korun, za což všem moc děkujeme, poběží ale už jen pár dní. Poté bude rozdělena na třetiny, zbývající třetina pomůže v budoucnu příjemci, který splní podobná kritéria – tzn. služební úraz nebo onemocnění související s výkonem služby mu nebude státem řádně kompenzováno, zároveň mu bude komplikovat další pracovní uplatnění, čímž se ocitne ve finanční nouzi. Nedávno se na Spolek VLČÍ MÁKY obrátil hasič, který tato kritéria splňuje, a tak je možné, že třetím příjemcem bude právě on. Každopádně peníze pomohou lidem, kteří si naši pozornost a pomoc zasluhují, zůstali však systémem bohužel zapomenuti.
 
Sbírkové konto 2801427994/2010

Po stopách hrdinů: Praktické postřehy z překonání 750 km treku (Sbírka ještě pár dní potrvá)Jak sloužilo zvolené vybavení?
becně jsem byl velmi spokojený (taky už mám něco odchozeno, tak bych si neměl vybrat špatně, no ne?).
Batoh Exos od Osprey Packs je výborna volba – je to stále ještě plnohodnotný batoh se všemi nutnostmi, které hiker potřebuje (hliníkový rám pro dobrou nosnost, odvětrávaná pohodlná záda, dobře přístupné kapsy, příprava pro hydrovak), a to s skvělou hmotností pouze 1100 g – což je hned úspora asi 1 kg oproti jiným batohům. Zvolil jsem verzi 48 l a jde podle mě o ideálni ultralight batoh pro ty, kdo nejdou ultralight až na kost. Kvalita batohu od Osprey je špičková. Vzhledem k váze je výdrž materiálu přirozeně menší, takže se k němu nelze chovat jako k vojenskému batohu z Cordury 1000, ale to asi dá rozum. Já nosím vespod pěnovou karimatku v tenkém obalu, a tak zároveň chráním batoh při odhožení, zasednutí atp.

Kompletní rozhovor naleznete zde

Redakčně kráceno

Weby Wokna Wychytávky - 34. týden

Konec prázdnin neznamená konec dovolených. Zaměřili jsme se na servery, které nám pomohou vybrat jak nebo kam cestovat
 

Amazing placeAmazing place - https://www.amazingplaces.cz
Co kdybyste nemuseli za skvělými službami, pohodlím a krásou jezdit do zahraničí? Projeli jsme Česko křížem krážem a vybrali jsme pro vás ta nejkouzelnější místa pro vaši dovolenou


 
Cestujeme.cz
Cestujeme.cz - https://www.cestujeme.cz
Denně tipy na levné letenky, zájezdy, pobyty 
GigaPlaces.com

GigaPlaces.com - https://www.gigaplaces.com
Načerpej inspiraci na svoje cesty


 
Cestujlevne.com

Cestujlevne.com - https://www.cestujlevne.com
Jediné místo, které cestovatelé navštíví před svou výpravou. Hledej boží průvodce, levné letenky či tipy na ubytování, cestuj levně!

 
Rakousko.cz

Rakousko.cz - http://www.rakousko.cz
Váš online ubytovací portál pro celé Rakousko
 

Na co jít do kina – 34.týden

Podle předpovědi počasí se konečně ochladí, a protože se má ochladit o hodně, tak je nejlepší před zimou se schovat do kinosálů.

Slender Man
Slender Man
USA  2018
Režie: Sylvain White
Hrají: Joey King, Annalise Basso, Javier Botet, Julia Goldani Telles, Jaz Sinclair
 
Dnešní nabídku začínáme hororem - tak trochu již s klasickým scénářem. Skupina středoškoláku se rozhodne popřít existenci tajemného Slender mana a začnou mizet .......Kryštůfek Robin
Christopher Robin 
USA 2018
Režie: Marc Forster
Hrají: Ewan McGregor, Hayley Atwell, Bronte Carmichael, Mark Gatiss

Dětský hrdina Kryštůfek Robin dospěl a ztratil se ve světě dospělých. Jeho plyšovým kamarádům nezbývá nic jiného než se do tohoto světa vydat a pomoc Kryštůvkovi rozpomenout se na svá dětská léta.
Léto

RUS-F  2018
Režie: Kirill Serebrennikov

Děj filmu nás zavede do Leningradu začátkem osmdesátých let minulého století, kdy sledujeme mladého Viktora, který prožívá léto plné hudby, přátelství a lásky.


Solo: Star Wars Story
Solo: Star Wars Story

USA  2018 135 min
Režie: Ron Howard 

Další z mnoha dílů Star Wars nás vrací v čase před původní díly. Nyní prožijeme mnohá dobrodružství s Hans Solem.

Neznámý voják
Tuntematon sotilas 

FIN 2017 135 min  
Režie: Aku Louhimies

Válečné drama vypráví příběh jedné finské vojenské jednotky ve Finsko-Ruské válce v roce 1941.

Aukce fotografií: Portréty pro Alenky

Aukce fotografií: Portréty pro Alenky. To je název výstavy/aukce, která proběhne v Týnské literární kavárně ve Starém Městě v Praze.

O co se jedná?
Fotograf Honza Kvarda má za sebou již mnoho charitativních projektů (hlavně kalendářů), ale nyní se rozhodl pro další krok – charitativní aukci. Tímto počinem chce získat finanční prostředky na pomoc ALEN – sdružení žen, z.s. Praha.
 
ALEN je pacientská organizace žen postižených rakovinou prsu. Klub si dává za svůj hlavní cíl pomáhat všem ženám, které onemocněly rakovinou prsu.
 
„Věříme, a všechny naše členky to potvrdí, že s tímto onemocněním se dá žít kvalitní život plný radost a bohatých aktivit. Naše činnost přispívá ke zlepšení psychického i fyzického zdravotního stavu, k rychlejšímu pochopení a smíření se s nemocí, k začlenění se do života, který se zdál nemocí narušen. Ke splnění těchto cílů pořádáme rekondiční a rehabilitační pobyty na jaře a na podzim každého roku…“ více informací naleznete zde

Honza:
„Již několik let se věnuji portrétní fotografii. Snažím se o to, aby mé fotografie měly přesah z roviny umělecké do oblasti lidské, vzájemných vztahů, empatie a pomoci druhým. Rozhodl jsem se podpořit organizaci ALEN - sdružení žen, z.s. 6. září v 18.00 v Týnské literární kavárně (Týnská 6, 110 00 Staré Město) organizuji dernisáž výstavy černobílých portrétů známých osobností a následně jejich dražbu, z níž výtěžek bude věnován sdružení ALEN - sdružení žen, z.s. Valerie Zawadská, Petr Nárožný, Berenika Kohoutová, Rudolf Hrušínský, Nela Boudová a další známé osobnosti, které jsem přizval ke spolupráci, se svojí účastí rozhodli podílet a podpořit tento projekt.​​“ Více informací zde

Vyzýváme Vás:

1: Zapište (nebo zapamatujte) si datum 6. 9. 2018 v šest hodin. V tento den proběhne dernisáž výstavy a první dobročinná aukce fotografa Honzy Kvardy. Získaný finanční obnos za fotografie bude věnován dámám z organizace ALEN – sdružení žen postižených rakovinou prsu.
2: Přijďte s dobrou náladou a pomozte pomoci dobré věci
3: Připravte se na večer plný dobré nálady, příjemné společnosti a soudržnosti
 
My holky z MacCafe.cz tam rozhodně budeme a již máme i vybraný portrét, o který chceme usilovat. Co Vy, jdete do toho společně s námi a dalšími lidmi, kteří se chtějí zasadit o dobrou věc? Těšíme se na Vás!

Návrat ztraceného Jana Kříže - uškodí jeho české kariéře rok v Německu?

Úspěšný český muzikálový herec, oceněný dvěma cenami Thálie, si na rok odskočil do sousedního Německa, kde byl obsazen do role významného muzikálu. Touto výraznou osobností je Jan Kříž, který se vrací do Divadla Hybernia a opět se vrátí do role Andreuciho resp. mladého Fausta v jednom z nejúspěšnějších muzikálů současnosti – Mefista – mj. také oceněný Thálii za dvojroli Mefista a Fausta v podání Josefa Vojtka.
 
Návrat ztraceného Jana Kříže - uškodí jeho české kariéře rok v Německu?Ač by se některým mohlo zdát, že rok je dlouhá doba, Jan Kříž si to nemyslí a návratu se neobává. “Uvidíme, jak obtížné to bude, ale očekávám, že by to neměl být velký problém. Rok není tolik a představení dobře drželo, takže si to teď pomalu budu opakovat, podívám se na video a věřím, že do toho zase zapadnu hladce. Dan Barták byl zlatý, že za mě na ten rok v roli zaskočil.”

 
Herec nemusel ani příliš dlouho nad návratem váhat. S tvůrci muzikálu Mefisto byl Jan předem domluvený, že roční pauza nastane a po ní se vrátí zpět na jeviště. “V Mefistovi je moc fajn parta lidí, takže se zpátky těším.” Dodává Jan Kříž s radostí. Na praxi a rozhled, který v Německu získal, ale jen tak nezapomene. “Je to hodně jiný svět. Němci mají velký náskok a je to dáno i tím, že se posledních dvacet let neustále učili přímo od Američanů, kteří mají v produkování velkých muzikálových show obrovskou tradici. Musím říct, že to byla velká škola a obrovská řemeslná zkušenost.”

Návrat ztraceného Jana Kříže - uškodí jeho české kariéře rok v Německu? Není to ovšem jen Divadlo Hybernia, co Jana táhlo zpět do rodné země. Odloučení od rodiny bylo náročné, ale vztah Jana a jeho ženy zahraniční cesta neohrozila. Naopak. “Bylo to velmi nelehké rozhodnutí, navíc do toho přišlo těhotenství mé ženy a teď už máme malého Filipa. Pro naši rodinu to byl těžký rok, který jsme však zvládli.” To, že jsou nyní velmi šťastní, Jan potvrzuje. “Zažíváme teď s Maruškou a malým Filipem hodně intenzivní a krásné období. První tři měsíce Filipova života byly náročné, protože jsem byl ještě v Německu, ale teď už naplno tatínkuju a moc si to užívám. Plánujeme stavbu domu, je s tím hodně práce a zařizování, ale moc se na věci, které nás teď čekají těšíme!”
 
Návrat ztraceného Jana Kříže - uškodí jeho české kariéře rok v Německu?Talentovaný herec byl Zdeňkem Zelenkou, jedním z tvůrců Mefista, obsazen do role mladého Fausta, který uzavřel smlouvu s ďáblem. Jan Kříž prozradil, že role mu sedla. “Myslím, že jsme společně se Zdeňkem Zelenkou našli pro mě ideálního mladého Fausta. Tato dvojrole je pro herce velmi zábavný úkol,” v reálném životě Jan smlouvu s ďáblem, podle jeho slov, zatím ještě neuzavřel, “Několikrát jsem se cítil blízko nebo si nebyl jistý. V naší branži je to hned. Naštěstí jsem zatím nemusel. Ale to víte, dokud herci nenabídnou natočit reklamu na nekvalitní nebo nebezpečný produkt nebo zpěvákovi zazpívat na kampani SPD za "5 mega", tak se to snadno mluví. Rád bych věřil, že mě nikdy okolnosti nedotlačí do kouta, abych musel podepsat smlouvu s ďáblem.”
 
Snad muzikálové hvězdě tento postoj zůstane a nezláká ho pokušení, stejně jako se ho nedrží nervozita při vystupování. “Občas mám zdravou trému. Myslím, že herec, který nemá nikdy zvýšený puls, když jde před diváky, dělá něco špatně. Je důležité využít ten zvýšený puls k “boji” a ne k “útěku”, jak se říká. Vždycky se snažím, abych uměl s nervy pracovat a spíš mi pomáhaly. To, že člověk může zapomenout text, je normální a není třeba se toho bát. Důležité je nepanikařit a využít svých zkušeností a možností, které ta situace má.”
V Divadle Hybernia se muzikál bude opět hrát od 14. září.    

Foto: archiv Divadla Hybernia
 

La Farma – osobitá restaurace na Vinohradech s venkovním posezením a skvělou atmosférou!

Restaurant La Farma
Lokace:

Čáslavská 2027/5, Vinohrady
 130 00 Praha 3
Kontakt:
725 466 555

La Farma - osobitá restaurace na Vinohradech s venkovním posezením a skvělou atmosférouJak už název napovídá, jedná se o restauraci, která si potrpí na původ svých surovin. Maso dodává pan František, ovoce a zeleninu obstarává Sluneční farma Vykáň a vejce dováží Statek Dvořák. Vše je tu domácí a navíc vynikající! Zajímá Vás příběh některého z farmářů? Stačí se zeptat a personál vám jej velmi ochotně odvypráví. Nenechte se zmást, že by v La Farma dělali jen českou kuchyni. La v názvu není náhodou, v menu totiž najdete i pokrmy mezinárodní kuchyně. Můžeme vám více než zaručit, že po návštěvě v La Farma se s největší pravděpodobností oprostíte od mezinárodního kontextu slova La a prostě si jen budete spokojeně a přejedeně prozpěvovat Lalala. Stejně tak, jako si restaurace potrpí na kvalitu svých surovin, potrpí si rovněž i na chování svého personálu. Zdejší zaměstnanci jsou opravdovou duší podniku…. s tak vlídnou, milou a ochotnou obsluhou se setkáte opravdu málokdy. A navíc? Usmívají se! Máte špatný den, tady Vám ho určitě zlepší.
 
Kromě stálého menu a polední nabídky si můžete pochutnat jako my na výborné snídani (i pozdní), o které lze bez sebemenších pochybnosti říci, že je dělaná s láskou - jako od maminky. Vybírat můžete mezi sladkou (wafle, palačinky) a slanou (vajíčka na různé způsoby, párky, chléb s avokádem / tvarohem) verzí. V nabídce nechybí ani výborné domácí limonády, káva a KAKAO! Pravé horké kakao v červeno-bílém, puntíkatém plecháčku. Zde jedna dobrá rada, plecháček s horkým nápojem pálí…

 
Naše zkušenosti:
Hemenex
(6 vajec, opečená slanina, chléb a tvarohová pomazánka s pažitkou)
Opečený chléb s našlehaným tvarohem s pažitkou
Kakao
Domácí bezinková limonáda
 
La Farma - osobitá restaurace na Vinohradech s venkovním posezením a skvělou atmosférou
Říkáte si, že to zní a vypadá až moc dobře, že? Tak to ještě není zdaleka vše… La Farma je totiž i cenově velmi příznivá a snídaně pro dva (na Vinohradech!) vás vyjde dle výběru kolem pěti, šesti stovek. Někomu by to mohlo přijít moc, ale vetře, že v Praze se dá posnídat podstatně dráž… NAVÍC ty porce?!…Budete mít co dělat všechno sníst… J
 


Zastavte se v La Farma a dopřejte si kvalitní, s láskou dělané a krásně naservírované jídlo v poklidné atmosféře venkovního posezení pražských Vinohrad.
 
https://lafarma.cz/
 

A teď z opačné strany: Když je žena/matka vojákyně daleko od rodiny

V zásadě by se dalo napsat, že pokud je vojákyní žena, vše výše popsané platí obráceně. Ale ne tak docela, přidávají se další náročné okolnosti...

Tak například muž, který zůstává doma a musí se postarat sám o domácnost, případně i děti, je přeci jen v náročnější situaci – oproti ženám nebyl veden ke schopnosti zastávat dvě plnohodnotné role, přijít z práce domů a nastoupit druhou směnu. S mnohem větší pravděpodobností bude potřebovat větší podporu od babiček a přátel.

a teď z opačné strany: Když je žena/matka vojákyně daleko od rodinyRozhodně mu ale nepomůže poučování a zavádění nových domácích pořádků (babičky, tchýně) nebo výčitky, že nemá čas a chuť jít na fotbálek (kamarádi). Naprostým tabu pak musí být pro okolí muže, jehož žena slouží v ozbrojených silách, jakékoli narážky typu „zda mu doma velí", natož „že je na té misi obklopena samými opuštěnými muži". Podobné hlášky nejsou vůbec vtipné, naopak jsou zcela nevhodné, zlé a zraňující. I kdyby je váš kamarád běžně strpěl, tak v době, kdy je jeho žena v misi, jimi můžete napáchat strašné škody (a vaše vyražené zuby jsou tím mírnějším následkem).

A teď z opačné strany: Když je žena/matka vojákyně daleko od rodinyA co vojákyně? Své odloučení může opět ze zřejmých důvodů nést ještě tísnivěji. Ví moc dobře, že její partner musí zvládat úkoly, které běžně neřeší, že může čelit nepříjemným situacím. Natož, pokud pečuje o děti. Pro ženy je mnohem důležitější dostávat podrobné praktické zprávy o životě doma. Dostávat je v pravidelnou dobu, třeba formou sms – jakmile vynecháte, ženy se velmi rychle začnou obávat, zda jste v pořádku. Proto je dobré dohlédnout třeba i na děti, aby mamince pravidelně psaly, a sám tak činit, i kdybyste si měl nastavit připomenutí.

V souvislosti s dětmi je pak nutné zmínit, že pro ženu jsou vždy na prvním místě. Daleko za nimi – je to biologická danost matek – jsou partner a rodinní příslušníci, jakkoli to neznamená, že o ně žena nemá zájem. Mít informace o dětech a od dětí, upřednostnit takové telefonáty (pokud je limit na telefonování omezen), je zcela přirozené, nesmíte to mít manželce/dceři/sestře za zlé. A obráceně – vojákyně by se měly pokusit trochu „ovládat" – zatímco třeba jejich pubertální děti nemají na líčení toho, co zrovna probírají ve škole a jak prospívají, příliš náladu, jejich muž každou minutu s telefonním sluchátkem ocení.

Nezkrácené znění článku naleznete zde
Redakčně kráceno
 
 

Vojenská přísaha – závazek, který zavazuje i ženu vojáka

Vojenská přísaha (nebo také slib) představuje slavnostní závazek k plnění vojenských povinností při obraně státu. Historicky vycházela a stále vychází z Ústavy, zákonů a vojenských řádů státu. Její složení je závazným právním a morálním aktem. Co to v praxi znamená? Pro každého vojáka, který ji stanoveným způsobem složí, se přísaha stává současně i zákonem. Ale skutečně se stává závazkem pouze pro vojáka? Nikoli. Ve chvíli, kdy ji Váš muž, přítel, syn, bratr, … složí, zavázal k ní i Vás. Od této chvíle jste se totiž stala „ženou armády“.

Vojenská přísaha - závazek, který zavazuje i ženu vojákaBýt „ženou armády“ s sebou, stejně jako rozhodnutí stát se vojákem, nese spoustu specifik. Už nikdy nebudete 100 % svobodná. Od této chvíle o Vašem dalším životě rozhoduje armáda. Naši muži, vojáci, kteří se rozhodli pro obranu naší vlasti si nepochybně zaslouží úctu a uznání. Dobrovolně si zvolili životní cestu, která bude mnohdy plná nebezpečí a nejistoty. Ovšem pokud hovoříme o úctě a uznání, neměli bychom zapomínat ani na ženy, které jsou jim oporou. Pokusili jste se někdy byť jen lehce zamyslet, co skutečně vojenský slib ve výkladu znamená? A pokud ano, zkusili jste to i na úrovni muž vs. žena? My ano a rozhodli jsme se, že Vám nabídneme oba pohledy na tento jeden závazek. Na závazek, který pro jednoho znamená splnění si snu a pro druhého může nastartovat cestu peklem.
 
Vojenská přísaha – muž (žena vojákyně)
 
„Já, voják, vědom si svých občanských a vlasteneckých povinností, slavnostně prohlašuji, že budu věrný České republice.
Budu vojákem statečným a ukázněným, budu plnit úkoly ozbrojených sil a budu dodržovat právní a vojenské předpisy.
Svědomitě se budu učit ovládat vojenskou techniku a zbraně, připravovat se k obraně České republiky a budu bránit ji proti vnějšímu napadení.
Pro obranu vlasti jsem připraven nasadit i svůj život.
Tak přísahám!“

Pokud se však na stejný slib podíváme optikou ženy, která do armády vstoupit nechtěla, a přesto skrze svého partnera vstoupila. Mohli bychom zjistit, že její oběť není o nic menší. Jak by asi taková přísaha „ženy armády“ vypadala:
 
„Já, žena vojáka ozbrojených sil, vědoma si jeho občanských a vlasteneckých povinností, slavnostně prohlašuji, že budu věrná svému muži a České republice.
Budu ženou statečnou, ukázněnou, silnou, odhodlanou a budu respektovat ustanovení vojenských předpisů, ke kterým se můj muž zavázal.
Svědomitě se budu učit ovládat své emoce a budu 100 % oporou muži, který se rozhodl učit ovládat vojenskou techniku a zbraně a připravovat se k obraně České republiky a bránit ji proti vnějšímu napadení.
Budu žít pro muže, který je pro obranu vlasti připraven nasadit i svůj život a budu mu vyjadřovat tolik lásky a podpory, kolik jen bude potřebovat. Budu mu doživotně věrná a oddaná.
Tak přísahám!“
 
Milé ženy armády, vyzýváme Vás, pomozte nám lépe pochopit tuto Vaši úlohu ve společnosti. Co pro Vás skutečně vojenská přísaha znamená? Nebojte se to sdílet s námi.
 

Weby Wokna Wychytávky - 33. týden

Kdo si hraje nezlobí - známá hláška ke konci prázdnin platí víc a víc. Dneska vám přinášíme weby s on-line hrami pro zkrácení dlouhé chvíle.


 
Skvěléhry.cz - online hry zdarma

Skvěléhry.cz - online hry zdarma - http://www.skvelehry.cz
Zahraj si skvělé online hry na oblíbeném herním webu Skvěléhry.cz. Každý den přidáváme nejlepší hry online, které si můžete zdarma zahrát!

 
Superhry.cz - online hry zdarma
Superhry.cz - online hry zdarmahttp://www.superhry.cz
Superhry.cz - více než 15500 prověřených online her zdarma ve více než 200 kategoriích. Nejnavštěvovanější herní web s online hrami v ČR a SR.


 
1001 Hry - Zahraj si zdarma hry pro mladé i staré!

1001 Hry - Zahraj si zdarma hry pro mladé i staré!http://www.1001hry.cz
Nejnovější a nejkrásnější hry sesbírané na 1 webové stránce! U nás jich nalezneš více jak 3500!


 
​Online hry
Online hry - http://www.cz-online-hry.cz
Online hry zdarma. Více jak 1000+ odzkoušených online her zdarma. 
​ONLINE HRY ZDARMA

ONLINE HRY ZDARMAhttps://poki.cz
Zahraj si Online Hry Zdarma na Poki.cz, nejlepší hřiště pro děti každého věku! Nové hry každý den. Vyber si oblíbenou hru, a bav se!

Kam za světovým muzikálem? Zkuste DJKT Plzeň!

Muzikál, to je vždy téma k diskusi, protože musíte vyřešit přinejmenším následující otázky: Na jaký? Kam? O čem to je? Kdo tam hraje? Vzhledem k tomu, že naše redakce má velmi široký záběr a od září se můžete těšit na pořádnou kulturní nálož, nebudete mít o tyto informace nouzi. V tomto článku vám přinášíme TIP, na co si určitě musíte pořídit lístky, a to s předstihem, protože věřte-nevěřte, sehnat lístky na poslední chvíli nebo v den představení není v dnešní době vůbec legrace. No a protože pražským muzikálům se budeme věnovat v jiném článku, podíváme se dnes za hranice hlavního města, konkrétně do Plzně, do Divadla Josefa Kajetána Tyla (DJKT).
 
Než se pustíme do toho, na co se v nadcházející divadelní sezóně můžete těštit, pojďme si říct něco málo o divadle. Kdo by nebyl zrovna fanouškem muzikálu, vybere si uřčitě i z jiného uměleckého segmentu, z nichž  DJKT nabízí celkem čtyři - konkrétně muzikál, opera, činohra a balet. Repertoár je postaven na předních světových inscenacích, ale i na původních novinkách a premiérách z per českých a zahraničních autorů. Mimo to můžete do DJKT zajít i na operní, symfonický, operetní či muzikálový koncert nebo na již tradiční nedělní koncertní matiné. 
Za zmínku rozhodně stojí plánované premiéry muzikálů Duch, Billy Elliot a Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť. K posledním dvěma zmíněným se ještě vrátíme v dalíšch článcích. K muzikálu Duch pro vás chystáme zajímavé rozhovory a reportáže. Na která představení se můžete od září těšit a na co rozhodně stojí zajít?
 
Kam za světovým muzikálem? Zkuste DJKT Plzeň!DUCH
DJKT chystá pro tuto sezónu opravdový světový hit, muzikál uvádněý s velkým úspechem na Broadway i West Endu! Jedná se o muzikál DUCH, jehož filmovou předlohou je stejnojmený film z roku 1990, v hlavní roli s Patrickem Swayze, Demi Moore a Whoopi Goldberg! Děj jistě není třeba nikterak dlouze představovat.Těšit se můžete i na stěžejní píseň Unchained Melody, jež zazněla na nejedné svatbě a patří k nejromantičtějším písním vůbec. DJKT tento muzíkál chystá ve spolupráci s pražským Hudebním divadlem v Karlíně. Hlavní role ztvární Pavel Režný (Sam) a Eva Staškovičová (Molly). Jedná se již o druhé české nastudování, první mělo na svědomí Městeské divadlo v Brně, kde byl  tento muzikál uveden v říjnu 2014.
Premiéra v DJKT je plánovaná na 29.9.2018.

Kam za světovým muzikálem? Zkuste DJKT Plzeň! West Side Story
Legenda mezi muzikály, kterou DJKT uvadí již od května loňského roku. Hledáte spojení klasické shakespearovské tragédie Romeo a Julie s naprosto geniální hudbou Leonarda Bernsteina, obohaceno navíc o jedny z nejnáročnějších tanečních čísel vůbec? Pak je West Side Story jasnou volbou, na kterou pravidelně sází i Broadway, West End i další světové scény. Světová premiéra tohoto muzikálu proběhla už v roce 1957 a za šedesát let své existence okouzlila již miliony  diváků. Těšit se můžete na hity jako Amerika a Maria! Hlavní role v tomto muzikálu ztvárňuje Pavel Režný (Tony) a Kateřina Falcová (Maria).
Nejbližší termíny představení: 24. a 25.10. 2018
 
Kam za světovým muzikálem? Zkuste DJKT Plzeň!DONAHA!
Režijní debut Dalibora Gondíka v komediálním muzikále Donaha! Tento muzikál byl po léta s úspěchem uvádněn i v Divadle na Vinohradech a dodnes je možné si na něj zajít také v Brně. A na co se můžete těšit? Dámy pozor! Na striptýz… Ano, je to v podtsatě taková „předloha“ filmu Magic Mike. Muzikál totiž pojednává o partě propuštěných amerických ocelářů, kteří nemohou zavadit o novou práci. Ze zoufalství se proto rozhodnou k neobvyklému kroku: vydělat si pomocí striptýzového vystoupení. Co na tom, že většina z nich nemá pro podobnou práci potřebnou průpravu ani fyzické předpoklady – nakonec půjdou zcela donaha! Zjistíte, že ne vždy je potřeba mít pekáč buchet na břiše a vy se budete výborně bavit.
Nejbližší termíny představení: 21.9., 6.10., 9.10. a 19.10.

Kam za světovým muzikálem? Zkuste DJKT Plzeň! Co takhle svatba, princi?
Pražské Studio dva vsadilo v roce 2016 na přepracování hudební pohádky Šílně smutná princezna na muzikál, který se  úspěšně reprízuje dodnes v hlavní roli s Janem Cinou a Berenikou Kohoutovou. Obdobně si hudební pohádku k přepracování zvolilo i DJKT, konkrétně Co takhle svatba, princi? No, kdo by neznal původní předlohu s Miroslavem Vladykou, Ivanou Andrlovou a Karlem Černochem? Nebo legenární hit Heidi Janků Když se načančám? To vše teď ožívá v novém kabátě právě na prknech plzeňského divadla. Ideální volba pro všechny, pro které je tato pohádka srdcovou záležitostí, nebo chtějí vyrazit do divadla s celou rodinou.
Nejbližší termíny představení: 1.9., 9.9, 11.10.

Kam za světovým muzikálem? Zkuste DJKT Plzeň!
Toto je samozřejmě jen malý výčet toho, co DJKT v rámci muzikálu nabízí. Pokud chcete zajít na muzikál podle filmových předloh, najdete v jejich reperotáru například i muzikály Sweeney Todd nebo Chyt mě, jestli na to máš. Kdo by zatoužil vidět legenárního Šumaře na střeše, má od března tohoto roku šanci zajít na něj rovněž do divadla. Hlavní role Tovjeho se zhostil brilantně Miloslav Mejzlík.

Taky vás jejich repertoár nadchl jako nás? My u této sozóny DJKT rozhodně nebudeme chybět! Vy můžete jít do divadla s námi, nebo se inspirovat skrz rozhovory, reportáže a recenze, které pro vás chystáme. :)
 
Foto: DJKT

Na co jít do kina – 33.týden

Dny se pomalu krátí a spolu s tím začíná ten pravý čas vyrazit do kin.  Opět vám přinášíme přehled nejen novinek v českých kinech. 


Jan Palach 

ČR / Slovensko, 2018, 124 min.
Režie: Robert Sedláček
Hrají: Viktor Zavadil, Zuzana Bydžovská, Denisa Barešová, Kristína Kanátová, Michal Balcar, Karel Jirák, Jan Vondráček
 
21. srpna uplyne 50 let od okupace vojsky spřátelených armád. Tento den má prémieru nový česko-slovenský film. 
Režisér Robert Sedláček, který film natočil podle scénáře spisovatelky Evy Kantůrkové, říká: „Chci vyprávět tragický příběh Jana Palacha, který není dětsky naivním bojem proti totalitě, ale extrémním příkladem toho, kam až všudypřítomná konformita a přizpůsobivost dohnaná do krajnosti, může zavést citlivého jedince.

Příběh koček
CATS AND PEACHTOPIA 

Čína, 2018, 90 min. 
Režie: Gary Wang

Máme tu další animák, tentokrát z čínské produkce a tak možná nikoho nepřekvapí, že nám film připomíná Nema... takového čínského chlupatého Nema.


 
Equalizer 2
Equalizer 2

USA, 2018, 121 min.
Režie: Antoine Fuqua
Hrají: Denzel Washington, Pedro Pascal, Ashton Sanders, Bill Pullman, Melissa Leo

Pokračování úspěšného akčního thrilleru Equalizer. Denzel Washington se vrací jako bývalý člen speciální jednotky.BlacKkKlansman
BlacKkKlansman

USA, 2018, 134 min.
Režie: Spike Lee
Hrají: John David Washington, Adam Driver, Topher Grace, Laura Harrier, Ryan Eggold, Jasper Pääkkönen

Režisér Spike Lee vytvořil černou krimi komedii, ve které popsal příběh historicky prvního černošského policisty v Coloradu, který se rozhodl vetřít do Ku-klux-klanu. 


Studená válka
Zimna wojna

Polsko, 2018, 89 min.
Režie: Pawel Pawlikowski
Hrají: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Agata Kulesza, Borys Szyc, Adam Ferency, Adam Woronowicz, Adam Szyszkowski, Cédric Kahn, Jeanne Balibar

V období budování stalinského Polska  se odehrává příběh velké osudové lásky zpěvačky Zuly a skladatele Wiktora.O dalších vybraných filmech čtěte pod odkazem níže:
Na co jít do kina – 32.týden

Mandle: oříšek nejen pro vánočku

Dnes bych vám ráda něco napsala o mých nejoblíbenějších oříšcích – mandlích.
Mandle jsou neuvěřitelně oblíbené po celém světě a to i přesto, že mají vysoký obsah tuku. To jim však neubírá na tom, že jsou velmi zdravé a výživné. Dodnes není znám jejich přesný původ, ale předpokládá se, že pocházejí z Číny a Střední Asie.

Mandle: oříšek nejen pro vánočku
Mandle jsou jedním z nejvšestrannějších druhů ořechů na světě a lze je konzumovat samostatně, či využívat jako přísadu do nejrůznějších pokrmů. Dodávají šmrnc každému jídlu, ve kterém jsou. Já osobně je mám nejraději samotné jen tak na chuť nebo rychlé zahnání hladu. Ideální je přidat si jich pár do müsli snídaně.
 
Hrst mandlí (28 gramů) obsahuje 3,5 gramu vlákniny, 6 gramů proteinu, 14 gramů tuku (9 z nich je mononenasycených), 37% DDD vitaminu E, 32% DDD manganu, 20%DDD hořčíku. Dále v nich najdeme nezanedbatelné množství mědi, vitaminu B2 a fosforu.
 

Jsou výborným zdrojem antioxidantů, které chrání naše buňky před poškozením. Tyto antioxidanty jsou z velké části koncentrovány v jejich slupce, proto kupujme jen ty se slupkou. Mandle patří mezi největší zdroje vitaminu E. Vyšší příjem vitaminu E je prevencí před srdečními onemocněními, rakovinou a Alzheimrovou chorobou.

Mandle: oříšek nejen pro vánočku 
Jsou ideální volbou také pro diabetiky, protože mají nízký obsah sacharidů, ale vysoký obsah zdravých tuků, vlákniny a bílkoviny. Obsahují, mimo jiné, vysoké množství hořčíku, což je minerál, který kontroluje hladinu cukru v těle. Hořčík v mandlích může také přispět ke snížení krevního tlaku, takže nám poskytuje prevenci před infarktem, mrtvicí a selháním ledvin.
 
Mandle jsou účinné i při hubnutí, protože jejich konzumace mírně zvyšuje metabolismus.
 
Velmi lahodné je také mandlové mléko, to já osobně miluji jak samotné, tak si s ním zalévám müsli.
 
Bohužel existuje i potenciální riziko alergie při konzumaci mandlí. Symptomy alergie mohou zahrnovat bolesti žaludku, nevolnost, zvracení, problémy s polykáním, průjem, vyrážku, dušnost.
 
Pokud trpíte alergií na mandle, musíte se vyhnout jakýmkoli potravinám, které by mohly mandle obsahovat. Oříšky se používají například k výrobě marcipánu, jsou také používány v sušenkách, koláčích, čokoládách, zmrzlinách a tak dále.
 
Jak využíváte mandle ve své kuchyni Vy?
 

Tři zajímavá konkrétní využití dronů ve prospěch obcí

Drony již dávno nefungují pouze pro zábavu našich dětí a jejich hravých tatínků. Ba naopak jejich využití pro prospěch společnosti stále získává na důležitosti. Věděli jste například, že pomocí dronů lze počítat i žabí vajíčka ve vodách? Nevěděli? A zajímá Vás jejich další možné využítí? Pak čtěte článek, který jsme pro Vás připravili ve spolupráci s Miroslavou Paškovou z Aliance pro bezpilotní letecký průmysl.
 

Tři zajímavá konkrétní využití dronů ve prospěch obcí Teplotní mapování v Hradci Hrálové

V srpnu učinila královéhradecká radnice zajímavý pokus, když nad vybrané ulice a náměstí nechala opakovaně vypustit bezpilotní systém osazený termokamerou, aby vytvořila tzv. teplotní mapu. Měřilo se za slunečných i zatažených dnů a cílem bylo zjistit, zda nejchladnější/nejteplejší místa korespondují se záměry projektantů veřejných prostranství.
Například šlo o umístění městského mobiliáře a vůbec jeho kvalitu. Může se tak vysvětlit, proč jsou některé lavičky permanentně prázdné (protože třeba rozpálené), kdežto lidé rádi postávají na protějším rohu náměstí (chladnější), ačkoli si tam kam sednout nemají. To se ale bohužel od kancelářského stolu špatně odhaduje.
Taková měření se provádějí konkrétně v Hradci Králové jednou za dva roky za pomoci klasických letadel. Protože jde o drahou službu, jsou intervaly jejího opakování tak dlouhé. Mezi nimi může nastat právě celá řada chyb při rekonstrukcích ulic, parků, náměstí… Využití dronu pro monitoring vybraných lokalit (prakticky kdykoli) se tedy rozhodně vyplatí.
 

Tři zajímavá konkrétní využití dronů ve prospěch obcíMěření kvality ovzduší v Náchodě

Teplotní monitoring v Hradci Králové provedla tamní firma Kelcom, která používá stroj Robodrone Kingfisher i pro jiné účely. Tím hlavním je společně s Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ) a Státním zdravotním ústavem (SZÚ) provádění kombinace pozemních a leteckých měření kvality ovzduší s cílem popsat aktuální stav znečištění ve vytipovaných oblastech měst a obcí. Naposledy se tak měřilo v Náchodě, který je vystaven náporu tranzitní dopravy.
Zjišťuje se, jakým koncentracím škodlivých látek jsou/mohou být občané během dne vystaveni za povětrnostních podmínek, které se vyskytovaly v průběhu měření, a porovnává imisní zátěž částí města (obce), ve kterých bylo měření provedeno. Výstupem je rozložení koncentrací prachových částic (PM1-PM10) včetně analýzy jejich distribuce/zastoupení. Zatímco pozemní čidla zachytí, co lidé dýchají při procházení ulicemi, díky dronu je možné zjistit, co vdechují při větrání ve vyšších patrech domů.
Média o projektu měření kvality ovzduší informovala už minulou zimu v souvislosti se spalováním nevhodného paliva v domácích kotelnách. Dron s přístrojem pro analýzu ovzduší potřebuje jen vletět do produkovaného kouře, na rozdíl od inspektora, který by po novelizaci zákona mohl usilovat přímo o vstup do domu a kontrolu kotle.
 

Tři zajímavá konkrétní využití dronů ve prospěch obcíPlzeň posčítala s drony i žabí vajáčka

Jak známo, skutečně masově využívá drony mezi českými městy Plzeň. Kromě inspekčních a fotogrammetrických letů pro potřebu vlastní i externích zájemců se občas chopí i nestandardního úkolu. A tak ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR nalétali plzeňští piloti několik vodních ploch s cílem provést přesný monitoring a sčítání snůšek žabích vajíček.
Konvenční způsob sčítání spočívá v použití gumáků, tužky a papíru, eventuálně fotoaparátu. Technologie UAV  a obslužný software dovolují nasnímat vodní plochu z výšky ve vysokém rozlišení, složit z jednotlivých fotek obrázek celé oblasti a následně provést sčítání, případně jakoukoli jinou analýzu či monitoring.
Právě Správa informačních technologií města Plzně, která bezpilotní letadla používá, měla prezentaci na zářijové Konferenci Aliance pro bezpilotní letecký průmysl. Další z měst, které představilo své požadavky a vize, byl jihočeský Písek. Nejen jejich, ale vůbec všechny prezentace, které na konferenci zazněly, si můžete prohlédnout na www.uava.cz/konference2016.
Článek byl připraven s Miroslavou Paškovou z Aliance pro bezpilotní letecký průmysl.
Redakčně upraveno
 

Jsem dcera vojáka

Vojenské dcery jsou specifické. Mají určité povahové rysy, kterými se vyznačují. Říká se, že podobné přitahuje podobné, a tak asi i já přitahuji dcery vojáků jako své klientky. Náhoda? Nemyslím si. Klientky mi říkají, že díky zkušenostem mohu jejich příběhu daleko lépe porozumět. A je to tak, jako vojenské dcery jsme skutečně jiné než ty nevojenské. Jak tedy výchovu ovlivněnou armádou vnímám ze svého pohledu?

Jsem dcera vojákaSobota = sanitární den
Začnu něčím odlehčeným. Viděli jste legendární film „Pelíšky“? Lidé se mě často ptají, zda je skutečně pravda scéna s jídelníčkem a nástěnkou. Ano, i my jsme doma měli nástěnku (a já byla pyšný nástěnkář), bodový systém (vyhodnocovalo se každou neděli) a nosili jsme vojenské ponožky. Tak tomu skutečně bylo.
Každou neděli jsme měli v šest hodin večer nástup a probíhala takzvaná „kontrola přípravy do školy.“ U nás v rodině vládl jasný systém a řád. Na jídelníček si sice nepamatuji, ale ten jsem si zavedla v dospělosti sama, včetně pověstné nástěnky. Také jsme každou sobotu byli s bratrem zahrnuti do úklidu a skutečně i u nás doma se sobotnímu úklidu říkalo sanitární den. Pokud šel táta v sobotu do služby, tak jsme s bratrem dostali úkolový lístek a následně byla provedena revize.
Smějete se? Také mi to připadá úsměvné, ale když se na to dívám z dnešního pohledu, já i bratr jsme tento systém měli rádi. Přesně jsme věděli, co se od nás chce, kdy se to chce a v jaké to má být odvedeno kvalitě. Navíc jsme se naučili důslednosti a plnění úkolů v časovém termínu. Tedy alespoň já jsem se to naučila. Také jsem se už jako malá naučila uklízet, poskládat si věci a být samostatná.
Ze svého pohledu vidím, že tyto dovednosti dnešním dětem chybí. Mnohé za ně dělají matky, které věří, že až bude dítě starší, tak se vše potřebné naučí. Avšak má praxe ukazuje, že tomu tak není. Já a můj bratr jsme byli zahrnuti do pomoci v domácnosti přibližně od pěti let věku (samozřejmě úměrně našemu věku a schopnostem) a dnes jsem za to nesmírně vděčná. Takže táto, díky.

Rozkaz znamená rozkaz
Když se něco řeklo, neexistovalo, že by to bylo jinak. Ještě navíc u mě (jsem totiž nejstarší dcera a poslouchat jsem musela). Na druhou stranu je pravda, že má puberta nebyla jednoduchá. Tam na mě žádné rozkazy neplatily a můj táta to pochopil. Jediné, co se dalo dělat, bylo počkat, až to přejde. Táta také hodně dbal na to, abychom chodili domů včas a hlásili se ve stanovenou dobu. Přiznám se, že v tomto ohledu jeho výchova úspěšná nebyla, protože mi vždycky chybí oněch pověstných 10 minut. Asi jsem po mamince.

Jsem dcera vojákaDlouhou dobu jsem si myslela, že je velmi dobrou vlastností, že umím bez poznámek plnit rozkazy (civilním jazykem řečeno „zadané úkoly“). Byla jsem na sebe náležitě pyšná, jak jsem výkonná a že dělám, co se mi řekne. Jenže v jednu chvíli mi došlo, že to v jistém ohledu dobře není. Zjistila jsem, že se odpojuji od svého kritického myšlení, že si na sebe beru příliš mnoho povinností a že se vlastně bojím neuposlechnout rozkazu. V konečném důsledku jsem si musela odžít mnoho životních lekcí, kdy jsem se měla naopak vzepřít, abych zachránila samu sebe. Ať už tyto požadavky pocházely od nařízených či jednoho z mých bývalých partnerů.

Právě tento rys mají dcery vojáků, se kterými jsem přišla do styku, stejný: jsou extrémně výkonné, poslušné, neodmlouvají a potlačují v sobě vzdor. Často mají problémy se vztahy a s autoritativními nadřízenými, kteří na nich takzvaně orají. Řád a jasně stanovené hranice mají ve výchově rozhodně své místo. Jinak děti vyrůstají bez struktury a smyslu pro odpovědnost. Na druhou stranu je potřeba, aby dítě nebylo přílišnými rozkazy udušeno. Pak se ztrácí jeho přirozenost a individualita, která se v dospělosti náročně znovuobjevuje.

Nezkrácené znění článku naleznete zde
Redakčně kráceno

 

ODLOUČENÍ 2 DÍL: Chcete pomoci ženě vojáka nasazeného v misi?

Chcete pomoci ženě vojáka nasazeného v misi? Vžijte se do ní a vyvarujte se zbytečných chyb…

ODLOUČENÍ 2 DÍL: Chcete pomoci ženě vojáka nasazeného v misi?1) „Neptejte se, co budu dělat"
Zamyslete se: Když se zeptáte ženy vojáka, co bude dělat, až její muž odjede na misi, jakou čekáte odpověď? Tyto ženy cítí ohromný tlak, mají o své muže obavy, musí se starat o domácnost a rodinu, ale... život se jim odjezdem partnera na misi přeci nezastaví. Takže co budou dělat? Žít jako dosud, jen s větším strachem o svého partnera.
2) „Nesnažte se mě „zaúkolovat"
Najdou se lidé, kteří se snaží na ženy vojáků, kteří odjeli na zahraniční misi, navalit co nejvíce práce, úkolů, plánování atd. Zapomínají ovšem, že tyto ženy mají stále svůj život, ten s jejich muži na misi neodjíždí. Pořád se musí starat o domácnost, rodinu, musí pracovat. Nepotřebují další starosti způsobující další stres. Tohle souvisí i s následujícím bodem.

3) „Jsem na hraně svých sil"
V domácnosti, kde se o povinnosti dělí dvě osoby, najednou leží všechny závazky na bedrech pouze jediného člověka. Ať už se to týká starosti o dům/byt, vyčerpání z neustálého stresu, zda je jejich milovaný v pořádku, případně ještě starosti o děti... Prostě období, kdy mají ženy své muže na misi, je po všech stránkách vyčerpávající.

4) „Potřebuji OPRAVDOVÉ přátele"
Pokud nezažijete na vlastní kůži strach o milovanou, nedokážete pochopit pocity žen příslušníků armády. I přes to dodá neuvěřitelnou sílu podpora opravdových přátel. Lidé se ptají žen vojáků, jak se cítí, jak to zvládají, ale většinou ani nečekají na odpověď. Snad má každá z žen vojáků alespoň několik přátel, kteří stojí o odpověď, opravdu se zajímají a případně pomohou.

5) „Skrývám slzy"
Ženy vojáků mají často slzy na krajíčku, ale skrývají je. Když jednou začnete plakat, je těžké přestat. Chce to opravdu velmi silnou osobnost, aby takový tlak ustála. Pokud má vojenská rodina děti, žena má slzy v koutku oka vždy, když se dítěti podaří něco nového, něco, u čeho napoprvé nemohl jeho otec být. Právě kvůli dětem ale platí dvojnásob pravidlo o skrývání slz.

ODLOUČENÍ 2 DÍL: Chcete pomoci ženě vojáka nasazeného v misi?6) „Musím zvládnout smutek dětí"
Děti jsou úžasně zvláštní stvoření. Jsou dokonalé ve zvládání odloučení a schopnosti vidět na všem něco dobrého. Matky mají i přesto velmi práce se steskem dětí po otcích. Musí vymýšlet strategie, jak dětem jejich tatínky přiblížit. Když k tomu připočtete, že jim samotným se nepopsatelně moc stýská,
jsou tyto situace jedny z nejvíce stresujících. Proto se při každé návštěvě neptejte svých vnoučat či neteří a synovců: „Tak co? Stýská se ti po tatínkovi, viď?"
7) „Nepotřebuji, ani nechci, soucit"
Pro ženy odloučené od svých mužů vojáků je důležité přátelství, rodina, zábava, která jim pomáhá odreagovat se. Nemusíte jim říkat, že vás mrzí, že je jejich manžel/partner na vojenské misi. Je to pro ně náročné období, ale věděly, do čeho jdou, když spojily svůj život s životem příslušníka armády.

8) „Armáda má větší kontrolu, než si myslíte"
Nejen voják nasazený v misi si nemůže příliš vybírat, kdy například zavolá domů. I při službě v republice se účastní různých cvičení a kurzů, drží pohotovosti, může být povolán k řešení následků přírodní katastrofy – to jsou jedny z typických okolností, které formují život celých rodin vojáků. Nesmíte vojenským rodinám vyčítat, že posunou termín, kdy s vámi oslaví narozeniny, přijdou na návštěvu apod. Natož vyčítat ženě vojáka, že s ním tak dlouho hovoří, když jí konečně mohl zavolat.

9) „Vážím si podpory veřejnosti"
Vřelé slovo i od naprosto cizího člověka umí zahřát. Projevy vděku vojákům chránícím svobodu, jak naši českou, tak lidí v jiných zemích, a podpora veřejnosti vyjadřovaná ženám vojáků také velmi pomáhá zvládat smutek a stres z odloučení.

10) „Vojenský život je i o romantických zážitcích"
Přes všechny útrapy, které manželky a partnerky vojáků zažívají, nezapomínají na krásné okamžiky. Nic není krásnější, než vidět dítě skočit otci do náruče, pozorovat slzy v očích vašeho muže, když vás konečně může obejmout.

Nezkrácené znění článku naleznete zde
Redakčně kráceno
 

ODLOUČENÍ 1 DÍL: Cítím, jak to na mě padá, ale nezbývá, než to vydržet

Ženy vojákyně, manželky či matky vojáků – všechny jsou ženami armády a jako takové si prochází nejrůznějšími a hlavně specifickými situacemi, ke kterým neodmyslitelně patří i ODLOUČENÍ. V jejich případě se jedná o opravdu dlouhodobý a bolestivý stav, protože toto odloučení je plné obav a pocitu samoty. V tomto seriálu Vám přinášíme 4 výpovědi žen, které se naučily tuto realitu přijímat a přináší tak návod i pro vás, které se teprve sžíváte s touto svojí životní rolí.

ODLOUČENÍ 1 DÍL: Cítím, jak to na mě padá, ale nezbývá, než to vydržetZ dopisu partnerovi v misi: „Vánoce... svátky klidu, míru a plné lásky. Takové by měly být, tak se o nich mluví. Pro nás dva Vánoce znamenají spíš smutek, odloučení, touhu být spolu, být doma. Držet se za ruce, není třeba ani slova, jen se chvíli držet... Takové Vánoce jsme ale už několik let nezažili."
„Lžu všem, které potkávám, lžu rodině, lžu dětem, lžu kolegům, kamarádům, a s pousmátím odpovídám na otázky typu: „Co ti je, že nějak nemluvíš?" „Co je? Jdem na to kafe nebo co?" „Tak jdeme už kupovat ty dárky?". „Ale nic, nic, jo, jo jdeme... Popíšu Ti zase ty úplně děsné před-Vánoce, no hrůza, lidi blázní, všude samý shon... Proč to tak negativně líčím? Abychom na ty Vánoce nemysleli, aby nám to nebylo tolik líto. Nechci chodit navštěvovat rodinu, přátele a tvářit se „ale jo, jde to", až nenávidím nucený úsměv na své tváři. Procházím s kamarádkou po krásně vyzdobené ulici, všude to voní, svařák, grog, dvojice, které se pevně drží za ruce... Říkám si: Vydrž, nebuď hysterka. A tak se otočím a přeci jen pokouknu na něco pod ten stromeček dětem a blízkým. Koukám a stejně myslím na Tebe, chybíš mi. Popadnu někde něco praktického, hezkého a hotovo. Děti napsaly Ježíškovi, já Ježíšek úkol splním, až na ten první: Ježíšku, přines tátu."

Oslavy vánočních svátků jsou čím dál víc materialistické. Vojenské rodiny ale dobře ví, že dárky nejsou všechno, že nejdůležitější je rodina, čas strávený s vašimi blízkými. I když je vám smutno, že jste letos o Vánocích bez manžela, partnera, otce vašich dětí, pokuste se tyto Vánoce co nejvíce zpříjemnit samy sobě a dětem a mysleme na příští Vánoce, které strávíme společně s partnerem. A pokud se následující Vánoce zdají moc daleko... nezapomeňte, že si můžeme udělat soukromé Vánoce, kdykoli chcete. Přesto je to těžké, ano. Když nebudete mít sílu svému okolí to sama popsat, tak těm lidičkům pošlete odkaz na tento článek, oni vám pak snad dopřejí ten sváteční klid a pokoj.

Týmový vojenský život
Zvyšující se rozvodovost je smutnou realitou a nevyhýbá se ani vojenským párům, ba naopak, podle statistik AČR je značně nadprůměrná. Mnohá armádní manželství jsou však přes všechny těžkosti silná. Co jim pomáhá snášet všechna ta kratší či delší odloučení, nepravidelné služby, stěhování atd.?
Základem je pochopení, že manželství a vojenská kariéra jsou dobrovolnou volbou. Obou. Dalším rysem je týmový přístup k vojenskému životu. Ty šťastné páry přijaly armádu jako svůj životní styl – se zapojením obou partnerů.

ÚODLOUČENÍ 1 DÍL: Cítím, jak to na mě padá, ale nezbývá, než to vydržetspěšné páry se vzájemně respektují a plně oceňují. Uznávají, že jak „úloha" člena armády, tak jeho partnera, jsou obtížné a náročné. Oběť jednoho partnera není o nic méně důležitá než oběti druhého. Další podmínkou je upřímná komunikace. Při nasazení v misi je častá a otevřená komunikace obtížná, ale díky technologickému pokroku je to jednodušší. Vyjadřujte své myšlenky a pocity tak, aby jim druhý partner rozuměl.

Naprostou nezbytností je realistický pohled na vojenský život. Úspěšný pár vidí vojenskou kariéru jednoho z nich jako kapitolu svého společného života. Vyvarujte se nerealistických očekávání – včetně toho, že vojenská kariéra potrvá až do důchodu. Pro získání realistického náhledu se stýkejte s dalšími vojenskými rodinami a vyměňujte si zkušenosti.

Nezkrácené znění článku naleznete zde
Redakčně kráceno
 
 
www.maccafe.cz
Getrun
MacCafe.cz
redakce@maccafe.cz
(c) MacCafe.cz | realizace 3Nicom