Nezapadáme v davu – myslíme „tak trochu jinak“

Náměsíčnost: nebezpečí, které vás ovládne během spánku

Náměsíčnost neboli „somnambulismus“ je porucha spánku – onemocnění, u kterého doposud neznáme přesnou příčinu vzniku. Existuje však mnoho faktorů, které její přítomnost přímo ovlivňují a dokonce zde velkou roli hraje i dědičnost. Může se projevit jak u dítěte, tak i z nenadání u dospělého člověka. Dá se jí předcházet? Může být i nebezpečná? Stoprocentně ano.

Náměsíčnost: nebezpečí, které vás ovládne během spánku
Jak se náměsíčnost projevuje
Důležitým faktorem je zde REM fáze spánku, tedy stádium velmi slabého spánku, který se projevuje rychlými pohyby očí a intenzivním sněním. Náměsíční lidé nepřecházejí do REM fáze spánku postupně, ale velmi náhle.


Náměsíčnost: nebezpečí, které vás ovládne během spánku
Důsledkem je pak přetížení mozku, které do těla vysílá zmatené signály, které způsobují, že náměsíčný člověk chodí po bytě, má strnulý obličej, manipuluje s předměty, mluví ze spaní či vykonává jiné činnosti, které byste od spícího opravdu nečekali. V tomto stavu je člověk jen velmi těžko probuditelný a obvykle si po probuzení ani nic nepamatuje. Rozhodně se ani nedoporučuje, abyste se o to pokoušeli, jednoduše raději náměsíčného nasměrujte zpět do postele a nechte ho dospat až do rána. Důvod je zcela jednoduchý. V případě, že by se vám takového člověka opravdu podařilo probudit, mohlo by se stát, že ho nestandardní situace, ve které se momentálně nachází, vyleká a mohl by vám nechtěně ublížit.
 
Pacientům a jejich rodinám se důrazně doporučuje, aby důkladně zamykali vchodové dveře a zavírali okna. To z toho důvodu, aby se snížilo riziko, že postižený úplně odejde z bytu nebo například vyskočí z okna.

Při náměsíčnosti dochází k částečnému probuzení, kdy se nastartuje pohybový systém a člověk je tak schopen chůze či jiných složitějších automatických úkonů. Svým charakterem se řadí mezi poruchy spánku a ač častěji postihuje děti (obvykle kolem 12 roku života) může se objevit u i dospělého člověka.

Zaznamenané projevy náměsíčnosti
 
Žena během náměsíčnosti řídila vozidlo, ujela několik kilometrů a dokonce v této fázi dokázala psát i textové zprávy
Malý chlapeček se v noci budil a přerovnával své hračky v krabicích
13ti letá holčička rapidně nabírala na váze a rodiče nedokázali přijít na příčinu. Až později, po dlouhých lékařských vyšetřeních bylo zjištěno, že si dívka v noci dopřává opravdové gurmánské hody
Žena v noci pravidelně leštila zrcadla v bytě
Muž napadl svého tchána s tchýní u nich doma
Muž spadl ze střechy
A mnoho dalších…

Jaké další faktory mohou náměsíčnost vyvolávat

Jak již bylo výše řečeno, jedná se o poruchu spánku, kterou může ovlivňovat náš životní styl a duševní hygiena. Náměsíčnost se tedy prokazatelně objevila u dospělých lidí, kteří:
Byli vystaveni dlouhodobému stresu
Trpěli workoholismem
Potlačovali své emoce
Cítili úzkost
Prožili nějaké životní trauma
Měli ve své rodině člena, který touto poruchou trpěl – geny

Náměsíčnost: nebezpečí, které vás ovládne během spánku
Náměsíčnost může být neškodná, pokud se jedná pouze o chůzi po bytě, přenášení předmětů či jiné takto charakterizované aktivity. Ale existují i případy, kdy lidé ohrožují na životě sebe či své okolí - ať už řízením automobilu, fyzickým napadením nebo například vyskočením z okna, popřípadě chůzí po střeše.

Nepodceňujte její projevy a v případě jejího výskytu vyhledejte lékaře.

Weby Wokna Wychytávky - 32. týden

Léto a prázdniny nám pomalu končí, ale pořád je dost času navštívit nějaké letní kino. Pro lepší orientaci vám přinášíme odkazy na námi vybrané.
 
Praha: Karlínské filmové léto
Praha: Karlínské filmové létohttp://www.karlinske-filmove-leto.cz
Vstupné od 60,-Kč. Začátky představení jsou v červnu a červenci od 21:30 hod., v srpnu od 20,30 hod., v září pak od 20,00 hod. Pokladna kina je otevřená vždy 1 hodinu před začátkem představení a zavírá se 15 min. po začátku představení nebo ihned po vyprodání kapacity kina. (500 míst) Po opuštění areálu kina se vstupenka stává neplatnou. Vzhledem k nočním začátkům představení jsou všechna představení mládeži do 15 let nepřístupná pokud není uvedeno jinak.

Brno - Letní kino Brno středBrno - Letní kino Brno střed - http://kinobude.cz
Program letního kina realizují městská část Brno-střed, Noční motýl, z. s. a Kulturní a vzdělávací středisko „U Tří kohoutů“, p. o. Hraje se za každého počasí. Občerstvení zajištěno. Prodej vstupenek vždy na místě půl hodiny před začátkem projekce. Vstupné 90 Kč, na filmy promítané v rámci cyklu Das Sommerkino 50 Kč.

Plzeň - Plovárna HradištěPlzeň - Plovárna Hradiště - http://www.plovarna-hradiste.cz
Každý den od 21 hodin můžete za 40 Kč shlédnout film v příjemném prostředí plovárny v Hradišti.České Budějovice - Kino KotvaČeské Budějovice - Kino Kotva - http://www.kinokotva.cz
Také letos se můžete těšit na projekce pod širým nebem, projekce s jedinečnou venkovní atmosférou, hrajeme od 1. června do 31. srpna 2018


Ostrava - Festival letního ostravského kina - FLOKOstrava - Festival letního ostravského kina - FLOK - http://flokostrava.cz
FLOK je unikátní projekt, který si klade za cíl na jednom místě shromáždit informace o všech letních kinech na území Ostravy a přilehlého okolí. Prohlédněte si letošní program a vyberte z nepřeberné nabídky filmů i nevšedních míst.

Spolek VLČÍ MÁKY - Boj o život nevedou vojáci pouze na misích

Stali jsme se hrdým partnerem projektu ARMY WOMAN spolku Vlčí máky, který nabízí pomoc a POMÁHÁ těm, kteří zasvětili svůj život službě společnosti a vlasti. Tito muži a ženy se dobrovolně rozhodli, že chtějí přispívat národní a mezinárodní bezpečnosti a denně nasazují své životy pro to, abychom my, civilisté mohli žít v klidu – beze strachu ve své vlastní zemi a pohybovat se s pocitem bezpečí i napříč celým světem. Ovšem neměli bychom toto rozhodnutí našich bratrů, otců, dcer, manželek, aj… brát jako samozřejmost a na lehkou váhu a jako automatické. Neměli bychom pouze brát, ale i dávat. Proč dávat? Protože i naši vojáci, kteří se vrací z misí domů a opouští rodinu jménem „ARMÁDA“ potřebují velice často i nás – chápající, trpělivou, ochotnou a dobrosrdečnou společnost. Opět se ptáte proč? Abychom je společně pomohli opět začlenit do „normálního světa“, najít uplatnění a vytvořit takové podmínky, aby se necítili vyčleněni.
 
POMÁHEJTE S NÁMI, DLUŽÍME TO NAŠIM VOJÁKŮM A VOJÁKYNÍM
 
Zeptali jsme se Mirky Paškové – předsedkyně spolku: Jak Vlčí máky fungují a co je jejich posláním?
 
Spolek VLČÍ MÁKY - Boj o život nevedou vojáci pouze na misích

Kdo jsme
Jsme zapsaný spolek, který pomáhá těm, kdo zasvětili život službě vlasti a společnosti. Členství ve spolku není podmínkou pro využití služeb, které spolek nabízí. Jako členy sdružujeme bezúhonné, kvalifikované a morálně motivované dobrovolníky, kteří pomoc realizují.

Komu pomáháme
Prioritně novodobým válečným veteránům. Dále vojákům v činné službě. V rámci volných kapacit vojákům v aktivní a povinné záloze, policistům (i obecním), hasičům (i dobrovolným), celníkům, příslušníkům vězeňské služby/justiční stráže, zdravotním záchranářům.

Proč pomáháme
Považujeme za přirozené projevovat úctu a případně podat pomocnou ruku lidem, kteří pro naše bezpečí nasazují život. V angličtině je pro to obrat "serving those who serve". Občané by neměli zaměňovat nasazení tisíců mužů a žen v uniformách s politickými činy představitelů jejich resortů. 

O co usilujeme
Aby se dostalo podpory, pomoci a respektu těm, kdo se pro společnost obětovali. Chceme rozvinout a etablovat systém péče o ty, kdo slouží, do standardů vyspělého světa - inspirovat ministerstva obrany, vnitra ad., aby k tomu dospěla. Informovat občany a motivovat je k úctě vůči těm, kdo jim zajišťují bezpečí.

Co děláme
Realizujeme celou řadu programů, které zahrnují sociální, psychologickou, právní a finanční pomoc, podporu při hledání zaměstnání, zvýhodnění při nákupu zboží a služeb... Na žádosti o pomoc reagujeme okamžitě, bez zbytečných procedur. Publikujeme články, pořádáme přednášky a besedy, organizujeme různé akce.

Jak fungujeme
Sdružujeme neplacené dobrovolníky, partnery, dárce, externí specialisty - jako členy i nečleny. Ač formálně musí spolek definovat různé role a hierarchii (což je v našich stanovách), pracujeme na úrovni rovnocenných týmů. Rozhodujeme podle morálky a citu, nikoli formálních pravidel a metodik.

Jaké máme zdroje
Hlavním zdrojem je lidská práce - dobrovolnická. Sponzorské dary získáváme na konkrétní projekty, pro pomoc konkrétním lidem. Běžné provozí náklady financujeme z prodeje předmětů s veteránskou symbolikou vlčího máku (e-shop). Pro osvětové projekty jsme čerpali menší dotace Ministerstva obrany nebo je rovněž financujeme z darů.

Jak nám můžete pomoci
Předně tím, že se zapojíte jako dobrovolník. Můžete si také něco koupit v našem e-shopu či nám na konkrétní projekt věnovat sponzorský dar. Rádi vás také nasměrujeme na pomoc konkrétnímu veteránovi. Pokud nejste "stydlín", moc rádi a velice viditelně (Armyweb.cz a Ozbrojeneslozky.cz) vám poděkujeme.
 
Nebojte se projevit účast, zabojujte pro ty, kteří bojovali i pro Vás

Aloe vera - nejen proti vypadávání vlasů

Sukulentní rostlinu Aloe Vera jistě zná mnoho lidí. Její další názvy jsou také ,,lilie z pouště“ nebo „sloní žlučník“. Tato původně Súdánská rostlina je používána již více než 6000 let. Nejlépe se jí daří v teplém a suchém klimatu a je hustě zastoupena v Idii, Africe a dalších suchých zónách.
Velkou výhodou je, že Aloe Vera můžete klidně pěstovat i doma v květináči a využívat tak její léčivé účinky tak často, jak jen budete potřebovat. Jedinou nevýhodou je to, že rostlina má údajně léčivé vlastnosti až po 4 letech růstu a některé zdroje uvádějí, že dokonce až po 8.
 
Aloe Vera - šťavnatá rostlina, která má mnohostranné využití od aplikace na vlasy až po aplikaci na kůži. Dokonce lze užívat i vnitřně.
 
Aloe vera - nejen proti vypadávání vlasů
Adaptogenní vlastnosti aloe vera jsou prospěšné pro správné trávení. Zajišťují lepší absorpci živin a také odstraňují škodlivé látky. Aloe vera obsahuje sloučeniny nazývané polysacharidy, jejichž schopností je léčit řadu poruch zažívacího traktu. Mnohé studie prokázaly, že léčí problémy, jako: Crohnova choroba i žaludeční vředy. Pokud trpíte žaludečními vředy, konzumujte výtažek z aloe vera alespoň 3-4 týdny. Výsledky se jistě dostaví.
 
Nápoje vyráběné ze šťávy aloe vera mají přirozené detoxikační vlastnosti, které účinně čistí trávicí a oběhový systém. Díky lepší absorpci živin se zlepšuje krevní oběh a tím i naše zdraví. Když je totiž v krvi dostatek kyslíku, buňky jsou vyživovány mnohem lépe a efektivněji. Díky těmto vlastnostem je pak naše tělo odolnější vůči nejrůznějším infekcím.
 
Aloe vera obsahuje také účinné makrofágy, které produkují velké množství oxidu dusnatého, který působí i protinádorově.
 
Při léčbě rakoviny je ve většině případů nevyhnutelná radioterapie. Vedlejší účinky radioterapie se objevují u většiny pacientů. Lokální aplikace gelu aloe vera na ozařovanou oblast pomáhá urychlovat hojení radiačních popálenin a poskytuje pacientovi rychlou úlevu.

Aloe vera - nejen proti vypadávání vlasů Od starověku se Aloe používá při léčbě kožních onemocnění. Čistý gel získávaný přímo z listů aloe je nejlepším přírodním prostředkem pro různé oděrky a pomáhá zmírnit příznaky stárnutí kůže. Výtažky z aloe jsou používány v mnoha kosmetických přípravcích. Nejlepší je však aplikovat čistý gel přímo z listu aloe v surové formě na obličej a další místa na těle. Pomáhá také při léčení pobodání od hmyzu, vyrážky, akné a psoriázy.
 
Je prokázáno, že aloe je výbornou volbou jako podpora růstu vlasů. Opět lze aplikovat gel z listu na celou vlasovou pokožku. Šťáva totiž obsahuje enzym, který zabraňuje padání vlasů a podporuje jejich růst. Pomáhá při léčbě alopecie a mužské plešatosti.
Rostlina aloe vera je známá pro své skvělé protizánětlivé vlastnosti, které okamžitě působí na bolest a otok způsobený artritidou. Ať už jde o lokální aplikaci, pití aloe šťávy, konzumaci aloe nebo doplňků stravy s jejím obsahem, všechny tyto způsoby dosáhly pozitivních výsledků při léčbě bolesti spojené s artritidou.

Patříte mezi pěstitele aloe? A máte také rostlinku doma v květináči? :)
 

Na co jít do kina – 32.týden

Pokud budeme věřit předpovědi počasí, tak nás o víkendu čeká prudké ochlazení na 28 stupňů. No a abychom náhodou neumrzli je dobré navštívit i tento týden kino.

 MEG: Monstrum z hlubin
The Meg

USA, 2018, 113 min.
Režie: Jon Turteltaub
Hrají: Jason Statham, Ruby Rose, Robert Taylor

Toto nejsou čelisti, toto je údajně vyhynulý žralok - megalogon, který se z ničehonic objevil a je potřeba zachránit nejenom uvězněnou ponorku, ale celý svět před tímto monstrem.
 
Temné síly
The Darkest Minds

USA, 2018, 104 min.
Režie: Jennifer Yuh Nelson
Hrají: Mandy Moore, Gwendoline Christie, Amandla Stenberg, Harris Dickinson, Wallace Langham, Golden Brooks, Mark O'Brien

Sci-fi o tom, jaké to možná jednou bude. Neznámý vir zabije většinu dětí na světě a u přeživších se objeví nadpřirozené schopnosti a proto je potřeba všechny děti umístit do internačních táborů. Hlavní hrdinka se proti tomuto systému vzbouří a postaví se proti němu. Jak to celé dopadne?
 
Špión, který mi dal kopačky
The Spy Who Dumped Me

USA, 2018, 117 min.
Režie: Susanna Fogel
Hrají: Mila Kunis, Kate McKinnon, Sam Heughan, Justin Theroux

Dvě nejlepší přítelkyně Audrey a Morgan se nechtěně zapletou do  mezinárodního spiknutí, potom co zjistí, že bývalý přítel jedné z nich je špión.  


 
Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni
L'Extraordinaire voyage du Fakir

Francie - USA,2018,  92 min.
Režie: Ken Scot
Hrají: Erin Moriarty, Barkhad Abdi, Bérénice Bejo, Gérard Jugnot, Sarah-Jeanne Labrosse

Aja je fakír z malé indické vesničky. Místo zvláštních fakírských schopností disponuje vybroušenými triky a talentem podvodníčka.  
Jeho matka ho vyšle do Paříže kde má navštívit Eiffelovu věž. Neshoda s taxikářem Aju zanechá kousek od Paříže, v obchodě Ikea. Tam potkává tu nejkrásnější ženu, jakou kdy viděl, okouzlující Marii.  Ale jeho naděje na lásku je zmařená, když v Ikei náhodou uvízne ve skříni, která je i s ním zabalena a odeslána do Anglie. Jak toto může dopadnout?

 
Tísňové volání
Den skyldige

Dánsko, 2018, 85min.
Režie: Gustav Möller
Hrají: Jakob Cedergren, Omar Shargawi, Jacob Ulrik Lohmann, Jeanette Lindbæk Birk, Simon Bennebjerg, Laura Bro

Asger Holm, bývalý policista,který nyní pracuje na tísňové lince, odpoví na volání od unesené ženy. Když je hovor náhle přerušen, začíná po ženě a jejím únosci pátrat.

Dali nám všechno – vracíme jim to rovným dílem?

Rodiče – táta a máma. Dva lidé, na které se v případě fungujících rodinných vztahů můžeme kdykoliv spolehnout. Milují nás tou nejčistší láskou, pomáhají nám v jakékoliv životní situaci, raději se vzdají svého osobního komfortu, aby ho mohli postoupit nám, odpouští nám vše na světě a nepožadují nic nazpátek.
 
Otázka zní: vracíme jim všechnu jejich péči a lásku stejnou měrou?

Mohla bych se rozepsat na desítky či stovky stránek o tom, proč bychom měli milovat a ctít své rodiče. Vzpomněla bych si na tisíce situací, díky kterým vděčím rodičům za svou výchovu, pomoc, pochopení, ochranu, vzdělání, aj… Ale nerozepíšu je…

Místo toho Vás vyzývám, napište nám Vy, proč si vážíte svých rodičů a co pro vás znamenají.

A prosím zamyslete se:

OPRAVDU JIM VRACÍTE VŠE, CO VÁM CELÝ ŽIVOT DÁVALI?

Osobně s rukou na srdci mohu říci, že ač se snažím sebevíc, nemám ten pocit, že bych jim adekvátně vracela jejich investici do mě.
A pro co si jich vážím? Jdu příkladem a první komentář píšu já, přidejte se prosím.

PS: napište mámě, tátovi, označte je…zavolejte jim a řekněte jim, že je máte rádi, možná budete překvapeni, jak moc je potěšíte!
 
banner

Tip na výlet: Železná Ruda - jezera, bunkry a rekreace

Železná Ruda je malé klidné městečko, ležící na samé hranici České republiky na Šumavě. Městu dala jméno železná ruda, přesto však mnohem více proslulo jako centrum rekreace, poznávání, zážitků a relaxace. Železná Ruda nabízí více než šest tisíc lůžek v místních hotelech, penzionech, chatách a ubytovnách. Dále také nabízí svým návštěvníkům několik ski areálů a mnoho kilometrů běžkařských tras, což z ní dělá jedno z největších středisek pro zimní a letní sporty a rekreaci na Šumavě. Spolu se sousedním německým Bayerisch Eisensteinem vytváří jedno z největších mimoalpských center pro poznávání a turistiku ve střední Evropě a nabízí tak opravdu širokou a pestrou nabídku služeb ve všech ročních obdobích.
 
Vytipovali jsme pro Vás místa, která rozhodně musíte navštívit. Že to nezvládnete během jedné návštěvy? Nevadí! Železná Ruda Vás ráda uvítá opakovaně a uvidíte, že i Vy se sem budete rádi vracet.
 
Jezera
 
Pět šumavských ledovcových jezer, jediných v České republice a tři další jezera v Bavorských lese patří k nejnavštěvovanějším místům na obou stranách hranice. Z Železné Rudy je do 20 km dostupných pět jezer: Černé jezero, Čertovo jezero, Jezero Laka, Bílá Strž, Prášilské jezero.

Tip na výlet: Železná Ruda - jezera, bunkry a rekreaceČerné jezero
Rozlohou 18,43 ha je největším ledovcovým jezerem na Šumavě a v Bavorském lese. Jezero leží 1008 m n. m., jeho maximální hloubka je 40 m. Patří do povodí Severního moře. Na dně jezera rostou vzácná šídlatka jezerní a zevar splývavý. Na stěně exponované k severu arktoalpinské rostliny. Žijí zde vzácné druhy bezobratlých. Nad jezerem je 300 m vysoká stěna „Jezerní hory“, jejíž vrchol 1343 m n. m. je nejvyšším vrcholem na Železnorudsku. Technickou zajímavostí Černého jezera je vodní elektrárna 1,5 MW, která má svoji vyrovnávací nádrž hluboko v údolí Úhlavy a je s jezerem spojená 2 km dlouhým potrubím se spádem 280 m.

Čertovo jezero
Rozlohou 10,33 ha je druhým největším šumavským jezerem. Leží v nadmořské výšce 1030 m a jeho maximální hloubka je 37 m. Jezerní stěna není tak výrazná jako u jezera Černého. Obě jezera se nacházejí poměrně blízko u sebe, a přece je rozděluje hlavní evropské rozvodí procházející přes sedlo Rozvodí, zvané také Roudná.
 
Zajímavosti Železné Rudy

Muzeum Šumavy
Muzeum se nachází v původní vilce sklářského rodu Abele z roku 1877. Je regionálně vlastivědně zaměřeno se specializací na sklářství a hamernictví.

Tip na výlet: Železná Ruda - jezera, bunkry a rekreaceMuzeum historických motocyklů v Zámečku
V expozici se nachází některé unikáty dochované pouze v jediném exempláři na světě. Od r. 2006 se před zámečkem nachází i pomník na památku osvobození americkou armádou.
Rozhledna na Pancíři
Téměř historickou jednosedačkovou lanovkou s překrásnými výhledy vyjedete k chatě s rozhlednou s výhledem na Javor, Královský hvozd s Ostrým a hraniční hřeben s Poledníkem. Zpět se v sezóně můžete svézt na koloběžce (půjčovna na vrcholu). Lanovka začíná v obci Špičák a její nástupní stanice je vzdálená jen necelý kilometr od čtyřsedačkové lanovky, která vás vyveze na rozhlednu na Špičák.

Pivovar Belveder
Zde můžete ochutnat Železnorudské pivo, které získalo několik prestižních ocenění mezi malými pivovary. My jsme ochutnali a musíme uznat, že svá ocenění si získalo skutečně právem!

Tip na výlet: Železná Ruda - jezera, bunkry a rekreaceNaučná stezka po Utajené obraně
Od roku 2012 se mohou zájemci a nadšenci seznámit také s problematikou čs. Poválečného opevnění přímo v terénu – z prostředí bunkrů, kterých se zde nachází na několik set. Naučná stezka nesoucí název „Utajená obrana železné opony“ vám rozkryje historii tamních zachovalých bunkrů. Díky informační tabuli si můžete prohlédnout jejich půdorys a ti z vás, kteří se nebojí mohou některé z nich dokonce i projít a nechat na sebe dýchnout historii doby. Ale opatrně a baterky s sebou, protože jinak neuvidíte nic jiného než černou tmu. Bunkry jsou zážitkem, na který budete ještě dlouho vzpomínat, pokud jste dobrodruzi a rádi si necháváte adrenalin proudit celým tělem.

Míst, která se dají v Železné Rudě navštívit je opravdu mnoho a každé z nich si vás získá něčím jiným. Pravda je ale taková, že ač je městečko poměrně malé, jeho příroda, ráz, obyvatelé a duch vás nabijí pozitivní energií a už při odjezdu zpět domu vám bude jasné, že se rozhodně nevidíte naposledy. My z Prahy absolvovali cestu autem 2,5 hodiny (ač se zcela bez problému dá dojet i vlakem) a řeknu vám jedno, brzy nás tam mají znova – chápu, proč jsou z Rudy všichni tak nadšení.

Foto zdroj: Wikimedia Commons

Síla tkví v odhodlanosti

Síla tkví v odhodlanosti…pokud jste se nenarodili jako potomek do zámožné rodiny, je velice pravděpodobné, že vám také do klína nespadlo nemorálně tučné jmění absolutně bez práce  - minulé i té budoucí. Tedy je nasnadě začít pracovat a svou pozici ve společenské hierarchii si probojovávat. Postupně, po krůčkách s chybami i poučeními.

Co je to síla. Síla je motor, který vás žene neustále vpřed.  Stádo rozzuřených býků, řítících se na jeden cíl, každý sval baletky, připravující se na svou první premiéru, rozum, který vám říká: „vytrvej“.

Zažíváme to všichni. Pracujeme, vytrvale a opravdu tvrdě. Buď z důvodu loajality vůči zadavateli, nutnosti či osobnímu přesvědčení. Historie se neptá na to „proč“ v podstatě ani „jak“, ale zajímá ji s „jakým výsledkem“. Jenže k tomu se nedostaneme bez „proč“ a „jak“.

Proč“, základní otázka, na kterou se dříve či později zeptáte vy sami sebe nebo vás s ní bude bombardovat okolí. Proč pořád tak pracuješ a nemáš na nás čas. Proč si taky chvilku neodpočineš, proč s námi nejdeš do baru, proč to vlastně všechno děláš – co z toho máš? Umíte si odpovědět tak, aby pro vás samotné byla tato odpověď uspokojující?
 
„Dělám to proto, že mám cíl a chci ho dosáhnout, protože já na to mám!“
 
Věřte si a jděte za svým snem. A to i za předpokladu, že o vás ostatní pochybují nebo ti nejbližší věřit přestanou. A berte jejich postoj jako výzvu. I překážkový běh je pouze jiným druhem běhu, na jehož konci se dostanete do cíle. Nemusíte být hned první. Budete-li však poctivě trénovat, může se stát, že při příštích závodech bude stupínek vítězů patřit vám. Jestli to bude bolet? S největší pravděpodobností ano. Pocit únavy se také stane vaším společníkem pro relativně dlouhou dobu. Ale myslete na to, že jednou se to všechno zlomí a úsilí, které jste do dané věci vkládali, se vám začne vracet zpět. V podobě úspěchů, uznání a možná i závisti těch, kteří vás dříve podceňovali. Jestli tento pocit hřeje? Nic nehřeje tolik, jako pocit zaslouženého zadostiučinění.

Jak“. Zodpovědně. K sobě samému, ke svým partnerům, ke svým morálním zásadám. Pracujte svědomitě, tvrdě – ale poctivě (protože zlo s sebou přináší pouze další zlo). Odhodlaně – nenechte si vzít vítr z plachet. Ať chcete nebo ne, pochybovači vás začnou demotivovat. A nemusí se o to ani nijak aktivně zasadit, naprosto si vystačí s tím, jak se projevují navenek. Přestanou vás slovně podporovat a konejšit, dlouhodobě od nich nepocítíte drobnější pozitivní emoci (i malý úspěch je úspěch a na horu taky jdete krok po kroku, než se dostanete k jejímu vrcholu). Nedokáží se nadchnout tak, jako vy a možná vás i mají za blázny, že stále překypujete takovou energií. Nenechávejte se odradit. Zkuste tato fakta odfiltrovat a pokračujte v cestě. Není to jednoduché a není to příjemné. Pravděpodobně začnete mít i pocit, že ať uděláte cokoliv – nikdy se nezavděčíte. A TO! To je ta největší brzda, která může váš motor zbrzdit nebo i zcela zastavit. Pamatujte však, že čím více se blížíte k cíli, tím těžší zkoušky budete muset zdolávat. A za nás je jednoznačně nejnáročnější ta MORÁLNÍ. Přesně ona chvíle, kdy si připadáte, jakože musíte čelit celému světu a bojovat s ním sami.

Ať už vaše cesta dopadne jakkoliv, máme pro vás dobrou zprávu – NEBYLA ZBYTEČNÁ. Mnoho jste se pod její taktovkou naučili a otevřeli si další a další obzory, dala vám novou výchovu, pokoru a sílu.
 
Vydejte se jakým směrem se vám zachce – protože odteď už můžete jít vždy, jako vítěz – s hlavou vztyčenou.

Na co jít do kina – 31.týden

I když horka stále trvají a je lepší být někde u vody, tak i v tomto týdnu vám přinášíme novinky v českých kinech. Protože je horko a všechno nás unavuje tak hurá do toho.

Sweet Country

Austrálie 2018
Režie: Warwick Thornton
Hrají: Bryan Brown, Hamilton Morris, Thomas M.Wright
Western podle skutečné události odehrávající se v severní Austrálii ve dvacátých letech dvacátého  století. Když domorodý chovatel dobytka Sam v sebeobraně zabije bělošského majitele stanice Harryho, musí vše opustit a utéct i se svou těhotnou manželkou. Vydávají se nádhernou ale drsnou krajinou do vnitrozemí. 

  

Whitney
 

Velká Británie / USA, 120 minut
Režie: Kevin Macdonald
Hrají: Whitney Houston, Kevin Costner, Ellen White

Dokument od oscarového režiséra Kevina Macdonalda přibližuje božskou Whitney tak, jak ji ještě neznáte. Jedná se o oficiální dokument požehnaný matkou Whitney a její nejbližší rodinou. Ta poskytla exkluzivní rozhovory a záběry ze zákulisí jejího života, které dosud nebyly zveřejněny.  


 

Hledá se princezna

Stolen Princess
Ukrajina 2018, 85 minut
Režie: Oleh Malamuzh

Příběh odehrávající se v době statečných rytířů, krásných princezen a zlých čarodějů. Ruslan, kočovný herec, který sní o titulu rytíře, potkává nádhernou Milu a na první pohled se do ní zamiluje.  Jejich štěstí ale nemá dlouhého trvání. 

Mission: Impossible - Fallout

USA 2018
Režie: Christopher McQuarrie
Hrají: Tom Cruise, Henry Cavill, Simon Pegg, Rebecca Ferguson, Ving Rhames, Sean Harris, Angela Bassett, Vanessa Kirby, Michelle Monaghan, Alec Baldwin, Wes Bentley, Frederick Schmidt

Tom Cruise: „Filmem Mission: Impossible – Fallout vrcholí celá série. Vrací se většina postav, které se objevily v předchozích dílech, a dovypráví se všechny příběhové linky. Pro Ethana je to velmi osobní, ale na druhé straně také velmi epická cesta,“. 

Chata na prodej

ČR, 2018, 77 minut
Režie: Tomáš Pavlíček
Hrají: Ivana Chýlková, David Vávra, Tereza Voříšková, Judit Bárdos, Jana Synková, Jan Kačer, Jan Strejcovský, Michael Pitthan, Václav Kopta

Komedie o tom, co všechno se může stát, když se o víkendu sejde svérázná rodina na poslední rozlučce s chatou.

Weby Wokna Wychytávky - 31. týden

Venku je horko až praští, tak tento týden JEDINĚ K VODĚ. Vyberte si ....

Kde se kupat
Kde se kupat
http://www.kdesekoupat.cz
KdeSeKoupat je zdrojem především netradičních míst ke koupání doporučených uživateli.
 


Happymag - 50x nejlepší přírodní koupaliště v ČRHappymag - 50x nejlepší přírodní koupaliště v ČR - http://www.happymag.cz
Venku je krásně a vás to táhne k vodě, ale nevíte kam? Zapomeňte na přeplněné aquaparky a vyražte na přírodní koupaliště. Budete překvapeni, kolik krásných jezer, rybníků, přehrad, vápenek a průzračných řek ve vašem okolí najdete. Připravili jsme pro vás seznam 50 nejlepších přírodních koupališť v ČR pro rok 2018. Neváhejte přírodní koupání spojit s výletem v blízkém městě nebo vyražte za zajímavou památkou.


Koupací vodyKoupací vodyhttp://www.koupacivody.cz
Kvalitu koupacích vod pravidelně sledují krajské hygienické stanice (pouze vybraná místa) a provozovatelé koupališť. Na těchto stránkách naleznete přehled takto sledovaných koupacích vod v mapě. U každé koupací vody je uveden název koupacího místa, podrobnější údaje o lokalitě, datum posledního stanovení kvality vody, symbol kvality vody a popřípadě historické údaje o kvalitě vody.

Koupaliště.net
Koupaliště.net
http://www.koupaliste.net
Najděte si své koupaliště, bazén, aquapark, přehradu, rybník nebo pláž... koupání v ČR.


Teploty moří
Teploty moří
https://www.meteocentrum.cz
Aktuální teploty moří a počasí v oblíbených přímořských destinacích.


Běžte se o víkendu zchladit - vyražte k vodě! :)
 

1918 – 2018 = výročí 100 let republiky

28.10.1918 je oním magickým datem, které se do myslí a srdcí našich pra a pra-pra rodičů navždy nesmazatelně zapsalo: VYHLÁŠENÍ SAMOSTATNÉHO ČESKOSKOVENSKÉHO STÁTU. Již jsme nepatřili do podrúčí bývalého Rakouska – Uherska. Vydobyli jsme si pozici, obhájili vlastní národní právo, získali SAMOSTATNOST.

1918 – 2018 = výročí 100 let republikyLetos tomu bude přesně 100 let, kdy se zakladatelem a prvním československým prezidentem stal Tomáš Garrigue Masaryk, jinak také přezdívaný jako „tatíček národa“. Muž, který se stal zářivým příkladem toho, že když existuje jeden muž, který dokáže drancovat a pustošit celý svět, může žít i muž, jehož cílevědomost, urputnost, vzdělání a síla mohou na druhé straně konat dobro. Byl odpůrcem násilí, což potvrzuje i jeho dokonalé umění. Na druhou stranu byl připraven se proti boji „bránit i železem“, jak kdysi otevřeně přiznal.

Masarykovou zásadou bylo, že "demokracie je protivou aristokratismu", a byl proto přesvědčeným stoupencem republikánského zřízení. Po tisíciletí monarchismu bylo štěstím pro novou republiku, že jejím prezidentem se stal právě on. Rozsáhlé vzdělání filozofické, historické a sociologické, znalost cizích zemí a jazyků, významná činnost vědecká a pedagogická, dlouholetá politická zkušenost stranická i poslanecká, odpor proti tomu, že "veliká většina lidí politicky činných se nedovede povznést nad sebe, nedovede se vyprostit z kleští nekritického egocentrismu", vysoká osobní morálka, střídmý život a v neposlední řadě také důstojné, ba vznešené vzezření a vystupování - tím vším založil v české politické tradici příklad státníka, který pro jeho nástupce byl a dlouho ještě zůstane nedostižným vzorem. (zdroj: Pražský hrad)

1918 – 2018 = výročí 100 let republikyProč bychom si měli toto výročí hrdě připomínat
Den vzniku samostatného Československa byl zcela zásadním momentem pro pozdější formování českého státu. Společnost by ho neměla brát jako samozřejmost a rozhodně by nám neměl nikdy zevšednět. Proč? PROTOŽE NENÍ SAMOZŘEJMOSTÍ. Naši předkové o něj museli usilovně bojovat, pokládali pro jeho vize své životy. V domnění a přesvědčení, že se zasluhují o lepší život svých dětí – nás v současnosti žijících pokračovatelů krve rodinných linií.

Kde můžeme toto vzácné datum oslavovat
Oslavy svátku probíhají na mnoha místech České republiky. Významným místem oslav je Národní památník na Vítkově v Praze, u nějž tradičně probíhá vojenská přehlídka, je držena minuta ticha a položen věnec k hrobu neznámého vojína.
Na Hradčanském náměstí probíhá slavnostní přísaha příslušníků Armády české republiky. Na Pražském hradě také Prezident české republiky, který je ex officio vrchním veliteme českých ozborjených sil, jmenuje do generálské hodnosti schválené důstojníky bezpečnostních sborů.
28. říjen je rovněž řádovým dnem České republiky. Jde tedy o den, kdy jsou ve Vladislavském sále Pražského hradu prezidentem České republiky tradičně udělována Státní vyznamenání České republiky vybraným osobnostem. Konkrétně jde oŘád Bílého lva, který je nejvyšším státním vyznamenáním České republiky,Řád Tomáše Garrigua Masaryka, Medaili Za hrdninství a Medaili za zásluhy.
 
Buďme hrdí na to, že jsme Češi, oslavujme a ctěme úsilí našich prarodičů.

Rozhovor: Amar Ibrahim - kdo opravdu věděl, to byly naše babičky, ty by dokázaly přežít

Třicet sekund bez kyslíku, tři dny bez vody a třicet dní bez jídla.
Umíte si představit, že nastane náhlá extrémní situace a vy budete muset opustit své domovy a ukrýt se v přírodě? Jste na to připraveni? Ruku na srdce, opravdu byste dokázali v případě potřeby přežít například měsíc v lese? Jaké vybavení s sebou potřebujete a jak si obstaráte vodu a potravu, dokážete se v rámci psychického zdraví zabavit a uklidnit, ubránit, zamezit nemocem a infekcím? Kdo je v extrémních podmínkách silnější MUŽ nebo ŽENA? Ať jedno či druhé pohlaví, otázka zůstává stejná: JAK PŘEŽIJETE?! My jsme se zeptali Amara Ibrahima – odborníka na přežití. Než si však přečtete tento rozhovor, zkuste si odpovědět sami.
 
TŘI, DVA, JEDNA…sirény houkají…OPUSŤTE SVÉ DOMOVY a POSTAREJTE SE – PŘEŽIJTE!
 
Amare, povězte nám: kdo jste a co děláteRozhovor: Amar Ibrahim - kdo opravdu věděl, to byly naše babičky, ty by dokázaly přežít
Jsem Amar Ibrahim z firmy Outdoor Survival, která se zabývá tím, že dělá kurzy přežití v ČR, vyučujeme jak přežít.
 
Jaké kurzy děláte
Specializujeme se na kurzy civilního přežití, armádního přežití, přežití pro rodiče s dětmi, medic kurzy, urban survival. Děláme je jak pro jednotlivce, tak i pro firmy jako teambuildingy.
 
Proč tyhle kurzy děláte, proč cítíte tu potřebu
Protože v dnešní době lidi nedostávají nikde informace. Na vojnu se nechodí, škola děti tímto směrem také nevede, branné dny nejsou…takže ty informace nemá kdo předávat a hlavně děti jsou dneska vychovávány jinak. My tomu říkáme tzv. počítačová – skleníková generace.
 
Hovořil jste o kurzech přežití pro ženy a rodiny s dětmi. Můžete nám říci, jaký je při vašem kurzu rozdíl mezi mužem a ženou, jak si vedou
Samozřejmě ženy si vedou výborně, ale někdy se stydí jít s chlapama. Proto nabízíme možnost, aby se mohla přihlásit i jenom skupina žen, ale já osobně mám radši, když je parta promíchaná, když se ty lidi neznají. A vždycky, když je přítomna žena, tak ta skupina i jinak spolupracuje. Ti chlapi se samozřejmě chtějí předvést a pak to má i jiný ráz. Nikdy se nám nestalo, že by nám kurz nějaká žena vzdala, spíš nám to vzdal chlap.
 
Čím si myslíte, že to je, že ta žena je potom takhle silná v té skupině
Ženy jsou tvrdší, vlastně když si to vezmeme: musí porodit dítě a o to dítě se postarat. Ženy mají jiné schopnosti. Je to takzvaně „jiný druh“ (usmívá se). Třeba pro ženy se vyrábí i jiné spacáky, protože jim je víc zima. I toto už zjistili určití vývojáři a dělá se tak spacák zvlášť pro ženy a zvlášť pro muže. Žena je tvrdší v něčem jiném a chlap taky, nedá se to vyloženě kategorizovat.
 
Proč kurzy i pro děti, jaká je tam interakce s nimi? Přeci když se něco stane, vždy se stará rodič
Tam jde o to, aby rodina spolupracovala. Ten kurz přežití pro rodiče s dětmi je spíše pávě pro ty děti. Aby děti do té přírody vůbec přišly, protože někteří rodiče, z jakéhokoliv důvodu, své potomky k poznávání přírody nevedou. Proto je důležité, aby se zde dítě naučilo základy orientace v terénu, to, že z mouky se dá udělat těsto, že maso neroste na stromech atd, atd…. Je dobré a z naší strany žádoucí, aby byl rodič na kurzu také přítomen a s tím dítětem i spolupracoval, protože většinou, když se něco stane, tak ti dva zůstanou spolu a musí si pak společně poradit. Chceme do toho prostě zapojit celou rodinu.
 
Ukázal jste nám dvě nezbytnosti pro přežití: evakuační vak a KPZ, jaký je mezi nimi rozdíl
V evakuačním vaku je absolutně všechno. Jeho funkce je jednoduchá, pokud se musíte během pár minut sbalit a opustit svůj domov, víte, že existuje „jištění“, ve kterém máte opravdu vše potřebné. Prostě kamkoliv člověk sáhne, najde co zrovna hledá.
No a KPZ (krabička poslední záchrany), to je taková menší krabička, která se dá strčit do kapsy. V případě, že by se cokoliv stalo (i kdybyste šli třeba jen na houby nebo na kolo) tak tam rozhodně musí být lék a ty základy na přežití, aby si člověk dokázal se vším poradit z jakékoliv situace. Zde by nemělo chybět například křesadlo na rozdělávání ohně, léky, náplast, šitíčko, aj.

Rozhovor: Amar Ibrahim - kdo opravdu věděl, to byly naše babičky, ty by dokázaly přežít Doporučujete tedy, aby každý člověk měl doma sbalený a připravený evakuační vak a KPZ a pouze obměňoval léky, obvazy atd. dle data spotřeby
Určitě doporučuji. Dnešní lidi na to prakticky vůbec nemyslí. Naopak si myslí, že se o ně postará stát. Ale podívejte se třeba do Německa, tam je platné již 3 roky doporučení, aby lidi měli doma nakoupené zásoby pitné vody a jídla a dalších věcí aspoň na 14 dní. Tady je člověk zvyklý, že přijde na jakýkoliv roh ulice, koupí si jídlo, pitnou vodu, ale ruku na srdce, ono by opravdu stačilo jenom vypnout elektřinu nebo aby propukla nějaká epidemie, kolaps ekonomických společností, nepokoje, najednou vám přestane fungovat mrazák a co pak? Kdo opravdu věděl, to byly naše babičky. Ty si prošly dvěma válkami a opravdu si na vlastní kůži zažily, jak je důležité být připravený na všechno.
 
Kromě zásobování, v čem dalším vidíte problém
Problém vidím rozhodně v tom, že lidi i budou odmítat opouštět svoje domovy. Ale to je to nejhorší, protože v extrémní situaci začnou nepokoje, začne se rabovat, znásilňovat…Najednou i z lidí, u kterých byste to nikdy nečekali se možná stanou tzv. „zlí lidi“, kteří vám mohou i ublížit. Oproti tomu v přírodě, tam vám nikdo neublíží.
 
Doporučujete přírodu, co je podle vás ideálním místem pro to se schovat a přečkat ve zdraví minimálně 14 dní
Dobrý je lesík, kde teče potůček, je to tam dobře schované, nenáročné a kde se samozřejmě moc lidé nevyskytují. Prostě místo, kde se dá přečkat úplně v pohodě v české krajině. Například u hranic existují zaniklé celé vesnice, kde opravdu najdete třeba i ovocný sad ještě s jablky. Takže čím dál od lidí, tím je to samozřejmě lepší. Nelpět na tom svém majetku, protože to nejcennější co máte je zdraví, rodina a děti.
 
Kam konkrétně byste jel Vy, řeknete
Neřeknu, to byste za námi přijeli (směje se).
 
Ukázal jste nám tady ten evakuační vak a všimla jsem si tam pár zajímavých věcí. Vysvětlíte nám jejích účel: tampony pro ženy, cigarety, karty
Ten tampon není jenom pro ženy, ale vlastně i vojáci ho používají v KPZtkách. S tamponem si rozděláte oheň, ucpete zranění – bodné, střelné, vyrobíte si obvaz, přefiltrujete si s ním i vodu, nasbíráte rosu, abyste se napili… má opravdu mnoho dalších využití, která vám teď nebudu všechna prozrazovat. Přijeďte na náš kurz a dozvíte se více.
Karty jsou proti trudomyslnosti, když někde budete 14 dní na jednom místě a budete čekat až pomine nebezpečí, zahrajete si karty, hlavně když jsou děti. Jejich funkcí je prostě zabavit tu svoji skupinu.
Cigarety…ve skupině může být silný kuřák a poslouchat ho tam, že nemá cigarety opravdu nechcete. Co je ale hlavní, tak mohou fungovat jako výměnný obchod, protože to byl vždycky silný výměnný artikl za jiné věci. Takže z toho důvodu jsou tam ty cigarety opravdu velmi důležité.
 
Rozhovor: Amar Ibrahim - kdo opravdu věděl, to byly naše babičky, ty by dokázaly přežítPřijdou nepokoje, určitě se budou mísit národy. V jakém jazyce byste doporučoval, aby se lidé naučili základní fráze. V jednom nebo ve více
Dneska vlastně všude vládne angličtina se dá říct. Já osobně to ale moc nepreferuju. Jednoduše, zkuste se například s takovými Francouzi domluvit anglicky. Oni jsou hrdí a budou se s vámi bavit pouze ve svém rodném jazyce. Je to těžký, existuje taková mezinárodní směs jazyků. Moje manželka říká, že já se domluvím s každým: ruka, noha, do toho nějaká němčina, angličtina, slovanský jazyk…Ale co doporučuji: existují takové slovníky beze slov, které jsou obrázkové a jasně dokážou obsáhnout všechny základní lidské potřeby. Nespoléhejte na to, že se s angličtinou domluvíte všude, buďte připraveni – umějte si poradit.
 
Jako žena, co když u sebe nemám potřebnou ženskou drogerii, jak se mohu zařídit jinak
Samozřejmě existují různé menstruační kalíšky, ty by mohly být i v té KPZ. Dneska se mne zrovna jedna žena ptala, proč ho tam nemám, tak ho tam asi budu muset zabalit (usmívá se). Ovšem prakticky se budeme vracet opět do historie. Dříve se používal kus látky, v tom byl suchý mech, ten se vyhodil, látka se vyprala. Když máte dostatek tamponů (já jich mám v té KPZ asi 30), tak bych se toho asi nebál. Zároveň vím, že v krizových situacích ženy ztrácejí menzes, což je u nich dané stresovým faktorem, který je ovlivňuje.
 
Co byste doporučil současné společnosti
Současné společnosti? Ať se trošku odvrátí od této přeelktrizované doby, ať se vrátí do dob našich babiček. Prostě aplikace, satelitní navigace…ono to jednou, ze dne na den může udělat „ťuk“ a člověk pak bude jenom sedět a koukat. Vždyť se podívejte, jak jenom stačí, když mladým vypnete Wi-Fi a oni si myslí, že jim div nervete srdce.

Foto: redakce, Outdoor survival

Ynspirology 2018 - urban festival s potenciálem, ale bez energie

Tento víkend proběhl již 3. ročník urban festivalu – Ynspirology 2018, který se poprvé konal v pražských Žlutých lázních. Nezaháleli jsme a samozřejmě jsme byli také u toho. Jak festival probíhal, na co jste se mohli těšit a byl skutečně inspirativní? Tak o tom již níže:
 
„Ynspirology – interaktivní festival plný inspirace“
 
Heslo, které vás mohlo snad nejvíce zasahovat v rámci víkendového festivalu.
 
Stejně, jako minulý rok, tak i letos zaštiťovali:
4 patroni
4 zóny a v nich 4 stěžejní jména z oboru
SPIRIT – Yemi A.D.
DIGI – Men T
FIT – Tary
GIRLS -  Simona Krainová (official)
 
Jak pořadatelé slibovali, tak také plnili. Slyšet jste mohli hvězdy jako: Mikolas Josef, Slza, Paulie Garand, Emma Drobná – official, kapitán Demo Original, a další…

Záměrem Ynspirology 2018 bylo odpoutat se od klasických festivalových standardů a pojmout víkend jinak. Pořadatelé chtěli návštěvníkům nabídnout nejen zážitek, ale hlavně motivaci, inspiraci a ukázat, že cesta za snem chce jen trošku odvahy. Proto se snažili, aby repertoár osobností byl co nejširší a nejrozmanitější. Více do hloubky jste se mohli seznámit s odvětvím beauty, sportu, cestování, extrémních sportů, přežití, kreativity, ochrany životního prostředí a v neposlední řadě se účastnit specializovaných přednášek o osobním potenciálu, aplikacích, pohybu, budoucnosti, aj. Oba dva dny samozřejmě byly vedeny pod taktovkou moderátorů, kteří se starali o zábavu vás – účastníků festivalu.

Vypadá to na skutečně nabitý a inspirativní víkend a skvěle strávený čas, že?

Jak hodnotíme letošní ročník Ynspirology my?
Vyzvedli jsme si akreditace v domnění, že přijdeme na akci, která 3 hodiny po jejím zahájení bude v plném proudu. Bohužel, opak byl pravdou. Otevřel se před námi téměř prázdný prostor plný stanů, z nichž každý patřil nějakému inspirátorovi – trošku smutnému a horkem zasaženému inspirátorovi. Nevadí, však jsme téměř na začátku a přes pravé poledne se nechce nikomu na přímé slunce. Chtěli jsme si objednat pití, ovšem až při platbě nám bylo sděleno, že při příchodu do areálu Žlutých lázní jsme si měli vyzvednout čip, pro „bezhotovostní platbu“ neb po celou dobu festivalu žádný ze stánků nepřijímá hotovost ani karty. Stát se může – jednoduše nás někdo zapomněl informovat. Po další čtvrt hodině už jsme seděli u stolu, užívali si přísunu studených tekutin a učili se hrát na ukulele. Přeci jen jsme na Ynspirology, tak kdy jindy.


Poslouchat moderátora dne se nám moc nechtělo – jednoduše nám jeho prezentace nevyhovovala. Na druhou stranu, nutno říci, že si zaslouží smeknutý klobouček – v takovém horku, stát na podiu a mluvit v podstatě na prázdno, to by také nedokázal každý. Měli jsme se inspirovat, šli jsme se inspirovat… Prohlédli jsme si akrobatické kousky slak linerů, zazávodili si ve stánku Mercedes Benz (kde by se ovšem ochota promotérů raději ani měřit neměla), poslechli si některé přednášky v klimatizovaném stanu (vzhledem k počasí nejvytěžovanější prostor), navštívili DIGI zone a okusili virtuální svět, na pobídku moderátora se podívali na taneční vystoupení, vyslechli si rozhovory s youtubery a v neposlední řadě navštívili stánek s názvem Outdoor survival, který z našeho pohledu byl nejpřínosnější!

Samozřejmě je to o prioritách a co se líbí nám, nemusí se líbit ostatním a naopak. Ovšem pokud jste se chtěli dozvědět něco opravdu užitečného pro život, Outdoor survival byl tím pravým místem. Osobně Amar Ibrahim nám představil programy pro přežití, které v rámci zážitkové agentury nabízí, vysvětlil nám zásady přežití a sdělil pár opravdu kuriózních zajímavostí, o kterých se s vámi podělíme v rozhovoru, který nám poskytl.

Dost ale o přežití – vraťme se k Ynspirology. Festival nás nutí smýšlet dvouúrovňově. Proč? Akce měla skutečný potenciál (i s přihlédnutím k úspěšnému minulému ročníku), bohužel opravdu nízká návštěvnost udělala své. Měli jsme na jednom místě zajímavé osobnosti a jejich příběhy a možnost s nimi pohovořit (kdy se vám to poštěstí?), hudbu, soutěže, koncerty, sportovní a herní zázemí… Přesto jsme si připadali trošku smutně. Festivalu chyběla jediná, zato důležitá věc, ENERGIE. Energie od lidí pro lidi. Ynspirology 2018 se stala pouze energií od lidí. Ovšem večer zachránily aspoň koncerty. :)

Proto apelujeme na ty z vás, kteří jste zažili minulé ročníky i na nováčky:
 
Lidi, je to pro vás/nás, přijďte za rok a pojďme si Ynspirology 2019 pořádně užít, může to stát za to stačí jen chtít!
 
Photo by Ynspirology 2018 FB, MacCafe.cz
 

Krásné nohy v létě? Uvidíte, jak je to snadné.

Zažíváme opravdu horké letní dny a vy saháte po letních věcech ve vaší skříni. Tolik krásných sukní a kraťasů, že si je hned začnete zkoušet, ale ouha! Na vašich nohou se přes zimu objevily nevzhledné žilky a vy si najednou nejste jistá, jestli tyto modely můžete nosit i letos. Scénář, který by žádná z nás raději nikdy nezažila. Přečtěte si, jaké maličkosti stačí k tomu, abyste těmto obtížím předešla.

Přestaňte vše odkládat
Vždy je nejtěžší začít, udělat první krok. Ale pokud máte cíl, kterým jsou v tomto případě krásné a hlavně zdravé nohy, přestaňte se vymlouvat a začněte, ono se vám to vyplatí. S MUDr. Otou Schützem, primářem pražské Žilní kliniky, jsme sestavili pět bodů, které vám pomohou se s křečovými žilami vypořádat.
 
Sezení prokládejte pohybem
Dlouhé sezení, které denně absolvuje většina z nás, nepůsobí na náš kardiovaskulární systém vůbec dobře. Pro lepší cirkulaci krve v dolních končetinách je dobré se jednou za hodinu projít po kanceláři, nebo alespoň procvičit nohy například krouživými pohyby chodidel. Klidně jen pod stolem. Pokud vám to situace dovolí, dejte si třeba po obědě nohy nahoru – stačí na čtvrt hodiny.
 

Začněte chodit
Uvidíte, budete se cítit lépe. Když každý den vystoupíte o zastávku dřív a zbytek dojdete, když místo výtahu použijete schodiště a místo sledování televize si večer zajdete s partnerem nebo přáteli na procházku, vaše nohy vám to nezapomenou. Navíc si užijete i více zábavy než doma na gauči. Ne každý má samozřejmě přesně tyto možnosti, ale důležité je improvizovat. Vždy se dá najít v rámci týdne nevyužité místo, které lze nahradit pohybem. „S dlouhým stáním, sezením a bez pohybu obecně dochází ke zpomalování proudění krve, a u lidí s vrozenou dispozicí se mohou vytvářet křečové žíly a nohy mohou bolet. Jakýkoliv, ale hlavně pravidelný, pohyb krev rozproudí a tím se riziko bolestí a vzniku křečových žil snižuje,“ vysvětluje doktor Schütz. Nejvhodnějším sportem je pro prevenci křečových žil plavání, chůze a běh.
 
Otužujte se
Krev v žilách vám rozproudí i střídavé oteplování a ochlazování organismu. Nejjednodušší metodou je sprchovat se denně střídavě teplou a studenou vodou. Končit se musí vždy studenou. Pro zpestření můžete jednou za čas zajít i do sauny a chodit se ochlazovat do ledového bazénku. Teplotní výkyvy však nejsou doporučovány, pokud již křečové žíly máte.
 
Zvažte kompresní punčochy
Spolehlivý způsob prevence komplikací a rozšiřování křečových žil spočívá v nošení kvalitních kompresivních elastických zdravotních punčoch, jejichž délku a stupeň komprese určí odborník. „Kompresní punčochy doporučujeme vždy například na dlouhé lety, jako prevenci syndromu ekonomické třídy. Ten občas postihuje cestující v těsných prostorách letadel při letech delší než čtyři hodiny,“ dává primář Žilní kliniky cennou radu všem, kteří s blížícími se prázdninami plánují dlouhé mezinárodní lety.
 
Zhodnoťte svůj stav
Pokud na sobě již drobné metličky nebo dokonce křečové žíly pozorujete, prevence vám už samozřejmě nepomůže. Pořád bohužel platí, že křečové žíly jsou dědičná choroba, a mají-li je vaše rodiče, je velmi pravděpodobné, že jim budete jednou trpět také. Neházejte však flintu do žita a už při prvních příznacích navštivte odborníka. „Ženy si často říkají, že ještě počkají, zda se příznaky nezhorší. To je ta největší chyba. Pro úspěšné vyléčení je potřeba začít včas. Není na místě s vyšetřením a léčbou otálet, protože křečové žíly se stále zhoršují. Včasná léčba je vždy rychlejší, jednodušší a úspěšnější než u rozsáhlých a zanedbaných varixů,“ upozorňuje MUDr. Schütz.
 
V tomto případě už není na co čekat a je na čase domluvit si schůzku s odborníkem. Ten na základě důkladného vyšetření a stavu onemocnění určí, jakou metodu od sklerotizace po chirurgické řešení zvolí. V každém případě je ošetření bezbolestné a vy můžete ještě týž den odejít domů a od druhého dne bez vážných komplikací provádět téměř všechny běžné denní činnosti.
 
www.zilniklinika.cz
Foto: Žilní klinika
 

Co s sebou na festival? Zaručený starter pack!

Léto je v plném proudu a s ním i sezóna open air koncertů a festivalů. Pro všechny holky, slečny, ženy, paní je obvykle složité se vypravit a zabalit. Pro nás samozřejmě taky…. S oblečením vám radit nebudeme… Proč? Však to znáte, počasí je nevyzpytatelné, skříň je prázdná, není co na sebe… Rada? Pláštěnkou v batohu určitě nic nezkazíte. Dnes se společně podíváme na takzvaný festivalový MUST HAVE, aneb to, co by vám s sebou podle nás nemělo chybět.
 
Jak víte, chystáme se o víkendu na urban festival Ynspirology do Žlutých lázní. Kromě vstupenek, které už jsme si zajistili si sebou budeme brát:

Mobilní telefon – to je asi zbytečná informace, všichni ho nosíme vždy s sebou. Fotky, videa, streamy a šup s tím na sociální sítě. Nezapomeňte si telefon pořádně nabít… pohled na poslední procenta energie telefonu dokážou pořádně znepříjemnit den. Užitečným doplňkem bude určitě externí nabíječka. Telefon se vám při focení a natáčení vybije podstatně rychleji a navíc, pokud jedete na festival na více dní, víte, že ve stanovém městečku to s tím nabíjením není žádná sláva.
 
Selfie tyč -  chcete fotku s kamarádkou, přítelem nebo idolem a jako na potvoru není, kdo by vás vyfotil. Pokud nejste Saxana, pravděpodobně budete objektivem zkoumat spíše póry ve svém obličeji, než že byste pořídili hezkou fotku. Navíc, nikdo nechce být ten, co ten telefon drží. Řešení tohoto problému se jmenuje selfie tyč. Teleskopická tyč s úchytem na telefon a spouští fotoaparátu na rukověti, která vyřeší všechny výše zmíněné problémy, vás vyjde zhruba na stovku.
 
Sluneční brýle – už máte selfie tyč, ale možná zrovna nemáte svůj den, kdy na fotkách vypadáte perfektně. Nebo je zrovna ten den, kdy se sluníčku prostě neschováte a výjimečně se nechcete na lidi mračit (bacha, vrásky!). Opět velmi jednoduché řešení – sluneční brýle. Každá máme oblíbený tvar, značku nebo barvu. Ačkoliv se standardně dočtete, že na brýlích se šetřit nemá… No, jedete na festival, budete tančit, skákat, pít a možná se nedopatřením ocitnete třeba v potoce… opravdu chcete ztratit nebo zlomit značkové brýle za tisíce?
 
Klobouk – znáte to ráno, kdy vás bolí hlava a divíte se, proč vás pálí pěšinka ve vlasech? A pamatujete si na otravnou větu svých rodičů: „Vezmi si ten klobouk.“? Ano, i to mělo svůj důvod. Delší pobyt na sluníčku v kombinaci s alkoholickými koktejly by vám nemusel udělat dobře… známe to každá… ta rána umí být bolavá. Navíc klobouk je cool doplněk, se kterým si ostudu rozhodně neuděláte.

 
Deka & opalovací krém – je jedno, jestli je vám dvacet nebo padesát, při festivalovém dovádění se únava prostě dostaví… Pak určitě oceníte rozloženou deku někde na louce. Opalování, čtení knížky, šlofík nebo piknik se určitě dělá líp, pokud nemusíte ležet přímo na podupané trávě plné klíšťat a vajglů.
 

Nezapomeňte doplňovat pitný režim! Pivo, víno, aperol… a ANO, i voda a nealko se dá pít. Teď se vám to možná zdá nepředstavitelné, ale vaše hlava vám druhý den po akci poděkuje.
 
Chcete se přesvědčit, že výše zmíněné na festival opravdu nosíme? Tak nás přijďte zkontrolovat o víkendu do Žlutých lázní :)

INSPIRACE - hravá mrška BEZ HRANIC

K tomuto víkendu se více než kdykoliv jindy hodí téma INSPIRACE. Všichni o ní hovoříme: o jejím náhlém nabytí, pozbytí, nadbytku či totální absenci. Známe její význam i funkci. Ovšem tušíte, odkud se bere a je vůbec možné si ji přivolat, kdykoliv ji zrovna potřebujeme? Pojďme se na tuto múzu podívat trošku více zblízka.


Hnedka v úvodu je nutné říci, že inspirace je něco, co si jen stěží mohou lidé navodit uměle. Objevuje se zcela nahodile – bez předchozího upozornění a častokrát i ve chvílích, kdy na ni nejsme připraveni. Nikdy se nezjeví, nezaklepe na dveře a nezeptá se:

 
„Ahoj, já jsem inspirace a jdu zrovna kolem. Co ty, jak jsi na tom, měl bys na mě pár minut, že bychom probrali další možnosti tvojí mysli?“. NE, to se opravdu nikdy nestane.
 
Její podstatou je síla, energie, pohon, kreativita a hravost.  A jelikož je opravdu hodně hravá, baví ji i hra na schovávanou. Dlouho ji nemůžete nalézt…a pak…Z NIČEHONIC…během vteřiny… SE VYŘÍTÍ ODNIKUD…a doslova vás srazí k zemi při úprku do domečku…chce vás ZAPIKAT… a taky se jí to vždycky povede. Záleží jen na nás, zda je to pro nás žádoucí a jak se k její vrtkavé rošťácké povaze postavíme.
 
Pokoušeli jste se ji někdy charakterizovat? CO a JAKÁ inspirace je:
Přichází bez vědomého záměru a zcela spontánně
Vyvolat ji může inspirativní osoba, prostředí, myšlenka, film, sen, obyčejná tužka… absolutně cokoliv
Je klíčem k ohromující motivaci a kreativitě
Bourá veškeré naše zábrany
Dovoluje nám plnohodnotně – až dětsky snít a díky tomu i KONAT
Provází ji pocity náhlé jasnosti, osvícenosti a uvědomění
Odbourává přízemní smýšlení a vynáší nás do oblak
 
Můžeme si ji přivlastnit? Je její přítomnost pouze o nás? NIKOLIV! Jak jsme již výše v textu uváděli, inspiraci může probudit KDOKOLIV a COKOLIV, tedy i vy sami. To podněty, které nás denně obklopují jsou jejím spouštěčem. Není naše. Je výsledkem spoluúčasti každého živého i neživého organismu, každé věci, věty, domněnky…

A co její nadbytek? Setkali jste se s ním? Myšlenky Vám začnou (klidně i v horizontu několika dní) skákat jedna přes druhou, že je skoro nestačíte ani vnímat, natož zpracovávat. Překrývají se a překřikují a každá se snaží vybojovat si místo na vrcholu – získat si vaši pozornost… Co v takovém případě dělat? Ideální je mít při ruce stále nějaký zápisník, tužku a všechny tyto nápady a nové motivy si zapisovat. Abyste je nezapomněli, nemrhali jimi. Může se totiž i stát, že vás dokáží svou urputností paralyzovat, a ač máte spoustu témat k přemýšlení, nejste schopni se plnohodnotně (nebo vůbec) věnovat ani jednomu. Dejte si načas. Zapište si je, jděte si zasportovat a pak…s čistou hlavou… podívejte se do svých poznámek a určete jim jasnou prioritu, které se držte. Třeba přijde další vlna osvícení, což ovšem nezjistíte, pokud to nezkusíte.

A rada na závěr? Nenechte se její silou a přesvědčivostí semlýt… To, že v jednom okamžiku máte více myšlenek, než dokážete zpracovat, nesvědčí o vaší zabržděnosti, ale o nově posunutých hranicích vašeho vlastního JÁ.
 
 
NECHÁVEJTE SE INSPIROVAT A POKOUŠEJTE SE INSPIROVAT OSTATNÍ
INSPIRACE: CENA, NIC, PIC, CIP, SEN, NISA, RAS, SPIN, RAP…
 
A jaká slova najdete ve slově YNSPIROLOGY – napište nám je do komentáře.

Závitkárna x kino Stalin na Letné

Je léto a k létu bezpodmínečně patří festivaly. Už dlouhou dobu se však nebavíme pouze o těch hudebních, neb Prahu v posledních letech ovládají primárně gurmánské – gastro festivaly. A jeden takový jsme včera navštívili i my. O co se jednalo? Holešovická Závitkárna vyhlásila skrze sociální sítě akci:
Závitkárna x Kino Stalin na Letné

Pokud také patříte mezi milovníky asijské kuchyně a parné letní dny vám, stejně jako nám, nedovolují si k obědu dát pečenou kachnu se šesti, je zcela vyloučené, abychom se zde nepotkali. Plus jako bonus, všichni společně jsme se mohli, v rámci letního kina, podívat na film „Ztratili jsme Stalina“. No řekněte, kde jinde než právě ZDE byste ho chtěli vidět? Takovou atmosféru nikde jinde nenavodíte!

Závitkárna
Je mladé POP-UP bistro, které svou práci postavilo na rolování LETNÍCH ASIJSKÝCH ZÁVITKŮ. A jaký je rozdíl mezi letními a jarními závitky? Pravdou je, že do obou druhů závitků můžete použít vesměs jakékoliv ingredience, které vám přijdou pod ruku (pokud se nebavíme o tradičních receptech). Ovšem změna nastává v dalším kroku: zatímco LETNÍ ZÁVITKY se ještě musí osmažit, ty JARNÍ jsou 100% fresh.

 
Akce se konala na Letné, v prostranství, kde stával bývalý Stalinův pomník. Také tu kdysi býval rockový klub a nutno připomenout, že odtud vysílala i první soukromá rozhlasová stanice – Radio 1.

Sochu už pěknou řádku let na tomto místě nenajdete, neboť byla na popud režimu nařízena její demolice, přesto svou charakteristickou dominantu si Letná opět našla – METRONOM. A čím je toto místo tak unikátní? Stalo se pravým hipsterským rájem s barem, lehátky a hlavně naprosto úchvatným výhledem na Prahu a její krásy! Dále se zde můžete těšit z letního kina, hudebních seancí všech žánrů, workshopů, tradice visících tenisek na provaze a v neposlední řadě i domovské scény trénujících „skejťáků.

Ovšem zpátky k akci Závitkárny
Našli jsme plusy – našli jsme mínusy. Nejprve začneme tím méně pozitivním a na konec vám spravíme chuť, tak čtěte pozorně až do konce :).


Jako skutečně velký nedostatek hodnotíme fakt, že na celou Letnou byl postaven POUZE JEDEN STÁNEK, který ani náhodou neměl šanci zvládat objem strávníků a jejich objednávky. A tak asi ani není překvapením, že než jste se vůbec dostali na řadu, abyste si mohli OBJEDNAT, museli jste si vystát klidně i hodinovou frontu (nejen naše osobní zkušenost) + nebylo v silách pořadatelů, aby závitky dokázali předdělávat = další časová prodleva. Na druhou stranu, mohli jste si být jisti, že pokrm, který dostanete, je skutečně ČERSTVÝ.

Poté, co jsme se konečně dostali na řadu i my a objednali si (samozřejmě, jako vždy jsme si vymysleli nějakou kulišárnu - krevetové závitky bez krevety, avokádové závity bez rukoly, ...), mohli jsme sledovat proces tvorby takového závitku na vlastní oči. Všechna čest, zlaté české ručičky opět v praxi naprosto brilantně dokázaly, že žádná práce pro ně není nemožná.

Co hodnotíme vysoce pozitivně, jsou použité ingredience a jejich množství. Závitkárna totiž na svých zákaznících NEŠETŘÍ. Ano cena 70 Kč za závitek je skutečně trošku přemrštěná, na druhou stranu na porci vás nikdo neošidil - spíše naopak.


Sečteno - podtrženo
Vytáhněte kamarádky ven - dejte si vinný střik - kupte si závitky na Letné - posaďte se na zídku - brebentěte na úžasném výhledu na Prahu - pořidte si pár fotek a doma před usnutím si zrekapitulujte, jak BÁJEČNÝ VEČER JSTE STRÁVILI!


Závitkárnu doporučujeme navštívit i mimo festivalové akce, protože to opravdu stojí za to!

Weby Wokna Wychytávky - 30. týden

Léto pokračuje, dovolené v plném proudy a my, co máme to štěstí a chodíme do práce, se můžeme alespoň virtuálně procházet po celém světě. Pojďme se společně projít ZOOparky a kouknout se co právě dělají zvířátka na celém světě.
 
 
Weby Wokna Wychytávky - zoo praha

Zoo Praha – Údolí slonů  - odkaz zde
Video přenos z Údolí slonů, který zažil v roce 2016 historický úspěch - narození dvou slůňat, která zde byla zároveň počata. Vítejte v jejich světě! Sledovat můžete život malých samečků Maxe a Rudiho i zbytku pražské sloní rodiny.
 
 
Weby Wokna Wychytávky - Akvárium Vancouver

Akvárium Vancouver- odkaz zde
Mořské akvárium ve Vancouveru nabízí hned několik kamer při sledování jejich miláčků. Přepínat mezi jednotlivými kamerami můžete na pravé straně.
 
 
Weby Wokna Wychytávky - zoo SanDiego

Zoo SanDiego- odkaz zde
Jedna z největších a nejslanějších ZOO na světě se s námi rozdělí o videa ze svých výběhů – vyberte si pod odkazem Video & Cam.
 
 
Weby Wokna Wychytávky - veverky

Krmítko pro veverky- odkaz zde
A pokud máte opravdu hodně času tak můžete sledovat život veverek na Slow TV serveru playtvak.cz
 
 
 
Weby Wokna Wychytávky - bushmanfilm

BUSHMANFILM.com- odkaz zde
Pokud Vám nestačí koukat na zvířátka může sledovat cestopisy z celého světa.
www.maccafe.cz
Getrun
MacCafe.cz
redakce@maccafe.cz
(c) MacCafe.cz | realizace 3Nicom