Třicet sekund bez kyslíku, tři dny bez vody a třicet dní bez jídla.
Umíte si představit, že nastane náhlá extrémní situace a vy budete muset opustit své domovy a ukrýt se v přírodě? Jste na to připraveni? Ruku na srdce, opravdu byste dokázali v případě potřeby přežít například měsíc v lese? Jaké vybavení s sebou potřebujete a jak si obstaráte vodu a potravu, dokážete se v rámci psychického zdraví zabavit a uklidnit, ubránit, zamezit nemocem a infekcím? Kdo je v extrémních podmínkách silnější MUŽ nebo ŽENA? Ať jedno či druhé pohlaví, otázka zůstává stejná: JAK PŘEŽIJETE?! My jsme se zeptali Amara Ibrahima – odborníka na přežití. Než si však přečtete tento rozhovor, zkuste si odpovědět sami.
TŘI, DVA, JEDNA…sirény houkají…OPUSŤTE SVÉ DOMOVY a POSTAREJTE SE – PŘEŽIJTE!
Amare, povězte nám: kdo jste a co děláte.jpg)
Jsem Amar Ibrahim z firmy Outdoor Survival, která se zabývá tím, že dělá kurzy přežití v ČR, vyučujeme jak přežít.
Jaké kurzy děláte
Specializujeme se na kurzy civilního přežití, armádního přežití, přežití pro rodiče s dětmi, medic kurzy, urban survival. Děláme je jak pro jednotlivce, tak i pro firmy jako teambuildingy.
Proč tyhle kurzy děláte, proč cítíte tu potřebu
Protože v dnešní době lidi nedostávají nikde informace. Na vojnu se nechodí, škola děti tímto směrem také nevede, branné dny nejsou…takže ty informace nemá kdo předávat a hlavně děti jsou dneska vychovávány jinak. My tomu říkáme tzv. počítačová – skleníková generace.
Hovořil jste o kurzech přežití pro ženy a rodiny s dětmi. Můžete nám říci, jaký je při vašem kurzu rozdíl mezi mužem a ženou, jak si vedou
Samozřejmě ženy si vedou výborně, ale někdy se stydí jít s chlapama. Proto nabízíme možnost, aby se mohla přihlásit i jenom skupina žen, ale já osobně mám radši, když je parta promíchaná, když se ty lidi neznají. A vždycky, když je přítomna žena, tak ta skupina i jinak spolupracuje. Ti chlapi se samozřejmě chtějí předvést a pak to má i jiný ráz. Nikdy se nám nestalo, že by nám kurz nějaká žena vzdala, spíš nám to vzdal chlap.
Čím si myslíte, že to je, že ta žena je potom takhle silná v té skupině
Ženy jsou tvrdší, vlastně když si to vezmeme: musí porodit dítě a o to dítě se postarat. Ženy mají jiné schopnosti. Je to takzvaně „jiný druh“ (usmívá se). Třeba pro ženy se vyrábí i jiné spacáky, protože jim je víc zima. I toto už zjistili určití vývojáři a dělá se tak spacák zvlášť pro ženy a zvlášť pro muže. Žena je tvrdší v něčem jiném a chlap taky, nedá se to vyloženě kategorizovat.
Proč kurzy i pro děti, jaká je tam interakce s nimi? Přeci když se něco stane, vždy se stará rodič
Tam jde o to, aby rodina spolupracovala. Ten kurz přežití pro rodiče s dětmi je spíše pávě pro ty děti. Aby děti do té přírody vůbec přišly, protože někteří rodiče, z jakéhokoliv důvodu, své potomky k poznávání přírody nevedou. Proto je důležité, aby se zde dítě naučilo základy orientace v terénu, to, že z mouky se dá udělat těsto, že maso neroste na stromech atd, atd…. Je dobré a z naší strany žádoucí, aby byl rodič na kurzu také přítomen a s tím dítětem i spolupracoval, protože většinou, když se něco stane, tak ti dva zůstanou spolu a musí si pak společně poradit. Chceme do toho prostě zapojit celou rodinu.
Ukázal jste nám dvě nezbytnosti pro přežití: evakuační vak a KPZ, jaký je mezi nimi rozdíl
V evakuačním vaku je absolutně všechno. Jeho funkce je jednoduchá, pokud se musíte během pár minut sbalit a opustit svůj domov, víte, že existuje „jištění“, ve kterém máte opravdu vše potřebné. Prostě kamkoliv člověk sáhne, najde co zrovna hledá.
No a KPZ (krabička poslední záchrany), to je taková menší krabička, která se dá strčit do kapsy. V případě, že by se cokoliv stalo (i kdybyste šli třeba jen na houby nebo na kolo) tak tam rozhodně musí být lék a ty základy na přežití, aby si člověk dokázal se vším poradit z jakékoliv situace. Zde by nemělo chybět například křesadlo na rozdělávání ohně, léky, náplast, šitíčko, aj.
Doporučujete tedy, aby každý člověk měl doma sbalený a připravený evakuační vak a KPZ a pouze obměňoval léky, obvazy atd. dle data spotřeby
Určitě doporučuji. Dnešní lidi na to prakticky vůbec nemyslí. Naopak si myslí, že se o ně postará stát. Ale podívejte se třeba do Německa, tam je platné již 3 roky doporučení, aby lidi měli doma nakoupené zásoby pitné vody a jídla a dalších věcí aspoň na 14 dní. Tady je člověk zvyklý, že přijde na jakýkoliv roh ulice, koupí si jídlo, pitnou vodu, ale ruku na srdce, ono by opravdu stačilo jenom vypnout elektřinu nebo aby propukla nějaká epidemie, kolaps ekonomických společností, nepokoje, najednou vám přestane fungovat mrazák a co pak? Kdo opravdu věděl, to byly naše babičky. Ty si prošly dvěma válkami a opravdu si na vlastní kůži zažily, jak je důležité být připravený na všechno.
Kromě zásobování, v čem dalším vidíte problém
Problém vidím rozhodně v tom, že lidi i budou odmítat opouštět svoje domovy. Ale to je to nejhorší, protože v extrémní situaci začnou nepokoje, začne se rabovat, znásilňovat…Najednou i z lidí, u kterých byste to nikdy nečekali se možná stanou tzv. „zlí lidi“, kteří vám mohou i ublížit. Oproti tomu v přírodě, tam vám nikdo neublíží.
Doporučujete přírodu, co je podle vás ideálním místem pro to se schovat a přečkat ve zdraví minimálně 14 dní
Dobrý je lesík, kde teče potůček, je to tam dobře schované, nenáročné a kde se samozřejmě moc lidé nevyskytují. Prostě místo, kde se dá přečkat úplně v pohodě v české krajině. Například u hranic existují zaniklé celé vesnice, kde opravdu najdete třeba i ovocný sad ještě s jablky. Takže čím dál od lidí, tím je to samozřejmě lepší. Nelpět na tom svém majetku, protože to nejcennější co máte je zdraví, rodina a děti.
Kam konkrétně byste jel Vy, řeknete
Neřeknu, to byste za námi přijeli (směje se).
Ukázal jste nám tady ten evakuační vak a všimla jsem si tam pár zajímavých věcí. Vysvětlíte nám jejích účel: tampony pro ženy, cigarety, karty
Ten tampon není jenom pro ženy, ale vlastně i vojáci ho používají v KPZtkách. S tamponem si rozděláte oheň, ucpete zranění – bodné, střelné, vyrobíte si obvaz, přefiltrujete si s ním i vodu, nasbíráte rosu, abyste se napili… má opravdu mnoho dalších využití, která vám teď nebudu všechna prozrazovat. Přijeďte na náš kurz a dozvíte se více.
Karty jsou proti trudomyslnosti, když někde budete 14 dní na jednom místě a budete čekat až pomine nebezpečí, zahrajete si karty, hlavně když jsou děti. Jejich funkcí je prostě zabavit tu svoji skupinu.
Cigarety…ve skupině může být silný kuřák a poslouchat ho tam, že nemá cigarety opravdu nechcete. Co je ale hlavní, tak mohou fungovat jako výměnný obchod, protože to byl vždycky silný výměnný artikl za jiné věci. Takže z toho důvodu jsou tam ty cigarety opravdu velmi důležité.
Přijdou nepokoje, určitě se budou mísit národy. V jakém jazyce byste doporučoval, aby se lidé naučili základní fráze. V jednom nebo ve více
Dneska vlastně všude vládne angličtina se dá říct. Já osobně to ale moc nepreferuju. Jednoduše, zkuste se například s takovými Francouzi domluvit anglicky. Oni jsou hrdí a budou se s vámi bavit pouze ve svém rodném jazyce. Je to těžký, existuje taková mezinárodní směs jazyků. Moje manželka říká, že já se domluvím s každým: ruka, noha, do toho nějaká němčina, angličtina, slovanský jazyk…Ale co doporučuji: existují takové slovníky beze slov, které jsou obrázkové a jasně dokážou obsáhnout všechny základní lidské potřeby. Nespoléhejte na to, že se s angličtinou domluvíte všude, buďte připraveni – umějte si poradit.
Jako žena, co když u sebe nemám potřebnou ženskou drogerii, jak se mohu zařídit jinak
Samozřejmě existují různé menstruační kalíšky, ty by mohly být i v té KPZ. Dneska se mne zrovna jedna žena ptala, proč ho tam nemám, tak ho tam asi budu muset zabalit (usmívá se). Ovšem prakticky se budeme vracet opět do historie. Dříve se používal kus látky, v tom byl suchý mech, ten se vyhodil, látka se vyprala. Když máte dostatek tamponů (já jich mám v té KPZ asi 30), tak bych se toho asi nebál. Zároveň vím, že v krizových situacích ženy ztrácejí menzes, což je u nich dané stresovým faktorem, který je ovlivňuje.
Co byste doporučil současné společnosti
Současné společnosti? Ať se trošku odvrátí od této přeelktrizované doby, ať se vrátí do dob našich babiček. Prostě aplikace, satelitní navigace…ono to jednou, ze dne na den může udělat „ťuk“ a člověk pak bude jenom sedět a koukat. Vždyť se podívejte, jak jenom stačí, když mladým vypnete Wi-Fi a oni si myslí, že jim div nervete srdce.
Foto: redakce, Outdoor survival