Zdraví a Krása

6 Tipů na posílení imunity a shození přebytečných kil!

Viróza nebo nachlazení umí skolit i toho největšího supermana, nedej bože když se k tomu přidá rýmička – to je na smrtelné posteli nejeden pán… ale abychom jim nekřivdili, i dámy rýma obtěžuje (moc!!!). Počasí je aktuálně pestřejší než v dubnu, takže zatímco si ráno vyrazíte poměrně na lehko, večer div nesháníte hrablo, abyste se dostali vůbec domů. Jak se bránit před rozmary počasí? Obrňte se trpělivostí a dostatkem oblečení, víc vám neporadíme. Co ale sebe můžeme udělat pro to, aby se nám vyhnuly bacily? Pomůže ledová sprcha, spánek i strava!
 
Nestárnoucí a účinné kombo: zázvor + med + citrón1. Nestárnoucí a stále účinné kombo: ZÁZVOR + MED + CITRÓN Zázvor je mnohdy po právu nazýván „všelékem“. Obsahuje v sobě široké spektrum vitamínů (A, B1, B2, C, E) a minerálních látek (sodík, hořčík, fosfor, draslík, vápník, železo). Kromě nich také esenciální oleje a gingerol, což je látka podobná kapsaicinu obsaženém v chilli papričkách. Právě gingerol má na svědomí, pro zázvor typickou, pikantní chuť. Zázvor má příznivé účinky nejen na trávící trakt, ale působí protizánětlivě a posiluje imunitní systém, stimuluje krevní oběh, snižuje cholesterol, má termogenní účinky a pomáhá při redukci váhy (ne, neznamená to, že to půjde SAMO a bez cvičení jen pitím hektolitrů zázvoru, je nám líto…). Zázvor v kombinaci s medem a citrónem tedy tělo nejen prohřeje, ale dodá mu mnoho prospěšných látek, které jsou velmi účinné v boji proti nachlazení a chřipce. A navíc – chutná skvěle! Alternativou je kombinace cibule + majoránka + med.
 
Otužování2. Ledová sprcha Nebudeme si nic nalhávat – není to příjemné. Hlavně ze začátku! Jen si to představte: venku zima… vy vylezete z postele, z vyhřáté peřiny a vaše kroky by měly směřovat do koupelny, pro změnu se ochladit? To opravdu není něco, co bychom  dobrovolně vyhledávali. ALE nezbláznili jsme se! Ledová sprcha (nebo střídání teplé x studené vody) pomáhá ke zvýšení imunity, snížení stresu, zlepšuje pleť i cirkulaci krve, přispívá k lepší regeneraci svalů, nakopne a probere vás lépe než ranní káva a navíc je to účinný pomocník ke ztrátě tělesného tuku! Takže slovy spolku SOKOL: „Tužme se bratři a sestry! Nazdar!“
 
Spánek3. Spánek Napsalo se o tom mnoho, všichni to víme… ale vydatný a ničím nerušený spánek začíná být pro většinu populace v posledních letech poměrně problém. Ať už je to přemíra stresu, práce, nebo Vám prostě jen „jede hlava“. Negativní vliv na kvalitu spánku má i přemíra světla, hluk, přetopená místnost nebo přemíra alkoholu. K tomu téměř všichni usínáme s telefonem u hlavy, v horších případech se zapnutým zvoněním a samozřejmě před spaním do něj koukáme, co kdyby sociální sítě ráno nefungovaly…. Chronický nedostatek spánku, tj. zhruba 5 a méně hodin denně v dlouhodobém horizontu, vede ke značnému snížení imunity. Tělo bez energie navíc není moc ochotné zbavovat se zásobáren tuku… Kvalitní spánek je důležitý pro celý organismus i jeho regeneraci. Pokuste se pokud možno spát alespoň 6-8 hodin v prostředí, kde je vám dobře. Vynechte noční surfování po netu a radši si dejte mléko s medem a zkuste napočítat nějaké ovečky…
 
Pitný režim4. Pitný režim Voda, bylinné nebo zelené čaje a sem ta sklenička vína. Vyhnout bychom se měli slazeným limonádám i těm se sladidly. Bohužel LIGHT ani ZERO nápoje nejsou nic moc zdravého… Pitný režim přispívá k detoxikaci organismu, takže není potřeba držet tvrdé jarní detoxy, pít speciální čaje nebo sirupy z bůhvíčeho…. Pro začátek stačí dostatek tekutin, doporučovaný denní příjem je mezi 2-3 litry, nicméně je to velmi individuální a záleží nejen na ročním období, ale také fyzické aktivitě. Dostatečný pitný režim přispívá díky hydrataci těla k lepší pleti i k lepší postavě, protože tělo nemá takovou potřebu dělat z vás velblouda… tedy zadržovat vodu.
 
Strava5. Strava Nic nového pod sluncem… Základem je pestrá a vyvážená strava, která bude mít blahodárné účinky nejen na váš imunitní systém, ale i postavu. Odborníci už léta hovoří o pravidelných porcích v různém množství, avšak realita bývá jiná. Jezte přiměřeně, nehladovte a především poslouchejte svoje tělo. Ono si řekne, co a kolik toho potřebuje. Taky se vám stane, že zničehonic máte chuť třeba na rybu a dokážete pak jíst třeba týden ryby na všechny způsoby a úpravy? Tak o tom mluvím…
 
Pohyb, procházky6. Pohyb Čekali jste, že to přijde, že ano?... Aktivní pohyb patří k základům zdravého životního stylu. Posílení fyzické kondice je jedním z nejzásadnějších předpokladů pro správně fungující imunitní systém a samozřejmě i pro vysněné tělo antického atleta. Nemusí jít o vrcholné výkony… Neradi sportujete? Co takhle procházka. Chůze je tělu prospěšný a především přirozený pohyb. Zkuste si nastavit cíl: ujít denně 10 000 kroků. Vaše tělo i imunita vám poděkují.
 
Ve zdravém těle – zdravý duch!  Není to o novoročních předsevzetích - děláte to pro sebe!
Bojujte stejně jako my #zalepsija!

ŽIVOT BEZ LEHKOSTI JE ŠPATNÝ PROTIJED

Kolikrát si za život řeknete, že „už toho máte fakt dost“ a prostě to chce změnu. Jakoukoliv! V danou chvíli se cítíte být tak silní, odvážní a plní elánu – energie zdolat celý svět. Pak začnete o sobě a svém životě přemýšlet více do hloubky, třeba i podnikat nějaké první kroky, ale základy vysněného domečku z karet se otřesou. To na ně svými silnými a neochvějnými pěstmi zaklepala NEJISTOTA.

ŽIVOT BEZ LEHKOST JE ŠPATNÝ PROTIJEDBudu dost dobrá? Jak zvládnu změnu prostředí? Co kolektiv, přijmou mě? To zas bude! Nová práce, nový život, nové postupy…a stojí mi to vlastně za tu neuvěřitelnou nejistotu? Opustit vše, co tak důvěrně znám a v čem jsem už hodně dobrá? Ne ne ne ne ne, nesmím dělat žádné ukvapené kroky… Mysli, mysli, mysli…nádech – výdech. Dobře, nebudu se prát se systémem, však už mám taky věk na to, abych se trošku usadila a žila spořádaný život. Takový, jaký je žádoucí. Zůstanu, kde jsem a budu dělat co dělám a stýkat se s lidmi, se kterými se stýkám. Na rutině přeci není nic špatného.
S nástupem nového roku se ale také nabízí dát si předsevzetí. Předsevzetí, které zní: být lepší, výkonnější, vytrvalejší a odhodlanější. Čapnout příležitost nebo svoji vizi za pačesy a nepustit. Jít si za svým snem. Ať to stojí, co to stojí… A to je ono. Co by to mělo stát?

Jednou jsem mluvila s jedním psychologem, se kterým jsme narazili na téma „osobního štěstí“. Co vlastně znamená a co znamená pro mě. V obecné rovině současnosti je osobní štěstí považováno za stav, „kdy nikoho neomezujete svým chováním, nikdo neomezuje vás a vesměs životem v pohodě proplouváte“. Však nesmyslů, pomluv a zlosti bylo už dosti, nemyslíte? Ale to je ten velký omyl, který v sobě zasadila a nechala opravdu hluboce zakořenit naše společnost. Tak se zamyslete:
 
Opravdu se cítíte šťastní, kdy se chováte tak, jak byste se dle optiky druhých chovat měli a jenom proto, že si to tak přeji? Proč si to vlastně přejí je naprosto jednoduché: buď vám vaši cestu a její směr nepřejí nebo se bojí a cítí se vaší osobností ohroženi, sami jsou nespokojení a nešťastní. Takovému člověku se skutečně chcete přizpůsobovat?

ŽIVOT BEZ LEHKOST JE ŠPATNÝ PROTIJEDOpravdu šťastný člověk je takový, který v první řadě jedná jen a pouze ve vlastním zájmu a pak hned v závěsu se snaží o dobro druhých – těch které má rád. Ale pokud chcete cítit ten úžasný pocit čistého štěstí, laskavosti a upřímnosti – musíte v první řadě začít u sebe sama. Možná se vám to stalo taky. Prostě jste se jednoho dne probudili a zjistili, že ač za sebou máte desítky zážitky nabušených chvil, stále se necítíte plně naplněni. A to je přesně ten moment, kdy je vhodné se nad sebou zamyslet…teď jste udeřili hřebíček na hlavičku a možná se jenom bojíte si to přiznat. Možná si jen sami nalháváte něco, co není pravda. Skutečnost však může být taková, že nejste SKUTEČNĚ ŠŤASTNÍ a ten vjem, který postrádáte je přitom tak triviální. Je dost dobře možné, že jste si celé dětství nepřáli být úspěšným manažerem, či vzrůstajícím podnikatelem. Vaše kroky se třeba mohli ubírat ke kariéře kadeřnice, kováře nebo možná tesaře? Kdo ví? No, nikdo jiný než vy opravdu ne. Nebojte se přiznat si svůj vlastní vesmír a podívat se pravdě do očí. Zhluboka, tvrdě a nekompromisně.

Reflexe a sebereflexe umí opravdu bolet. Více než kterýkoliv jedovatý šíp. Ale stejně tak dobře, jako zasáhnout vás mohou i zcela vyléčit. Můžete se hádat, urážet a křičet. Být zhrzení a dotčení, ublížení. Chtít utéct od reality. A může vám to i dlouho procházet. Ale pamatujte na jedno: vaše nitro vás vždy dožene. Ještě nevíte, jak dlouho se jeho signálům dokážete bránit. Může to trvat týdny, měsíce a, nebo celá desetiletí.

Pak ale buďte smíření i s faktem, že až si svou životní ztrátu sebe sama uvědomíte a bude už pozdě, budete litovat, že jste nenašli odvahu:
 
ŽÍT A BÝT SKUTEČNĚ ŠŤASTNÍ!
 
 

Připravte se na sešup, život začíná před třicítkou!

Jeden člověk mi jednou řekl, že když podnikáš, reakční doba pro pozitivní výsledky trvá cca 3 – 5 let. A po celou tu dobu je důležité přijímat všechna úskalí, která nám život připraví. Čelit jim, bojovat, pokořovat je, vnímat, přijímat, těžit z nich…A pokud vytrvám i přes všechny hříčky osudu, tak se to prostě jednoho dne ZLOMÍ. A najednou se z klasického koloběhu „teď je to všechno super – jo, nic se neděje, takže je to vlastně pozitivní – teď bych to nejradši všechno zabalila…“ stane: „WOW, no super, práce je dost, lidi znám dost, příležitostí mám habakuk a sakra jenom jeden život na to, abych to všechno stihla.“ Ale TOHLE JE TEN TOBOGÁN, NA KTEREJ JSEM CELOU DOBU ČEKALA! Připravte se na sešup, život začíná před třicítkou!

Klasickej model, klasický holky, která, aniž by si to uvědomovala, měla vesměs všechno, co k životu potřebuješ. Skvělý rodiče, prima sestry, přítele a na to, že jí bylo sotva dvacet, tak i dobře placenou práci asistentky ve středně velké firmě. Život byl fajn, výplata chodila pravidelně, navazovala se nová přátelství a člověk se tak nějak začínal otrkávat a učit hospodařit s penězy....No…ano, UČIL. Ale žádný učený ještě z nebe nespadl, a tak i tahle lekce probíhala na několik opakování. Ono vážně najednou zjistíte, že jste byli v podstatě polobozi, když jste jako malí (cca do 18 let), vydrželi jenom s pár stovkama, za který jste si dokázali koupit sem-tam něco na sebe, spoustu drinků a když zbylo, klapla sem-tam nějaká ta sváča…Jak jsem šťastná, že jsem holka a nespasu toho tolik, jako pubertální kluk ve vývinu.

Připravte se na sešup, život začíná před třicítkou!Ale ten DOSPĚLEJ ŽIVOT, jooooooo, to je jiná jízda! Vyděláváte sotva dvacet tisíc a furt Vám to nestačí! Už vím, jak tvrdej chleba dospělej má. Pokud nechcete vsázet na jistotu ženského pokolení a jednoduše Vás to táhne dál, za výsledky, úspěchem a uznáním… tak se jednoho dne zblázníte a Vaše nedorostlá a nedospělá (to jsem ale v tu dobu ještě nevěděla) hlava zavelí, že „Takhle teda ne! My máme na víc!“ a ani se nestačíte rozkoukat a už nesete svému nadřízenému výpověď, protože „mně je tady škoda, já se budu živit jako podnikatelka, hezky od stolu doma. Jdu do toho s kamarádkou, kterou znám už celýho půl roku a ta kočka je fakt férová a spolu to zvládneme.“.
No, tak jsme to zvládly. Kočka se mnou přestala mluvit, vzala mi obživu a já se musim sakra točit, abych zase měla aspoň těch pár stovek. Tatííííí, dáš mi dvě kila, prosím? Jdu ven s holkama…Bejby, probuď se z tý pohádky. Už dávno s rodiči nežiješ! A rozhodně se nehodláš potupně vracet. Tohle sis nadrobila, tak si to taky pěkně sněz – dobrou chuť. Že ti ty okoralý kůrky nechutnají? No, tak to je mi líto, je to to jediný, co máš…ještě si můžeš dát k večeři kořínky z počůranýho parku a kameny, ty ti v tom žaludku vydrží o trochu déle….a ledviny ti jistě taky poděkují.

Hmmm, nevadí, mám přítele – skvělýho parťáka, se kterým to všechno zvládneme. Hledám si práci a jsem ochotná vzít v podstatě jakoukoliv asistentskou pozici, která mi dá aspoň drobnou jistotu. A najednou lítám ve vesmíru, kterýmu ale ani za mák nerozumím. Ty lidi mluví jinak, přemýšlí jinak, fungují jinak a jak jsem byla zvyklá pracovat ve společnostech, kde už jsem trošku nějaké to slovo měla…Ano, tušíte správně, stala se ze mě profesionální PODRŽTAŠKA! A v jednu chvíli, kdy jsem přišla i o toho báječnýho kluka a taky střechu nad hlavou a hrdost a přátelé, jsem měla jenom to. Jak já jsem za to vlastně vděčná! Najednou se mojí druhou rodinou stala vlčí smečka. A ač se to může zdát jakkoliv na palici, být součástí smečky je vlastně fajn.

Připravte se na sešup, život začíná před třicítkou!Celý to živelný šílenství řídí jeden Alfa samec, kterej si dává sakra záležet, aby tlupu zdivočilých psů udržel při sobě. Bum – bum – bum – střih, pár dalších šrámů…a už-už se nám z housenky začíná líhnout přenádherný motýl. Křídla má ještě trošku unavená a zmuchlaná a tak může pro tuhle chvíli na nějaký dlouhý lítání zapomenout…ale už to umí. No dyť jo! Už vím, jak se lítá, teď už musim jenom cvičit a vono to půjde….Sakra joooo, vono to půjde a já se budu vznášet…

Připravte se na sešup, život začíná před třicítkou!Tak tohle…TOHLE JE FAKT HUSTÝ! Já nejsem motýl…Jsem jestřáb! Dámy a pánové, připravte se na seznámení s dravcem! Teď už se nebojím všech predátorů, jenom některých, a i to dost omezeně. Protože já sama JSEM PREDÁTOR se sakra vostrym a tvrdym zobákem.
A že jsem ženská? To má jako být nevýhoda? Omyl – my tolik nepláčeme, nás šrámy tolik nebojí, křídla při přeletu sice bolí, ale my to hecnem a doletíme, kam potřebujeme…a s hlavou vztyčenou.
 
Joooo, s hlavou vztyčenou – ZA KAŽDÝ OKOLNOSTI!
 
 

ŠKODA AUTO podporuje organizaci Zdravotní klaun

› Podpora organizace Zdravotní klaun součástí dlouhodobé strategie společenské odpovědnosti ŠKODA AUTO 'ForFuture'

› Zdravotní klauni rozdávající smích a radost dětem hospitalizovaným v nemocnicích a klientům v domovech pro seniory
›  ŠKODA AUTO projekt Zdravotní klaun  podporuje finančně i zapůjčením čtyř vozů
 
Mladá Boleslav, 14. prosince 2018 – Podpora dětí je dlouhodobou prioritou strategie společenské odpovědnosti ŠKODA AUTO 'ForFuture'. Automobilka proto prodlužuje partnerství projektu Zdravotní klaun, v jehož rámci navštěvují speciálně vyškolení a
certifikovaní klauni děti hospitalizované v nemocnicích po celé České republice a pomáhají jim úsměvem překonat nelehké období. Projekt se přitom úspěšně rozšířil i o návštěvy
klientů v devíti domovech pro seniory, pro které jsou klauniády vítaným zpestřením v jejich osamělosti.
 
ŠKODA AUTO je stabilním partnerem neziskové organizace Zdravotní klaun již 17. rokem. I letos tento program podpořila finančně a zápůjčkou čtyř vozidel. Organizace Zdravotní klaun během
jedné z klauniád převzala na půdě pražské Fakultní nemocnice v Motole symbolický šek na částku 500 000 Kč.
 
„Péče o děti je jednou z priorit strategie společenské odpovědnosti ŠKODA AUTO. Zdravotním klaunům pomáháme již od roku 2002, a když v provozu potkáte vozy ŠKODA s výraznými logy
Zdravotního klauna, víte, že jedou malým pacientům dodat odvahu a optimismus, či potěšit klienty domovů pro seniory,“ říká Bohdan Wojnar, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast lidských zdrojů.
 
„Stabilní podpora ze strany společnosti ŠKODA AUTO, které si velice vážíme, nám umožňuje i nadále rozvíjet zdravotní klauniády a těšit tak velké množství dětských pacientů a seniorů,“ říká ředitelka obecně prospěšné společnosti Zdravotní klaun Kateřina Slámová Kubešová.
 
ŠKODA AUTO podporuje organizaci Zdravotní klaunŠKODA AUTO vedle finančního příspěvku poskytuje organizaci Zdravotní klaun také čtyři vozy, kterými klauni jezdí po celé České republice na své návštěvy. V rámci projektu nyní pracuje 86
speciálně vyškolených Zdravotních klaunů, kteří navštěvují děti v celkem 62 nemocnicích, seniory pak v 9 zařízeních, ve vážných případech i v domácnostech. Zejména u dlouhodobě
hospitalizovaných dětí s vážnější diagnózou je rozptýlení a zlepšení nálady velmi vítaným a účinným doplňkem léčby. Nejen děti, ale i jejich rodiče, zdravotní sestřičky či lékaři bývají vtaženi do netradiční lékařské vizity, na jejímž konci je atmosféra na oddělení mnohem veselejší a
optimističtější. Podobně pozitivní účinky mají klauniády také u seniorů, kterým pomáhají od pocitů osamění či apatie. V letošním roce se už takto uskutečnilo přes 3 800 klauniád pro více než 70 000 dětí a seniorů.
 
Organizace Zdravotní klaun je partnerem renomovaných mezinárodních organizací RED NOSES International a European Federation of Hospital Clowning Organizations. K potřebným míří jak
s klauniádami na nemocničních pokojích, tak i s výmluvně nazvanými programy jako jsou Cirkus Paciento, Kutálka, Koš plný humoru, Přezůvky máme! či unikátním programem ‚NOS!’ (Na Operační Sál!), který má za cíl odbourat stres u malých pacientů i jejich rodičů těsně před operačním zákrokem. Speciálně proškolení Zdravotní klauni doprovázejí děti celým předoperačním procesem, odvezou je až před operační sál, a následně se malým pacientům věnují i
bezprostředně po operačním výkonu.
 
ŠKODA AUTO se na poli firemní společenské odpovědnosti 'ForFuture' zaměřuje na čtyři základní pilíře, k nimž vedle podpory dětí patří i dopravní bezpečnost, technické vzdělávání a bezbariérová mobilita. Mezi další projekty spadající do priority Péče o děti patří dlouhodobá spolupráce s Nadací Terezy Maxové dětem. Pomocí projektů 'Rozjedu to!' a Vzdělávacího fondu nadace Terezy Maxové dětem a ŠKODA AUTO podporuje ŠKODA AUTO rozvoj dětí z dětských domovů a jejich přípravu na život a pracovní prostředí až dětský domov opustí. K tomu je nutno přičíst i výraznou ekologickou angažovanost a aktivní podporu regionů, v nichž se nachází výrobní závody ŠKODA AUTO.
 
Společnost ŠKODA AUTO se letos stala absolutním vítězem v soutěži Top odpovědná velká firma, kterou každoročně uděluje nezávislá platforma Byznys pro společnost a vyzdvihuje tak firmy, které se dlouhodobě a strategicky věnují odpovědnému podnikání, snižování dopadu na životní prostředí a podpoře komunitních a společenských aktivit. Ocenění pod záštitou Poslanecké sněmovny,
Senátu ČR a Ministerstva práce a sociálních věcí se uděluje již od roku 2011.
 

Počet dětí s cukrovkou se u nás za posledních 20 let víc než ztrojnásobil

Stále více dětí onemocní diabetem 1. typu, jehož léčba je možná za pomocí inzulínu. Jen ve FN Motol byla od začátku roku cukrovka zjištěna u 30 pacientů. Příčiny tohoto trendu, se kterým se potýká i mnoho dalších zemí v Evropě, se dosud nepodařilo uspokojivě objasnit. Podle jedné z možných hypotéz (tzv. hygienická hypotéza) se tak děje z toho důvodu, že v kojeneckém a batolecím věku se dítě nedostává do styku s běžnými patogeny, které se přirozeně vyskytují v jeho okolí.

Počet dětí s cukrovkou se u nás za posledních 20 let víc než ztrojnásobil V současné době existují nepřímé důkazy, že pokud se imunitní systém v raném věku nesetkává s běžnými infekty, může selhat ve své hlavní roli rozpoznávání mezi vlastním a cizím a způsobit následně některé z autoimunitních onemocnění, jako je například diabetes 1. typu. „Čistota za každou cenu a neúměrný strach, aby se dítě něčím nenakazilo, pak pro něj mohou mít zcela opačný efekt,“ říká prof. MUDr. Zdeněk Šumník, Ph.D., vedoucí lékař Diabetologického centra Pediatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol.
 
Diabetes neboli cukrovka v současné době postihuje přibližně každé pětisté české dítě. Nejčastějším typem je diabetes 1. typu, což je autoimunitní, na obezitě nezávislé onemocnění, které vyžaduje celoživotní léčbu inzulínem. To, že se cukrovka objevuje již v raném věku, představuje pro malého pacienta do budoucna opravdu závažný problém. Přibývá totiž těch, kteří prožijí prakticky celý život s diabetem, neobejdou se bez pravidelné aplikace inzulínu a je u nich větší pravděpodobnost pozdních komplikací, z nichž nejobávanější je postižení ledvin, očí a nervů.
 
Zamezit rozvoji těchto závažných komplikací lze prostřednictvím dlouhodobého udržování hladiny krevního cukru v takové výši, aby co nejpřesněji kopírovala hodnoty zdravého člověka. To je však v praxi extrémně složité, protože diabetes 1. typu je u dětí velmi labilní. „Dochází k tomu, že krevní cukr často kolísá bez zjevných příčin a rodiče dětí musí reagovat na okamžitou situaci přidáním dávky inzulínu v případě vzestupu, nebo naopak dodáním rychlých cukrů při rychlém poklesu glykémie. Proto byli někteří rodiče nuceni měřit svým dětem krevní cukr glukometrem i 15x denně, což pro celou rodinu představovalo významnou zátěž organizační i psychickou, říká profesor Šumník.
 
Tuto situaci se lékařům daří postupně účinně zlepšovat. Díky technologickému pokroku i částečné úhradě zdravotních pojišťoven se stále více v léčbě diabetu 1. typu uplatňují tzv. kontinuální monitory glykémie. Jde o malé přístroje, které měří koncentraci glukózy v těle pomocí senzoru zavedeného podkožně, a které pravidelně informují své nositele o aktuálních hodnotách. Údaje je možné přenést přes mobilní telefon k rodičům, kteří jsou informováni o aktuálním vývoji a mohou v případě potřeby včas zasáhnout. Systém má v sobě také zabudované alarmy, které dítě s diabetem upozorní, že se jeho krevní cukr dostává mimo doporučené rozmezí. Pokud je senzor navíc spojen s inzulínovou pumpou, může do určité míry automaticky ovládat dávkování inzulínu.
 
Přesná klíčová data o léčbě českých diabetických dětí poskytuje národní registr dětského diabetu ČENDA, který byl spuštěn v roce 2013. Z jeho dat vyplývá, že za posledních 5 let se zlepšila kontrola diabetu u dětí natolik, že riziko vzniku pozdních komplikací pokleslo o více než 30 %. Klíčové parametry získané z registru ČENDA ukazují vynikající kvalitu péče a kontrolu diabetu zcela srovnatelnou s nejlepšími světovými centry. Nikoli náhodou bylo absolutně nejlepšího výsledku dosaženo v roce 2017, kdy se do praxe začaly zavádět kontinuální monitory glykémie. Na základě analýz je tak nezpochybnitelné, že tato nová technologie má na zlepšujícím se trendu významný podíl. Přestože zkušenost s touto technologií mělo dosud pouze 40 % českých dětí s diabetem 1. typu, z nichž přibližně 15 % ji využívá trvale, zlepšení u nich bylo zcela zásadní, skokové. To ukazuje na velký potenciál této metody při dalším zlepšování prognózy dětí s diabetem 1. typu.
 
Fakultní nemocnice v Motole je největší zdravotnické zařízení v České republice a jedno z největších v Evropě. Je rovněž hlavní výukovou základnou studentů    2. LF UK a sídlí zde i některá pracoviště 1. LF UK. FN Motol poskytuje základní, specializovanou a superspecializovanou zdravotní péči a služby v lékařských oborech formou ambulantní a lůžkové péče pro děti, dospělé a seniory. Stavebně ji tvoří dva propojené monobloky (dětská a dospělá část) a několik samostatných pavilonů. Ve FN Motol bylo v roce 2017 na 55 klinikách provedeno více než 1,1 mil. ambulantních ošetření a hospitalizováno téměř 80 tisíc pacientů.
 

RESUSCITACE JE BOJ S ČASEM I TECHNIKOU

Vteřina, která může člověku změnit život – zástava srdce je nekompromisní. Pak nastává boj s časem, při kterém pro změnu musí být nekompromisní každý s nás. Co nejrychleji musí být zahájena kardiopulmonální resuscitace, jinak dojde u nemocného k odumření mozkových buněk. Základy resuscitace by měli ovládat všichni napříč věkovými generacemi, protože zástava srdce se netýká pouze lidí v důchodovém věku, ale i mladých a zdánlivě zdravých lidí a sportovců. Hlavním faktorem úspěchu je rychlost zahájení a účinnost provedení resuscitace. Jen málo lidí by však resuscitaci provedlo správně. I na to se snaží upozornit Evropský den záchrany života, který si připomínáme 16. října.
 
KARDIOPULMONÁLNÍ RESUSCITACE JE BOJ S ČASEM I TECHNIKOUOnemocnění srdce a cév jsou nejčastější příčinou úmrtí ve vyspělých zemích. Nejdramatičtější formou úmrtí je pak náhlá srdeční smrt. U mužů mezi 60–69 lety věku a s anamnézou srdečního onemocnění se může tato forma vyskytnout až v 8 případech na 1000 obyvatel, ženy pak mají vyšší výskyt náhlých úmrtí ve skupině bez předchozího známého srdečního onemocnění. Díky zkušenostem získaných záznamem EKG při resuscitacích je znám předpoklad, že většina náhlých úmrtí je důsledkem závažných srdečních arytmií jako fibrilace komor. Srdce přestane čerpat krev a důsledkem je rychlá ztráta vědomí, nehmatný pulz a následná zástava dýchání. Pokud není co nejrychleji zahájena kardiopulmonální resuscitace, dojde během 5 minut k odumření mozkových buněk a pro nemocného to má fatální důsledky. Takovému člověku může pomoci každý z nás. „Když někdo upadne do bezvědomí, je primárně nutné zjistit, zda dotyčný dýchá. Pokud ne, snažíme se nejprve rychle zprůchodnit dýchací cesty záklonem hlavy se zvednutím brady, zběžně prohlédnout ústa a odstranit případná cizí tělesa jako zubní náhrady apod. Pokud nemocný sám dýchá a má hmatný pulz, může být umístěn do stabilizované polohy vleže na boku s opakovanými kontrolami životních funkcí. Pokud je pacient v bezvědomí, nereaguje ani na oslovení a na bolestivé podměty, nedýchá, měla by být zahájena co nejrychleji nepřímá srdeční masáž a pokud zachránce umí a chce i umělé dýchání z úst do úst,“ říká PhDr. Lenka Sentivanová, instruktorka kurzu základních dovedností kardio–pulmonální resuscitace IKEM a dodává: „Světovými standardy je uváděna jako ideální frekvence zhruba 10 až 12 dechů za minutu a hrudník by měl být rytmicky stlačován rychlostí 100-120 pohybů za minutu, přičemž stlačení má trvat zhruba stejně co uvolnění komprese. Hrudní kost by měla být stlačována dostatečnou silou tak, aby došlo k jejímu snížení přibližně o 5-6 cm. Masáž srdce a dýchání z úst do úst by mělo být prováděno v poměru 30:2, primární však zůstává masáž srdce, která resuscitovanému dává větší šanci, že zástavu srdce přežije.“
 
KARDIOPULMONÁLNÍ RESUSCITACE JE BOJ S ČASEM I TECHNIKOUPokud je resuscitace úspěšná, pacienta si převezmou zástupci záchranné služby, kteří mu poskytnou odbornou péči, napojí jej na ventilátor, udržují v umělém spánku a předají personálu v nemocnici. „V případě, že je pacientovi obnoveno vědomí, je v Kardiocentru IKEM dále vyšetřen, zda má nebo nemá srdeční onemocnění, které by mu mohli naši lékaři léčit. Ve většině případů pak pacientovi voperujeme tzv. implantabilní kardioverter-defibrilátor, který mu pomůže dát činnost srdce zase do normálu. Jsou však také případy, kdy je zástava srdce pro pacienta natolik zásadní, že mu lékaři musí dát mechanickou srdeční podporu, která je u pacientů s pokročilým srdečním selhání schopna plně převzít úlohu srdce v krevním oběhu a zcela tak pacientovi obnovit dostatečný srdeční výdej,“ podotýká přednosta Kardiocenta IKEM prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc., a doplňuje: „Překvapivé je, že se srdeční zástava čím dál častěji objevuje i u zdravého a věkem mladého pacienta do 30 let. Výjimkou bohužel nejsou ani vrcholoví i rekreační sportovci, které by nenapadlo, že je něco podobného může kdy potkat. Základy resuscitace by tak měli umět všichni lidé napříč věkovými generacemi. Každý z nás by měl být připraven poskytnout první pomoc lidem na ulici, kamarádovi ve škole nebo spoluzávodníkovi na běžeckém závodě.“
 
Stěžejním faktorem úspěšného provedení kardiopulmonální resuscitace je rychlost a efektivní účinnost. Pro spoustu lidí je tato problematika stále velkou neznámou a nedokázali by provést všechny úkony správně. I na to se snaží upozornit Evropský den záchrany života, který si lidé napříč zeměmi připomínají vždy 16. října. „Jsem velmi rád, že se Institut klinické a experimentální medicíny připojil svými aktivitami k Evropskému dni záchrany životy a přispěje tak k většímu povědomí o této problematice. Těší mě, že jako největší superspecializované zdravotnické zařízení v této zemi jdeme všem příkladem a všichni naši zaměstnanci napříč zaměřením musí absolvovat kurz základních dovedností kardio–pulmonální resuscitace. U příležitosti konání Evropského dne záchrany života mají možnost absolvovat tento kurz i nejbližší a rodinní příslušníci zaměstnanců,“ uzavírá ředitel IKEM MUDr. Aleš Herman, Ph.D.
 

Kateřina Brožová kvůli cukroví přišla o prst!

Vánoce mohou být pořádně hektickým obdobím a své o tom ví i vytížení zpěváci muzikálů z produkce Divadla Hybernia. Těm se konečně podařilo sejít a uspořádat si vánoční setkání spojené s pečením voňavého cukroví. Po celé kuchyňce se linula sympatická vůně skořice a hřebíčku. Hvězdy si užívaly zaslouženou chvilku pohody a vánoční atmosféry, které je v dnešní době nákupních horeček tak pomálu.

Kateřina Brožová kvůli cukroví přišla o prst! Zrychlenou dobu a všeobecné šílenství kritizuje i Kateřina Brožová představitelka starostky z muzikálu Doktor Ox. „Co mi mnoho let vadí, je mediální vánoční masáž od konce října. To mi Vánoce kazí, proto se snažím to nevnímat, a užít si až ten vánoční týden,“ říká. Během svátků se nejraději obklopuje svými nejbližšími a cukroví na jejím vánočním stole nesmí nikdy chybět! „Peču od svých deseti let a nikdy jsem nevynechala.“ A protože nemá moc volného času, peče po nocích, nebo večer s pomocí dcery Kačky. Ale ani oblíbená činnost se neobejde bez nehody. Jedny Vánoce byly obzvlášť dramatické. „Při pečení cukroví jsem si umixovala prst ručním mixérem. Vyndávala jsem prstem umleté oříšky, když tu na mě doma někdo promluvil. Já si neuvědomila, že je mixér v síti a levý malíček byl pryč,“ vzpomíná na krvavou historku. Prst si narychlo namotala pomocí hadříku zpátky a až pak vyhledala pomoc. Naštěstí má dnes všechny prsty na svém místě a nic ji nebrání zářit jako jedna z hlavních hvězd muzikálu Doktor Ox.
 
A stejně nadšenou cukrářkou je i Hanka Křížková z muzikálu Mefisto, která nakonec kvůli nemoci nemohla na akci dorazit. Své kolegy pozdravuje aspoň na dálku a popsala svou vánoční idylku. Předvánoční čas věnuje pečení marokánek a těmi pak obdarovává rodinu a přátele.  „Je to můj majstrštyk. Peču po nocích, když přijdu z koncertů či představení. K Vánocům to patří a krásně to provoní celý byt,“ říká zpěvačka s tím, že sama upeče až 27 plechů! A je to pěkně zdlouhavé, protože tento druh se suší v troubě i 3 hodiny. Hanka Křížková dodržuje všechny vánoční tradice a nezapomíná ani na ty, kteří tu nejsou. „Odpoledne jdeme na hřbitov zapálit svíčky rodičům - v tento čas je hřbitov nádherný. Vánoce mám moc ráda i s tou určitou nostalgií -  i to k tomu patří,“ dodává.
 
Kateřina Brožová kvůli cukroví přišla o prst!Na samotné pečení perníčků se sešly hvězdy napříč muzikály produkce Divadla Hybernia a každý mohl ukázat svůj kuchařský um. Rudolf Kubík rozhodně nedržel váleček v ruce poprvé a Vanda Károlyi stihla mezi válením těsta rozdávat jeden úsměv za druhým. Martin Pošta si užíval zdobení i ujídání, ale jako opravdový expert na cukroví se ukázal Ladislav Korbel spolu s vítězem ceny Thálie Peterem Pechou. Oba se do práce vrhli s vervou a perníčkům se věnovali i v době, kdy si ostatní hvězdy zašly na kafíčko. Korbel se ukázal jako bezkonkurenčně nejlepší zdobič cukroví a experimentátor. Perníčky totiž nazdobil i barevnými bonbony Bon Pari. Peter Pecha zvládl i ochutnávat a přiznal, že jako malý pekl s maminkou.
 
To takový Ernesto Čekan má jistě talent na zpěv, ale pečení je bída. Chvíli netušil, co má s vykrajovátkem dělat a pracně vykrojený nebohý kus perníčku vyválel k pobavení ostatních v mouce a hodil na plech, odkud se jenom zaprášilo. Mužskou přesilu se snažila vyrovnávat Anička Slováčková. Té šla také práce od ruky a po společné fotce zmizela do maskérny, aby byla dokonale připravena na svůj večerní výkon v Doktoru Oxovi.
 
Ondřej Bábor místo pečení spíš bavil své kolegy a spolu s Josefem Vágnerem a Rudolfem Kubíkem ukázali, že v Hybernii se nebojí chopit zástěry ani muži!
 
Všechny zmiňované herce uvidíte i další rok v muzikálech Divadla Hybernia, kde si můžete vybrat mezi ďábelským Mefistem, zloduchem Doktorem Oxem, milostným dramatem Iago a od února se můžou navíc diváci těšit i na znovuuvedení oblíbeného muzikálu Galileo s Jankem Ledeckým.
 
Foto: Divadlo Hybernia
 

Business jménem SUPERFOODS

Superfoods, Superpotravina, jídlo budoucnosti… Je toho plný internet, obchodů se zdravou výživou a výživovými doplňky přibývá a lidé pod nátlakem mediální masáže kupují jak zběsilí. Proč? Každá superpotravina je nám laikům představena jako takový malý „svatý grál“ – vitamíny, minerály, všemožné enzymy, zdravé tuky, instantní mládí, HUBNUTÍ A ENERGIE! No nekupte to… Kokosový olej, goji, chia semínka, acai, zelený ječmen, čínské houby… v tomto výčtu už chybí snad jen medvědí tlapa nebo slepičí pařát. Jak je to se superfoods doopravdy, je to opravdu nově objevený zázrak? Nebo je to pouze marketingový tah za hodně peněz? A existují české superpotraviny?

 Business jménem SUPERFOODSExistuje definice superpotraviny? Přesná definice neexistuje, ale teoreticky do této kategorie lze zařadit potraviny s vysokým obsahem vitamínů, minerálů, stopových prvků, vlákniny, zdravých tuků a olejů, antioxidantů atd. Vysoká koncentrace tělu prospěšných látek má bezpochyby velice pozitivní dopad jak na lidský organismus a tělo, tak na psychickou i fyzickou kondici… No a na čem jiném postavit business než na zdraví a zázraku? Přidejte k tomu, že konzumace superpotravin je v dnešní době a pro současnou unavenou, zdeptanou, chorobami sužovanou společnost  COOL, IN… a spása. Bobule z deštného pralesa, proč ne?! Zobe je každý indián a mají pozitivní vliv na délku jeho života i… No jo, jenže nikdo neřekne, že spoustu zázračných bobulí najdeme i u nás, třeba taková klasická česká borůvka… Proč se indián dožije vysokého věku? Žije v panenské přírodě, v čistém prostředí, má dostatek pohybu a necpe se blbostmi… Není vystaven negativním a stresovým vlivům, jako vyspělejší (městská) společnost… Ono to nebude jenom o zobání těch bobulek, že?...
 
Ruku na srdce, každý si od těchto superpotravin slibujeme zázraky a každý z nás, včetně mě, to zkusil… Vybrakujeme obchod se zdravou výživou, necháme tam spoustu peněz a čekáme, že se NĚCO stane.. přidáte do snídaně goji a zhubnete? Budete pít nabobtnalá chia semínka a nebudete mít hlad? ANO, ale… základem zdravého životního stylu, duševní pohody a cestou k vysněné postavě vždy byla, je a bude VYVÁŽENÁ STRAVA a POHYB
 
Berte superfoods jako lepší doplněk stravy, ne jako stavební kámen vašeho jídelníčku.
 
Business jménem SUPERFOODSTedy, pokud se budeme bavit o zdravém jídelníčku a supepotravinách, nezapomínejte na ořechy a semínka. Nemusíte sahat po něčem exotickém, bohatě postačí vlašské ořechy ze zahrady a semínka (konopné, lněné nebo slunečnicové). Vlašské ořechy snižují hladinu cholesterolu a riziko infarktu,, pozitivně působí na vlasy, nehty a pokožku a jsou dobré jako prevence proti chudokrevnosti a stresu. Lněné semínko svými vlastnostmi dokáže konkurovat chia semínkům. Navíc obsahuje omega3 mastné kyseliny, v případě, že zrovna nejste fanouškem ryb. Slunečnicová semínka oproti tomu jsou považována za silný antioxidant, navíc zvyšují hladinu serotoninu a pomáhají v boji proti migrénám, astmatu a onemocněním srdce…. LOKÁLNÍ, LEVNÉ A ÚČINNÉ? ANO!
 

Business jménem SUPERFOODSBorůvky, ostružiny nebo maliny. V létě je snadno nasbíráte na zahradě nebo v lese, přes zimu lovíte zásoby z mrazáku nebo (díky za 21. století) dojdete do krámu. Borůvky pomáhají regulovat hladinu cholesterolu a tuku v těle, navíc mají blahodárný vliv na naše oči a jsou doporučovány při žilních problémech. Rovněž chrání naše tělo před infekcemi. Podobný efekt na tělo mají i maliny a ostružiny, které jsou bohaté na hořčík, draslík, vápník a vitamín A. Všechny lokální bobule dokáží s přehledem nahradit ve světe superfoods populární acaí.
 
Mezi další superpotraviny „made in ČR“ určitě bezpochyby patří:
 
 • RAKYTNÍK
 • RŮŽIČKOVÁ KAPUSTA
 • ČERVENÁ ŘEPA
 • MEDVĚDÍ ČESNEK
 • KŘEN
 • ČESNEK, CIBULE
 • KVAŠENÉ POTRAVINY
 • VČELÍ PRODUKTY
 • LUŠTĚNINY
 
Po farmářských a bioproduktech je vlna supefoods dalším módním trendem, než že by šlo o revoluci ve stravování. Superpotraviny můžeme vybírat i mezi lokálními produkty. Pokud zatoužíte něco vyzkoušet, určitě to vašemu tělu prospěje, ale používejte u toho hlavu – pokud to budete přehánět s nezdravým jídlem nebo pitím, pak vám ani superpotraviny nepomohou.
 
 
 

Není čeho se bát! Neodkládejte operaci křečových žil

Trápí vás křečové žíly, máte kvůli bolestivým příznakům zdravotní komplikace, ale stále se nemůžete „dokopat“ na kontrolu a následný zákrok? V dnešní době se operace křečových žil bát nemusíte. Tento zákrok vás v životě nijak neomezí a viditelné známky operace mizí již po dvou týdnech.
 
Operace křečových žil vám nezajistí jenom krásnější nohy. To je jenom taková třešnička na dortu k tomu, že se zbavíte rizika zánětů žil, hrozby bércového vředu, krvácení a embolie. Přesně k tomu všemu může dojít, když budete křečové žíly ignorovat a včas nevyhledáte odbornou pomoc.
Jak na to? Prvním krokem může být zjištění referencí od známých, kteří zákrok podstoupili, nebo vyhledáním informací na internetu. Pak se stačí svěřit do péče lékaře. Prohlídka na důvěryhodných pracovištích specializovaných na křečové žíly je zcela nezávazná, neinvazivní a provádí se bezbolestně pomocí barevného ultrazvuku. Lékař by vám měl vysvětlit vše, co potřebujete vědět a zároveň vám dát čas na to, abyste si rozmysleli další kroky.

Není čeho se bát! Neodkládejte operaci křečových žil Pokud je však po vyšetření operace doporučena, je nejlepší ji absolvovat co nejdříve. Samotný zákrok nesmí bolet a ani v pooperačním období by neměl pacient mít nepříjemné zdravotní potíže.  „Pacienti naší kliniky odchází po operaci domů a další den mohou do práce či na golf. Po týdnu mohou jezdit na kole. Krátce po zákroku je nutná komprese končetiny v podobě obinadla či punčochy,“ říká MUDr. Ota Schütz ze Žilní kliniky s tím, že pacient by se měl následujících šest týdnů vyvarovat intenzivnímu slunění a pobytu v sauně. Po zákroku nejsou žádná dlouhodobá omezení ani v rámci pohybu či stravování. Samozřejmě před samotnou operací je vyžadována 5hodinová lačnost. Pacient tedy nemůže jíst, pít, kouřit ani žvýkat. Klient není omezen věkem, na zákrok může kdykoliv, pokud je zdráv.
„Nejen samotná operace nesmí bolet, ale ani v pooperačním období by neměl pacient pociťovat bolest. Viditelné známky operace mizí postupně po čtrnácti dnech. Je to však velice individuální,“ vysvětluje doktor Schütz. Pokud je operace provedena kvalitně, tak by se ze stejného místa už křečové žíly dělat neměly. Nemusíte se tak bát, že za pár let budete muset znovu vyhledat pomoc lékařů. Ale i to má své výjimky. Současná medicína sice umí bezbolestně a kosmeticky odstranit křečové žíly, ale doposud neumí zastavit pacientovy vrozené dispozice k tomuto problému. Výhodou je, že další křečové žíly se mohou opět operovat.

Není čeho se bát! Neodkládejte operaci křečových žil Stále se bojíte operace křečových žil? V dnešní době k tomu opravdu není důvod. Horší naopak bude, pokud své zdravotní problémy budete i nadále ignorovat. „Bát bychom se spíše měli samotných křečových žil, které přinášejí zdravotní i životní rizika. Na operaci bychom se měli těšit, že nás krom křečových žil zbaví i pravidelných rizik a komplikací,“ shrnuje MUDr. Ota Schütz.
 

Foto: Žilní klinika
1 x  Jaroslav Fikota
 

Žárlivost: Strach ze ztráty lásky, strach z lásky

S žárlivostí, v jakékoliv podobě, se setkal snad každý z nás. Ať už se jednalo o tu dětskou, partnerskou či chorobnou. Ač se každá projevuje jinak a reaguje na jiné podněty, spojuje je společný rys: ubližuje vztahu a omezuje druhou osobu. O žárlivosti se říká, že je projevem „pravé lásky“ a že „kdo nežárlí, nemiluje“. To ovšem není až tak úplně pravda.

Žárlivost: Strach ze ztráty lásky, strach z lásky
Podíváme-li se na žárlivost a lásku nezkreslenou optikou, jednoznačně nám z toho vyjde, že tyto dvě emoce se vylučují. Láska je spojována s pozitivními pocity, zatímco žárlivost je zahalena negací, omezováním a v extrémních podobách i omezováním osobní svobody.

Žárlivost patří mezi lidskou emocí, kterou charakterizuje nadměrné ulpívání na určité osobě a zvýšená obava o její ztrátu. Je to tedy široký komplex negativních emocí, depresí, pocitu méněcennosti a hněvu. Říká se, že žárlivost je STRACH ZE ZTRÁTY LÁSKY.

Žárlivost je jinými slovy také úzkost vyplývající z nedostatečného pocitu jistoty týkající se citu milované osoby. Nejčastěji je směřována ke třetí osobě či osobám, které jsou v této souvislosti vnímány jako ohrožující faktory vztahu. Také ale může být cílená k věcem, zvířatům či aktivitám protějšku, který Žárlivost: Strach ze ztráty lásky, strach z láskyvěnuje svůj volný čas i jiným lidem, věcem a zájmům. V důsledku majetnické žárlivosti se žárlivec nedokáže jiným než tímto způsobem vyrovnat s nejistotou. Pro tento druh žárlivosti je typické, že se protějšku snaží nedávat žádný vlastní prostor a je tak velmi omezující. Pokud necháme tyto emocionální projevy zajít moc daleko, udělají v takovém případě žárliví jedinci svým partnerům ze života hotové peklo. Najednou se začnete hlídat co smíte a co nesmíte říct, jak se chovat, s kým se bavit, jakým aktivitám se věnovat, aj…Začnete ztrácet svou přirozenost a žijete pouze v lajnách, které vám předem vaše polovička nalinkovala. Je třeba si uvědomit, že v takové chvíli se z vás stává oběť. Mnozí lidé jsou dokonce ze strachu z dalšího konfliktu ochotni přijmout jakousi patologickou hru na „neprovokuj mě, pak já nebudu mít důvod žárlit“. Jakoby dobrovolně se nechají hlídat, kontrolovat a vést, ale ani to žárlivci nestačí. Na scénu může přijít pak chorobná žárlivost. Pro ni je charakteristické, že vzniká samovolně, bez jakéhokoliv podnětu ze strany partnera. Obsahuje prvky paranoidního bludu a je těžko léčitelná.

Dá se tedy žárlivost léčit?
Ano, dá a dokonce by i měla. Pokud chce člověk eliminovat svou žárlivost, musí se v prvotní chvíli zbavit svého strachu ze ztráty partnera a že nebude milován. Je důležité žárlivci ukázat směr myšlení, ve kterém zapomene na vlastnictví druhého. Musí na něj začít pohlížet jinak než jako na svůj majetek. Upřímně, jedná se o úkol, který je téměř nadlidský. Vhodné je začít léčbu, pokud si žárlivec sám svou indispozici uvědomuje a je aspoň minimálně ochoten s ní začít něco dělat. Teprve potom může být úspěšný. Ale podobně jako u závislostí a v tomto případě se obrňte řádnou dávkou trpělivosti a odolnosti, protože se jedná o běh na dlouhou trať.

Někdy bývá jedinou možnou výhrou útěk. Proto se nebojte a netrapte pocity viny, pokud už je pro vás setrvání ve vztahu se žárlivcem ubíjející. Není vaše vina, že vztah skončil. Máte právo na štěstí, bez podmínek a bez výčitek.

Bije mě, vydírá mě...ale já mu to stejně odpustím, protože on za to nemůže...

Zlomeniny, podlitiny, potraty, trvalá poškození zdraví… Je bohužel smutnou skutečností, že rok, co rok musí Policie ČR řešit stovky nahlášených případů domácího násilí, jejichž důsledkem může být až doživotní psychická újma – o fyzických následcích nemluvě.

Nutno podotknout, že není přímo závislé na materiálním zázemí rodiny, vzdělání obou partnerů, či na jejich profesi nebo dokonce víře. Vždy se jedná o individuální případ každého jednotlivce – agresora, jehož psychika je v důsledku určitých vlivů narušena. Někteří si vybíjí na obětech své momentální emocionální rozpoložení, jiní mohou být ovlivněni alkoholem či jinými omamnými látkami, které v nich probouzí násilnické sklony. Hromosvodem pak bývá životní partner.

Bije mě, vydírá mě...ale já mu to stejně odpustím, protože on za to nemůže...Domácí násilí je definováno jako „fyzické, psychické anebo sexuální násilí mezi blízkými osobami, ke kterému dochází opakovaně v jejich soukromí a tím skrytě mimo kontrolu veřejnosti, inzerenta násilných incidentů se stupňuje a vede ke ztrátě schopností včas tyto incidenty zastavit a efektivně vyřešit narušený vztah“.

Formy domácího násilí mohou být různorodé: psychické, ekonomické, fyzické, sociální nebo sexuální. Pachatelé tohoto činu si většinou nezvolí pouze jednu z uvedených forem, ale jejich kombinaci. Proč? Protože jedině tak fungují „spolehlivě“ a oběť se bojí tento trestný čin nahlásit, neb je určitou formou na „svém tyranovi“ závislá.

Formy domácího násilí:
Psychické: projevuje se především slovním a citovým týráním, typické jsou v tomto případě i různé druhy zesměšňování, osočování, ponižování a obviňování nejen doma, ale i na veřejnosti, kontrolování, pronásledování, abnormální žárlení. Nezřídka kdy patří mezi prostředky nátlaku i buzení v noci – odpírání spánku a výslechy. Dalším znakem psychického týrání je i to, že násilník si vynucuje podřízenost oběti a poslušnost.
Fyzické: sem řadíme nejrůznější způsoby ubližování, mezi které mimo jiné patří: strkání, bití pěstmi, fackování, pálení, kopání, tahání za vlasy, smýkání, ohrožování zbraní, házení předměty, přesunutá agrese proti věcem nebo dokonce i proti oblíbenému domácímu mazlíčkovi.
Ekonomické: v tomto případě je oběti zamezeno disponování finančními prostředky nebo je i jakkoliv legálně získat. V takovou chvíli by se totiž mohla stát zcela nezávislou na pachateli a snadno od něj odejít.
Sexuální: sem se řadí veškeré sexuální počiny, ke kterým je oběť donucena. Oběť podstupuje tyto akty nedobrovolně, s nechutí a častokrát i pod pohrůžkou či skutečným násilím.
Sociální: agresor se v tomto případě snaží svou oběť izolovat, zakazuje jí styk s rodinou, přáteli, pomlouvá ji v nejužším i nejširším okolí, blokuje jí telefon, zamyká ji doma.

Bije mě, vydírá mě...ale já mu to stejně odpustím, protože on za to nemůže...Domácí násilí v praxi:
Oběti spojuje častokrát to, že si svůj problém nepřipouští a omlouvají osobu, která na ně násilí aplikuje. Motivy mohou být: strach, stud, či obranný mechanismus, v důsledku, kterého se s touto nepříjemnou realitou srovnávají. Omlouvají ho a opakovaně mu odpouští. Třeba jsou na něm ekonomicky a sociálně závislé. Nemají kam jít a z čeho žít. Je jim opakovaně podsouváno, že bez dané osoby nejsou schopné se o sebe postarat. Vždyť „on je přeci ten, který se stará o rodinu a domácnost, nosí domu peníze, díky němu jíme, děti mohou mít školní pomůcky a být oblékané…“

Mezi projevy domácího násilí se řadí:
Důkazy o sexuálním násilí
Časté návštěvy u lékaře
Zranění na několika místech – často také na prsou a v oblasti břicha
Potíže s trávicím traktem a žaludkem
Deprese, úzkostlivost, sebevražedné myšlenky
Porucha příjmu potravy – anorexie, bulimie, záchvatové přejídání
Sebezničující reakce oběti jako je popírání viny útočníka (týraná žena vyviňuje partnera a omlouvá jeho agresivní chování vnějšími okolnostmi, jeho nezaměstnaností, alkoholismem, nemocí, aj…)
Popírání viktimizace (žena pro svá zranění uvádí nepravé důvody, mohou se objevit zvláštnosti např. amnézie, necitlivost na bolest, aj…)
Minimalizace následků (žena bagatelizuje svá zranění, zlehčuje intenzitu i nebezpečnost útoku, nevnímá vážnost zranění, aj…)
Takto vypadá domácí násilí v jeho nejzákladnější podobě. Přesto je důležité, abychom byli vnímaví ke svému okolí, protože násilníci jsou stále rafinovanější a odhalení těchto činů je čím dál tím náročnější.

Máte-li podezření, že se někdo z vašich blízkých stal obětí domácího násilí, pomozte mu. Přesvědčte ho, aby vyhledal policii a odbornou pomoc, která se postará o minimalizaci psychických následků tyranie – sami to častokrát nedokáží a vy jim tím můžete zachránit i život.
 
 

LEGENDA Dermacol Make-up cover – česká tradice, která bortí celosvětové hranice

Dermacol je legendární česká značka, která již více než půl století zdokonaluje pleť a pečuje o krásu žen. Její vznik se datuje do roku 1966, kdy ve Filmovém studiu Barrandov došlo ke spojení práce odborníků na filmový make-up a dermatologů° z Ústavu lékařské kosmetiky. Úspěch tohoto ryze českého produktu je neoddiskutovatelný což dokazuje i fakt, že za loňský rok ho bylo prodáno více než 3. 200. 000 ks a tak tvoří více než polovinu objemu produktů Dermacol vyvážených do zahraničí.

 LEGENDA Dermacol Make-up cover – česká tradice, která bortí celosvětové hraniceDermacol“, pojem, který se v tehdejším Československu stal synonymem pro make-up obecně.
Důvod, proč je Make-up Cover jedničkou ve své kategorii je prostý – byl a stále je jedinečný. Ve vlastnostech voděodolného a vysoce krycího make-upu. Dnes existuje již 16 odstínů a na dalších odstínech pro tmavší pleť se stale pracuje. Věděli jste, že jeho výroba stale probíhá v továrně v Brně, podle stejné receptury jako před lety a na stejném stroji – jedinou změnou je, že pigment se již nepřimíchává od oka ručně jako před lety a že licence na tento produkt byla v roce 1969 prodána až do Hollywoodu? Podíl na kráse tamních filmových hvězd, jejichž make-up musí být vždy dokonalý, má tak i Dermacol z Prahy. Nejen proto na něj spoléhají miliony žen na celém světě.

Make-up Cover je v padesátileté historii značky považován za nejúspěšnější produkt, který se v současnosti prodává již ve vice než 70ti zemích světa. Na trhu je dnes velké množství fejků – ale nikomu se za x let na trhu nepodařilo zkopírovat kvalitu produktu Make-up Cover…
Na speciální microsite Dermacol http://www.dermacolmake-upcover.com/cz najdete možnosti výběru vhodného odstínu pro make-up a ukázku jak rozpoznat fejk od pravého Make-up Coveru.

Jak to celé začalo se nám svěřila paní Olga Knoblochová, která stála u zrodu značky Dermacol:
„V roce 1965 k nám do ústavu přišla maminka s dítětem, které mělo v obličeji takzvaný oheň a bílé nepigmentové skvrny. Lasery jsme tenkrát neměli, tak čím skvrny překrýt?“ vzpomíná paní Olga. „Obrátili jsme se na pana inženýra Boublíka, který byl v té době vedoucím laboratoře pro vývoj a výrobu filmových líčidel ve Filmovém studiu Barrandov. Opravdu se pustil do výzkumu a po mnoha zkouškách a testech vznikl o rok později klinicky testovaný, vysoce krycí Dermacol Make-up Cover v deseti barevných odstínech. Název vyplynul logicky – nanáší se na kůži (derma) a bude barvit (color), tak vznikl název Dermacol. Ujal se tak, že byl ztotožňován se samotným slovem make-up. Mám radost, že jsem byla u zrodu značky a později i celé firmy Dermacol.“

Naše zkušenost:
S kolegyní zastáváme teorii, že nemůžeme doporučit nic, co bychom sami nevyzkoušely. A tak jsme se jaly jednoduchého testu. Dermacol Make-up Cover jsme použily ku příležitosti uvedení muzikálové premiéry, která si žádala společenské šaty. Cíle jsme stanovily dva: zakrýt 15ti centimetrovou pooperační jizvu na rameni a tetování na paži. Ač víme, že zkušení vizážisté dokážou s make-upem zázraky, rozhodly jsme se pro akci na vlastní pěst, protože jedině tak nás může produkt skutečně přesvědčit. 3-2-1 začínáme! Nanášíme podkladový krém, Make-up Cover a fixujeme pomocí sypkého pudru. Výsledek je neuvěřitelný! Oba nedostatky jsou pryč. Jak černá barva na kůži, tak i následek poranění v podobě jizvy. Dermacol Make-up Cover nám dodal sebevědomí a trvalo to pouhých pár minut.
 
                                 BENEFITY Dermacol Make-up Coveru:
                                          hustá a krémová textura
                                        bez konzervantů a parabenů
                                vysoký podíl pigmentů (více než 50%) LEGENDA Dermacol Make-up cover – česká tradice, která bortí celosvětové hranice
                              dokonalé krytí všech kožních nedostatků
                                  zanechává pleť hedvábně vláčnou
                                                    voděodolný
                                                 hypoalergenní
                                                bez kontervantů
                           VHODNÝ PRO VŠECHNY TYPY PLETI
                chrání před UV paprsky (OF 30) a povětrnostním vlivům
                                           klinicky testován
                    Kosmetika Dermacol není testována na zvířatech
 
Zbavte se kruhů pod očima, zakryjte akné, jizvičky, žilky či tetování.
 
Dermacol Make-up Cover – již tenká vrstva zakryje malé i velké nedokonalosti pleti. Vyzkoušejte jeho dlouhotrvající účinek na vlastní kůži!

Tetování: módní trend nebo životní styl?

Kladete si otázku, zda se nechat potetovat? Proč taky ne, kérku má dnes kdekdo… Je však důležité zamyslet se, proč ji chceme… Proto, že ji má každý? Nebo proto, že pro nás má nějaký význam?

Tetování: módní trend nebo životní styl? Předsudky, předsudky…
Jakmile dojde ve společnosti na téma tetování, téměř vždy se setkáte s rozdílnými názory, které budou ovlivněny nejrůznějšími aspekty, nicméně jsou tu dva hlavní: věk (!) a povolání. Bavíte se o tetování s babičkou? Pokud nemáte moderní cool babičku, která by si nejraději nechala udělat tetování s Vámi, zřejmě moc nepochodíte. Proč? Starší generace totiž ještě žije v domnění, že tetování mají pouze kriminálníci a jiné pochybné existence. A co to povolání? Bohužel je faktem, že předsudky platí i v pracovní sféře… spoustu lidí z řad bankéřů i lékařů sice tetování má, ale aby nebudili zbytečnou pozornost a nedůvěru, nechávají se tetovat na místa, kde tato ozdoba kůže vidět není. Ačkoliv tetování ze salonu vypadá naprosto odlišně od toho vězeňského (většinou zelené, rozpité, …), kdo ten rozdíl vidět nechce, stejně ho nenajde a bude na Vás koukat nedůvěřivě. Přitom tetování je záležitost stará už přes pět tisíc let a původně měla význam spíše duchovní!
 
Citáty, ornamenty, kresby… černá nebo barevná. Mají ho hollywoodské hvězdy, fotbalisté, vojáci… holky i kluci… bez omezení (pouze věk, do 18-ti let potřebujete souhlas rodičů). Tetování je dnes obecně čím dál častějším způsobem „zkrášlování a odlišení sebe sama“. Proč ty uvozovky? Protože ne každý tetování za zkrášlování považuje, jak jsme si řekli před chvílí. Pojďme připustit, že se jedná o formu ZKRÁŠLOVÁNÍ nebo VYJÁDŘENÍ ŽIVOTNÍHO STYLU / OSOBNOSTI. Kdo má tetování mi dá jistě za pravdu, že nejhorší je to první? Proč? Dlouho váháte, zda do toho jít… Pokud pro Vás má tetování nějakou symboliku, je rozhodování podstatně jednodušší. No ale prý to bolí…? To není úplně pravda, záleží na výběru místa a Vaší citlivosti na bolest. Obecně jsou místa, kde to bolí víc (žebra, nárt – prostě na kost) a míň (na sval). Jedná se o specifickou formu „bolesti“, řekněme spíše tlak s občasným štípnutím, na kterou si velmi rychle zvyknete a co hůř, bude se Vám to nejspíš tak líbit, že budete chtít další tetování – už pro ten pocit.

Tetování: módní trend nebo životní styl? Patříte do skupiny lidí, kteří o tetování sní už X let? Zřejmě ještě nepřišla ta pravá chvíle… Možná jen koketujete s faktem – JE TO NA CELÝ ŽIVOT. ANO, ačkoliv možnosti dnešní estetické medicíny jsou už na takové úrovni, že umí tetování zcela odstranit. Ne vždy bezbolestně pro Vás, rozhodně ne pro Vaši peněženku… Bojíte se rizika? Na internetu se dočtete hromadu odstrašujících informací o infekcích, žloutence, a dokonce i AIDS… Pokud jdete do renomovaného salonu, nemusíte se bát – riziko se díky používání sterilních jehel a rukavic značně eliminuje. Možnost alergie je ale samozřejmě vždy – záleží na použitém barvivu a inkoustu. Doporučuji si předem prohlédnout portfolio tatéra, zda si budete sedět a vyhovovat. Těžko Vám vytetuje roztomilou barevnou kočku někdo, kdo celý život dělá rockerům lebky přes celou paži.
 
Je jedno, jste-li žena nebo muž. Pokud jste učinili rozhodnutí, že tetování chcete – jděte do toho! Tím spíš, má-li pro Vás jakýkoliv význam. Zvažte pouze, vzhledem ke své profesi, vhodné místo. Neřešte, jak bude tetování vypadat za 10, 20, 30 let… V první řadě nevíte, jak budete vypadat Vy. V druhé řadě – pokud se o tetování budete starat, bude vypadat dobře...

ROHOVKA NENÍ ROHOŽKA – Znáte historii kontaktních čoček?

Zrakem vnímáme přes 80 % vjemů, a proto je naší snahou vidět co nejlépe a nejkvalitněji. Kromě brýlové korekce nám toto umožňují také kontaktní čočky, které se stávají nedílnou součástí našeho každodenního života. Vývoj kontaktních čoček jde neustále kupředu, a to z toho důvodu, aby byly pro nositele co nejbezpečnější a zároveň co nejpohodlnější. Od prvních skleněných, přes PMMA (Polymetylmetakrylát), či HEMA (Hydroxyetylmetakrylát) materiál čoček, až po dnešní moderní silikon-hydrogelový materiál.

ROHOVKA NENÍ ROHOŽKA – Znáte historii kontaktních čoček?
Podle nejnovějších průzkumů České kontaktologické společnosti je každý desátý člověk na planetě nositelem kontaktních čoček. Ve střední Evropě nosí kontaktní čočky téměř 30 milionů obyvatel. V České republice toto číslo v současné době činí necelé 2 miliony. Dle těchto čísel je zcela evidentní, jakým zásadním objevem se čočky díky dlouholetému výzkumu a zdokonalování staly. Víte ale, jak to vlastně celé začalo?

První záznamy – matematické modely, ve kterých můžeme sledovat snahu o korekci refrakční vady přiložením nějaké optické pomůcky na oko, datujeme na počátek 16. století a pocházejí od Leonarda da Vinciho. Touto problematikou se později zabývali i další velmi významní vědci, mezi které řadíme jména jako Renee Descartes v 17. století a na počátku 19. století Thomas Young s vynálezem nazývaným hydrodiascop, který rušil nevýhodu rohovkového zakřivení. Další významnou osobností, která se zaobírala myšlenkou kontaktních čoček, byl sir John Frederick Herschel, významný matematik, chemik, botanik a fotograf. Jako první popsal představu čočky vytlačené z gelu a přiložené na oko, a to v první polovině 19. století.
Od tohoto modelu byla cesta k moderním kontaktním čočkám poměrně dlouhá, ale nepochybně to byl počátek, od kterého se odvíjí moderní historie kotaktologie.

ROHOVKA NENÍ ROHOŽKA – Znáte historii kontaktních čoček?První publikované záznamy, které dokládají vyzkoušení kontaktních čoček ke korekci refrakční oční vady, pocházejí z Německa. V roce 1888 A. E. Fick sestrojil první podobu kontaktní čočky. Prostor mezi čočkou a rohovkou byl vyplněn tekutinou o stejném indexu lomu jakou má rohovka. Fick jako první experimentoval s králíky. Podle otisku poznal, že zakřivení rohovky u králíka je totožné se zakřivením skléry. Důvodem, proč si vybral právě tato zvířata byl fakt, že králičí oko má tvar perfektní koule.

První čočky byly konstruovány ze skla a daly se nosit velmi krátkou dobu (přibližně 2 hodiny). Začaly se používat čočky skleněné, foukané, lité, případně broušené. Jejich hlavním účelem bylo krytí rohovky při korekci iregulárního astigmatismu, keratokonu nebo vysoké krátkozrakosti. Hlavním výrobcem byla firma Carl Zeiss z Jeny, která vyráběla kvalitní kontaktní čočky v různých typech a velikostech.
V poválečných letech 20. století okolo roku 1948, vstoupily do hry při výrobě kontaktních čoček nové materiály tzv. lehké akryláty. Tím hlavním byl PMMA, známý jako plexisklo. Tento materiál umožnil výrobu kvalitních korneálních kontaktních čoček, které byly na oku snášeny po řadu hodin.
V roce 1960 došlo zásluhou prof. Wichterleho, Ing. Líma a Dr. Dreifuse k objevu hydrofilního gelu, čímž se jim podařilo zajistit výrazně lepší snášenlivosti kontaktních čoček. Po prodeji licence Flexibile Contact Lens Corporation a National Patent Development v roce 1965 firmě Bausch and Lomb, došlo k masivnímu nástupu a velkému rozšíření aplikací a nošení kontaktních čoček. Nastupují nové materiály, které umožňují prodloužené nošení kontaktních čoček.

ROHOVKA NENÍ ROHOŽKA – Znáte historii kontaktních čoček?Postupně se začala objevovat nová generace měkkých kontaktních čoček. Na začátku 3. tisíciletí dochází k objevu a rozšíření (v současnosti nejmodernějších) silikonhydrogelových kontaktních čoček, které se vyznačují především velmi vysokou propustností pro kyslík, který je důležitý pro okysličení rohovky. Díky těmto vlastnostem jsou silikonhydrogelové kontaktní čočky vhodné nejen k prodlouženému, ale i kontinuálnímu nošení.


Doba i nároky společnosti se neustále vyvíjí a z toho důvodu je samozřejmě znatelný i tlak na inovace v tomto oboru. Další výzkum je směřován k minimalizaci mechanického stresu předního segmentu oka a rohovky.
 
Rohovka, jak známo, je tou nejcitlivější tkání lidského organismu, a proto musíme mít neustále na paměti, že jakékoliv vnější faktory ji mohou ovlivnit – někdy i nenávratně.

BARVY: jsou léčitely, indikátory, psychology i motivátory. Co znamenají?

Barvy nás doslova obklopují. Existují tisíce a tisíce jejich odstínů a kombinací. Přesto celé barevné spektrum vychází ze tří základních: ČERVENÁ, ZELENÁ A MODRÁ. Lidské oko rozlišuje nejvýrazněji právě tyto tři barvy, neboť je na ně při lomu světla i nejcitlivější. Existují však i živočichové, kteří rozlišují i čtyři, popřípadě pouze dvě z nich. Ať tak či onak, ať v základu nebo v kombinaci a odstínu, každá na nás působí a evokuje lidskému mozku určité pocity. Některé jsou pozitivní, některé negativní, jedny výstražné, další zase uklidňující. Víte, co která znamená a zjišťujete si jejich význam a možné působení předtím, než se například rozhodnete, že si vymalujete svůj byt? Stoprocentně byste měli, protože BARVY, dělají divy!
 
„Barva je definována jako vjem, který vytváří viditelné světlo dopadající na sítnici lidského oka.“

BARVY: jsou léčitely, indikátory, psychology i motivátory. Co znamenají?Červená
Tato barva je výrazem životní síly, aktivity, potěšení z činnosti a potěšení z dobrého kontaktu s naším okolím. Značí naši touhu po silných, hlubokých a emotivních zážitcích a úspěchu. Z toho důvodu k ní tíhnou lidé, kteří jsou cílevědomí, energičtí, soustředění a urputní. Ale také extrémní povahy inklinující k násilí nebo demoralizaci. Psychologové tvrdí, že jedinci, kteří červenou barvu odmítají se mohou vyznačovat nedostatkem sil, pasivitou, neschopností dotahovat svěřené úkoly, vyčerpáním. Červená je jednoduše (stejně jako krev a oheň, ke kterým je v téměř všech kulturách připodobňována) barvou životní síly.

Zelená
Je zelená vaší barvou? Pak patříte s největší pravděpodobností k těm lidem, kteří si za všech okolností stojí za svým a nezaleknou se žádných překážek. Toužíte po obdivu a především uznání. Máte sklon pečovat o své blízké, ale nejen to, často je také rádi ovládáte, ovlivňujete a kontrolujete – prostě je to ve vás a nemůžete si pomoci. Zelenou až modrozelenou barvu si volí jedinci, kteří jsou stateční, houževnatí, umínění a nekompromisní – schopní jít klidně i hlavou proti zdi, aby dosáhli svého. Z její charakteristiky tedy jasně vyplývá, že ji odmítají ti, kteří se cítí vnitřně nejistí, zklamaní a tělesně či duševně slabí. Ti ji mohou častokrát označovat i za tvrdou, nesympatickou nebo dokonce jedovatou, a to i přes to, že je symbolem života, znovuzrození, přírody, naděje, jara a svěžesti.

BARVY: jsou léčitely, indikátory, psychology i motivátory. Co znamenají?Modrá
Soulad, uspokojení a klid. Pokud tyto motivy provází vaši životní cestu, nejspíš tíhnete k barvě modré. Její přítomnost si užívají a vyhledávají lidé, kteří jsou citliví, hledající lásku a oddanost a mají opravdu bohatý vnitřní život – symbolizuje důvěru, něhu, tradici a oddanost. Proto jí dávají přednost ti, kteří touží po klidu i ti, co nemají rádi změny. Říká se, že pokud tuto barvu člověk odmítá, pak se bojí ponořit do hlubin svého nitra a zřejmě není spokojen se svými současnými vazbami. Modrá je považována za barvu bohů, vzduchu, vody a nekonečného a průzračného nebe.

Černá
Nejtmavší barva z celého spektra. Lze ji vůbec za barvu považovat? Vždyť barvy přeci patří světlu. Dáváte-li jí přednost, patrně odmítáte svůj úděl, jste vzdorovití a často vnitřně i zcela otevřeně protestujete proti jakémukoliv systému. Černá vždy poukazuje na nějaký závažný vnitřní konflikt – jste si toho vědomi? Tato barva symbolizuje smutek, zánik a smrt, zlo, magii, tajemství a hřích.

Žlutá
Žijete a milujete život! Žlutá je barvou, která působí povzbudivě, energicky a „voní“ jako svoboda. Dere se neúprosně vždy vpřed a za vším novým. Žlutou vyhledávají lidé, kteří jsou plní energie, očekávání, naděje, bezprostřednosti a hravosti. Člověk, který tuto barvu odmítá, zřejmě o některou z těchto vlastností přišel nebo mu byla pošlapána. V takovém případě pak může působit pokrytecky a o takovém jedinci vypoví, že je plný zklamání, nedůtklivosti a nedůvěry v další budoucnost. Tato barva značí život, moudrost, světlo, vědění, inteligenci.
 
 

Sportujete – VÝBORNĚ! Ale jak poznat, jestli už to nepřeháníte?

O tom, že je sport (jakýkoliv) dobrý a blahodárný pro naše tělo i zdraví bylo napsáno již mnoho. Ale všeho moc škodí. Na první pohled se může zdát, že na aktivním způsobu života přeci nemůže být nic špatného, opak ale může být pravdou. V té mírnější fázi to jednoduše díky své extrémní motivaci přeháníme a tím pádem se může veškerá naše snaha míjet účinkem. Tělo si řekne a více či méně – dříve či později nám svou nespokojenost dá najevo. Záleží, kdy si jí všimneme a jestli jsme ochotni její projevy přijmout. Jak to vypadá a na co bychom měli dbát?
Důvodů, proč sportujete může být nepřeberně. Chcete zhubnout do svých nejoblíbenějších šatů, nabíráte svalovou hmotu, chcete získat větší sílu, formujete a zpevňujete…Přidáváte tréninky navíc, zabírají vám sportovní aktivity většinu vašeho volného času, cítíte se špatně, když si aspoň jednou týdně nedopřejete „dvoufázák“, přepočítáváte kalorie VŠEHO! Nacházíte se na hodně tenkém ledě. Nejen, že přemíra cvičení nemusí přinášet kýžený výsledek, může vám ho do budoucna třeba i zprotivit a vy tak nechtěně spadnete do letargie a můžete si přivodit i spousty zdravotních problémů. Jednoduše je důležité si uvědomit, že vše – i sport – jsou spojené nádoby.

Sportujete – VÝBORNĚ! Ale jak poznat, jestli už to nepřeháníte?Příliš strmá cesta vzhůru může být spíš krokem zpět
Nebudeme a ani vám nemůžeme dávat přesný mustr na to, co je správně. Každé tělo funguje jinak, snese jinou zátěž, vyžaduje jiné aktivity atd…Budeme se ale snažit apelovat na vaši zdravou sebereflexi. Ať se vám to líbí nebo ne, všechny svaly potřebují dostatečnou regeneraci po zátěži, musí si odpočinout, aby mohly zase správně fungovat, a to je potřeba si uvědomit. Potřebují minimálně 24 hodinovou regeneraci, při zvýšené zátěži mezi 36 – 48 hodinami. Nechte je si odpočinout. Budete pak možná i mile překvapeni, že začnete pozorovat lepší a trvalejší výsledky. Naše doporučení tedy zní není nutné cvičit ob den, 3x v týdnu to bohatě stačí.

Jak poznat přetrénování
Začíná to únavou, která se vám zprvu může jevit jako „nevysvětlitelná“. Není přeci možné, že by to bylo z nadbytku sportu, když vás to naopak „vždy tak dobíjelo“. Chybná dedukce. S únavou se začnou objevovat i další symptomy: častější nachlazení, zhoršená kvalita spánku, nesoustředěnost…a to vše se samozřejmě začne podepisovat i na vaší náladě a psychické pohodě. Tělo jednoduše poukazuje na to, že má dost a potřebuje pauzu. V důsledku oslabení začne být náchylnější k virům, trénink vás začne obtěžovat a výsledky neporostou tak, jak jste byli zvyklí. Může se stát, že zjistíte, že jste se dostali za hranici, kterou nejste schopni z nějakého zvláštního důvodu překonat. Začnete proto trénovat ještě urputněji a častěji. To ovšem není správná cesta. Zvolněte, dopřejte si odpočinek a uvidíte, jak se mlýnská kola vašeho těla začnou opět otáčet ve správném rytmu. V opačném případě začnou přicházet fyzické úrazy, psychická oslabenost a celková náladovost a nespokojenost.

Sportujete – VÝBORNĚ! Ale jak poznat, jestli už to nepřeháníte?Ze zábavy se stala povinnost
Každé tělo reaguje na příznaky jinak. Někoho upozorní s dostatečným předstihem, jiný se jednoduše ze dne na den zhroutí a cesta zpět na vrchol je opravdu náročná. Zkuste se na chvilku zastavit a zamyslet. Baví vás stále cvičení? Naplňuje vás? Přináší vám radost a těšíte se na něj? Vnímáte ho stále jako svůj koníček nebo jen jako honbu za vysněným cílem? Dokud pro vás znamená požitek, odpočinek a radost, je vše v pořádku. Jakmile se dlouhodobě tyto emoce změní – máte dost, jděte raději sauny nebo vířivky.

Rada na závěr a shrnutí
Poslouchejte své tělo a nepřepínejte své možnosti do extrémů. Vše se vám vždy vrátí. Jak v tom pozitivním, tak i negativním ohledu. Sport by vás měl bavit, těšit a naplňovat. Nepřipravujte se zbytečně o tyto emoce. Dostatečně regenerujte a pokud máte nutkavou potřebu neustále něco dělat, zapojte své přátele. Není nutné jet vždy na 150 % při individuálním tréninku. Zahrajte si beach – budete venku, s přáteli, sportovat a zažijete při tom spousty zábavy. Sečteno – podtrženo: WIN - WIN.
 
 

Renáta Lien Čepelková – západní žena s myslí východní princezny

Renáta Lien Čepelková je autorkou dvou knih, z nichž právě ta druhá, „Jídlo jako lék proti stárnutí“, vyšla v prosinci roku 2017. Renáta se věnuje čínské medicíně, jejím principům a pravidlům správného stravování, které má dle východní filozofie zcela zásadní vliv na prevenci proti stále se rozšiřujícím civilizačním onemocněním. Renáta neomezila svůj pohled pouze na typické tradiční poučky. Své knihy koncipovala zcela inovativním způsobem, jehož pilíř stojí na propojení tradiční východní medicíny se stravováním západního světa. Kdo vlastně Renáta Lien Čepelková je, čím se zabývá a jaká jsou její doporučení pro spokojenější a zdravější život. To a mnohem více se dozvíte v rozhovoru, s touto pozoruhodnou ženou. Renáta Lien Čepelková – západní žena s myslí východní princezny.

Renáta Lien Čepelková - západní žena s myslí východní princeznyŘíkáte si Lien, jaký to má význam a proč jste si vybrala právě toto jméno?
Lien v čínském jazyce znamená lotos, ale též spojit nepřerušovaně za sebou, milovat či skromnost. Symbolů spojených s lotosem je velmi mnoho. V buddhismu znamená minulost, současnost a budoucnost.

Vždy jste se zajímala o východní medicínu? Nebo co vás vedlo k jejímu studiu?
Díky mému tatínkovi jsem milovala dějepis. Jako holčička jsem si malovala časovou osu, kde se co významného v historii událo. Snila jsem o tom, že uvidím Kartágo, nebo že navštívím Persepolis. V době hlubokého socialismu to byla velká utopie. Hltala jsem knížky z knihovny rodičů, a tak jsem se dostala i k Číně, její historii, ke Křížovkám života od pana Jonáše a k Deníku čínské císařovny. Někdy v roce 2002 jsem začala cestovat po Asii, a pak jsem se náhodou dostala do TCM Bohemia, kde jsem se začala léčit se svými problémy s trávením a nakonec jsem se stala studentkou prvního ročníku školy čínské medicíny. Původně jsem si myslela, že studuji pro zábavu a až jednou budu v důchodu, tak budu mít krásný koníček, ale má cesta nakonec byla zcela odlišná.

Co bylo vaší profesí před otevřením vlastního centra?
V roce 1994 jsem založila Public Relations agenturu. Byla jsem zakládajícím členem asociace PR agentur. Pracovala jsem v informačních technologiích, byla jsem tiskovou mluvčí společností Dell, Microsoft a Cisco. Zajišťovala jsem několik návštěv Billa Gatese v České republice a návštěvu Michaela Della. Letos je to přesně 11 let, co jsem tuto práci opustila a začala se stoprocentně věnovat čínské medicíně.

Co vás vedlo k otevření vlastní ordinace a jak dlouho ji vlastně již provozujete?
Když jsem dokončovala školu, měla jsem několik možností, ale nakonec jsem se rozhodla pracovat sama a mít vlastní konzultační centrum. Jsem tvrdohlavá a mám svoji představu, jak chci práci dělat. A vlastní ordinace mi dává svobodu.

Litovala jste někdy cesty, kterou jste se vydala? Byla chůze po ní vždy příjemná, nebo vám přinesla i úskalí, se kterými jste nepočítala?
Narodila jsem se v roce dřevěného Draka a v západním horoskopu jsem Štír. Tito lidé jdou vždy směle vpřed, neotáčejí se a nelitují, pokud si vyberou svůj směr cesty. Jsou hodně svéhlaví, takže lítost by vždy byla vyjádřením jejich slabosti, a to Štír ani Drak nepěstují.  Pochopitelně Vás na cestě potkají úskalí, s kterými nepočítáte, ale vždy je nutné se nadechnout a jít vpřed.

Renáta Lien Čepelková – západní žena s myslí východní princezny.Jaké služby nabízíte klientům, kteří vás navštíví? Jedná se pouze o ženy, nebo vás navštěvují i muži?
Asi nejčastější problémy, s kterými lidé přicházejí jsou bolesti pohybového aparátu, problémy s trávením, zvýšený krevní tlak nebo cholesterol, otoky, problémy s menstruačním cyklem, problémy s otěhotněním, přibývání na váze, otoky...Přichází větší množství žen, z přirozenosti se o sebe staráme o něco více než muži. Pokud bych odhadla dobře, tak muži tvoří asi 20% klientů.

Proč jste se rozhodla o snoubení východní medicíny se západním stravováním?
Čínská medicína má skvělý systém stravování, který se velmi dobře dá aplikovat v každém koutě zeměkoule s potravinami, které jsou charakteristické pro danou oblast. Na našem trhu sice byly k dispozici knihy o stravování, ale používaly se zde hodně exotické potraviny, recepty byly složité a pro běžný život nepoužitelné. A protože ne každý má fantazii na vaření, tak jsem se rozhodla to napravit. Nejdříve jsem připravovala recepty a klientům je tiskla, až jsem si jednoho dne řekla, že kdybych měla knížku, bylo by vše mnohem lepší, a už je...

Renáta Lien Čepelková – západní žena s myslí východní princezny.V čem tkví problém našeho stravování?
Myslím, že nejvíce v nepravidelnosti, jednotvárnosti a konzumujeme velké množství jídla a jíme zbytečně často. Navíc západní stravování je hodně nestálé, protože jednou zjistíme, že toto je špatné, za pár let se opět objeví, že to tak špatné není a tu přijde módní semínko či oříšek, a my jsme vlastně obětí stravovací houpačky. Informace nás natolik ukolébají, že zapomínáme na historii našeho vlastního stravování a z té i vycházím ve svých knížkách. Velkou učitelkou mi byla paní Marie Úlehlová-Tilschová (1896-1978), neúnavná propagátorka zdravé české výživy založené na staletých zkušenostech našich předků žijících na území Čech a Moravy. Mám snad všechny její knížky, které u nás vyšly.

Jaký byste doporučila svým klientům správný pitný režim? Jaké tekutiny a v jakém množství bychom měli do sebe dostat? Je to skutečně jen o množství tekutiny, nebo i o její kvalitě? Dokáže kvalita nahradit kvantitu, či ji dokonce i předčit?
Myslím, že jsme zbytečně popoháněni, abychom hodně pili. Ale pokud si nalistujete informace v „Biologii člověka“ pro základní školu, člověk by měl vypít asi 1l tekutin za den. Zdravé tělo si řekne, v létě pijeme více, v zimě méně. Můžeme pít vodu, bylinkové čaje, ale určitě bychom se měli vyvarovat slazeným nápojům všeho druhu.

Přisuzujete civilizační choroby a jejich rozvoj životnímu stylu západní civilizace?
Určitě ano, protože ani Číně se civilizační choroby nevyhýbají. Ve velkých městech mají dnes úplně stejné zdravotní problémy jako západní civilizace. Za přijímání našeho životního stylu začala určitá společenská vrstva Číňanů platit tou nejvyšší daní – poškozeným zdravím a obezitou.
 
Běžní lidé v Asii jedí velmi chudě, základní plodinou většinou bývá rýže s nějakým druhem zeleniny či silné vývary. Ve většině případů přežívají ti nejsilnější.

Renáta Lien Čepelková – západní žena s myslí východní princezny.Dodržujete i vy sama striktně pravidla, která doporučujete i svým klientům?
Vyrostla jsem v rodině, kde se hodně dbalo na kulturu stolování a stravování. Moje maminka skvěle vařila a můj tatínek byl velkým milovníkem jídla a dokázal rodinnou kuchyň obohatit o spoustu dobrůtek. Přesto jsme vždy jedli velmi střídmě. Jím dvakrát denně někdy třikrát, snídám polévky nebo vajíčka, obědy si většinou vařím, občas chodím na obědy, pokud mám čas. Vyhýbám se pečivu, chlebu a nemám ráda sladké. Protože vím, že konstitučně mám tendenci ke tvorbě vlhka, tak jsem vyřadila potraviny s lepkem a vyhýbám se mléčným výrobkům. Vyjímku tvoří káva s mlékem a v létě si ráda dám jahody se zakysanou smetanou.

Kde berete svou inspiraci?
Myslím, že nejvíc od klientů, kteří ke mně přicházejí, jsou neuvěřitelnou hnací silou.

Možná teď budete sama proti sobě (protože byste neměla co léčit), ale co byste doporučila lidem, aby se nemuseli stát vašimi klienty?
Člověk, který ví, jak si zachovat fyzické a duševní zdraví, je ten, který:
 
méně přemýšlí
méně se stará
má méně přání
je méně aktivní
méně mluví
bývá méně rozrušený
má méně radostí
méně se hněvá
dělá méně špatného.
 
Těchto devět méně je klíčem k zachování fyzického a duševního zdraví (doktor Sun Si-Miao, dynastie Qing (1644 – 1711).

Bezpečný návrat do školy

Konec léta se v řadě zemí spojuje se začátkem školního roku. Ten je vždy rizikovým obdobím pro děti všeho věku, ať už sedí v autech, jedou na kolech nebo jdou po chodnících. „Je to změna jak pro ně, tak pro rodiče a každá změna nese rizika. Navíc se v silničním provozu nově objeví tisíce prvňáčků, kteří se teprve učí chodit do školy,“ vysvětluje Robert Šťastný, vedoucí Výzkumu dopravní bezpečnosti ŠKODA AUTO.

Dopravní expert Robert Šťastný připravil několik užitečných rad: pět pro ty, kdo vozí děti autem, a pět pro rodiče malých chodců a cyklistů.  
 
DO ŠKOLY AUTEM
 
1. Posaďte své dítě do sedačky se zádovou částí. Tyto sedačky jsou vhodné přibližně do 10 let dítěte. Pokud se váš malý školák stydí v ní sedět, poukažte Do školy autem na to, jak nápadně se podobá sedačce v závodních autech. Školák samozřejmě může použít i podsedák. Ale pozor, podsedák neposkytuje ochranu hlavě a krku.  
2. Připoutejte děti, i když jedete jen kousek a relativně pomalu.  
3. Školní tašku a další převážené předměty umístěte tak, aby při nárazu či prudkém brzdění svým volným pohybem nikomu neublížily.  
4. Parkujte vždy s ohledem na chodce, aby jim auto nebránilo v bezpečném pohybu na přechodech i jinde. Při couvání buďte obzvláště obezřetní, malé děti nebývají za autem vidět.  
5. Po zastavení vypněte motor. Děti mají nos mnohem níže než dospělí a dýchají při vystupování zplodiny z auta. Děti nechte vystoupit směrem k chodníku, i když jich vzadu sedí víc.

DO ŠKOLY PĚŠKY NEBO NA KOLE
1. Oblečte děti pestře, za snížené viditelnosti přidejte reflexní prvky. V dešti nebo mlze jsou vhodné fluorescenční barvy, například svítivá zelená, žlutá nebo Do školy pěšky nebo na kole oranžová.  
2. Seznamte malé školáky se zásadami bezpečného přecházení. Když jedno auto zastaví, ať stále dávají pozor na auta z obou směrů. Když ve výhledu brání překážka, měli by zpoza ní opatrně vykouknout a zjistit situaci na silnici. Vždy by měli raději počkat, než auto před přechodem zastaví.  
3. Vysvětlete dětem, že je nebezpečné používat za chůze a samozřejmě i za jízdy na kole telefon. Pokud si dítě potřebuje něco vyřídit, ať zastaví. Sluchátka na uších je také ohrožují.  girl-on-the-bike  
4. Poučte děti, aby se při chůzi po chodníku s kamarády nestrkaly a nechodily po jeho okraji. Na cestách bez chodníku se chodí po levé straně silnice.  
5. Dbejte na to, aby vaši malí cyklisté měli na hlavě vždy přilbu, i když jedou jen kousek nebo nejedou po silnici. V případě, že si nevěří při odbočování, je naprosto v pořádku slézt z kola a přejít pěšky. Po přechodu by se nikdy nemělo jezdit na kole, cyklista je rychlejší než chodec a řidič ho snadno přehlédne.

Mandle: oříšek nejen pro vánočku

Dnes bych vám ráda něco napsala o mých nejoblíbenějších oříšcích – mandlích.
Mandle jsou neuvěřitelně oblíbené po celém světě a to i přesto, že mají vysoký obsah tuku. To jim však neubírá na tom, že jsou velmi zdravé a výživné. Dodnes není znám jejich přesný původ, ale předpokládá se, že pocházejí z Číny a Střední Asie.

Mandle: oříšek nejen pro vánočku
Mandle jsou jedním z nejvšestrannějších druhů ořechů na světě a lze je konzumovat samostatně, či využívat jako přísadu do nejrůznějších pokrmů. Dodávají šmrnc každému jídlu, ve kterém jsou. Já osobně je mám nejraději samotné jen tak na chuť nebo rychlé zahnání hladu. Ideální je přidat si jich pár do müsli snídaně.
 
Hrst mandlí (28 gramů) obsahuje 3,5 gramu vlákniny, 6 gramů proteinu, 14 gramů tuku (9 z nich je mononenasycených), 37% DDD vitaminu E, 32% DDD manganu, 20%DDD hořčíku. Dále v nich najdeme nezanedbatelné množství mědi, vitaminu B2 a fosforu.
 

Jsou výborným zdrojem antioxidantů, které chrání naše buňky před poškozením. Tyto antioxidanty jsou z velké části koncentrovány v jejich slupce, proto kupujme jen ty se slupkou. Mandle patří mezi největší zdroje vitaminu E. Vyšší příjem vitaminu E je prevencí před srdečními onemocněními, rakovinou a Alzheimrovou chorobou.

Mandle: oříšek nejen pro vánočku 
Jsou ideální volbou také pro diabetiky, protože mají nízký obsah sacharidů, ale vysoký obsah zdravých tuků, vlákniny a bílkoviny. Obsahují, mimo jiné, vysoké množství hořčíku, což je minerál, který kontroluje hladinu cukru v těle. Hořčík v mandlích může také přispět ke snížení krevního tlaku, takže nám poskytuje prevenci před infarktem, mrtvicí a selháním ledvin.
 
Mandle jsou účinné i při hubnutí, protože jejich konzumace mírně zvyšuje metabolismus.
 
Velmi lahodné je také mandlové mléko, to já osobně miluji jak samotné, tak si s ním zalévám müsli.
 
Bohužel existuje i potenciální riziko alergie při konzumaci mandlí. Symptomy alergie mohou zahrnovat bolesti žaludku, nevolnost, zvracení, problémy s polykáním, průjem, vyrážku, dušnost.
 
Pokud trpíte alergií na mandle, musíte se vyhnout jakýmkoli potravinám, které by mohly mandle obsahovat. Oříšky se používají například k výrobě marcipánu, jsou také používány v sušenkách, koláčích, čokoládách, zmrzlinách a tak dále.
 
Jak využíváte mandle ve své kuchyni Vy?
 

Náměsíčnost: nebezpečí, které vás ovládne během spánku

Náměsíčnost neboli „somnambulismus“ je porucha spánku – onemocnění, u kterého doposud neznáme přesnou příčinu vzniku. Existuje však mnoho faktorů, které její přítomnost přímo ovlivňují a dokonce zde velkou roli hraje i dědičnost. Může se projevit jak u dítěte, tak i z nenadání u dospělého člověka. Dá se jí předcházet? Může být i nebezpečná? Stoprocentně ano.

Náměsíčnost: nebezpečí, které vás ovládne během spánku
Jak se náměsíčnost projevuje
Důležitým faktorem je zde REM fáze spánku, tedy stádium velmi slabého spánku, který se projevuje rychlými pohyby očí a intenzivním sněním. Náměsíční lidé nepřecházejí do REM fáze spánku postupně, ale velmi náhle.


Náměsíčnost: nebezpečí, které vás ovládne během spánku
Důsledkem je pak přetížení mozku, které do těla vysílá zmatené signály, které způsobují, že náměsíčný člověk chodí po bytě, má strnulý obličej, manipuluje s předměty, mluví ze spaní či vykonává jiné činnosti, které byste od spícího opravdu nečekali. V tomto stavu je člověk jen velmi těžko probuditelný a obvykle si po probuzení ani nic nepamatuje. Rozhodně se ani nedoporučuje, abyste se o to pokoušeli, jednoduše raději náměsíčného nasměrujte zpět do postele a nechte ho dospat až do rána. Důvod je zcela jednoduchý. V případě, že by se vám takového člověka opravdu podařilo probudit, mohlo by se stát, že ho nestandardní situace, ve které se momentálně nachází, vyleká a mohl by vám nechtěně ublížit.
 
Pacientům a jejich rodinám se důrazně doporučuje, aby důkladně zamykali vchodové dveře a zavírali okna. To z toho důvodu, aby se snížilo riziko, že postižený úplně odejde z bytu nebo například vyskočí z okna.

Při náměsíčnosti dochází k částečnému probuzení, kdy se nastartuje pohybový systém a člověk je tak schopen chůze či jiných složitějších automatických úkonů. Svým charakterem se řadí mezi poruchy spánku a ač častěji postihuje děti (obvykle kolem 12 roku života) může se objevit u i dospělého člověka.

Zaznamenané projevy náměsíčnosti
 
Žena během náměsíčnosti řídila vozidlo, ujela několik kilometrů a dokonce v této fázi dokázala psát i textové zprávy
Malý chlapeček se v noci budil a přerovnával své hračky v krabicích
13ti letá holčička rapidně nabírala na váze a rodiče nedokázali přijít na příčinu. Až později, po dlouhých lékařských vyšetřeních bylo zjištěno, že si dívka v noci dopřává opravdové gurmánské hody
Žena v noci pravidelně leštila zrcadla v bytě
Muž napadl svého tchána s tchýní u nich doma
Muž spadl ze střechy
A mnoho dalších…

Jaké další faktory mohou náměsíčnost vyvolávat

Jak již bylo výše řečeno, jedná se o poruchu spánku, kterou může ovlivňovat náš životní styl a duševní hygiena. Náměsíčnost se tedy prokazatelně objevila u dospělých lidí, kteří:
Byli vystaveni dlouhodobému stresu
Trpěli workoholismem
Potlačovali své emoce
Cítili úzkost
Prožili nějaké životní trauma
Měli ve své rodině člena, který touto poruchou trpěl – geny

Náměsíčnost: nebezpečí, které vás ovládne během spánku
Náměsíčnost může být neškodná, pokud se jedná pouze o chůzi po bytě, přenášení předmětů či jiné takto charakterizované aktivity. Ale existují i případy, kdy lidé ohrožují na životě sebe či své okolí - ať už řízením automobilu, fyzickým napadením nebo například vyskočením z okna, popřípadě chůzí po střeše.

Nepodceňujte její projevy a v případě jejího výskytu vyhledejte lékaře.

Aloe vera - nejen proti vypadávání vlasů

Sukulentní rostlinu Aloe Vera jistě zná mnoho lidí. Její další názvy jsou také ,,lilie z pouště“ nebo „sloní žlučník“. Tato původně Súdánská rostlina je používána již více než 6000 let. Nejlépe se jí daří v teplém a suchém klimatu a je hustě zastoupena v Idii, Africe a dalších suchých zónách.
Velkou výhodou je, že Aloe Vera můžete klidně pěstovat i doma v květináči a využívat tak její léčivé účinky tak často, jak jen budete potřebovat. Jedinou nevýhodou je to, že rostlina má údajně léčivé vlastnosti až po 4 letech růstu a některé zdroje uvádějí, že dokonce až po 8.
 
Aloe Vera - šťavnatá rostlina, která má mnohostranné využití od aplikace na vlasy až po aplikaci na kůži. Dokonce lze užívat i vnitřně.
 
Aloe vera - nejen proti vypadávání vlasů
Adaptogenní vlastnosti aloe vera jsou prospěšné pro správné trávení. Zajišťují lepší absorpci živin a také odstraňují škodlivé látky. Aloe vera obsahuje sloučeniny nazývané polysacharidy, jejichž schopností je léčit řadu poruch zažívacího traktu. Mnohé studie prokázaly, že léčí problémy, jako: Crohnova choroba i žaludeční vředy. Pokud trpíte žaludečními vředy, konzumujte výtažek z aloe vera alespoň 3-4 týdny. Výsledky se jistě dostaví.
 
Nápoje vyráběné ze šťávy aloe vera mají přirozené detoxikační vlastnosti, které účinně čistí trávicí a oběhový systém. Díky lepší absorpci živin se zlepšuje krevní oběh a tím i naše zdraví. Když je totiž v krvi dostatek kyslíku, buňky jsou vyživovány mnohem lépe a efektivněji. Díky těmto vlastnostem je pak naše tělo odolnější vůči nejrůznějším infekcím.
 
Aloe vera obsahuje také účinné makrofágy, které produkují velké množství oxidu dusnatého, který působí i protinádorově.
 
Při léčbě rakoviny je ve většině případů nevyhnutelná radioterapie. Vedlejší účinky radioterapie se objevují u většiny pacientů. Lokální aplikace gelu aloe vera na ozařovanou oblast pomáhá urychlovat hojení radiačních popálenin a poskytuje pacientovi rychlou úlevu.

Aloe vera - nejen proti vypadávání vlasů Od starověku se Aloe používá při léčbě kožních onemocnění. Čistý gel získávaný přímo z listů aloe je nejlepším přírodním prostředkem pro různé oděrky a pomáhá zmírnit příznaky stárnutí kůže. Výtažky z aloe jsou používány v mnoha kosmetických přípravcích. Nejlepší je však aplikovat čistý gel přímo z listu aloe v surové formě na obličej a další místa na těle. Pomáhá také při léčení pobodání od hmyzu, vyrážky, akné a psoriázy.
 
Je prokázáno, že aloe je výbornou volbou jako podpora růstu vlasů. Opět lze aplikovat gel z listu na celou vlasovou pokožku. Šťáva totiž obsahuje enzym, který zabraňuje padání vlasů a podporuje jejich růst. Pomáhá při léčbě alopecie a mužské plešatosti.
Rostlina aloe vera je známá pro své skvělé protizánětlivé vlastnosti, které okamžitě působí na bolest a otok způsobený artritidou. Ať už jde o lokální aplikaci, pití aloe šťávy, konzumaci aloe nebo doplňků stravy s jejím obsahem, všechny tyto způsoby dosáhly pozitivních výsledků při léčbě bolesti spojené s artritidou.

Patříte mezi pěstitele aloe? A máte také rostlinku doma v květináči? :)
 

Krásné nohy v létě? Uvidíte, jak je to snadné.

Zažíváme opravdu horké letní dny a vy saháte po letních věcech ve vaší skříni. Tolik krásných sukní a kraťasů, že si je hned začnete zkoušet, ale ouha! Na vašich nohou se přes zimu objevily nevzhledné žilky a vy si najednou nejste jistá, jestli tyto modely můžete nosit i letos. Scénář, který by žádná z nás raději nikdy nezažila. Přečtěte si, jaké maličkosti stačí k tomu, abyste těmto obtížím předešla.

Přestaňte vše odkládat
Vždy je nejtěžší začít, udělat první krok. Ale pokud máte cíl, kterým jsou v tomto případě krásné a hlavně zdravé nohy, přestaňte se vymlouvat a začněte, ono se vám to vyplatí. S MUDr. Otou Schützem, primářem pražské Žilní kliniky, jsme sestavili pět bodů, které vám pomohou se s křečovými žilami vypořádat.
 
Sezení prokládejte pohybem
Dlouhé sezení, které denně absolvuje většina z nás, nepůsobí na náš kardiovaskulární systém vůbec dobře. Pro lepší cirkulaci krve v dolních končetinách je dobré se jednou za hodinu projít po kanceláři, nebo alespoň procvičit nohy například krouživými pohyby chodidel. Klidně jen pod stolem. Pokud vám to situace dovolí, dejte si třeba po obědě nohy nahoru – stačí na čtvrt hodiny.
 

Začněte chodit
Uvidíte, budete se cítit lépe. Když každý den vystoupíte o zastávku dřív a zbytek dojdete, když místo výtahu použijete schodiště a místo sledování televize si večer zajdete s partnerem nebo přáteli na procházku, vaše nohy vám to nezapomenou. Navíc si užijete i více zábavy než doma na gauči. Ne každý má samozřejmě přesně tyto možnosti, ale důležité je improvizovat. Vždy se dá najít v rámci týdne nevyužité místo, které lze nahradit pohybem. „S dlouhým stáním, sezením a bez pohybu obecně dochází ke zpomalování proudění krve, a u lidí s vrozenou dispozicí se mohou vytvářet křečové žíly a nohy mohou bolet. Jakýkoliv, ale hlavně pravidelný, pohyb krev rozproudí a tím se riziko bolestí a vzniku křečových žil snižuje,“ vysvětluje doktor Schütz. Nejvhodnějším sportem je pro prevenci křečových žil plavání, chůze a běh.
 
Otužujte se
Krev v žilách vám rozproudí i střídavé oteplování a ochlazování organismu. Nejjednodušší metodou je sprchovat se denně střídavě teplou a studenou vodou. Končit se musí vždy studenou. Pro zpestření můžete jednou za čas zajít i do sauny a chodit se ochlazovat do ledového bazénku. Teplotní výkyvy však nejsou doporučovány, pokud již křečové žíly máte.
 
Zvažte kompresní punčochy
Spolehlivý způsob prevence komplikací a rozšiřování křečových žil spočívá v nošení kvalitních kompresivních elastických zdravotních punčoch, jejichž délku a stupeň komprese určí odborník. „Kompresní punčochy doporučujeme vždy například na dlouhé lety, jako prevenci syndromu ekonomické třídy. Ten občas postihuje cestující v těsných prostorách letadel při letech delší než čtyři hodiny,“ dává primář Žilní kliniky cennou radu všem, kteří s blížícími se prázdninami plánují dlouhé mezinárodní lety.
 
Zhodnoťte svůj stav
Pokud na sobě již drobné metličky nebo dokonce křečové žíly pozorujete, prevence vám už samozřejmě nepomůže. Pořád bohužel platí, že křečové žíly jsou dědičná choroba, a mají-li je vaše rodiče, je velmi pravděpodobné, že jim budete jednou trpět také. Neházejte však flintu do žita a už při prvních příznacích navštivte odborníka. „Ženy si často říkají, že ještě počkají, zda se příznaky nezhorší. To je ta největší chyba. Pro úspěšné vyléčení je potřeba začít včas. Není na místě s vyšetřením a léčbou otálet, protože křečové žíly se stále zhoršují. Včasná léčba je vždy rychlejší, jednodušší a úspěšnější než u rozsáhlých a zanedbaných varixů,“ upozorňuje MUDr. Schütz.
 
V tomto případě už není na co čekat a je na čase domluvit si schůzku s odborníkem. Ten na základě důkladného vyšetření a stavu onemocnění určí, jakou metodu od sklerotizace po chirurgické řešení zvolí. V každém případě je ošetření bezbolestné a vy můžete ještě týž den odejít domů a od druhého dne bez vážných komplikací provádět téměř všechny běžné denní činnosti.
 
www.zilniklinika.cz
Foto: Žilní klinika
 

S krásným nosem ke spokojenosti

Při komunikaci s druhým člověkem se zaměřujeme především na jeho obličej. Dominantou tváře je zajisté nos a případná kosmetická vada vzbuzuje nepříjemné rozpaky. Podstoupením úspěšné plastické operace nedochází pouze k úžasným pocitům štěstí na straně pacienta, ale může dojít k odbourání psychických nemocí, jako např. depresí.  
 
V estetické chirurgii patří korekce kosmetických vad nosu neboli rhinoplastika k těm nejobtížnějším zákrokům. Ovšem ta radost, která po operaci přichází na straně pacienta, ta je pro lékaře tou největší odměnou za perfektně vykonanou práci. Vzhledem k obtížnosti zákroku je velmi důležité vybrat si kvalitní kliniku a zkušeného plastického chirurga. Přece jen tvář nelze tak jednoduše schovat, pokud se ovšem nehodláte přestěhovat do některé arabské země. Plastické operace nosu podstupují ženy, avšak i muži, kteří už se za Abáju neschovají. Proč tedy měnit naše tradice, když můžeme díky odborníkům změnit relativně jednoduše naši vizáž.
 
Lidé plastické operace podstupují z různých důvodů. Někdo chce pouze drobné úpravy pro zlepšení svého osobního pocitu, jiný může být tvarem svého nosu opravdu znechucen, což vede k vážným psychickým problémům, uzavřením se do sebe a odpoutáním se od společnosti. Mezi ty, kteří obrátili někomu život naruby v pozitivním směru, patří zajisté špičkový odborník Doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc., který má za sebou tisíce úspěšných plastických operací. Krásnější nos má od tohoto sebejistého lékaře více než 3000 lidí, dalších několik tisíc má od Jana Měšťáka upravené břicho, obličej pomocí metody facelift nebo atraktivní ňadra. „I přes vysoký počet každoročně provedených zákroků je pro mě jediným a také splněným cílem maximální spokojenost operovaných pacientů,“ říká plastický chirurg působící na pražské klinice Esthé.
 
Jste-li nyní v situaci, kdy se rozhodujete, zda na plastickou operaci jít či nikoliv, pomůže vám v rozhodnutí konzultace. Dobrý plastický chirurg nic neuspěchá a probere s pacientem všechna možná rizika. Při výběru správného lékaře dbejte na reference jak o operatérovi, tak i o samotném pracovišti, kde se operace bude provádět. Jedná se o rozhodnutí, které vám skutečně změní život! Vybírejte s přehledem a klidem. Možná máte strach z bolesti, operovaný nos ovšem nebolí a operace je prováděna v celkové anestezii, která je pro pacienta více komfortní.
 
„Jako školitel vím, že pro téměř každého začínajícího plastického chirurga je rhinoplastika zákrokem, z kterého mají největší strach, toho se zbaví se získanou praxí,“ dodává léta zkušený Jan Měšťák.
 
 
Foto: klinika Esthé
 

Kosmetika s kozím mlékem stále stoupá na oblibě a my víme proč

Již starověké národy znaly blahodárné účinky kozího mléka na pleť a zdraví. Starořecký lékař Hippokrates používal kozí mléko jako lék proti mnoha nemocem. Dokonce se vypráví legenda, že získal Zeus svou pověstnou sílu právě díky pravidelné konzumaci kozího mléka.

A čím je kozí mléko tak prospěšné?
Právě jeho jedinečným složením. Obsahuje vysoce hodnotné bílkoviny jako kasein, globulin nebo albumin, ale je také bohaté na minerální látky jako vápník, hořčík, draslík a fosfor nebo vitamíny A, B1, B2,B12, C, D, E, ale i lehce stravitelné tuky. Kromě toho obsahuje AHA kyseliny (konkrétně kyselinu mléčnou a citrónovou) a kyselinu listovou, které hydratují a zvláčňují i vysušenou pokožku a navíc mají antibakteriální účinek. Kozí mléko je také bohaté na antioxidanty, ceramidy či koenzym Q10, které bojují proti známkám únavy a stárnutí pleti.
Složení kozího mléka způsobuje, že při jeho konzumaci je naše tělo chráněno před škodlivými vlivy životního prostředí a celou řadou nemocí. Je méně tučné než kravské, proto se pije při redukční dietě. Kozí mléko obsahuje velmi malé množství alfa S1 kaseinu, proto jej mohou pít i lidé s intolerancí laktózy. Pro kosmetické účely se využívají hlavně dvě složky kozího mléka, a to tuk a syrovátka.

Proč se kozí mléko používá v kosmetice?
Kosmetika s kozím mlékem nedráždí a naopak zklidňuje, proto je velmi vhodná pro citlivou a alergickou pleť. Hojně se používá k léčbě ekzémů, lupénky a různých vyrážek. Je vhodná i pro problematickou pleť se sklonem k tvorbě akné. Obsažené látky pomáhají zmírňovat vznik vrásek a další projevy stárnutí pokožky. Je ideální pro regeneraci, zvláčnění a dodání pružnosti pleti, napomáhá korigovat drobné defekty pleti. Kozí mléko účinně působí i na spálení od sluníčka, protože dokáže zklidnit popálení a podporuje regeneraci kůže.
 
Účinky:
léčí ekzémy a vyrážky
mírní projevy akné
dodává hydrataci vysušené pokožce
rozjasňuje a zvláčňuje
podporuje regeneraci pokožky
mírní projevy stárnutí pleti
stabilizuje pH pokožky

Redakce Maccafe DOPORUČUJE:

VIVAPHARM Kozí hydratační tělové mléko

Kozí mléko obsahuje velké množství minerálních látek, stopových prvků, vitamínů a kyselinu listovou.

Je ideální pro regeneraci, zvláčnění a dodání pružnosti pleti, zároveň velice kladně působí na problematickou pokožku, napomáhá korigovat drobným defektům pleti.

Hydratační balzám s mléčnými proteiny pro hloubkovou výživu a ošetření pokožky celého těla. Zvláčňuje a zjemňuje vysušenou pokožku a navrací ji ztracenou jemnost a pružnost. Nezanechává pocit mastnoty a příjemně voní.

Kosmetika s kozím mlékem je návratem k přírodě a přírodním zdrojům.

Složení: Aqua, Cetearyl Isononanoate, Isopropyl Myristate, Glycerin, Panthenol, Ceteareth-20, Cetearyl Alcohol, Carbomer, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Tocopheryl Acetate, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Parfum, Cocodimonium Hydroxypropyl Hydrolyzed Casein, Hydrolyzed Milk Protein, Sodium Cocoyl Glutamate


VIVAPHARM Kozí regenerační vlasová maska
Přírodní regenerační kúra je vhodná obzvláště na vlasy s poškozenou strukturou, krepaté, stárnoucí, křehké, nepoddajné vlasy a vlasy s tendencí k padání. Komplex složek z kozího mléka je dokonalým zdrojem výživy, posiluje vlasové folikuly, chrání konečky před jejich třepením a chrání vlasy před následky chemického ošetření jako je barvení a vlasový styling. 

Výsledkem jsou krásné, zdravé, pružné a lesklé vlasy, které se snadno rozčesávají.

Použití: Po umytí šamponem vlasy vyždímejte, masku do vlasů vmasírujte, nechte 5 minut působit a poté dobře opláchněte.

Složení: Aqua, Cetearyl Alcohol, Cetromonium Chloride, Panthenol, Olea Europanea Oil, Hemp Seed Oil, Argania Spinosa Kernel Oil, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Benzyl Alcohol, Glycerin, Caprae Lac Extract, Gluconolactone, Sodium Gluconate, Lactic Acid, Parfum
 

Konopné semínko a něco málo o konopném oleji

Dalším skvělým doplňkem zdravého životního stylu, který tu rozhodně nesmí chybět je konopné semínko. Co to vlastně je? Konopná semínka jsou semínka rostliny Cannabis sativa. Přestože marihuana pochází ze stejné rostlinky, konopné semínko obsahuje pouze stopové množství THC, což je účinná látka v marihuaně. Konopná semínka jsou ve skutečnosti bezpečná, velmi zdravá a chutná!

Jaké jsou výhody konopných semínek?
Jsou bohatá na kyselinu gama-linoleovou (GLA), což je nezbytný stavební kámen pro některé prostaglandiny, což jsou hormonální látky v těle, které pomáhají hladkému svalstvu a jsou nezbytné pro mnoho funkcí lidského těla. Pomáhají lidem, kteří trpí ADHD, bolestí prsu, diabetem, chorobami srdce, vysokým krevním tlakem, roztroušenou sklerózou, obezitou, premenstruačním syndromem, revmatoidní artritidou nebo kožními alergiemi.
 
Různé výzkumy prokázaly, že konopná semena a konopný olej mohou pomoci zmírnit příznaky revmatoidní artritidy.
 
Konopí potlačuje chuť k jídlu, takže se díky němu budete cítit déle sytí a oddálíte pocit hladu. Doporučuje se přidávat konopná semínka do snídaně, například jimi obohatit misku müsli. Budete tak méně pociťovat hlad během celého dne. To je způsobeno vlákninou v nich obsažených. Takto si je dopřávám já :).
 
Konopná semínka obsahují probatika, která jsou velmi důležitá pro funkci a zdraví střev. Již jsem v předchozím článku zmiňovala, že střeva tvoří až 80% imunitního systému člověka. Díky značnému obsahu vlákniny poskytují konopná semínka prevenci proti zácpě.
 
Konopná semínka mají také velkou zásluhu při napravování suché, červené a šupinaté pokožky. Konopný olej se používá v kosmetice ve velkém. Najdeme ho jako součást balzámů na rty, pleťových mlék a mýdel. Olej v konopných semínkách proniká do vnitřních vrstev pokožky a podporuje růst buněk, díky čemuž je pokožka hladká a měkká. Zlepšuje také symptomy u atopické dermatitidy a ekzémů.


Díky obsahu mastných kyselin omega-3 tuků a GLA konopné semínko přirozeně posiluje imunitní systém. Podle výzkumů je také prevencí proti různým druhům rakoviny, jako je rakovina mozku nebo prsu a pomáhají zpomalovat růst rakoviny a metastáz, zvláště u rakoviny plic.
 
Konopné semínko obsahuje látky, které jsou nezbytné pro zdraví srdce. Je to vláknina, rostlinné bílkoviny, zdravé tuky. Je důležité semínka skladovat v temnu a zabránit kolísání teplot. Nejlépe třeba v chladničce. Mohou se přidávat, jak jsem již zmiňovala, do müsli a dále do jogurtů, fantazii se meze nekladou :).
Co se týče vedlejších účinků, tak těch se netřeba bát, nejsou známy. S běžnými léky nezpůsobují interakce. Pouze pokud užíváte antikoagulancia (léky na „ředění krve“), je třeba konzultovat konzumaci s ošetřujícím lékařem. Je zde zvýšené riziko krvácení.
 
Doufám, že jste se opět dozvěděli něco nového a u dalšího článku „na viděnou“ . :)
 

Alkoholová intolerance - týká se i Vás? Nepodceňujte ji!

Spousta lidí si bez něj nedokáže představit víkend. A jaké je nepříjemné překvapení, když zjistíte, že vaše tělo ho prostě odmítá? Ano, řeč je o alkoholu, respektive o alkoholové intoleranci. Mnozí o ní nevědí a ani o ní nepřemýšlí, ač se u nich vyskytují symptomy, které bohužel považují za normální. V dnešním článku se na intoleranci alkoholu podíváme trošku blíže, a pokud se v něm ,,najdete“, měli byste zbystřit. Důležité je říci, že intolerance nemá co dělat s alkoholismem nebo závislostí na alkoholu. A dále je i nutné podotknout, že je rozdíl mezi intolerancí a alergií, která je mnohem závažnější a budeme se jí věnovat v jiném článku.
 
Příznaky alkoholové intolerance mohou být odlišné u každého člověka, ale existují určité známky, že vaše tělo alkohol netoleruje a je potřeba je znát.
 
Někteří lidé se narodili s deficitem enzymu acetaldehyddehydrogenázy (ALDH2), což je enzym, díky kterému tělo dokáže alkohol zpracovat. Pokud ho máme nedostatek, v našem těle se s konzumací alkoholu hromadí acetaldehyd a to pak způsobuje příznaky:
 
Jedním z nejběžnějších příznaků alkoholové intolerance je ucpaný nos. V alkoholických nápojích a zejména v pivu a vínu je vysoká hladina histaminu, což způsobuje právě ucpání nosu.
 
Když tělo nedokáže zpracovat acetaldehyd, zčervená kůže na obličeji a někdy i na celém těle.
 
Alkoholová nesnášenlivost může způsobit také kopřivku.
 
Překvapením jistě nebude ani to, že intolerance může vést také k pocitům nevolnosti. Je to připisováno nárůstu žaludeční kyseliny, které dráždí jícen, žaludek a střeva.
 
Spolu s nevolností se může vyskytnout i zvracení. Samozřejmě po konzumaci většího množství alkoholu zvrací každý druhý člověk, ale pokud zvracíte již po požití velmi malého množství alkoholu, zbystřete. Je to další znak alkoholové intolerance.
 
Pokud se vám po konzumaci alkoholu objeví zrychlený srdeční tep a arytmie, navštivte v nejbližší době lékaře.
 
I zhoršené dýchání po požití alkoholu je pravděpodobně způsobeno jeho intolerancí.
 
Intolerancí alkoholu trpím i já a projevuje se mi náhlým poklesem krevního tlaku a závratěmi, které vedou skoro až ke ztrátě vědomí. Dále sem patří nedostatek koncentrace a náhlá únava.
 
Pokud máte pochybnosti a pozorujete některý z příznaků sami na sobě, navštivte lékaře a řekněte mu o svých obavách, neboť se nejedná o zanedbatelný fakt ve vašem životě.
 
Já se alkoholu díky intoleranci vyhýbám již 10 let a i bez něj je mi fajn :) .
 

Pšeničné klíčky pro zdraví, ne však pro lepkovou a glutenovou intoleranci

Pšeničné klíčky jsou naším dalším klíčem ke zdraví a zdravému životnímu stylu. Jedná se o součásti pšeničného jádra, díky kterým se pšenice může rozmnožovat. Z celé pšenice jsou nutričně nejbohatší. Je možné je použít jako posyp na koláče, zmrzlinu nebo do jogurtu. Bývají také součástí různých müsli směsí. Já miluji pšeničné klíčky na čerstvém chlebu s máslem. A v pořádné vrstvě :).
 
Pšeničné klíčky jsou skvělým zdrojem rostlinných bílkovin, vlákniny a zdravých tuků. Dále obsahují nezanedbatelné množství vitaminu B (Niacin, Thiamin a B6), hořčíku, zinku, thiaminu, folátu, selenu, draslíku a fosforu. Mají vysoký obsah vitaminu E, což je skvělý antioxidant (antioxidanty eliminují volné radikály v těle a jsou tedy významnou prevencí před nemocemi).
 
Obsahují také značné množství kyseliny listové (ze skupin B vitaminů), která je velmi významná hlavně v prvních 3 měsících těhotenství, protože je velice důležitá pro vyvíjející se plod. Kyselina listová také pozitivně ovlivňuje zdravotní stav diabetiků.
 
Z pšeničných klíčků se vyrábí také olej, který pomáhá kontrolovat a udržovat zdravou hladinu cholesterolu v krvi, což bylo potvrzeno Evropským úřadem pro bezpečnost potravin.
Pšeničné klíčky jsou také používány k udržení zdraví srdce u žen v menopauzálním období. Některé výzkumy naznačují, že mohou také pomoci při léčbě menopauzálních příznaků.
 
Fermentovaný extrakt z pšeničných klíčků je zkoumán v léčbě rakoviny a autoimunitních onemocnění, jako je revmatoidní artritida.

Pšeničným klíčkům se ovšem musí vyvarovat ti, kteří trpí alergií na lepek nebo nesnášenlivostí glutenu. Pšeničné klíčky totiž lepek obsahují. Olej z pšeničných klíčků je bohatý na triglyceridy, což je typ tuku. Lidé se srdečními chorobami by si proto měli dávat pozor na množství konzumovaného oleje. U některých lidí může tato potravina způsobit mírné nežádoucí účinky jako je průjem, nevolnost, plynatost a závratě.
 
Už jste je také ochutnali? :)
 

Co je to laktózová intolerance?

Miliony lidí na světě nemohou trávit mléčný cukr obsažený v mléce a mléčných výrobcích, který se nazývá laktóza. Pokud jste jedním z nich, trpíte intolerancí laktózy.

 
Intolerance laktózy není nijak nebezpečná, ale může být velice nepříjemná. Na nesnášenlivost laktózy neexistuje žádný lék, který by vás jí zbavil. Z toho důvodu je třeba dát si pozor na obsah laktózy v konzumovaných výrobcích. Ovšem nepleťte si pojmy, laktózová intolerance není to totéž, co alergie na mléko.
 
 
Co vlastně je ta laktóza?
Je to cukr, který je obsažen v mléce. V našem těle (v tenkém střevě) se tvoří enzym zvaný laktáza, který tento cukr rozkládá, abychom ho mohli bez problémů strávit.

Lidé, kteří mají tohoto enzymu nedostatek, trpí právě nesnášenlivostí laktózy a objevují se u nich různé symptomy, jako je nadýmání, křeče v břiše, plynatost, průjem či zvracení. Jsou však známy i takové symptomy, které byste vůbec s nesnášenlivostí laktózy hned nespojovaly, jako je třeba hluboké akné (takto se intolerance laktózy projevuje mně).
 
Jak zjistit, zda i vy trpíte intolerancí laktózy?
 1. Vysaďte mléko a mléčné výrobky na pár týdnů.
 2. Pokud symptomy vymizí, znovu zařaďte mléčné výrobky a mléko do svého jídelníčku a všímejte si reakce.
 3. Pokud příznaky nevymizí po vysazení mléka a mléčných výrobků, bylo by dobré navštívit svého lékaře, abyste zjistili, o co jde.

Ve skutečnosti většina populace (75%) pravděpodobně trpí touto intolerancí (většina lidí přestane produkovat dostatek laktázy ve věku od 2 do 5 let). Může to souviset také s dědičností nebo jinými nemocemi.

Co dělat, pokud trpíte laktózovou intolerancí?
Bude velmi žádoucí nahradit potraviny s obsahem laktózy těmi, které ji neobsahují. Většina lidí s  intolerancí však může malé množství laktózy obsažené v potravinách přijímat. Na trhu také existují doplňky stravy, jejichž hlavní složkou je enzym laktáza, jsou ve formě tablet a užívají se před konzumací mléčných výrobků a mléka a pomáhají zlepšit trávení laktózy.
 
Máte s touto intolerancí zkušenosti? Kdy jste na ni přišli a jak s ní žijete?

Odpolední siesta? Zkuste to také!

Snižuje krevní tlak, je prevencí proti mrtvici, podporuje kreativitu, osvěží a dodá energii…. O čem je řeč? O šlofíku po obědě.
 
Zná to snad každý z nás… Po vydatném víkendovém obědě se vaše myšlenky pravděpodobně postupně přesouvají od tlačícího knoflíku u kalhot spíše k posteli než jakékoliv jiné aktivitě. Vyberete film, přičemž co to bude je vám upřímně jedno, vy se těšíte na svých „dvacet“. Nezřídka se stává, že oněch „dvacet“ bývá podstatně delší časový úsek, asi jako když chlap vyrazí „na jedno“. Jenomže aby odpolední šlofík měl kýžené účinky, je opravdu důležité dodržovat spánek v rozmezí 15–30 minut. Můžete namítnout, že přes den neusnete… Při zdravém šlofíku jde spíš o jakési zklidnění a uvolnění, protože tato malá odpolední siesta rozhodně nemá suplovat večerní spánek, který si tím můžete pořádně narušit. Ptáte se proč? Vždyť na spánku přeci není nic špatného a nemůže mi uškodit… No, svým způsobem může.

Pokud zaspíte a vaše odpolední odpočívání se protáhne, vstoupíte do fáze hlubokého spánku, kterou nedokončíte. Probudíte se pravděpodobně rozlámaní, více unavení… může se dostavit i tzv. spánková opilost. Co to je? To je stav, kdy vstát z postele, mluvit nebo natočit si vodu do skleničky vám přijde jako ta nejtěžší věc na světě. Navíc může způsobit problémy s večerním usínáním. Kdy je nejlepší čas na šlofíka? To je věc velice individuální, ale obecně se dá říct, že se jedná o čas kolem třetí hodiny odpoledne, protože dochází ke zpomalování srdečního rytmu.

Odpočatý zaměstnanec = spokojený a výkonný zaměstnanec! Moderní firemní prostředí postupně začínají nabízet svým zaměstnancům i relaxační zóny, které přímo vybízí ke krátkému odpočinku nebo odreagování. Osvícení zaměstnavatelé si výhody odpočinku uvědomují, protože chtějí, aby jejich zaměstnanci byli soustředění, dobře naladění, výkonní a kreativní. U odpočatého člověka se rovněž snižuje chybovost a pravděpodobnost nehody.
 
Spánek jako pomocník při hubnutí? Jste unavení, vystresovaní… na fitko nemáte ani čas, ani náladu, v noci nespíte… Jak si to budete kompenzovat? Pravděpodobně zamíříte k lednici nebo skříňce plné dobrot (každý ji mámeJ). Jedná se o normální reakci těla na únavu, při které mozek aktivuje hormony povzbuzující chuť k jídlu, tělo totiž nerado trpí. Proto místo skoku po čokoládě zkuste odpočívat. Spánek snižuje stres a je prevencí proti depresi, takže asi není tak překvapivé, že odpočinutý člověk má mnohem více energie, menší chuť nepřiměřeně mlsat a celkově je spokojenější a zdravější. 
 
O blahodárných účincích spánku by se toho dalo napsat mnoho. Mějte na paměti, že je třeba odpočívat, ač vám to třeba vaše hlava, situace a práce nedovoluje v takové míře, jakou byste si zasloužili a potřebovali. Věřte, nebo ne, dokonce i velikáni novodobých dějin jako Napoleon Bonaparte, Winston Churchill, John F. Kennedy nebo Margaret Thatcherová si pravidelně dopřávali malou poobědovou siestu během dlouhých let a byli tak odolnějšími, stabilnějšími a silnějšími osobnostmi, které se svými skutky zapsaly do historie světa. 
 
Zkuste si i vy pro sebe občas „uloupit“ svých „dvacet.
 
 

Trávicí enzymy - co jste o nich možná nevěděli

Trávící enzymy – pojem, který někdy slyšel už asi každý. Ale co to přesně je?
Když jíme, naše tělo neabsorbuje potravu, ale živiny z ní. V potravinách nalezneme aminokyseliny (z bílkovin), mastné kyseliny a cholesterol (z tuků) a jednoduché cukry (ze sacharidů), vitamíny, minerály a řadu dalších rostlinných a živočišných sloučenin.
Trávicí enzymy, které jsou primárně produkovány v pankreatu a tenkém střevě, rozkládají potravu na živiny, takže je naše tělo může absorbovat.
 
Pokud máme trávicích enzymů nedostatek, nemůže se jídlo kvalitně rozkládat, to znamená, že i když budeme jíst ,,superzdravě“, nejsme schopni vstřebat všechny živiny, které v potravinách jsou.



Co může způsobit nedostatek trávicích enzymů?
Tak například za to mohou nemoci, jako je rakovina pankreatu nebo cystická fibróza. Ale i bez zjevné nemoci nemusí vše fungovat tak, jak by mělo. K nedostatku trávicích enzymů může vést i zánět v zažívacím traktu, parazitární infekce a tak dále.

Stárnutí také, bohužel, negativně ovlivňuje trávicí funkce. Nejčastější příčinou problémů s nedostatkem trávicích enzymů je dlouhotrvající stres.
 

 
Jaké jsou příznaky naznačující, že bychom mohli mít problémy s trávicími enzymy?
Je to plynatost a nadýmání, pocit plnosti po pár soustech jídla, plovoucí stolice.



Pokud má člověk nedostatek trávicích enzymů, je potřeba je doplnit. Na to existují potravinové doplňky stravy, které se užívají spolu s jídlem. Užívají se většinou 1-2 tobolky denně s hlavními jídly. Sami zjistíte, jakou dávku potřebujete tím, že příznaky jednoduše zmizí. Pokud se stav nezlepší, pomalu zvyšujte dávku o jednu tabletku na jedno jídlo.

 

Jestliže je váš zdravotní stav v pořádku a nepozorujete na sobě žádné trávicí obtíže, neužívejte trávicí enzymy jako prevenci. To by mohlo vašemu metabolismu uškodit. Užívání enzymů může pozitivně ovlivnit vaše zdraví, ale pouze v případě, že je skutečně užívat potřebujete. :)
 
Nezapomínejte, že 60-80 % imunitního systému se nachází v našich střevech!

Bambucké máslo - víte, že...

Bambucké máslo je získáváno ze semen stromu Vitellaria paradoxa, který pochází ze západní Afriky. Pro lidi žijící v této oblasti je „bamacké“ máslo doslova bohatstvím, které už tisíce let používají ke kosmetickým i léčebným účelům. Používají ho k ochraně pokožky a vlasů před účinky spalujícího slunce subsaharského podnebí. Existují i důkazy, že bamacké máslo hrálo významnou roli v režimu krásy egyptské Kleopatry v 1. století př.n.l.
 

Hlavní část bamackého másla tvoří dvě mastné kyseliny – kyselina olejová a kyselina stearová. Toto máslo je velmi podobné živočišnému tuku, což je jedním z důvodů, proč se snadno vstřebává a má výborné regenerační účinky. Kromě toho obsahuje i kyselinu linolovou a kyselinu linolenovou.


 
Bambucké máslo si mě získalo ihned, jakmile jsem si ho přinesla domů a natřela na obličej a ruce. Vyživující účinky másla jsou opravdu jednoznačné a mohu ho jedině doporučit.
 
Bambucké máslo má při pokojové teplotě pevnou konzistenci, ale po nanesení na pokožku „taje“ a vytvoří na ní nemastný povlak, který uzamyká v pokožce vlhkost. Nejlepší je samozřejmě máslo nanášet po koupeli, kdy je pokožka poddajná a měkká. Dá se také přidat do koupele (asi 1 lžíce). Vytvoří tak na pokožce jemný nemastný film.
 
Faktor ochrany proti slunečnímu záření má bamacké máslo 6 (SPF-6). I když se jedná o velmi nízkou ochranu na přímém slunci, při zatažené obloze na rychlé vyběhnutí z domu to stačí :). Pozor, dá se také použít pro zklidnění spálené pokožky sluncem. Když už si bamackým máslem natírám obličej, použiji ho samozřejmě i na rty. Neobsahuje žádné ropné produkty, jako některé balzámy na rty, což je pro péči ideální. Rty vyživuje a hydratuje.
 


Protože je bamacké máslo (BIO) čistě přírodním produktem, používám ho i k natírání pokožky svého miminka po koupání. Nedráždí kůži, neobsahuje parfémy. Stejně tak lze lžičku bamackého másla přidat do vaničky při koupání. Dále ho používám na natírání zadečku při přebalování.
 
Bambucké máslo obsahuje vysoké množství kyseliny stearové a tím pomáhá udržovat pokožku pružnou, což ocení dámy, které bojují s každou novou vráskou :).

Odstraňuje také váčky pod očima a vyhlazuje oblast okolo očí a lze ho používat i jako prevence proti striím v těhotenství.

Bambucké máslo střídám také s kokosovým olejem při péči o vlasy. Po umytí vetřu trochu másla do vlasů. Brání vysušování vlasů a změkčuje je. Stejně, jako v pokožce, uzamyká ve vlasech vlhkost a vytváří na nich ochrannou vrstvu. Výborné je i na masáž pokožky hlavy. Hodí se na všechny typy vlasů a vlasové pokožky. V případě mastné pokožky pomáhá snížit produkci mazu a v případě pokožky suché odstraňuje lupy. Pravidelná aplikace dvakrát nebo třikrát do týdne může podpořit růst vlasů.
 
Při nákupu bamackého másla je důležité vybrat nerafinované, surové.
 
Máte i vy zkušenosti s bambuckým máslem? Podělte se o ně s námi.
 
 
 

Zázrak jménem: Dýňový olej

Tohle je moje zeleno-hnědé zlato :). Vypadá sice nevábně, ale to je asi tak jediné negativum, které má. Příjemná chuť a vůně připomínající oříšky a nesporný přínos pro naše zdraví. To je dýňový olej. Tento olej vzniká lisováním dýňových semínek za studena. Jeho využití je pestré. Od dochucování salátů po péči o pleť. Nejlepší je ten ze Štýrska, panenský.


Dýňový olej si zamilujete, pokud trpíte špatným krevním oběhem, úzkostmi, stresem, depresí, padáním vlasů, záněty, hormonální nerovnováhou, vysokým krevním tlakem, vysokým cholesterolem nebo různými kožními chorobami a osteoporózou. Muži jej ocení při problémech se zvětšenou prostatou a jako prevenci proti rakovině prostaty.


Vnitřně pro podporu zdraví se doporučuje užívat před jídlem nebo během jídla 1 – 3x denně lžička oleje u dospělého, u dětí je to polovina. Chuť je opravdu dobrá, takže by neměl být s konzumací problém :). Mohu potvrdit, že mi opravdu velmi pomohl s padáním vlasů. Je potřeba si na výsledky počkat asi tak 2 měsíce a pravidelně jej užívat, ale stojí to za to.

 
Pro svůj vysoký obsah vitaminu E je velmi prospěšný pro naši pokožku. Můžeme jej aplikovat i zevně, přímo na kůži, jen pozor, lehce barví!
 
Dýňový olej je například velmi významným zdrojem kyselin omega 3,6 a 9, bílkovin a vlákniny. Z vitamínů zde najdeme A, B, C, D, E a K a minerály jako zinek, hořčík, selen a draslík. Navíc obsahuje tryptofan, látku považovanou za "esenciální aminokyselinu". Naše tělo si tryptofan neumí samo vyrobit, proto ho musíme získávat ze stravy. Konzumace tryptofanu je nezbytná pro správný růst u dětí a vyrovnává hladinu dusíku v těle u dospělých. 
Klíčem k udržení čerstvosti dýňového oleje je jeho skladování. Teplo a světlo mu opravdu nesvědčí, polynenasycené tuky v oleji začnou oxidovat a to pochopitelně přináší velké zhoršení jeho vlastností. Je proto třeba jej uchovávat v dobře uzavřené lahvi v chladu a temnotě.
 
A co vy? Máte zkušenost nebo se teprve chystáte tuhle tekutou dobrotu vyzkoušet?

Vláknina - rakovina, cukrovka, kreče, únava... co vše může zapříčinit její nedostatek?

Vláknina je nestravitelná část rostlinné stravy, která v našem trávicím systému pohlcuje vodu a tím pomáhá střevní peristaltice (pohybu střeb) a také zachycuje toxický odpad v tlustém střevě a pomáhá s jeho vyloučením z těla ven. Plní tedy velmi důležitou roli v našem organismu. Vláknina je nejvíce zastoupena v ovoci, zelenině, zrnech, ořechách a luštěninách. Vláknina je důležitá pro prevenci srdečních onemocnění a cukrovky.

Vláknina se sama o sobě dělí na rozpustnou a nerozpustnou. Mléčné výrobky mají, na rozdíl od vžité představy, pouze málo vlákniny, stejně tak bílý chléb. Proto raději v obchodě sáhněte po tom tmavém a, nebo ještě lépe, můžete si jej upéct sami doma.
Všeobecně se doporučuje, aby každý člověk snědl každý den alespoň 20-30 gramů vlákniny.
Vláknina reguluje hladinu cukru v krvi tím, že pomáhá zpomalit rozklad sacharidů a vstřebávání cukru. Pravděpodobně i díky této schopnosti mimo jiné snižuje riziko vzniku žlučových a ledvinových kamenů.

Pokud budete do své stravy zařazovat dostatek potravin s vlákninou, budete tak pečovat o své srdce a snížíte riziko infarktu až o 40 %. Riziko mrtvice snížíte až o 7 %.
Trpíte akné? V tom případě vám pomůže druh vlákniny zdravé psyllium. Likviduje plísně v těle, které akné nebo vyrážky způsobují.


Pokud trpíme nedostatkem vlákniny, začne tělo vysílat určité signály, které nás na to mohou upozornit, patří mezi ně například:
 • Zácpa – vláknina změkčuje stolici a přidává jí na objemu
 • Nárůst hmotnosti – vláknina zvyšuje pocit plnosti, proto při nedostatku vlákniny ve stravě budete mít častěji hlad
 • Nauzea a únava
 • Hemoroidy
 • Vysoká hladina cholesterolu
 • Cukrovka – vláknina snižuje riziko vzniku cukrovky až o 28%
 • Rakovina – vláknina snižuje riziko některých nádorových onemocnění včetně tlustého střeva a konečníku
   

Samozřejmě i nadbytek vlákniny, jakožto i všeho ostatního, škodí. Může způsobit křeče, plynatost, nadýmání a průjem.
Nejlepší je proto dodržovat pestrý a vyvážený jídelníček s dostatkem zeleniny, ovoce, ořechů a luštěnin.
 
 
A co vy? Můžete s čistým svědomím říct, že dáváte svému tělu vlákniny opravdu tolik, kolik potřebuje :) ?

Voní a pomáhá - zdravotní přínosy česneku

,,Fuj, tobě smrdí z pusy, nemluv na mě“. Ano, je to bohužel tak, pokud si pochutnáme na nějaké dobrotě s česnekem, pravděpodobně budeme nějakou dobu pro naše okolí nevábně cítit. Ale tato zelenina, která je považovaná za přírodní antibiotikum, má obrovské přínosy pro naše zdraví. Již Hippocrates s jeho pomocí léčil řadu nemocí. A moderní věda jeho příznivé účinky jen potvrzuje. Česnek roste a je pěstován v nejrůznějších koutech světa a je hojně využíván v kuchyni díky svému silnému aroma a lahodné chuti.

Poté, co česnek nasekáme, rozdrtíme či rozkoušeme, začnou se uvolňovat sloučeniny síry, a ty se z trávícího traktu pak dostávají do celého těla. Kdo si dává pozor na kalorie, nemusí se česneku bát. Je sice velmi výživný, ale kalorií má jen málo. V 1 česneku (cca 28 gramů) je pouze 42 kalorií, 1,8 gramu bílkovin a 9 gramů sacharidů. Najdeme v něm také mnoho vitamínů a minerálů jako je vitamin B1 a B6, vitamin C, mangan, selen, vláknina, vápník, měď, draslík, fosfor a železo.


Česnek posiluje imunitní systém, proto si i já sama jednou za čas jen tak dám jeden nebo dva stroužky. Prolisuji je a smíchám s olivovým olejem a trochou soli. Je to dobré :). Samozřejmě nesmím v ten den mít naplánovanou žádnou důležitou schůzku, víme proč :). A pokud třeba právě bojujete s nachlazením udělejte to samé. Dle nejnovějších poznatků pomáhá hubit také střevní parazity.
Vysoké dávky česneku pomáhají snižovat krevní tlak, neboť snižuje LDL (špatný) cholesterol. Díky obsahu antioxidantů chrání buňky před poškozením a říká se, že prodlužuje život. Studie také prokázala, že česnek dokáže snížit hladinu olova v krvi až o 19 %. Česnek se dá také použít na zlikvidování bradavic. Nakrájí se na tenoučké plátky a na bradavici se přilepí. Poté stačí už jen spálenou bradavici vyloupnout.

Česnek je velmi snadné zahrnout do našeho jídelníčku, protože se hodí do většiny jídel. Pokud trpíte poruchou srážlivosti krve nebo užíváte léky na ředění krve, je zapotřebí se nejprve o zvýšení konzumace česneku poradit se svým lékařem. Česnek totiž zvyšuje riziko krvácení. Také je doporučeno úplně se vyhnout konzumaci česneku cca 7 až 10 dnů před chirurgickým zákrokem.

 
Takže i když česnek po zkonzumování zrovna nevoní, do jisté míry může fungovat jako přírodní antikoncepce, ale hlavně jeho účinky pro naše zdraví jednoduše popřít nemůžeme.

Není čokoláda jako čokoláda - hořká čokoláda a její vliv na zdraví

Tato výborná pochutina se vyrábí z kakaových bobů. Vědecký název pro kakaové boby je Theobroma Cacao, což se doslovně dá přeložit jako „jídlo bohů“. Starověcí Inkové, Mayové a Aztékové věřili, že jsou zdrojem moci. Dá se říci, že čokoláda obsazuje jednu z prvních příček nejoblíbenějších pochutin na světě.
 
No řekněte sami, můžete o někom ze svého okolí říct, že nemá rád čokoládu? Já tedy ne :). Všichni víme, že existuje několik druhů čokolád:
 
Hořká, mléčná, bílá, s oříšky, želé, aj… Každá z nich má své fanoušky, ale já se chci v našem dnešním článku zaměřit na tu, kterou mám osobně nejraději já. Tedy na čokoládu hořkou.
Na rozdíl od mléčné a bílé čokolády, které obsahují opravdu velké množství nezdravého cukru, může hořká čokoláda zlepšit naše zdraví a snížit riziko srdečních onemocnění.


 
Pokud si koupíme opravdu kvalitní hořkou čokoládu s vysokým obsahem kakaa (alespoň 70%), ve 100 g této pochoutky nalezneme přibližně 11 gramů vlákniny, 67% DDD železa, 58% DDD hořčíku, 89% DDD mědi, 98% DDD manganu a dále také dostatek draslíku, fosforu, zinku a selenu. Samozřejmě, 100 gramů čokolády je mnoho a určitě bychom takové množství neměli konzumovat denně a známe rčení, že méně znamená více :).
Kakao a tmavá čokoláda obsahují širokou škálu silných antioxidantů, jako jsou polyfenoly, flavanoly a katechiny.


Tmavá čokoláda díky obsahů flavanolů pomáhá zlepšovat krevní oběh a snižovat krevní tlak a tím pádem působí jako prevence onemocnění srdce. Snižuje také LDL (špatný) cholesterol v krvi, zatímco zvyšuje HDL (dobrý) cholesterol a zvyšuje citlivost na inzulín. Bioaktivní sloučeniny v tmavé čokoládě jsou také prospěšné pro naši pokožku. Chrání ji před poškozením slunečními paprsky, zlepšují její prokrvení a pomáhají ji udržovat hydratovanou. Jelikož tu máme léto, měli bychom všichni poctivě a s čistým svědomím zdravě mlsat právě tmavou čokošku :).
Tím nám dobré zprávy nekončí, tmavá čokoláda také zlepšuje funkce mozku tím, že zlepšuje průtok krve v něm. Obsahuje také stimulanty jako kofein a teobromin, které krátkodobě zlepšují výkon mozku. Pokud vás tedy čeká náročná zkouška ve škole, dejte si pár kostiček :).
 
Sečteno a podtrženo, existuje mnoho důkazů o tom, že kakao má velké zdravotní přínosy, hlavně co se týče zdraví našeho srdce. Ovšem určitě to neznamená, že bychom se měli přejídat čokoládou, přece jen je velmi kalorická.  Jako u všeho ostatního i zde platí ,,všeho s mírou“ :).
 
Tak co? Dostali jste na ni chuť? :) Jakou čokoládu máte nejraději vy?

Hřebíček pro trávení, cukrovkáře, na kosti a pro zdravé zuby

Tato velice aromatická bylina pochází z Moluckých ostrovů v Indonésii. První záznamy o hřebíčku pocházejí z Číny ze 3. století před naším letopočtem a ve středověku patřil pro své výjimečné vlastnosti k jednomu z nejdražších koření. Má nasládlou až hořkou chuť. Většina z nás jej má v kuchyni a používá jako koření do různých pokrmů. Na Vánoce jej používáme jako zdobení pro různé voňavé dekorace. Ale napadlo vás někdy, jaké přínosy má hřebíček pro naše zdraví? Jistě každého z nás občas potrápí různé neduhy. Někdo raději sáhne po léku a někdo zase po bylinkách. A jednou z nich je právě hřebíček.

Určitě znáte ty nepříjemné pocity v žaludku a střevech, nafouknuté břicho a bolest. Až vás příště budou opět trápit potíže s trávením, sáhněte po hřebíčku. Hřebíček snižuje plynatost a ulevuje od nevolnosti.
Trpíte-li cukrovkou, neměl by hřebíček chybět ve vašem běžném životě. Obsahuje totiž výtažky, které napodobují funkci inzulinu a tím pomáhají udržovat hladinu cukru v krvi v normě.
 
Starat se ale musíme i o naše kosti. Díky obsahu fenolových sloučenin, jako je eugenol a jeho deriváty, jako jsou flavony, isoflavony a flavonoidy se hřebíček podílí pozitivním způsobem na zachování hustoty kostí a obsahu minerálů v kostech. Stejně tak přispívá ke zvýšení pevnosti kostí v případě osteoporózy.
 
Až si budete zase dělat ranní čaj, přidejte do něj tři kousky hřebíčku. Nejen že vám čaj krásně provoní, ale pomůžete svému zdraví díky obsahu látek, které zvyšují počet bílých krvinek a tím pomáhají našemu organismu s budováním imunity, což jistě oceníte v období chřipek a nachlazení.
 
Chystáte se na očistu jater? V tom případě opět nezapomeňte na hřebíček. Díky vysokému obsahu antioxidantů čistí a pomáhá udržovat naše játra v kondici.
Pro své vynikající antibakteriální schopnosti hřebíček pomáhá předcházet i zubnímu kazu a paradentóze. K tomuto účelu se používá hřebíčková tinktura. Můžete si ji vyrobit i doma. Jednoduše vezměte 10g hřebíčku, polovinu tyčinky skořice a naložte do půl litru alespoň 60% lihoviny. Takto nechte odpočívat v uzavřeném obalu a po 14 dnech přeceďte a uchovávejte v lahvičce s uzávěrem. Touto vzniklou tinkturou si potírejte zuby a dásně několikrát denně.


 
Toto je výčet jen několika málo pozitivních účinků, které hřebíček má. Dále se osvědčil i v boji s rakovinou plic v raném stádiu či jako účinné afrodiziakum.
 
Pokud vás zajímá, co všechno v sobě bylinka obsahuje, zde uvádíme, co se skrývá ve 100 g hřebíčku:
65 gramů sacharidů, 6 gramů bílkovin, 13 gramů tuků, 2 gramy cukrů, 274 kcal energie a 33 gramů bílkovin. Mezi minerály jsou zastoupeny vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík a zinek. Hřebíček obsahuje také vitaminy jako je vitamin C, thiamin, riboflavin, niacin, vitamin B6, vitamin B12, vitamin A, vitamin E, vitamin D a vitamin K.
 
Já miluji hřebíček pro jeho úžasnou vůni, která mi vždy pomůže se zrelaxovat po náročném dni. Přidávám si ho jako doplněk do různých bylinkových čajů. Jako bonus mám dobrý pocit z toho, že pozitivně přispívám svému zdraví.
 
Pojďte to také zkusit, nic tím nezkazíte, maximálně prospějete svému tělu. :)
 
 

Recenze: Hadí jed - účinný v boji proti vráskám i zánětlivým stavům kůže

Hadí jed získal svou nezastupitelnou pozici ve farmaceutickém průmyslu především díky svému vysokému obsahu specifických enzymů, peptidů a aminokyselin.

Nejdříve se začal využívat hlavně k léčbě zánětů a tlumení bolesti. Analgetický účinek spočívá v blokaci elektrické aktivity nervových buněk a vláken, vedoucích signály bolesti z místa jeho vzniku přes míchu do mozku. Tu buď utlumí, nebo zabrání projevení bolesti. V dnešní době se využití této suroviny velmi rozšířilo. Pomáhá bojovat proti revmatismu, křečovým žilám, zánětům svalů a šlach i epilepsii. Značně se osvědčil jako podpůrný prostředek při léčbě psoriázy (lupénky), zánětlivých stavů kůže a proti oparům. Hadí jed v příslušné koncentraci se dokonce používá při léčbě zhoubných nádorů jako uklidňující prostředek.


Nejnovějším poznatkem při využití hadího jedu je také jeho význam v kosmetickém průmyslu. Syntetickou podobu hadího jedu vyvinuli vědci ve Švýcarsku pod názvem SYN-AKE. SYN-AKE 2% hadí jed je účinná syntetická sloučenina založená na tripeptidech, které mají podobný účinek jako Waglerin-1 (peptid nacházející se v jedu Chřeštýšovce Waglerova). Hadí jed uvolňuje obličejové svaly a tak předchází vzniku vrásek. Na rozdíl od botoxu umožňují přípravky s hadím jedem pohyb obličejových svalů a mimiku, ale zároveň zmenšují vrásky a paralyzují svaly, které ke vzniku vrásek vedou. Hadí jed je proto rychlá, bezpečná, účinná a bezbolestná alternativa k diskutovaným protistárnoucím
ošetřením např. botulotoxinem.
 
Účinky:

Účinné proti již existujícím vráskám
Zpomaluje tvorbu nových vrásek
Relaxační a regenerační účinek
Ulevuje od bolesti svalů a kloubů
Uvolňuje svalovou tenzi
Účinné při artritidě, revmatismu, zánětu šlach, otocích kloubů, křečových žilách i oparu

Doporučujeme:

 
SERPENS DERM Pleťový krém proti vráskám s hadím jedem
Pleťový krém s hadím jedem proti předčasnému stárnutí, tvorbě mimických vrásek a ochabování pleti. Obsahuje vysoce účinnou anti-age látku SYN-AKE, která byla vyvinuta syntézou hadího jedu chřestýšovce Waglerova. Anti-age komplex doplňují čisté přírodní rostlinné oleje, kolagen a vitamín E, které zvyšují hladkost povrchu pleti, chrání proti volným radikálům a podporují proces noční regenerace.


 
SYN-AKE hadí jed přirozenou cestou zeslabuje nežádoucí kontrakce a uvolňuje svalovou tenzi. Vyhlazuje tak nejen jemné mimické vrásky, ale zmírňuje i hluboké linky. Má silný regenerační účinek, koriguje drobné defekty pleti a zpomaluje tvorbu hlubokých vrásek vlivem stárnutí.

Díky jemnému složení na přírodním základě je vhodný pro každodenní péči o všechny druhy pleti.

Použití: Používá se večer na očištěnou pleť. Jemně rozetřete na obličej, krk a dekolt. Rychlý nástup účinku zaručuje viditelné zlepšení pleti již v průběhu 4 týdnů.

Složení: Aqua, Prunus Armeniaca Kernel Oil, Stearic Acid, Glycerin, Cetearyl Alcohol, Dipeptide Diaminobutyroyl Benzylamide Diacetate (SYN-AKE), Glyceryl Stearate, Ceteareth-20, Tocopheryl Acetate, Collagen, Parfum, Triethanolamine, Benzyl Alcohol.

 
SERPENS DERM Hadí mast
Širokospektrální mast se syntetickým hadím jedem SYN-AKE je účinná látka, která má podobný účinek jako Waglerin 1,peptid nacházející se v jedu Chřestýšovce Waglerova/Tropidolaemus wagleri. Masáž Hadí mastí uvolňuje svalovou tenzi a má silný relaxační a regenerační účinek. Je vhodná pro masáž v okolí kloubů či po svalové námaze. Podílí se na snížení ztuhlosti kloubního okolí svalů. Masáž přispívá k uvolnění v oblasti krku a beder.


 
Unikátní kombinace účinných látek zaručuje dlouhotrvající účinek bez pocitů podráždění a zčervenání pokožky. Hadí mast napomáhá vyhlazovat mimické vrásky a vytvářet ochrannou bariéru pokožky  před nepříznivými vlivy prostředí.

Složení:: Petrolatum, Simmondsia Chinensis Oil, Cetearyl Alcohol, Sorbitan Oleate, Polysorbate 80, Caprylic/Capric Triglycerided, Glycerin, Aqua, Dipeptide Diaminobutyroyl Benzhylamide Diacetate, Synthetic venenum Tropidolaemus wagleri
 
Hadí kosmetiku pro nás testovaly ženy v rozmezí 35 - 52 let, z nichž každá vyznávala jiný životní styl, vykonávala jiné zaměstnání s rozdílnou náročností. Samozřejmě i v důsledku toho se pleť každé z nich chovala jinak. Úžasné bylo zjištění, že i jedna z žen, paní Helena, která má opravdu velice citlivou pokožku, zaznamenala nejen úžasné výsledky co do vyhlazení a vitality pleti, ale hlavně i její náročná pokožka mohla být takto ošetřena bez jediné nepříjemné alergické reakce.
 
A proto, jako redakce, dáváme hadímu jedu ZELENOU!

Sladká tečka po obědě - vášeň, která urychluje metabolismus a napomáhá hubnutí

Známe to všichni velice dobře na vlastní kůži. Chceme žít zdravě, dobře vypadat a vhodně se stravovat. Vyzkoušeli jsme už nepřeberné množství zaručených diet, které nám jasně diktují co bychom měli, či naopak neměli jíst a pít. Dělí naši stravu dle krevních skupin, charakteru „odtučňovací kúry“, denní hodiny, aj. Základním pravidlem snad každé z nich je totální omezení sladkostí, jakožto nepřítele štíhlé linie. Ale je tomu skutečně tak, opravdu bychom měli ze svého jídelníčku absolutně vytěsnit sladké, na které máme povoleno tak maximálně jednou za čas pomyslet?

Rádi bychom vám v tomto článku demonstrovali jedno staré známé pravidlo, díky kterému možná začnete na principy stravování a fungování diet nahlížet jinak. Toto pravidlo zní:
„tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou“

A co tím chceme říci? Natolik jsme si nechali vlézt pod kůži nepodložené názory všech samozvaných odborníků na stravování a extrémních dietářů, že jsme o principech fungování vlastního těla a jeho rozdílných potřebách doplňování energie zcela přestali přemýšlet a prostě přijali fakt, že POKUD CHCEME NOSIT TĚLO BOHYNĚ ČI ŘECKÉHO ATLETA, MUSÍME SE ZBAVIT VEŠKERÉHO CUKRU V NAŠEM ŽIVOTĚ. Možná vás překvapíme, každopádně věc se má naprosto jinak:

Otázka nás všech strávníků zní stejně: Máme nárok na sladkou tečku po jídle, pokud chceme zhubnout? Slučují se správné stravování s konzumací sladkých dobrot? Odpověď zní jednoznačně ANO. Nesmíme si ale plést dva pojmy, a to SLADKOU TEČKU a TUČNOU TEČKU. Mnozí z nás totiž zaměňují například čokoládu za sladký doplněk pokrmu. Přitom pravda je taková, že ač čokoláda chutná doopravdy sladce, více v ní převládá TUK, který našemu tělu nijak zvlášť neprospívá a díky kterému se neubráníme nabírání tělesné váhy. Ovšem například takový ovocný kompot, který dokáže plnohodnotně uspokojit naši touhu hřešit, to už je jiná.
 
Dobrotu v podobě kompotu, či čerstvého ovoce si pak můžeme dopřávat dokonce i každý den a ideálně po obědě. Ptáte se, jak je to možné? Rádi Vám celou problematiku přiblížíme.
 
Oběd by měl být hlavním jídlem dne a tedy i největším. Rozhodně bychom se neměli během této části dne upejpat a naopak bychom si ho měli dopřát plnohodnotný, což znamená tříchodový. Obsahovat by měl polévku, hlavní chod a právě onu zmiňovanou sladkou tečku, která by například v případě duševně pracujících lidí měla být doplněna (a teď se podržte) i o slazenou kávu, či jiný kofeinový nápoj.
Polévka je pro náš organismus důležitá z toho důvodu, že připravuje trávicí trakt na největší jídlo dne. Samotný hlavní pokrm bychom měli zvolit a přizpůsobit vhodně našemu životnímu stylu a důležitá je i reflexe našeho aktuálního zdravotního stavu, pohybových aktivit, psychického vypětí, aj. Smyslem sladkého zakončení našeho stravování je dodat energii trávicímu traktu, který čeká zpracovávání objemově větší a náročnější stravy.
 
A co ta slazená káva? Jak jsme již výše zmiňovali, dopřát si ji mohou právě ti z nás, kteří pracují denně duševně. Po obědě, pro jehož zpracování si našeho tělo bere mnoho energie, figuruje kofein ve spojení s cukrem jako zábrana odlivu krve z našeho mozku, tedy zamezíme poruchám soustředění a notoricky známé únavě. Na toto pravidlo by měli dbát i například studenti, kteří se připravují na závěrečné zkoušky, protože není nic horšího pro jejich organismus, než učit se na lačno. Dochází tak ke snižování a rozptylu koncentrace a návalu únavy.


Mnozí s vás se také ptají, zda je možné aplikovat tento model i na večerní jídlo. Zde bychom opět rádi všechny strávníky upozornili na skutečnost, že možné je všechno, ale skutečně záleží na náročnosti dne a celkovém životním stylu. Pokud se jedná o pouhou chuť na sladké, je zbytečné si ho na noc dopřávat. To jak z hlediska přijatých kalorií tak i přívalu nové energie, díky které byste mohli čelit například problémům se spánkem.

A proč je vhodnější ovoce před dortíčkem? Jednoduše proto, dortíky že mají nízký glykemický index a v porovnání s ovocným kompotem tak při konzumaci veškeré té smetany, cukru a tuku (který způsobuje onen nízký glykemický index) sníte této pochutiny o poznání více, než byste snědli sacharidu samotného.


Každý z nás je individualita s rozdílnými možnostmi, ovlivňují nás jiné vlivy a působí na nás jiné principy. Nezapomínejte na to nejdůležitější. Poslouchejte své tělo a přemýšlejte o stravě, jezte střídmě a doplňujte dny dostatečnou fyzickou aktivitou. V takovém případě totiž nemůžete udělat chybu a naopak:
 
si můžete dopřát vše, co si vaše tělo žádá, bez výčitek a nežádoucího přibývání váhy.

Jablečný ocet - parťák pro zdraví a krásu

Tato, ne příliš vábně ,,vonící“ tekutina skrývá spoustu výhod a přínosů pro naše zdraví. Jako lék byl využíván už ve 4. století př.n.l. Jeho využití nalezneme i v kuchyni. Vyrábí se kvašením cukru z jablek a jeho hlavní složkou je kyselina octová. I když chuť octa je samozřejmě kyselá, v našem organismu však působí zásaditě a detoxikuje ho.
 

Tradičně se používá k čištění a dezinfekci, ošetřování nehtů, vší, bradavic a infekci uší. Je také využívám jako konzervační prostředek. Výborných výsledků dosáhl také jako pomocník při snižování hladiny cukru v krvi a bojem s diabetem, zejména u pacientů s diabetem typu 2. Pokud si dáte 2 lžíce jablečného octa před spaním, můžete snížit svou hladinu cukru v krvi nalačno o 4%.
Ocet vám může pomoci i při hubnutí. Zvyšuje totiž pocit sytosti a tím pádem snižuje chuť k jídlu a pocit hladu.


Snížíte s ním také hladinu cholesterolu v krvi a pomůžete svému srdci. Studie na zvířatech prokázaly, že ocet snížil krevní tlak u potkanů, což je hlavní rizikový faktor pro srdeční onemocnění a problémy s ledvinami. Některé pozorovací studie u lidí  dokonce ukázaly, že konzumace octa je spojena se sníženou rakovinou jícnu v Číně.


A jak já osobně využívám jablečný ocet? Pro prevenci výše zmíněných onemocnění užívám ráno nalačno 1 polévkovou lžíci octa. Jeho chuť opravdu není nic moc, takže je nejlepší ocet nalít skoro až do krku a okamžitě zapít vodou J. Pozitivní účinky zaznamenávám také při léčbě akné. Pokud se mi někde objeví nějaký pupínek, potřu ho octem. Pupínky mizí mnohem rychleji. Při zředění s vodou 1:1 lze ocet použít jako pleťové tonikum, hezky stahuje póry. Ovšem před aplikací octa na obličej jej vyzkoušejte nejprve na kůži na ruce, abyste si ověřili, že nejste na jeho složky nijak citliví. Vždy je lepší použít ocet zředěný! Je totiž hodně silný.


Dále používám „jablečňák“ k oplachům na vlasy. Po umytí vlasů tak, jak jsem zvyklá, je nakonec, čas od času, přeliji 0,5 l vody s cca 2 lžícemi octa. Ocet po uschnutí z vlasů není nijak cítit. Pomáhá v boji s lupy, přispívá k lesku vlasů a jejich zpevnění a v neposlední řadě neutralizuje zbytky šampónu.



Použiji jej i v případě, že nechci používat aviváž, například když peru věci pro miminko. Též je vhodný místo aviváže pro osoby s citlivou pokožkou. Do nádržky na aviváž naliji cca 2 polévkové lžíce octa. V tomto případě neutralizuje zbytky prášku, změkčuje prádlo a jako bonus pomáhá odstraňovat vodní kámen z pračky. Též po uschnutí prádla z něj není nijak cítit.

 
POZOR: Těhotné ženy by jeho konzumaci nejprve měly probrat se svým lékařem.

Určitě nic nezkazíte, když si jablečný ocet pořídíte domů. Jeho využití určitě naleznete i vy. :)
 

5 tipů pro víkendovou snídani, kterou se rozmazlíte

Konečně je tu víkend a vy možná patříte (na rozdíl od vaší drahé polovičky) k těm, kteří si drží standard brzkého vstávání. Nezoufejte, že nevydržíte dlouho v posteli, protože máte jednoznačnou výhodu oproti spáčům – můžete se začít rozmazlovat hned od rána!
Přinášíme vám 5 tipů na víkendovou snídani, kterou potěšíte nejen sebe a své blízké, ale i vašim chuťovým pohárkům naservírujete explozi chutí.

Palačinky:
palačinky jsou věčnou klasikou, kterou nám připravovaly již naše maminky a babičky, a na kterou jsme se všichni jako malí těšili. Jedná se o velice jednoduchý a chutný pokrm, který se skládá z mouky, mléka, vajíčka a špetky soli. Chcete-li, aby byly vláčnější přidejte do základu těsta také trochu smetany. Existuje nepřeberné množství variant, jak palačinky připravit i z různých jiných surovin. Pro zvýraznění chuti a prezentaci, která lahodí i oku, si k palačinkám dopřejte dostatečné množství ovoce, marmeládu, Pribináček či Nutellu. Je víkendové ráno a ke snídani si můžeme dopřát opravdu cokoliv, neb vydatná snídaně nám dodá energii, kterou ze sebe vydáme například odpolední sportovní aktivitou.



Lívanečky:
lívanečky se obdobně jako palačinky řadí do kategorie notoricky známých, milovaných pokrmů. Jedinou jejich drobnou nevýhodou je doba přípravy. Ta se nepatrně prodlužuje o čas, po který musí těsto na ně kynout. Nic vám ovšem nebrání si v mezidobí uvařit výtečnou kávu, kterou si při čekání můžete vypít například u svého oblíbeného dokumentu. Do růžova usmažené, na povrchu křupavé a uvnitř vláčné lívanečky podávejte se skořicovým cukrem, zakysanou smetanou nebo ovocným přelivem. Že jste neodhadli těsto a od snídaně jich hodně zbylo? Výborná zpráva, můžete se těšit i na zákusek po obědě.





Kaše:
ať ovesná, rýžová, špaldová či jakákoliv jiná kaše, všechny jsou skvělou volbou. Nezaberou vám mnoho času na přípravu, ale výsledek, který z nich vyčarujete může být dechberoucí. Pokud si ke snídani umíte dopřát nějaké to mlsání navíc, doplňte ji při přípravě rozpuštěným máslem, smetanou či javorovým sirupem. Ozdobte misku oříšky a také sušeným a čerstvým ovocem. Nezapomeňte na zdravá semínka, která nejen skvěle chutnají, ale také doplňují vitamíny, minerály a tuky, které naše tělo potřebuje pro správné fungování. Jak snadná dokáže být dokonalá snídaně.


Vajíčka na všechny způsoby:
máte náladu na slanou snídani, která vás dostatečně zasytí? Nestihli jste udělat víkendový nákup a lednička téměř zeje prázdnotou? Vajíčka jsou ideální volbou. Připravit si je můžete opravdu na nepřeberné množství způsobů: míchaná, omeletu, sázená, vařená, aj. Pokud si rádi debužírujete, doplňte talíř ještě opraženou slaninkou, žampiony, grilovanými cherry rajčátky, uzeninou, sýrem, kyselou okurkou či čímkoliv, co máte rádi a co dům nabízí. Rozpečte si chléb v troubě dozlatova a nechte na jeho křupavé kůrce roztékat čerstvé máslo. Připomeňte si, jak se i se základními surovinami dá vyčarovat královská hostina.

Obložený chléb:
obložený chléb nemusí být žádná nuda a rozhodně se nemusíte omezovat pouze na uzeninu, sýr či marmeládu. Vyzkoušeli jste již například žitný chléb s kozím sýrem, polníčkem a fíky? Nežinýrujte se a ještě tento jednoduchý recept vyšperkujte. Chléb opečte, aby byl křupavý, fíky a sýr si pokapejte ovocnou redukcí či rozehřátou marmeládou a to celé ještě posypte nadrcenými ořechy. Jak vám chutná kombinace chutí? My jsme si ji tedy zamilovali.


Ke kvalitní snídani patří samozřejmě i správný pitný režim. Ranní káva či čaj patří ke snídaňovým rituálům, bez kterých si tuto část dne snad nikdo z nás již nedovede představit, tak si je neodpírejte. Doplňujte tekutiny ale také jinými nápoji. Ideální je ovocný či zeleninový fresh, voda s citronem nebo domácí ledový čaj.

Pokud jste se rozhodli, že „tuto sobotu si prostě zahřešíte“ dopřejte si pořádný hrnek teplého kakaa. Zahřeje po těle i vaší dětské duši.
DOBROU CHUŤ A KRÁSNÉ RÁNO!
 
 

Kokosový olej - všestranný pomocník v péči o pokožku i do kuchyně

Kokos je ovoce, které má všestranné využití. Jeho dužina, mléko a kokosový olej využívají denně tisíce lidí, kteří žijí v tropických a subtropických oblastech, kde právě kokosové palmy rostou. Pro svůj růst potřebují vysokou vlhkost a slunečné počasí. Historie říká, že kokos byl kultivován v Indii podél pobřeží Malabaru dávno před naším letopočtem. Dužina kokosového ořechu se využívá při vaření, kokosové mléko je významné pro své nutriční hodnoty a v neposlední řadě se z kokosového jádra vyrábí kokosový olej, který je využíván jak při vaření a pečení, tak i v kosmetice a v péči o tělo a vlasy.


Právě pro jeho všestranné využití kokosový olej zbožňuji :). Využíván je dokonce i v tradičních a moderních lécích. Je plný antibakteriálních, antifungálních (protiplísňových) a antivirových vlastností. Má obrovské hydratační účinky a právě proto jej využívám nejvíce v péči o vlasy. Po každém umytí do lehce vysušených vlasů vetřu kokosový olej (opravdu malinko a hlavně do délek, nikoli k hlavě) a pokračuji v jejich běžné úpravě. Mohu s čistým svědomím říci, že vlasy jsou mnohem lepší a vyživenější, než po běžných přípravcích, které jsem používala do té doby. Jednou za čas si udělám olejový zábal, kdy olej vmasíruji do vlasové pokožky a vlhkých vlasů, které jsem předtím umyla jen šetrným šamponem, zabalím do igelitu a nechám působit celou noc. Ráno je potřeba si hlavu umýt alespoň 3x šamponem, aby se olej úplně vymyl. Působí skvěle i proti lupům.





V létě kokosový olej natírám i na tělo, člověk pak voní jako kokoska :). Je důležité ho nanášet na vlhkou pokožku nejlépe ihned po sprše nebo koupání. Právě voda pomůže oleji se vstřebat. Nanesení na pokožku suchou by mohlo způsobit její vysušení. Neosvědčil se mi pouze na obličej. Při dlouhodobějším používání ucpával póry a způsoboval akné :(. Někomu ovšem vyhovuje :).
Pokud zrovna nemám po ruce odličovač očí, použiji kokosový olej, který si výborně poradí i s řasenkou. Skvělý je na masáže a dokonce i jako přírodní lubrikant J (jen pozor, nerozumí si s latexem :) )


Dále je hojně využíván i například místo pasty na zuby. To jsem ale zatím osobně nezkoušela :).

Pokud jste ještě „kokosák“ nezkusili, určitě to v nejbližší době napravte. Pokud trpíte ekzémy, tvoří se vám lupy nebo máte suché vlasy, určitě ho neváhejte zkusit. Nejlepší je samozřejmě olej panenský za studena lisovaný a v bio kvalitě :). Uchovávejte ho nejlépe na tmavém místě se stálou teplotou.
 

Svalova křeč - nepřítel (ne)sportovce

Svalová křeč neboli spasmus je nepříjemné, mnohdy až velmi bolestivé stažení hladké, nebo kosterní svaloviny. Svalové křeče v dolních končetinách jsou způsobené především zvýšenou námahou či nedostatkem minerálních látek v těle, které okusil snad každý sportovec (i nesportovec) bez ohledu na věk. V okamžiku křeče dojde ve svalu ke stažení myofibril (svalových vláken), ale na rozdíl od běžné svalové kontrakce už nedojde k jejich následnému uvolnění. Postižené místo je dobře nahmatatelné, neboť se jedná o tuhý pruh, mnohdy „pulsující“. Ačkoliv se jedná o kosterní svalovinu, není možné křeče ovlivnit ani tou nejsilnější vůlí.

Příčiny vzniku svalových křečí?
Svalové křeče se rozdělují dle příčiny vzniku na primární a sekundární. Primární křeče jsou takové, kdy je nutné hledat příčinu přímo ve svalu. S největší pravděpodobností jsou způsobeny kombinací několika faktorů, tj. většinou zanedbaného strečinku, nedostatečného rozehřátí, přetížení nebo zranění. Oproti tomu sekundární křeče jsou takové, které souvisí s kondicí svalu nepřímo. Mezi sekundární příčiny patří následující: únava, dehydratace, nadměrný příjem alkoholu, varixy (křečové žíly), neurologická onemocnění, nedostatek vitamínu (E, B6 a minerálních látek (hořčík, sodík).

První pomoc při svalové křeči
V okamžiku, kdy se dostaví křeč ve svalu OKAMŽITĚ přerušte pohyb, který ji vyvolal. Postižený sval je nutné opatrně a pomalu protáhnout bez použití násilí a působení nadměrné bolesti. Pokud se jedná o křeč v lýtku, postačí vám jednoduchý cvik, při kterém zvednete špičku nohy směrem nahoru a přitáhnete k sobě. Dojde tak k protažení celého lýtkového svalu. Při silném napětí ve svalu je nutní přitáhnout špičku rukama, případně požádat někoho o pomoc. Jakmile je to možné, sval jemně promasírujte, zahřejte a doplňte tekutiny a minerální látky. Ideální volbou jsou minerální vody, iontové nápoje případně rychlou alternativou je i voda se solí.

 Prevence proti svalové křeči
Pokud trpíte na svalové křeče, dbejte na to, abyste svému tělu zajistili dostatečný přísun vitamínů a minerálu. Využít lze i doplňky stravy nebo sportovní suplementy, které ale nenahradí pestrou stravu. Zamyslete se nad svým jídelníčkem a k pití zařaďte i minerální vody.
 


Potraviny bohaté na hořčík?
 • Ovoce: banány, datle, maliny
 • Zelenina: špenát, hrášek, brokolice
 • Ostatní: vlašské ořechy, mandle, mák 
   







Vaše tipy v boji proti křečím:
 • Nemletý mák
 • 2-4 zralá kiwi denně
 • BCAA
 • Masáže konopnou mastí
 • Masáže měsíčkovou mastí
 • Prohřívání nebo teplé zábaly (elektrická dečka)
 • Sklenička Tonicu před spaním

Na závěr? Nezapomínejte na regeneraci!
Nic se nemá přehánět a ve sportu to platí dvojnásob. Na internetu koluje spoustu rad, kolikrát týdně cvičit, ale každé tělo je jiné a snese jinou zátěž. Poslouchejte své tělo a dopřejte mu zasloužený odpočinek a regeneraci. Základem je strečink po každém tréninku, ale nezapomínejte ani na další možnosti regenerace: saunu, plavání, masáže nebo roller (masáže pomocí speciálně tvarovaného pěnového válce). Pozornost věnujte i svému spánku a možnostem jeho zkvalitnění.

 

 
 
 
 
 
 

ROZHOVOR Mixit: Zaručené recepty neexistují, hrajeme si a to nás baví

I když třeba nejste müsli-žrouti, pravděpodobnost, že byste nikdy neslyšeli o Mixit je hodně malá. To je důvod, proč jsme se rozhodli kluky z Mixit vyzpovídat právě v rámci tématu budování značky. Snad si rozumíme. Mixit je ukázkový příklad, jak na budování vaší značky. Za Mixit mluví Martin Wallner.
Jak se dva kluci jako vy dostali k prodávání müsli?
Byl to takový přirozený sled událostí a vývoj – oba jsme se již na škole snažili o podnikání a cítili potřebu seberealizace. Müsli nás potkalo v jednom z posledních ročníků VŠ, neváhali jsme dlouho a rozhodli se pustit do příprav, které rok poté vyústily ke skoku do neznáma a spuštění webu www.mixit.cz.
Proč právě müsli?
Nevyhovovala nám nabídka müsli v obchodech, a jelikož jsou u nás müsli a cereálie poměrně oblíbené, jde o vysokoobrátkové zboží a existuje nekonečně mnoho kombinací, jak mix připravit, připadalo nám to jako dlouhodobě udržitelný business s možností dalšího rozšiřování.
Napadlo vás už tehdy, že to bude tak „šlapat“ anebo to byl jen hodně odvážný sen? Jakou jste měli na začátku vizi?
Určitě to byl hodně odvážný sen! Český internetový trh roku 2010 byl velmi odlišný než ten současný. Facebook byl v plenkách, e-chommerce se vyvíjel mnohem pomaleji, náš koncept byl v mnohém průkopnický. Zaprvé prodej potravin denní spotřeby přes internet u nás v té době prakticky neexistoval nebo neměl masovější ambice. Stejně tak prodej „kustomizovaných“ či individualizovaných produktů neměl v ČR na růžích ustláno a právě müsli byla poměrně lehká forma, jak to vyzkoušet. Prodávat přes internet potraviny nebo individualizované produkty byla velká neznámá, my to spojili do jedné myšlenky s velkým prostorem pro kreativitu. Naší vizí bylo rozumně růst, vybudovat stabilní projekt s fungujícími procesy. Mixit mělo vystihnout naši myšlenku, nečekali jsme od toho vybudování brandu.
Ale povedlo se a máte za sebou už 4 roky fungování. Asi byly dost krušné, ale podařilo se vám během nich vybudovat značku, která je tam z myslí lidí nezmizí. Jak se to dělá?
To bychom rádi věděli taky. Zní to jako klišé ze sportovního rozhovoru, ale asi jsme do toho dali to srdíčko a ono se to vrátilo. Vším, co děláme se snažíme si být jisti. Hrajeme si, baví nás to, čas letí a věci se posouvají (občas samozřejmě pomaleji než bychom chtěli).

Co třeba? Je něco, co se vám „ne a ne podařit“?
Samozřejmě ne vše, na co sáhneme, se nám daří. Většinou je příčinou to, že věc nedotáhneme do konce. Buď se nadchneme pro jinou věc, nebo zjistíme již v průběhu, že tudy cesta nevede. Určitě jsme si mysleli, že růst bude rychlejší a hlavně v Polsku a na Slovensku jsme čekali důraznější start. Zkrátka každý trh reaguje jinak a je to o experimentování – zaručené recepty neexistují.
Jakou roli v tom sehrál název Mixit? Má ptáček ve vašem logu nějaký skrytý význam, anebo jste šli přímočaře po asociaci ptáček – zrní – müsli?
Mixit sehrál určitě významnou roli. Původně mělo být názvem snídáme.cz. Takový ten název ze staré internetové školy. Dodavatelé si to již před spuštěním pletli se slovem snídaně a já jsem si jist, že s tím bychom daleko nedošli. Chybělo tomu taky sdělení myšlenky, univerzálnost, jednoznačnost. Zároveň jsme nechtěli název spojovat jen s müsli ani být nevyslovitelní v jiném jazyce. Nakonec se nám podařilo přijít s Mixit. Ptáček je práce našeho grafika. My měli záměr jiný, jeho první návrh nás ale ihned přesvědčil. Asociuje v nás ráno, přírodu, zobání, mír,… zkrátka spokojenost.
Spokojenost je pocit, který chcete vyvolávat i u lidí?
Určitě ano, spokojený zákazník je ten jediný, který by se k nám mohl vrátit s další objednávkou. Musí být spokojen s každým aspektem naší služby.



Vaší poznávací značkou jsou také krásné designové tubusy, do kterých balíte své müsli. Na vašem Instagramu ukazujete, kam všude se jim podařilo „dokutálet“ (třeba do světoznámého dubajského hotelu Burj al Arab, na Eiffelovu věž v Paříži nebo do dějiště olympijských her v Soči). Je to hlavní stavební kámen značky Mixit?
Tubusy jsou určitě jedním z neodmyslitelných prvků, slouží ale „jen“ k dlouhodobé a prvotní komunikaci, a to nejen se zákazníkem, ale jakýmkoliv kolemjdoucím. Nejpodstatnější je to, co je uvnitř. Jen obsahem si totiž můžeme zákazníka získat i pro druhý, třetí, dvacátý nákup.
Grafika je ale určitě jedna z našich předností a máme z každé další radost. Dělá ji pro nás již od prvního dne příprav kolega, kterého jsme nikdy neviděli osobně. Je to legrace a skvěle to funguje.
O Facebooku říkáte, ž se Váš nejlepší kamarád. Aby taky ne, když jste pod bedlivým okem více, než 70 tisíc fanoušků. Máte nějakou strategii, anebo prostě jen ventilujete to, co se u vás právě děje?
Dříve jsme ventilovali a byly to krásné časy. Opravdu velká část fanoušků naše posty viděla organicky, byla to pravidelná komunikace a stříleli jsme často od boku. Facebook ale již funguje jinak. Je nenažraný, bez finanční podpory je skoupý na zobrazení i toho nejzábavnějšího obrázku a my musíme rozdělovat komunikaci do více kanálů a sociálních sítí. Facebook je ale již mnohem lépe použitelný na opravdový výkon, aktuálně nám roste podíl prodejů z FB perfektně.
Takže máte nějakého Facebook guru, který se o vaše promo stará? Nebo všechno děláte svépomocí?
Dříve jsem FB promo dělal já sám, nyní máme velmi osvíceného pomocníka, se kterým na tom děláme a návratnost vložených prostředků je od té doby jinde.
Všemi vašimi kanály se prolíná velmi přátelský tón komunikace, který určitě přispěl k tomu, že se vám okolo Mixit podařilo vybudovat komunitu lidí, kteří šíří vaši dobrou pověst dál do světa. Jak velkou zásluhu na vašem úspěchu tomu přikládáte?
Zásluha je to určitě podstatná. V našem podnikání jsme vždy byli skromní a věděli jsme, že náš úspěch záleží pouze na zákaznících. Proto je dobré si z nich udělat kamarády komunikací i prodejem.

Museli jste investovat hodně peněz, aby se o Mixit všude vědělo anebo u vás platí, že „dobrý výrobek se dobře prodává“?
Dobrý výrobek se určitě začne sám prodávat. Jena objednávka, dvě, tři…pokud ale má rychloobrátkové podnikání uživit své tahouny, celý tým a růst, musí se o něm vědět široko daleko.
Znamená to tedy, že bez placené propagace byste to tak daleko nedotáhli?
Určitě by to trvalo mnohem déle a mohla by přijít konkurence, která by masivnějším investováním do propagace mohla omezit náš časový náskok.
Co si myslíte, že byl stěžejní krok, který kdybyste neudělali, tak na tom dnes Mixit není tak, jak je?
Těch je mnoho. Kdybychom jej nepojmenovali Mixit, kdybychom neulovili doménu mix.it, kdybychom nešli do pořadu Den D, kdyby nám osud nepřihrál mnoho zajímavých a ochotných lidí.
Máte mezi svými zákazníky i nějaké známé osobnosti?
Ano, máme a vždy nám takové zjištění udělá radost. Nejsou to jen postavy showbusinessu, ale často známí sportovci. Jmenovat samozřejmě nemohu, nejde o žádnou oficiální spolupráci.
Jaké jsou vaše plány do budoucna? Co na nás chystáte?
Plánů je mnoho, některé jsou hluboko v šuplíku a jiné se válí po stole a jen je odkládáme na další den.
Chceme expandovat i dále za hranice (kromě dnešního Slovenka a Polska), chceme přicházet s novými chutěmi a trendy ve zdravém stravování a mlsání, potřebujeme ale i interní inovace, které nám zrychlí a zefektivní naši výrobu za současného stálého zvyšování kvality produktů. Je toho mnoho, času a kapacit však máme méně.
 
banner

DIETA: NEERA - Hlavní výzva je v naší hlavě

Tato dieta byla vyvinuta tak, aby podporovala přirozené očišťovací pochody v našem organismu, ale zároveň v průběhu tohoto procesu předešla pocitům hladu a úbytku energie.
Jak dieta funguje…
Během kúry je velmi důležité nezatěžovat tělo pevnou potravou. Trávení pevné potravy spotřebovává velkou část energie organismu a potlačuje řadu dalších pochodů. Bez pevné potravy může tělo soustředit svou energii na očišťování.
Co se děje, když nejíme…
Odpočinek, který dopřejeme zažívacím a vstřebávacím mechanismům, stimuluje v těle naopak procesy odbourávání starších struktur. Náš organismus se tak účinně zbaví starých buněk a urychlí tvorbu nových. Mezitím dojde k pročištění vylučovacích orgánů (plic, jater, lymfatického systému a kůže) a umožní se tak rychlé vyplavení nahromaděných odpadů metabolismu. Trávicí a obranný systém zatím zaměří své síly na očistu těla. To má pozitivní účinky na veškeré důležité fyziologické, nervové a mentální funkce. Obnovuje se biochemická a minerální rovnováha tkání a dochází ke stimulaci mízní a hormonální sekrece.
Co potravu nahradí…
Potíž s většinou tradičních postních diet a jejich malá oblíbenost spočívá v tom, že si je většina z nás spojuje s pocitem strádání. Představa, že bychom měli hladovět, je těžká nejen pro náš žaludek. NEERA kúra je však léčený program, nikoli půst. Skutečný půst znamená nepřijímání potravy v jakékoliv formě. NEERA je však tekutá strava – strava výživná a energizující.
Jak na to…
 
Během kúry pijeme nápoj NEERA – směs vody, čerstvě vymačkané citrónové šťávy, kayenského pepře a Neera Přírodního stromového sirupu.

NEERA Přírodní stromový sirup je pečlivě vyvážená směs nejčistší mízy čtyř druhů jihoasijských palem a nejkvalitnějšího kanadského javorového sirupu stupně C+. Javorový sirup dodává během kúry energii ve formě snadno stravitelných cukrů a palmový sirup zajišťuje bohatý přísun minerálů. Složení NEERA sirupu je velmi blízké složení naší krve, proto se tak snadno vstřebává.


Citrónová šťáva je po tisíciletí používaná pro své léčebné účinky. Kyselost šťávy má alkalizační efekt na tělo a pomáhá mu rozložit tuky a hlen. Citrónová šťáva je také zdrojem velkého množství antioxidantů a vitamínu C.




Kayenský pepř je významný metabolizant. Kapsaicin obsažený v kayenském pepři je termogenní látka, která zrychluje metabolizmus a spaluje kalorie, spouští řetěz fyziologických jevů, které podporují spalování tuků (lipolýzu) a spouští „reflex nasycenosti“, čímž snižuje chuť na další jídlo.


Čistá voda je samozřejmě nejdůležitější přísadou. Voda dopraví ostatní složky nápoje do celého těla, dopřává organismu „vnitřní koupel“ a odplavuje veškeré uvolněné odpadní látky.





Hlavní výzva je v naší hlavě…
Hlavní výzva diety je mentální. Protože jsme natolik zvyklí jíst kdykoli a cokoliv chceme, představa disciplíny výhradně tekuté diety může být poněkud děsivá. Nezapomeňte ale, že kdykoli pocítíte hlad, utišíte ho nápojem NEERA. A myslete také na to, že jakmile kúra skončí, budete se moci vrátit zpět k běžnému jídlu.
 
Chcete v létě vypadat v plavkách skvěle? Doporučujeme Vám NEERA DETOX. Zbavíte se zbytečně zadržované vody, pročistíte si organismus a jednoduše shodíte přebytečná kila.

 

MATCHA super potravina nejen pro hubnutí a detoxikaci

Historie tohoto skvostného nápoje sahá až do 12. století, kdy si japonský zakladatel zenového buddhismu Eisai Mjóan z Číny přivezl semínka čaje a zasadil je na půdě svého chrámu. Do té doby se zelený čaj připravoval vařením a nesloužil jako nápoj, ale jako elixír na různé projevy nemocí. Eisai Mjóan však začal s čajem experimentovat. Místo vaření čaj drtil na jemný prášek a smícháním s horkou vodou připravil lahodný nápoj, který měl až meditativně uklidňující účinky. Popíjení takto připraveného čaje se později rozšířilo po celém Japonsku.
Výroba
Lístky pro čaj Matcha se produkují především v centrálním Japonsku, blízko Nishio a Uji. Výrobní postup je jedním z nejdražších na světě. Dlouhý výrobní proces začíná výběrem semínek a vypěstováním sazenice. Trvá okolo pěti let, než sazenička vyroste. Následující dva roky probíhá sběr, ale ten je pouze testovací. Pro výrobu čaje Matcha se lístky sbírají jen jednou ročně. Několik dnů před sklizní (7 až 28 dní) je zastiňováním rostlině odebráno až 90 % světla.
Je tak nucena vytvářet mnohem více zeleného barviva – chlorofylu a také aminokyseliny L-theaninu, zodpovědné za lahodnou chuť. Zastiňující proces nutí také rostliny hledat si cestu za světlem, a tím vznikají lístky delší, tenčí a pupeny měkčí. Následuje ruční sběr těch nejkřehčích lístků. Čaj se pak spaří, svinuje a usuší. Tím vznikne meziprodukt „ARACHA“, KTERÁ SE NÁSLEDNĚ JEMNĚ PEČE, SUŠÍ A NAŘEŽE, COŽ UMOŽNÍ PREPARACI ŽILEK. Vzniká druhý meziprodukt „TENCHA“. Ta se drtí na speciálních žulových mlýncích na velmi jemná prášek zvaný „MATCHA“. V minulosti se čaj drtil ve zvláštních kamenných mlýncích těsně před podáváním, aby byl co nejčerstvější a nepřišel o jediný odstín své chuti a vůně. Dnes se zpravidla nadrtí hned ve zpracovatelských závodech. Samotný čaj ovlivňuje kvalita lístků, počasí během růstu, teplota během propařování i sušení.





Proč pít Matcha čaj pravidelně
 • Zvyšuje bdělost a koncentraci díky látce theofylin
 • Redukuje stres a má relaxační účinky díky aminokyselině L-Theanin (dle japonských studií)
 • Snižuje cukr v krvi pomocí obsažených polyfenolů (studie vědce Isigaki, K., z r. 1991)
 • Díky obsahu katechinu EGCG má 17x větší antioxidační kapacitu než např. borůvky (podle výsledků z Brunwické laboratoře)
 • Pomocí antioxidantů (EGCG) dochází k redukci volných radikálů a tím může zabraňovat rakovinovému bujení
 • Obsažený clorofyl působí při krvetvorbě, má antibakteriální a protizánětlivé účinky (dle studií J. H. Hughse či Dr. Benjamin Gurskina)
 • Neobsahuje téměř žádné kalorie
Mnoho vědců se shoduje, že obsažené katechiny mají vliv na:
 • Snižování cholesterolu v krvi
 • Snižování krevního tlaku
 • Spalování tuků
Správná příprava Matcha čaje
Pro klasickou přípravu Matcha čaje potřebujete misku, bambusovou lžičku a metličku na šlehání. Pak stačí vložit 2 bambusové lžičky čaje Matcha (půl čajové lžičky = 1 g) do misky, přidat 80 – 100 ml horké vody (80 °C) a pomocí metličky pořádně rozmíchat, až je nálev jemný a zpěněný. Dávkování si můžete upravit dle vlastní chuti. Matcha by se měla skladovat v suchém, tmavém místě, chráněna před teplem. Po otevření balení co nejrychleji spotřebujte.

Smyslové hodnocení
Smyslové hodnocení pro Matchu je stejné jako u ostatních čajů. I tady se hodnotí barva čaje, jeho vůně a struktura. Nejlepší Matcha je zářivě zelená. Někteří producenti čaje používají barevné spektrum a na základě provedené barevné analýzy určují kvalitu.
Vůně dobrého čaje Matcha by měla být mírně rostlinná, hladká a sladká. Obsah aminokyselin ovlivňuje chuť. Obecně vyšší obsah aminokyselin zvyšuje sladkou chuť čaje. Pokud je čaj hořký, pak má pravděpodobně nižší obsah aminokyselin a větší množství katechinu. Ideální obsah vlhkosti hotového čaje by měl být okolo 4 až 6 %.
Výživové rozbory poskytují ještě další indikátor k určení kvality. Matcha obsahuje široké spektrum živin, vápník, železo, vitamíny A a C, ale také protein a vlákninu. Dle množství jednotlivých látek se rozhodne, jak moc je Matcha kvalitní. Ideálně je koupě čaje v menším balení. Nejvhodnější je plechová krabička nebo originálně uzavřený sáček.
Filozofie a použití
Z přípravy a pití čaje se postupně začal stávat obřad, při kterém se měla současně stimulovat mysl, duše, navodit klid a meditativní stav. Chado (Čadó), jak se čajový obřad nazývá, s sebou nese především filozofii, která je založena na čtyech základních principech: Harmonie, Respekt, Čistota a Klid. Tento obřad má striktně daná pravidla, ať už se jedná o časový sled, samotnou přípravu či definici prostor, kde probíhá. Matcha má v dnešní době široké spektrum použití. Dají se z ní připravit chlazené osvěžující nápoje, horké nápoje ve formě cappuccina či latte, sladké moučníky, čokolády, slané pokrmy aj. Potravinám či nápojům dodá zelenou baru a lezce čajovou příchuť.

Okuste sílu a chuť tradice zenového buddhismu a užijte si svou chvíli vyrovnanosti a klidu, zasloužíte si je!


 

Bylinková lékárna - Kontryhel žlutozelený

Tato vytrvalá bylinka s mnoha drobnými kvítky žlutozelené barvy, lidově nazývaná jako „husí nožka, klobouček nebo alchemilka“ se vyskytuje v téměř celé Evropě, v mírné a severní Asii a na východě Severní Ameriky. Kontryhel není jen tak náhodou považován za ,,ženskou“ bylinku, protože nám – ženám – může pomoci při různých neduzích.

Tak například při problémech s menstruací a neposlušnými hormony. Pokud trpíte nepravidelnými cykly, problémy s ovulací a potažmo problémy s otěhotněním, utíkejte do lékárny pro kontryhel – nejlépe sypaný.  Začíná se pít vždy 1. den menstruačního cyklu, 2 šálky čaje denně po dobu 14 dnů. 1 nebo 2 čajové lžičky zalijte 250 ml vroucí vody a nechte louhovat 10-15 minut v přikrytém hrníčku. Poté sceďte a pijte teplý. Pozitivní účinky má také na menstruační křeče a sílu a délku ms. Sama jsem jeho věrnou uživatelkou a mohu všechny tyto pozitivní účinky jedině potvrdit. Doporučuje se také v období menopauzy, kdy žena trpí velkými hormonálními výkyvy.
Dále se alchemilka používá při hojení všech druhů ran, přináší úlevu při nevolnostech, zvracení a pocitu na zvracení. Využívá se také při průjmech. Bylinka je totiž bohatá na kyselinu salicylovou, která pomáhá rychle zmírňovat zánět postihující trávicí a také reprodukční systém pacientů. Při zadržování vody se kontryhel doporučuje pro jeho močopudné účinky. Protože má venotonické vlastnosti, pomáhá i při léčbě cévních problémů.



Zevně se může využít při léčbě ekzému, k rychlejšímu hojení ran, hojení vnějších vředů a kousnutí hmyzu všeho druhu. Bylinný odvar používáme i jako ústní vodu a kloktadlo v případě problémů s krvácením dásní. Zmírňuje také bolest v krku při zánětu. 


 
Kontryhel nemá žádné vedlejší účinky a interakce, může se tedy užívat dlouhodobě. Nedoporučuje se však dětem.
 
Podle mě je kontryhel bylinkou, kterou byste určitě měly (i) i Vy mít ve vaší domácí bylinkové lékárničce, zvláště pokud trpíte některým ze zmiňovaných problémů.
Za pokus nic nedáte a věřím, že i Vám pomůže při jejich řešení stejně, jako mně.
 

Zdravý životní styl - volba, která udělá Váš život pestřejším

Nepleťme si zdravý životní styl se zdravým stravováním, neb zdravé stravování je pouhou jednou složkou tohoto uceleného komplexu životních zásad, postojů a aktivit. Ať už se jeho principy řídíte dlouhodobě nebo jste „nováčkem v oboru“ spojují Vás stejné hodnoty, jejichž dodržování znamená jediné: správná cesta k vytouženému cíli.
Díky zdravému životnímu stylu se budete cítit dlouhodobě více fit, plni energie, elánu, pozitivní nálady a co je hlavní, eliminujete rizika všech onemocnění. Pravidla jsou naprosto jednoduchá a zvládne je dodržovat opravdu každý: vyvážená a pestrá strava, dostatečný pitný režim, aspoň minimální denní sportovní aktivita (i procházka se počítá!), přiměřený spánek. Ale to není ještě vše, pokud chceme žít zdravě musíme i myslet a cítit se dobře. Proto věnujte pozornost i duševní hygieně, vyvarujte se stresu či se jej snažte řídit pozitivními způsoby (zpěv, společnost přátel, sport, aj.), zapomeňte na cigarety a alkohol ve větší míře. Sestavte si svůj osobní plán pro zdravý životní styl a držte se toho, co jste si sami nastavili, volba je jen na Vás – jak budou vypadat Vaše denní rituály?
5 základních zásad:


1 Sledujte svou hmotnost
Vaše tělesná hmotnost by neměla překročit ideální hmotnost pro Váš věk a výšku o více než 5 kg. Svou ideální hmotnost si můžete spočítat díky koeficientu BMI. Mějte na paměti, že tuto první zásadu můžete velice snadno ovlivnit nejen volbou vhodné stravy, ale také jakýmkoliv sportem ať už pod dohledem trenéra či procházkami.


2 Jezte pestrou a vyváženou stravu
Pestrost stravy je určitou zárukou vyváženosti příjmu jednotlivých živin, které naše tělo pro své správné fungování jednoduše potřebuje. Nutno ovšem podotknout, že každý z nás potřebuje pro správné fungování svého těla odlišný příjem zdraví prospěšných látek, a proto níže uvedené hodnoty chápejte jako obecně míněné a výchozí hodnoty. Doporučení zní:
 • Strava by se měla skládat přibližně z 60% sacharidů, 20% tuků a 20% bílkovin
 • Jezte 5-6 denně menší porce a pokuste se nevynechávat snídani – ta slouží jako startér metabolismu
 • Zařaďte do svého denního jídelníčku ovoce i zeleninu
 • Snažte se lepkové produkty nahradit jinou alternativou a přemýšlejte nad přílohami (bílé pečivo, těstoviny, knedlíky, …)
 • Přemýšlejte nad mléčnými výrobky (raději si dejte tučný tvaroh než odtučněný, jeho kvalita a výživová hodnota pro Vaše tělo mnohonásobně převyšuje „ochuzenou“ náhradu“
 • Zařaďte do svého jídelníčku luštěniny a rybí maso
 • Omezte množství soli, rafinovaného cukru, koření a dochucovadel ve vašem jídelníčku
 • Dbejte na dodržování pitného režimu ideální je obyčejná voda a čaje, vyhněte se ve větším množství kávě a slazeným vodám
3 Zaměřte se na spánek
Člověk potřebuje v průměru 7-9 hodin nerušeného spánku denně pro to, aby jeho tělo dostatečně po náročném dni regenerovalo to jak na úrovni fyzické, tak i té psychické. Z toho důvodu bychom se měli vyvarovat nadměrnému pití kofeinových nápojů a extrémní psychické zátěži. Dostatečný spánek totiž zlepšuje paměť, výkonnost a produktivitu. Dále také odbourává stres a podrážděnost, obnovuje energii, zlepšuje náladu, napomáhá správné funkci organismu a v neposlední řadě zvyšuje odolnosti proti infekčním nemocem a léčí. Krátký spánek během dne může být velice osvěžující, ovšem pouze za předpokladu, že skutečně dodržíme chronicky známých „20 minut“. To je doba, po kterou je během denní siesty skutečně nejúčinnější, a navíc nijak nenarušuje kvalitní noční spánek.
4 Žijte aktivně, aktivní odpočinek je také odpočinkem
Pohybová aktivita je nezbytná, pokud to se zdravým životním stylem myslíme opravdu vážně. Díky sportu lze předcházet mnohým onemocněním či může oddálit nástup a následky nemoci. Nejen, že napomáhá k redukci a udržení naší váhy, ale má také významný vliv na naši psychiku čímž pozitivně přispívá k našemu myšlení, vnímání představivosti, vůli, emocím a také pozornosti.


5 Myslete pozitivně
Říká se, že „pozitivní mysl je klíčem ke zdraví“, ale co to znamená v praxi? Naše emoce a celkově myšlení ovlivňují naše úspěchy. Pozitivní myšlení s sebou přináší vnitřní klid, díky kterému se naše cesta k vytouženému cíli stává snadnější. Tento vnitřní klid s sebou nese úspěch, zdraví, lepší vztahy, spokojenost, a tedy jednoznačně i pocity štěstí. Sečteno podtrženo, nemůžete spoléhat na to, že negativní přístup k životu přinese zralé a šťavnaté ovoce, budete-li zacykleni v chmurách a negaci, projeví se tento přístup nejen na vašich dnech a mezilidských vztazích, ale také na celkovém zdravotním stavu. Pamatujte, hlava a tělo, to jsou dva činitelé, kteří pracují ruku v ruce a jen těžko odpouštějí zaškobrtnutí toho druhého.

Držte se těchto pěti základních bodů a dále je rozšiřujte o další promyšlené kroky. Nespěchejte. Není účelem vnímat tento nový postoj k životu jako mus, povinnost, nad kterou musíte každou minutu přemýšlet a bát se chyb. Chybovat je lidské, ale kdo nic nezkusí, nic nezíská. Vytvořte si vztah k novému postoji, bavte se jím, užívejte si ho, výsledky se dostaví brzy. A prosím! Hlavně nic nepřehánějte, již naše babičky razily pravidlo „všeho s mírou“. Toto nové nastavení bude i pro Vaše tělo novinkou, kterou v počátcích musí nejprve vstřebat. Proto ho nestresujte a nenuťte ho bojovat proti „starým dobrým zaběhlým stereotypům“, seznamte ho s novou výhybkou, cestu po neznámých kolejích si zvolí samo.
 
 

Nejlepší domácí pleťové masky. Nádherná a vyživená pleť během několika minut!

Ať už z důvodu prevence či jako následné péče o unavenou zatíženou pokožku bychom měli myslet především i na svou pleť. Ta může být mnohými vnějšími faktory skutečně zatížená a unavená, což se může projevit její sníženou elasticitou, zašednutím, prohlubováním vrásek, praskáním, tvorbou nepříjemných vyrážek a pupínků aj.
Přinášíme Vám tipy na několik skutečně výživných a jednoduchých pleťových masek, které si dokážete připravit a aplikovat sami z pohodlí domova. Ať už trpíte na suchou či mastnou pleť, nezoufejte. Poradíme Vám, jak pokožce opět dodat ztracené vitamíny a minerály a jednoduše zazářit.
Čistící maska
Potřebujete dokonale vyčistit zanesené póry a nevíte jak na to? Na tuto úžasnou peelingovou masku potřebujete pouze dvě suroviny:
 • Ovesná mouka
 • Voda
Rozmíchejte v mističce trošku ovesné mouky s vodou a míchejte do hladka, dokud se mouka s vodou nespojí a nevytvoří jemnou tekutou kaši. Tu pak šetrně naneste na očištěnou, vysušenou pleť.
Pohodlně se usaďte a nechte masku schnout tak dlouho, dokud nepopraská. Pečlivě a jemně ji odrolte z obličeje a podívejte se, jak se Vám rychle, snadno a levně podařilo vyčistit zanesené póry.
Avokádo pro citlivou pleť
Milovníci avokáda to již jistě vědí, Vám ostatním prozradíme malé tajemství o této výjimečné zdravé plodině. Avokádo a primárně pak jeho olej ocení snad každá žena. Avokádový olej lze získat jednoduše šetrným lisováním za studena, díky kterému si v sobě ponechá všechny prospěšné a vyživující látky, pro které si získal takovou oblibu.
Benefitem avokádového oleje je, že jeho účinky jsou antialergické, a proto ho lze používat skutečně na všechny typy pleti. Obsahuje vysoký podíl draslíku, který je považován za minerál mládí, jehož účinky pozitivně hodnotí i ženy v menopauze. Regeneruje ochablou a povadlou pleť obličeje, a to i v oblasti okolo očí. Vitamíny D a E pokožku nejen zbavují vrásek, ale dodávají jí i svěžest a jas.
Potřebujete:
 • Jedno zralé avokádo
Půlku až celé avokádo dohladka rozmixujte dohladka. Nešetřete se a klidně i poctivou vrstvu tohoto hladkého přírodního krému naneste na očištěnou a osušenou pleť. Nechte působit 10 – 20 minut a poté ideálně setřete jemným ručníkem navlhčeném v teplé vodě. Výsledkem Vám bude zdravá, zářivá a okouzlující pleť.
Mladistvá a svěží
Bílý jogurt s medem nám může být snídaní pro zahnání ranního hladu, ale také jako perfektním pomocníkem pro zklidnění podrážděné a zarudlé pleti.
Potřebujete:
 • Bílý jogurt
 • Med
Pro maximální efekt složek a jogurtových kultur mějte na paměti, že jogurt, ze kterého budete masku připravovat musí mít pokojovou teplotu. Platí, že na jednu polévkovou lžící jogurtu přidáte vždy jednu lžíci tekutého medu. Dle potřeby namícháte požadované množství směsi. Obě tyto složky spolu důkladně promíchejte a naneste na očištěný a osušený obličej. Nechte působit 10 – 15 minut a poté jogurtovo-medovou směs z obličeje jednoduše smyjte. Pro dokonalejší péči a konečný efekt použijte ještě žínku. Tou jemně drhněte plynulými krouživými pohyby obličejovou pokožku. Zbavíte se tak  nelichotivých mrtvých tkání. Po tomto konečném kroku pleť jednoduše omyjte a hydratujte krémem. Vaše pleť bude hedvábná a vláčná.

Věnujte své pleti trochu času a péče, využívejte k jejímu rozmazlování přírodní a kvalitní produkty, které Vás ani zdaleka nebudou stát tolik, co klasická komerční kosmetika a pozorujte ten rozdíl. Rozjasněte svou tvář a okolí.

Podělte se s námi, jaká ja Vaše nejoblíbenější maska na obličej.
 

Snídaně - vždy bez výčitek a v dostatečném množství

Zeptejte se ve svém okolí známých, přátel, spolupracovníků: ,,snídáš?“.
 
Myslím, že Vás notoricky známé odpovědi opravdu nepřekvapí. Ve většině případů se dozvíte, že dotazovaní: „nestíhají, že se v klidu nasnídají až v práci, že jim po ránu jíst nedělá dobře a v nejhorším případě odpověď zní: chci zhubnout, tak jím co nejméně a snídaně vypouštím!?“.
 
A tady by se každý z Vás měl zamyslet sám nad sebou. Dělám pro svůj organizmus to nejlepší, když nesnídám?
Je opravdu tak důležité se ráno najíst? Nebo se při absenci snídaně vlastně nic tak zásadního neděje? Mnozí lidé uvažují o ranním příjmu potravy jako o něčem, co jim je spíše na škodu a nutí je to naopak už od rána a následně pak po celý den jíst a „uměle se vytvářet nežádoucí hlad“: Když se hned po ránu najím, neroztahuji si žaludek už od rána? Nestačí mi se jen napít čaje, kávy, džusu?

Jak je to správně?
Každý jedinec by měl snídat, protože se jedná o první jídlo dne a jako takové je velmi důležité!
Po noci má tělo vše strávené a potřebuje energeticky doplnit, protože má před sebou celý den, během kterého více či méně postupně černá energii. Pokud žádnou nemá a sahá do svých zásob, zaděláváme si nejen na potíže s kolísáním váhy, ale také na nedostatek sil po celý den.
 
Pamatujte si však, že není důležité, zda si dáte k snídani jogurt, smoothie, nebo vejce se šunkou…důležité je, že organismus dostane přísun energie na počátku dne a s tou pak pracuje a čerpá z ní. Snídaně tak pozitivně ovlivňuje nejen naše zdraví, ale také náladu, pracovní nasazení a celkové psychické rozpoložení. Není na škodu dát si hned po ránu trošku toho sladkého (např. v podobě medu do jogurtu), neboť cukry po ránu pro nás fungují stejně jako benzín v motoru, jsou naším pohonem.


Doplňte ranní hodování i tekutinou, která je pro tělo stejně tak důležitá (voda, čaj, čerstvě vymačkaný fresh, aj…) a můžete směle vykročit do nového dne se správnou mírou energie, která je nezbytná proto, abyste byli ve formě a cítili se skvěle!





Pokud máš dotaz, napiš do komentářů, odpovím konkrétnímu člověku na konkrétní otázku a spolu to dáme dohromady.
Dáda
 
 
 

Další články

Z domu Jana Palacha se již letos stane památník

Ve středočeské obci Všetaty v domě, kde Jan Palach strávil své dětství, vzniká památník, který bude připomínat jeho život a sebeobětování i širší historické souvislosti jeho činu. Památník, který se otevře již 21. srpna tohoto roku připravuje Národní muzeum za podpory Ministerstva kultury  podle vítězného architektonického návrhu společnosti MCA ateliér.

Z domu Jana Palacha se již letos stane památník Vznik nového památníku Jana Palacha
V roce 2014 Národní muzeum uzavřelo kupní smlouvu s majiteli Palachova domu a během jara 2015 byl dům zapsán v katastru nemovitostí jako majetek České republiky. Dlouhodobě neobývaný dům byl ve velice špatném technickém stavu. Vzhledem k významu tohoto místa a snaze najít co nejlepší a nápadité řešení, Národní muzeum v říjnu 2015 vypsalo architektonicko-výtvarnou soutěž na celkovou podobu Památníku Jana Palacha ve Všetatech. V soutěžní lhůtě bylo přijato celkem 31 návrhů, z nichž porota vybrala vítězný koncept, který byl slavnostně představen 17. května 2016 na tiskové konferenci Národního muzea. Stal se jím návrh architektů z MCA atelier s.r.o., na jehož základě v letošním roce vznikne ve Všetatech umělecky cenný památník se silným emočním nábojem.

Počátkem roku 2018 získalo Národní muzeum stavební povolení k vybudování památníku a následně opakovaně vypsalo otevřené výběrové řízení na dodavatele předmětné stavby. Důvodem opakovaného tendru byl nezájem stavebních firem o předmětnou veřejnou zakázku za 16 milionů korun. Až na čtvrtý pokus se podařilo Národnímu muzeu vybrat dodavatele, který v polovině srpna 2018 zahájil stavební činnost. Poprvé se návštěvníkům Památník otevře 21. srpna letošního roku. Součástí památníku bude expozice, která představí autentické předměty připomínající Jana Palacha. Jeho osobnost a čin budou zakotveny v dobových souvislostech přelomu let 1968 a 1969 zdůrazněných i audiovizuálními materiály. Hlavními autory expozice jsou historik Petr Blažek a Michal Ježek.

Z domu Jana Palacha se již letos stane památníkPodoba vítězného návrhu
U vítězného návrhu porota především ocenila komplexně intelektuálně zvládnutý přístup s přesně promyšlenou dramaturgií expozice směřující k interpretaci Palachova odkazu. Původní dům je ve vítězném návrhu zachován ve své nejzákladnější stavební substanci, přičemž autoři do něj navíc vklínili hranu symbolizující komunistický režim. Hrana směřuje k záblesku světla a k opuštěnému rodinnému stolu, který zároveň může mít význam společného stolu národa, jenž se stal opuštěným. V interiéru Palachova domu působí sugestivně štěrbinové světlo z neúplně zaslepených oken. Atmosféru celého prostoru doplní torza Palachových pokojů s nezakrytými okny.
 

Co mi dal pan Exupéry? Trochu moudrosti nejen Malého prince!

„Dobrý den… Kdo je tam?… Je tak smutné být sám… Srdce mé míří k Vám… V hvězdách skrývá se touha a já prosté přání mám…“ To je text písně Ozvěna z nového představení Studia Dva – Malý princ v hlavní roli s excelujícím Janem Cinou. Představení ve Vás vyvolá silné nutkání si knihu znovu přečíst, znovu prožít dobrodružství Malého Prince. V každém věku v nás, tento téměř 76 let starý příběh, zanechá nové dojmy, poznatky, emoce…
 
Je středa, asi půl druhé ráno… Zrovna dočítám knihu, kterou mi někdo, pro mě velmi Malý princ v násdůležitý, nedávno půjčil. Útlá knížka s názvem Malý princ v nás rozkrývá čtenáři pozadí, metafory a podobnosti, které se skrývají v příběhu Malého prince… Kdo je Malý Princ? Kdo je pilot? Nebo ona vzácná květina na planetce B 612? Jak autora ovlivnila válka? Odloučení od vlasti? Ztráta přátel a rodiny?… Nebojte, tohle nebude recenze knihy, tu jednoznačně doporučuji… Proč? Pomůže Vám z jistého úhlu pochopit… SEBE i okolní svět. To je ten hlavní důvod, proč je Malý princ jedno z nejslavnějších děl moderní světové literatury… Protože každý v sobě máme svého Malého prince… Společností nezkažené vzpomínky, sny a fantazie… hravost a lehkost uvažování… Jen si, možná ze strachu, obezřetnosti či profesionální sebekontroly nedovolíme ho pustit ven tak často. Jestli vůbec…
 
„Všichni dospělí byli dětmi, ale málokdo si na to pamatuje.“
 
Co mi dal pan Exupéry? Trochu moudrosti nejen Malého prince!Ačkoliv se může zdát, že se jedná o pohádku pro děti, opak je pravdou… Příběh je natolik pravdivý, že by bylo pošetilé ho nazývat pohádkou. Malý princ v sobě ukrývá poselství, které doceníme až ve chvíli, kdy začneme hlouběji uvažovat nad okolním světem… Na pár stránkách se tu potkávají krása a hloubka příběhu s tragédií, velkým smutkem i smrtí. Vzniku knihy předcházel strastiplný osud autora, Antoine de Saint-Exupéryho, a jeho pád až na úplné dno bytí.
Válkou zmítaná Evropa čelila pod pevnou rukou autoritářsko-fašistických vůdců v důsledku jejich mocenského zápolení ztrátě svobody. Vinou leteckých bojů nad Francií přišel Exupéry o téměř všechny své přátelé a ztráty se velmi významně dotkly i jeho rodiny. Stejně jako letec v povídce, i Saint-Exupéry přišel o svou vlast… rodnou Francii, zemi, pro jejíž svobodu neváhal obětovat ani svůj život. 
„Příliš brzy jsme odvykli bohům, ve věku, kdy člověk ještě hledá úkryt a bezpečí, a tak se teď musíme protloukat životem, jako osaměli malí človíčkové.“  A právě v tuto chvíli potkává letec Malého prince… svoje alter ego, VNITŘNÍ DÍTĚ plné optimismu a životní odvahy, které dokáže vidět okolní svět takový, jaký je… se vší zkažeností a bezprávím, které se na něm děje. ALE zároveň dokáže vidět i potenciál toho, co všechno je mu dáno, jaké schopnosti a možnosti. Klade si otázku, za co chce být milován a pro co a pro koho má smysl žít či zemřít. Vnitřní dítě, které nám dovolí odhodit všechny ochranné vrstvy a zábrany, které jsme si ze strachu před ublížením od okolního světa vybudovali. „Až si budeme vědomi své úlohy, byť zcela bezvýznamné, pak teprve budeme šťastni.“
 
Co mi dal pan Exupéry? Trochu moudrosti nejen Malého prince!Každý z nás někdy sklouzne k tomu, že se polituje jako opilec… zachová se sobecky jako businessman… opustí něco, co miluje v domnění, že je to příliš obyčejné… že nám to přináší víc trápení než radosti… Nezkušenost Malého prince ve vztahu k růži ho vedla k tomu, že bral vážně i její bezvýznamná slova, což ho činilo velmi nešťastným… A jak Exupéry několikrát zopakuje, řeč je nezřídka kdy pramenem nedorozumění… Vztah Malého prince k růži znázorňuje reálný vztah autora k jeho manželce Consuele, nestálé hysterce a narcistce se sklony k hypochondrii. Vztah doprovázený spoustou katastrof a bokovek byl navzdory tomu beznadějně hluboký… vydržel až do autorovi smrti.  Vztah, který bezpochyby nebyl jednoduchý a ideální, ale jehož ztráta by byla pro oba daleko horší, než setrvání v něm. „A pro ten čas, který jsi své růži věnoval, je ta tvá růže tak důležitá. Jsi zodpovědný za svou růži.“ 


„Všichni dospělí byli dětmi, ale málokdo si na to pamatuje.“V úvaze nad příběhem nemohu opomenout lišku, která Malému princi ukazuje kouzlo přátelství. Vysvětluje mu něco, na co se v dnešní době už leckdy zapomíná – ochočit, znamená vytvořit pouta. Postupným a trpělivým poznáváním jeden druhého: „Sedneš si nejprve kousek ode mne, takhle do trávy. Já se na tebe budu po očku dívat, ale ty nebudeš nic říkat… Každý den si však budeš moci sednout trochu blíž…“ Někdy možná až moc mluvíme, ale to podstatné zůstane nevyřčeno…. Často se to důležité skrývá právě ve společném mlčení, ve společné lehkosti bytí… „Správně vidíme jen srdcem…“

Každý si zaslouží najít v životě svého člověka, ať už lišku, nebo růži… Člověka, který Vás respektuje, přijímá a miluje takové, jací jste. Člověka, který Vás podpoří, pochválí, povzbudí a nečeká nic nazpět. Člověka, v jehož blízkosti se nemusíte bát, bránit nebo mu něco dokazovat… Člověka, se kterým sdílíte stejný smysl pro humor stejně tak, jako otevřenou náruč v době, kdy vám není hej. Člověka, který vidí i pod všechny ty obranné slupky a nezměnil by na vás nic. Navzdory rozdílům Vás bezpodmínečně přijme. Vaše odlišnosti vás nepoškodí, ale naopak vás posílí a motivuje… Ano, to je přesně TEN člověk, o kterého se vyplatí bojovat... O kterého musíte bojovat... Člověk, se kterým do sebe zapadnete jako kostičky lega… Člověk, pro kterého žijete i zemřete…
 
Vy spolu proti světu, protože to zvládnete…
 
Milujete.
 
 
 
 
 
 

MonOlok – Povinná zastávka nejen pro vinohradské milovníky brunche!

MonOlok

Místo:
Moravská 18
Praha 2 – Vinohrady
120 00
 
Kontakt:
739 018 195
www.monolok.cz
 
Vinohrady jsou doslova rájem po milovníky snídaní a brunche. V podstatě na každém rohu najdete alespoň jedno místo, kde si skvěle pochutnáte. MonOlok, na první pohled nenápadná kavárna v klidné části Vinohrad, která vás ale záhy velmi mile překvapí skvělou kávou a hlavně – vynikajícím jídlem a pohodlným posezením s výhledem do vnitrobloku vinohradských činžovních domů.
 
MonolokKavárna MonOlok, víme o ní už dlouho, ale nějak nebyl čas, ani příležitost se tam zastavit… CHYBA! Vkusně a minimalisticky zařízená kavárna s až rodinnou atmosférou je perfektní volbou nejen na snídani s kamarády či partnery, ale i na pracovní schůzku nebo jen chvilku pro sebe při čtení oblíbené knihy. Pokud vejdete dovnitř a bude se vám zdát, že je plno, nenechte se zmást – kavárna má další prostor ve své zadní části i o patro níž, kde by se kromě toalet ukrývá dokonce klavír.
 
Kompletní snídaňová nabídka je na webu, my jsme si vybrali:
 
Vaječnou omeletu s cheddarem, listovým salátkem a pečivem
 
Avokádový chléb (chleba od Antonína s quacamole, koriandrem, chilli a praženým sezamem)
 
Domácí lívance se skořicí, tvarohem, lesním ovocem, javorovým sirupem a ořechy
 
K pití už klasicky cappuccino a mimosa…
(díky novoročnímu předsevzetí jsme začali cvičit, tak je potřeba doplnit vitamíny, že jo!)
 
Obsluha v MonOloku je milá, velmi rychlá a ochotná poradit s výběrem. Věřte nebo ne, ale opravdu máte problém si vybrat… Vše v nabídce je už podle názvu „zbytečně“ dobré. Jídlo jsme měli na stole cobydup, navzdory tomu, že se jednalo o čtyři chody. Garantujeme, že takhle skvělý „avo-toast“ jste ještě neměli, opravdu by nás zajímalo, kam na ta avokáda chodí. Znáte takový ten klasický avokádo problém? Nejdřív tvrdé, čekáte… jenže pak vám jde skoro už naproti… takže vyhodit a zkusit znovu. V MonOloku s tímto problém opravdu nemají. Vaječná omelete s cheddarem, salátkem, osmaženou cibulkou a čerstvou bagetkou je famózní a pokud jste si dali novoroční předsevzetí nebo zrovna cvičíte – Bílkoviny!!! Zasytí. Pro mlsné a milovníky sladkých snídaní jsou to domácí lívance jako od maminky, spoustu cukru, malin a vlašských ořechů. Jeden by řekl – NEBE V HUBĚ. Pokud nááááhodou nejste fandou do lívanců, jistě vás potěší i ovesná kaše nebo spousta, ale OPRAVDU SPOUSTA domácích koláčů a dortíků. 
 
MonOlok je velmi příjemná, zapadlá kavárna s přívětivými cenami a výborným jídlem, kterou vám s klidným svědomím můžeme doporučit a také DOPORUČUJEME!!!!
 
 
 
 

David Kraus skáče dobře, skáče rád

V rakouském Nassfeldu je lyžařská sezona v plném proudu to si nemohly nechat ujít ani české celebrity. Do horského městečka dorazila krásně zamilovaná herečka Patricie Solaříková se svým přítelem Tiborem, muzikant a herec David Kraus, návrhářka Beata Rajská, Miss Veronika Chmelířová a Michaela Habáňová nebo moderátor Jan Čenský. Všichni si užili pohádkovou dovolenou plnou zimních radovánek a díky rozmanitosti tohoto střediska si každý našel to své. Tento opening se stal již tradicí, na kterém se potkávají stovky Čechů.

David Kraus skáče dobře, skáče rád.
Češi hory milují a pravidelně se vydávají na sjezdovky nejen k nám, ale i do rakouských Alp. Patricie Solaříková jela do Nassfeldu poprvé a místo lyží si dovezla snowboard. „Vyhovuje mi to velké množství sjezdovek. Člověk má opravdu na výběr, než to tady celé projede. A úplně nejvíc se mi líbí, že jedeš jen jednou sedačkou a najednou jsi v Itálii,“ říká nadšeně. Nassfeld se opravdu nachází kousek od italských hranic a patří mezi nejslunečnější oblasti Alp. Sjezdovky se vybírají podle toho, na kterou právě svítí slunce, takže je možné na slunci lyžovat celý den.  

A jestli si myslíte, že Patricie řádí na svém snowboardu jako pirátka sjezdovek, tak se pořádně mýlíte. Kvůli její opatrnosti a obezřetnosti si z ní tak trochu utahovali i vlastní rodiče. „Naši si ze mě jako z malé dělali srandu, že jsem paní Radová. Vždycky jsem jezdila opatrně, užívám si každý oblouček. Žádné spěchání. Nepotřebuji se honit, abych měla najezděno co nejvíc kilometrů. Když je sníh namrzlý, jdu domu.“ Po celou dobu byl po jejím boku její přítel Tibor. A když si chtěli dát od sjezdovek pauzu, zamířili do hotelu Falkensteiner, kde si užívali wellness a skvělé jídlo. „Miluji jídla v hotelech. Jsme rádi, když si nemusíme vařit, takže nás obědy i večeře formou bufetu moc bavili. Pořád jsme měli na výběr,“ hodnotí spokojeně Patricie Solaříková.
 
Na opening se vždy všichni těšíme, sejde se tu spousta Čechů, významných VIP a stejně jako každý rok se umí skvěle bavit nejen na sjezdovkách, ale i na každovečerních after party. Je na nás, abychom se o ně uměli postarat tak dobře, aby se k nám často vraceli i s dalšími přáteli“ říká ředitel Hotelu Falkensteiner Filip Meister a dodává: „trochu neskromně si myslím, že se nám to daří.“

David Kraus skáče dobře, skáče rád.
David Kraus lyžuje teprve druhou sezonu a ze sjezdovek má respekt. Proto dostal od hostitele Petra Kopala, majitele CKPK určitá bezpečnostní omezení. „Na větší hory mě ještě nepustí, takže zatím jezdím na dětských sjezdovkách. Zatím všechno ještě trénuji a zjišťuji, že čím jsem starší, tím to jde hůř,“ směje se. Nakonec ukázal silnou vůli a do lyžování se opřel jako bojovník. Ostatní ho nenechali ve štychu a Patricie Solaříková mu na svahu pomáhala hůlkami s rovnováhou. Jeho styl „Anděl na horách“ se pomalinku vylepšoval.
 
Jako začátečník David Kraus ocenil, že měl na sjezdovky pár kroků od hotelu a nemusel se s lyžemi nikam složitě přibližovat. O to víc času měl na relaxaci. „Je to obrovský areál, ale není tu narváno. Každý si najde, co zrovna chce. Za celý pobyt se to ani nedá obsáhnout, je toho strašně moc.“ On sám se zamiloval do místního wellness a přátelské atmosféry v místních barech. „Je to tady nabíjející a člověku je z toho ještě dlouho dobře,“ shrnuje. Energie mu zůstávala až do večerních hodin a to dokázal na slavnostním openingu, když během večírku zazpíval několik písní a od publika sklidil velký potlesk!

David Kraus skáče dobře, skáče rád.Návrhářka Beata Rajská je vášnivá lyžařka a většinu času strávila na svahu se „svou tváří“ Veronikou Chmelířovou. V hotelu si dopřála vyhřívaný bazén a prostředí wellnessu pro ni bylo natolik uklidňující, že tam i usnula. Ocenila nejen lyžovačky a svahy, ale i servis a přátelskou obsluhu, která dokázala navodit rodinnou atmosféru. „V tomto hotelu mluví půlka personálu česky nebo slovensky. To je skvělé pro Čechy a Slováky, kteří nejsou jazykově vybaveni a bojí se vycestovat za hranice. Jsem tu už podruhé a nemohu si stěžovat,“ říká o pobytu v Nassfeldu.
 
Pokud se zrovna nesportovalo, tak se parta sešla u tradiční rakouské hruškovice nebo si vychutnávala i nějaký typický drink na baru u sjezdovky. Díky dovolené v horách je zima krásnější a užije si ji každý.

FOTO: Petra Zápecová pro CKPK

Bye, bye 2018…

Je to tady zas, všichni jsme o rok starší, někdo moudřejší, někdo rozlámanější… Všichni ale bohatší o nové zážitky a zkušenosti. Před pár dny byl poslední den roku 2018, Silvestr… Oslava příchodu nového roku, takové to popíjení a bujaré veselé „na povel”… Na sociálních sítích se objevilo spoustu bilancování a analyzování celého roku, Instagram ovládlo #bestnine a ze všech stran na nás doteď vyskakují horoskopy s přelomovými a hlavně zaručenými informacemi o tom, co nás čeká příští rok. Ale co nás čeká v novém roce? To záleží jen a jen na nás… Ačkoliv spoustu věcí neovlivníme, můžeme se o to aspoň snažit – protože žít s pocitem, že pro danou věc uděláte maximum, je jednodušší, než si vyčítat, že jste něco neudělali nebo zanedbali… Jak na to?

Stanovte si reálně cíle! Předsevzetí jsou na nic. Je to každoroční folklór, taková všeobecná mantra, jejíž úspěšnost je mizivá. Proč? Protože se nám to hodí -   perfektní načasování – něco končí a něco nového by mělo začít a logicky, mělo by to být lepší, báječné, růžové, ba přímo zalité sluncem. O tom, že chcete něco změnit musíte být přesvědčeni vy sami. Pokud nechcete sami zhubnout, nebo chcete zhubnout jen proto, že Vám to někdo říká… nezhubnete. Chcete se změnit? Více cestovat? Vzdělávat se? Učit se jazyky? Přestat kouřit? Méně prokrastinovat?… Můžete! Můžete a dokážete vše…. Ale nedávejte si to jako předsevzetí… stejně jako povinná školní literatura, po chvíli se vám to začne protivit a dodržování Vás bude značně obtěžovat…

Neměřte vše na peníze! Ani hubnutí, ani sport, a dokonce ani cestování není otázka peněz, je to výmluva. Vše je možné přizpůsobit aktuální situaci a možnostem. Koupit více ovoce a zeleniny místo sladkostí a smažených nesmyslů? Koupit si permanentku do fitka, nebo prostě jen chodit více na procházky či běhat? Běhání přece nic nestojí a rozhodně to není o značkových botách a oblečení. A cestování? Letenky se dají sehnat poměrně levně a pokud není zrovna ve vašich možnostech cizina, cestujte po naší republice. Cestovat totiž neznamená nutně jenom exotiku, spoustu krásných míst je i u nás a na většinu se už i dávno zapomnělo. Jakkoliv je nezpochybnitelná důležitost a nezbytnost peněz pro běžný život, tak peníze neznamenají štěstí. Štěstí Vám přinesou lidé a zážitky. To Vám navíc nikdo nesebere… Takže neskrblete, užívejte!

 
Zorganizujte sebe a svůj čas! Také máte ve svém okolí systematické terminátory, kteří pracují minimálně za dva? Jsou výkonní a efektivní, dodržují termíny a NAVÍC (!!!) stíhají všechny mimopracovní akce a povinnosti! Jak to dělají?! Všimli jste si, že tito lidé většinou dlouhodobě plánují? Někdy se k nim sice objednáváte jako k zubaři, ale skulinu si na Vás ve svém nabitém diáři vždycky najdou. To, že si na vás najdou čas z nich dělá skvělé přátelé, ALE povšimněte si, prosím, slova DIÁŘ! Papírový, nebo v mobilu… stolní nebo kapesní… Pokud chceme ze svého času získat maximum, time management je základ! Je to cesta, jak skloubit práci a soukromí, jak být maximálně efektivní a nastavit priority tomu, s kým a čím chcete trávit volný čas.
 
ALE teď to nejdůležitější na závěr:

 BAVTE SE!
Užívejte si života, je to váš život a bude takový, jaký si ho uděláte…!
Nikdo za Vás nerozhodne, co je správné a co ne!

 Za redakci Maccafe.cz VÁM přejeme vše nejlepší do nového roku 2019! Děkujeme vám za přízeň! 

Letiště Praha pokořilo další rekord: dosáhlo hranice 16 milionů odbavených cestujících za rok

Včera ve večerních hodinách padl na Letišti Václava Havla Praha potřetí za sebou historický rekord, když počet odbavených cestujících v rámci jednoho kalendářního roku dosáhl hranice 16 milionů. Jedná se o potvrzení dosavadního vývoje, kdy Letiště Praha roste rychleji, než evropský průměr letišť podobné velikosti. Do konce roku by se měl počet odbavených cestujících na Letišti Praha přiblížit 16,8 milionům, což představuje 9% meziroční nárůst. Pro příští rok očekává Letiště Praha další růst.
 
V průměru prošlo Letištěm Václava Havla Praha od začátku roku přibližně 46 tisíc cestujících denně. Nejvytíženějším měsícem byl doposud červenec s celkem téměř 1,9 miliony odbavenými cestujícími. Nejvíce cestujících, ke včerejšímu dni přes 1,28 milionů, cestovalo na linkách do Londýna, kam lze z Prahy přímými lety cestovat na všech šest zdejších mezinárodních letišť.
 
„Letiště Praha zaznamenává třetí rok po sobě historický rekord v počtu odbavených cestujících. Za celý rok 2018 očekáváme, že odbavíme o přibližně 1,4 milionů cestujících více, než v roce předešlém. Růst předpokládáme také v roce 2019, a to jak v počtu odbavených cestujících, který může dosáhnout 3 - 5 %, tak v počtu přímých leteckých spojení,“ říká Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.
 
Rekordní počet odbavených cestujících na Letišti Václava Havla Praha v letech 2016 – 2018
 
Rok Počet odbavených cestujících
2016 13,07 milionů
2017 15,41 milionů
2018 (stav k 11. 12. 2018) 16 milionů
 
 
Letiště Praha patří dlouhodobě k nejrychleji rostoucím letištím v Evropě v kategorii 10 – 25 milionů cestujících a roste rychleji, než je evropský průměr. Například za třetí čtvrtletí roku 2018 vykázalo Letiště Praha 9,3% nárůst v počtu odbavených cestujících, zatímco evropský průměr byl 5 %.
 
Na vzrůstající počet odbavených cestujících reaguje Letiště Praha investicemi do rozvojových projektů. „V příštím roce otevřeme nové odbavovací přepážky na Terminálu 1 a celý jeden nový odbavovací ostrov na Terminálu 2. Dokončíme rekonstrukci letadlových stání na prstu B, kde dojde také k celkové modernizaci dvou odletových čekáren. Začneme rovněž s rekonstrukcí a rozšířením třídírny zavazadel,“ říká Václav Řehoř.
 

ZOO Praha získala titulk vizionář 2018

Zoo Praha uspěla v projektu Vizionáři 2018, který oceňuje a propaguje autory zajímavých inovací a neotřelých počinů uplynulého roku. Pražská zoo získala prestižní titul za unikátní kiosky – dotykové obrazovky s integrovanou platební funkcí, které uvedla do provozu loni v létě jako první na světě.

„Porota ocenila zejména dlouhodobou aktivitu zoologické zahrady při zavádění nových technických řešení vedoucích k naplnění jejích cílů v oblasti ochrany přírody a ohrožených živočišných druhů, nicméně přihlédla i k její dlouhodobé excelenci v oblasti chovu zvířat a vzdělávání a výchovy,“ uvedl k ocenění místopředseda odborné poroty projektu Petr Hladík z Technologického centra Akademie věd ČR.

ZOO Praha získala titulk vizionář 2018Pomocí speciálních platebních kiosků umístěných na pěti stanovištích, v horní i dolní části areálu Zoo Praha, mohou návštěvníci přispět na záchranu čtyř ohrožených druhů, jakými jsou kůň Převalského, gorila nížinná, gaviál indický či laoš. Přístroje byly vyrobeny na míru pražské zoo a ta je také jako první na světě použila pro dárcovské účely.

„Tohoto ocenění si velmi vážím. O to více, že jej dostáváme za projekt, jehož cílem je pomoci ohroženým druhům; speciální informační a platební kiosky totiž tuto naši snahu posunuly zase o něco dál. Mé poděkování proto patří nejen odborné porotě, ale zejména společnosti MasterCard za pomoc při vývoji, výrobě a instalaci kiosků,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Návštěvníci se mohou prostřednictvím dotykových obrazovek dozvědět mnoho zajímavých informací o in-situ projektech Zoo Praha a na základě takto získaných informací ihned přispět částkami 50, 100, 200, 300 nebo 499 Kč na jeden ze čtyř projektů. Platbu lze provést dvěma způsoby, a to bezkontaktně platební kartou po přiložení k dotykové obrazovce nebo pomocí digitální platební služby Masterpass při naskenování QR kódu. Oba způsoby platby jsou jednoduché, bezpečné a rychlé.

www.zoopraha.cz

V Modrovousovi drtí smrt lásku v dlani hned od začátku

V sobotu 15. prosince 2018 vstoupí poprvé na prkna Velkého divadla uhrančivý pěvec Modrovous, ke kterému míří fascinované ženy z široka daleka. Hororové melodrama v režii Natálie Deákové s působivou hudbou a magickými obrazy vychází z vlámských variací na středověkou legendu o Modrovousovi. Do titulní role byl obsazen nejen výborný herec, ale i nadaný zpěvák Ondřej Rychlý, krásnou a emancipovanou Purmelende, jež může být pro Modrovouse zkázou i vysvobozením, ztvární Andrea Mohylová.

Francouzská legenda o Modrovousovi hovoří o bohatém šlechtici s modrým vousem, který musí brzy po své svatbě s mladou dívkou náhle odcestovat. Novomanželka, která dostává klíče od zámku a příkaz, aby jeden z klíčů nepoužívala, podlehne své zvědavosti a příkaz poruší. Zrazený Modrovous chce dívku zabít, je však přemožen jejími bratry.  Vlámský lidový příběh se od francouzské legendy liší tím, že Sir Halewyn (Modrovous) vábí dívky, které následně zabíjí, na svůj zpěv. „Autor Sira Halewyna, Michel de Ghelderode, zde ukazuje, že ďábel může mít i krásnou a vznešenou podobu. Dalším výrazným rozdílem v příběhu o Halewynovi je fakt, že hlavní hrdinka se dokáže zlu vzepřít sama, bez pomoci mužů,“ doplňuje dramaturgyně Marie Špalová. Režisérka inscenace Natália Deáková k tématu dodává: „Původně jsme zamýšleli tyto dvě legendy více propojit, ale během přípravy inscenace jsme více pracovali s Ghelderodovou verzí, kde hlavní postava manipuluje s ženami pomocí svého zpěvu.“

V Modrovousovi drtí smrt lásku v dlani hned od začátkuNetypická činohra využije velmi stylizovaného tvaru, kde po celou dobu bude znít hudba Jakuba Kudláče, jenž jako autor scénické hudby spolupracuje s režiséry Štěpánem Páclem, Natálií Deákovou, Miroslavem Bambuškem a Jiřím Adámkem po celé České republice (Národní divadlo Praha, Národní divadlo moravskoslezské, Švandovo divadlo, Divadlo v Celetné, Divadlo na Vinohradech a další). Vedle hudby k divadlu se věnuje i hudbě filmové, kromě krátkometrážních a animovaných filmů zní jeho hudba ve filmu Petra Oukropce Modrý tygr (2012). „K této hudebně dramatické formě jsme se uchýlili, abychom dali vyniknout jak hereckému, tak pěveckému talentu Ondřeje Rychlého, pro něhož bude role Modrovouse poslední rolí, kterou nastuduje jako stálý člen činohry DJKT,“ vysvětluje režisérka. „Je to mé úplně první setkání s Modrovousem a moc se na něj těším. Po princích a mladých zamilovaných je příjemná změna věnovat se o hodně temnější postavě. Také moc rád zpívám, dokonce s přítelkyní Terezou Krippnerovou skládáme naše autorské písně. Ona sama je zpěvačka a herečka a v rámci zkoušení Modrovouse mi přislíbila, že mi s písněmi bude pomáhat, abych těch žen oblouznil co nejvíc,“ komentuje své přípravy na inscenaci Ondřej Rychlý.

Michel de Ghelderode (1898-1962), francouzsky píšící prozaik, dramatik a esejista vlámského původu označovaný za „flanderského Shakespeara“, napsal stovky novel a více než 60 divadelních her. Inspiraci nacházel především v malířství - Pieter Breughel, Jacob Jordaens a Hieronymus Bosch, který přímo ovlivňuje tématiku jeho her, v nichž se objevuje zejména dialog mezi životem a smrtí. „Princip zla se v Ghelderodově díle prolíná a potýká s principem dobra, jako se prolínají život se smrtí. A zlo i dobro je na straně obou, není tu identity zlo-smrt, dobro-život. Proto je nutné ujmout se Ghelderoda proti všem, kdož přehnaně prohlašují jeho dílo za výlučně ,černé‘ “, napsal ve své studii překladatel Jiří Konůpek.
Vstupenky můžete zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.

Představení bude uváděno bez přestávky.

 
Tvůrci a obsazení
 
Modrovous
(Sir Halewyn)
Michel de Ghelderode
 
Překlad                                      Jiří Konůpek
Režie                                         Natália Deáková
Texty písní                                Michel de Ghelderode, David Košťák
Dramaturgie                             Marie Špalová
Scénografie                              Lukáš Kuchinka
Kostýmy                                    Jana Smetanová
Hudba                                       Jakub Kudláč
Pohybová spolupráce              Jarmila Hruškociová
Živá hudba                               Jakub Kudláč, Michal Horsák, Petr Zeman / Lukáš Švehla
 
Sir Halewyn Ondřej Rychlý
Edwiggha, Halewynova matka Apolena Veldová
Purmelende, hraběnka z Ostrelandu Andrea Mohylová
Barbara, její služka Jana Kubátová
Vévoda z Ostrelandu Martin Stránský
Vévodkyně z Ostrelandu Štěpánka Křesťanová
Karol, hrabě z Ostrelandu Marek Mikulášek
Godfrund, velitel hradu Ostrelandu Michal Štěrba
Iwyn, voják Vladimír Pokorný
Griffons, Halewynův zbrojnoš Josef Nechutný
Hylejock, Halewynův zbrojnoš Miloslav Krejsa
Ulford, Halewynův zbrojnoš Marek Mikulášek
Wolventand, Halewynův zbrojnoš Petr Kotora
 
Premiéra 15. prosince 2018 ve Velkém divadle
Nejbližší reprízy 28. prosince 2018 a 15., 18. a 22. ledna 2019

Kde si v zimě užívají české herečky!

Krásné české hory v kombinaci s tím nejlepším z evropského designu. Přesně takovou atmosféru si do Pece pod Sněžkou přišla vychutnat Aňa Geislerová, Mahulena Bočanová, Markéta Hrubešová, Anna Kadeřábková, Sara Sandeva nebo Iveta Vítová, která s manželem vlastní jeden apartmán. Právě v tomto půvabném městečku proběhlo otevření Aparthotelu Svatý Vavřinec. A herečky si svůj pobyt užily se vším, co k horám patří!
 
Kde si v zimě užívají české herečky! Pec pod Sněžkou předhání ostatní horská střediska. Panuje zde totiž klidná a pohodová atmosféra, kterou ocení především lidé přijíždějící do hor opravdu za lyžováním, přírodou a odpočinkem. Již několik let se toto kouzelné místo ocitá i v hledáčku hvězd. Markétu Hrubešovou, jako milovnici jídla, zajímala především nově otevřená hotelová restaurace a její lahůdky. Po dlouhé lyžovačce a procházce totiž jednomu pořádně vyhládne. „Když si pak člověk může dopřát nějakou tu dobrotu je to úplné nebe a zemi. Ale mluvím o úplně jednoduchých pokrmech, které k horám patří. Jen se musí připravit z kvalitních surovin a hlavně s péčí.“ Na naše hory jezdí již několik let a nedá na ně dopustit.
 „České hory jsou krásné, jsou blízko a jsou naše. Na českých kopcích jsem se učila lyžovat, pila první svařák a taky jela „černou“ na běžkách. Mám ráda všechny kopce od východu na západ a skoro bych řekla, že čím déle tím více. V Peci jsem byla několikrát pracovně a mnohokrát prostě jen tak,“ rozplývá se Markéta Hrubešová a dodává: „Naprosto mi vyhovuje pobyt v Aparthotelu. Člověk má své soukromí, může si stravování rozvrhnout podle svého a zároveň je o něj postaráno stejně jako v klasickém hotelu.“
  
I když je Aňa Geislerová spíše městský člověk, tak zimní dovolenou v přírodě si nenechá ujít. „Ráda na horách trávím hodně času a zažívám intenzivní štěstí, ale nejsem úplně horal,“ přiznává. Nejlepší je, pokud jede s rodinou a blízkými kamarády. Netráví celé dny a večery na sjezdovce a chce si užít i relaxaci. „Ideální je kombinace akce a válení. Takže ráno vlítnout na manšestr a hodně lyžovat. Pak se jít válet do wellnessu nebo k bazénku a překulit se do hospůdky. Zimní dovolená je v tomhle nádherná.“ Nebylo tak překvapením, že si v Aparthotelu Svatý Vavřinec ihned obhlédla vinotéku, která je součástí hotelu a také luxusní Krkonošské wellness plné saun a vířivek.

 Kde si v zimě užívají české herečky! I herečka Anna Kadeřábková ráda dělí svůj čas na dovolené mezi sport a odpočinek. „Jezdím na snowboardu, takže se každý rok snažím alespoň jednou vyrazit na hory. Ráno lyžovačka, odpoledne dobrý oběd a zbytek dne strávit odpočinkem ve wellness nebo na procházce. Pec pod Sněžkou mám ráda, byla jsem tam třikrát a pokaždé nám vyšlo krásné počasí. Ráda se tam vracím.“ Na vlek to měla z apartmánů pouhých 100 metrů, takže by si bez zdržování mohla užít sportovních radovánek. A když počasí sportu nepřálo, tak se mohla zabavit v hotelové herně, na golfovém trenažeru ale nejvíce si užívala ve wellnessu ve vířivce.  
Jedna z nejpopulárnějších mladých hvězd Sara Sandeva nám řekla:  „Ideální víkend na horách si představuji buď s rodinou nebo nejbližšími, dlouhé procházky zasněženou přírodou, sem tam si zalyžovat, pak si dát teplý čaj nebo čokoládu a pořádná relax ve wellness,“ a to se jí kromě sněhu více než splnilo.
 
Všechny herečky a další hosté si v rámci zahajovací Grand Opening Party užily vše, co Aparthotel nabízí, od úžasných lahůdek, skvělých drinků, zaujala je i úžasná atmosféra hotelové lobby, vinárna, ale také večerní módní přehlídka sportovních oděvů. Celým večerem provázela okouzlující Mahulena Bočanová, která nový projekt pozvaným hostům představila. V roli moderátorky jí to opravdu seklo. Až do pozdních hodin se pak v Aparthotelu Svatý Vavřinec tančilo a všichni si vychutnávali horskou atmosféru Aparthotelu, který nahradil původní nevzhledný objekt velkoprodejny Sněžka.
 
Jak vlastně vznikl název Svatý Vavřinec?  Na to odpověděl developer projektu ing. Martin Kubík: „Výběr byl jednoduchý, chtěli jsme, aby název měl spojení  se zdejším prostředím a tak jsme Aparthotel pojmenovali po kapli Svatého Vavřince na Sněžce. A když Vavřinec, tak za ambasadora projektu jsme si vybrali olympijského medailistu Vavřince Hradílka.“ sdělil Martin Kubík 
 
Foto: Aparthotel Svatý Vavřinec

Kdo všechno nakonec bude muset jednat chladnokrevně?

Robert Bryndza ve své páté knize s Erikou Fosterovou s názvem Chladnokrevně opět splétá a rozplétá mnohovrstevný příběh a vede nitky ke konci, jenž rozhodně vzbudí silné emoce. A znovu nechá každého, aby si sám odpověděl na otázky, co znamená láska až za hrob, pro co jsou lidé ochotní riskovat nebo kvůli čemu zrazují své přátele…

Kdo všechno nakonec bude muset jednat chladnokrevně?
Jsou věci, na které se nepřipravíte…

Chladné londýnské ráno. Velký kufr, který vyplavila Temže. Detektiv šéf­in­spektor Erika Fosterová a její kolegyně Mossová už tuší, že je uvnitř nečeká pří­jemné překvapení… Ale na to, co do­opravdy najdou uvnitř, když se jim zre­zivělý kufr podaří na několikátý pokus otevřít, nemůže být nikdo nikdy připra­ven…
Byť to není poprvé, co detektiv šéf­in­spektor Erika Fosterová čelí brutální vraždě, kufr s rozřezaným tělem mladého muže vyplavený na břeh Temže ji šo­kuje. O dva týdny dříve bylo navíc nale­zeno v podobném kufru tělo mladé ženy.
Je to jen náhoda, nebo se Erika a její tým budou muset znovu postavit sériovému vrahovi? Co obě oběti spojuje? A co další případy, které se sice staly v jiném okresu a za jiných okolností? Mohou se
i u nich najít nějaké styčné body s přípa­dem těl v kufrech?
 
 
 
416 stran, formát 145 x 205, pevná vazba s přebalem, sametové lamino, 399 Kč
 
Spot ke knize: https://www.youtube.com/watch?v=w78Horo3FJg

Kdo všechno nakonec bude muset jednat chladnokrevně?O autorovi:
Robert Bryndza je britský autor žijící trvale na Slovensku se svým man­želem Jánem. Jeho prvního thrilleru, Dívky v ledu, se v zahraničí již pro­daly více než dva miliony výtisků, byl označen jako The Wall Street Journal a USA Today bestseller a práva byla prodána do devětadvaceti jazyků. The Girl in the Ice (Dívka v ledu) je první díl poutavé série s vyšetřovatelkou Erikou Foste­rovou. I jeho další pokračování Night Stalker (Noční lov), Dark Water (Temné hlubiny), Last Breath (Do posled­ního dechu), Cold Blood (Chladnokrevně) a Deadly Secrets se drží na předních příčkách nejprodávanějších knih a na dalších případech Eriky Fosterové Robert Bryndza pracuje. Kromě této série je taktéž autorem romanticky a humorně ladě­ných za­hraničních bestsellerů.
Více o autorovi je možné se dočíst na webových stránkách www.robertbryndza.com, Twitteru @RobertBryndza či na Face­booku a Instagramu.
 

Ohlasy:
Opět se vyplatilo čekat na další díl, protože příběh byl opět naprosto skvělý, a to podle mě natolik, že jsem musela přerovnat i svůj žebříček oblíbených Bryndzovek. Chladnokrevně u mě totiž naprosto převálcovalo mé nejoblíbenější Temné hlubiny a získává tak první místo na mém stupni vítězů.
– Šárka, Deník jedné knihomolky
 
Troufám si tvrdit, že se jedná zatím o nejlepší knihu, kterou Robert napsal. Všechno je opravdu pečlivě promyšlené a čtenář se stává posedlým v touze držet knihu v ruce a číst a číst. Vlastně ne, doslova hltat stránku za stránkou, jen aby věděl, jak celý příběh vlastně skončí.                      
  – Jana, Pinky v knihách

 
Celou knihu slupnete jako malinu a na konci budete nadávat, že to není delší. Je to #musthave tohoto pololetí!                                                                    – Darina, Darameganknihy
 
K dispozici na vyžádání:
 • PDF knihy
 • recenzní výtisky
 • ukázky
 • knihy do soutěže
Poptávejte i předchozí knihy: Dívka v ledu, Noční lov, Temné hlubiny, Do posledního dechu
 

Čeští ekologové postavili na Papui Nové Guinei výzkumný jeřáb, slavnostnímu otevření přihlíželi i lesní duchové

Papuánské výzkumné centrum Binatang (New Guinea Binatang Research Centre), které založil a vede český ekolog Vojtěch Novotný z Biologického centra AV ČR, včera slavnostně otevřelo svůj největší výzkumný nástroj – padesátimetrový jeřáb ke studiu lesní ekologie. Tento nově postavený jeřáb se stal osmým na planetě a patří mezi tři výzkumné jeřáby, které jsou umístěny v tropickém deštném lese s chráněným územím. Využívat jej budou pro své biologické a ekologické experimenty vědci z celého světa.

Čeští ekologové postavili na Papui Nové Guinei výzkumný jeřáb, slavnostnímu otevření přihlíželi i lesní duchové

Jeřáb s názvem Kalim Koil Batet (KAKOBA) je 45 metrů vysoký a má padesát metrů dlouhé rameno, díky němuž se badatelé dostanou do korun stromů na rozloze téměř jednoho hektaru lesa. Je postaven v nížinném pralese u vesnice Baitabag v oblasti Madang v severovýchodní části ostrova Papua Nová Guinea. Nákladná a velmi náročná stavba jeřábu v těžko přístupném terénu tropického pralesa byla financována z prestižního evropského grantu profesora Vojtěcha Novotného (ERC Advanced grant), který se zaměřuje na výzkum biodiverzity a složitých vztahů lesních ekosystémů.


 
Čeští ekologové postavili na Papui Nové Guinei výzkumný jeřáb, slavnostnímu otevření přihlíželi i lesní duchové
Jeřáb byl uveden do provozu ve středu 5. prosince při velké celodenní slavnosti, které se zúčastnili reprezentanti všech univerzit a výzkumných ústavů v zemi, politici, média, zástupci místních komunit, ochrany přírody a široká veřejnost. Na ceremonii vystupovaly tři skupiny domorodých tanečníků, vesnická hudební skupina a byli přivoláni i lesní duchové. „Jeřáb je dokonalým příkladem trvale udržitelného projektu.


Stařešina vesnice, na jejichž pozemcích jeřáb stojí, slíbil, že se o něj budou starat až do druhého příchodu Ježíše Krista na zem,“ prozradil Vojtěch Novotný. Jeřáb má i vlastní muzeum a informační centrum, které nabízí výlety do třísethektarového území nížinného pralesa v této oblasti. 

Výzkumná stanice Binatang byla založena v roce 1997 a za dobu své existence si vydobyla mezinárodní prestiž. Soustředí se na poznání biodiverzity tohoto ostrova a zasloužila se mimo jiné i o zpřesnění odhadu počtu druhů hmyzu, které žijí na naší planetě. Výsledky týmu profesora Novotného přispívají k obecnému pochopení ekologických principů. Studium složitých vztahů rostlin a zvířat v tropickém lese, kde spolu na až 500 druzích dřevin může žít 10 tisíc druhů hmyzu, umožňuje lépe porozumět i zjednodušeným lesům u nás doma. Poznatky jsou rovněž důležité pro ochranu biologické rozmanitosti lesů.
 

Odložené životy: Rohingové žijí v zoufalých podmínkách

Odložené životy: Rohingové i po roce žijí v zoufalých podmínkách a čelí nejisté budoucnosti
Uplynul již rok a půl od chvíle, kdy z Myanmaru začali ve velkém utíkat Rohingové do Bangladéše. Postupně jich prchlo přes 700 tisíc. Uvázli přitom v kruhu utrpení a sužuje je špatný zdravotní stav, což je výsledkem špatných životních podmínek v nahodile vzniklých provizorních táborech. Negativní roli hraje i odmítání jejich právního postavení. 

Odložené životy: Rohingové žijí v zoufalých podmínkáchDne 25. srpna 2017 zahájila myanmarská armáda nové operace proti Rohingům, což sebou přineslo rozsáhlé násilí a zkázu, které vyústily v útěk více než 706 tisíc lidí do sousedního Bangladéše. Připojili se tak k více než dvěma stům tisícům těch, kteří uprchli do Bangladéše při předchozích vlnách násilí. Celkový počet Rohingů v bangladéšském Cox's Bazar narostl na více než 919 tisíc.
Lékaři bez hranic tam během dvanácti měsíců poskytli v devatenácti zdravotnických zařízeních nebo mobilních klinikách více než 656 200 zdravotnických konzultací. Zpočátku více než polovinu pacientů ošetřovali kvůli zraněním způsobených násilím. Brzy se objevily další zdravotní problémy související s nehygienickými podmínkami v přeplněných táborech.
 
„Je nepřijatelné, že vodnatý průjem zůstává jedním z největších zdravotních problémů, s nímž se v táborech potýkáme. Infrastruktura, která by pomohla pokrýt byť jen ty nejzákladnější potřeby obyvatelstva, stále není na místě. A to má zásadní vliv na to, jak tam lidé žijí,“ říká Pavlo Kolovos, vedoucí mise Lékařů bez hranic v Bangladéši.

Bangladéš ukázal výjimečnou velkorysost tím, že otevřel uprchlíkům dveře, avšak po dvanácti měsících je osud Rohingů stále velice nejistý. Hostitelské státy v regionu jim upírají formální právní status. A to navzdory tomu, že jsou uprchlíky a kvůli Myanmaru jsou bez státní příslušnosti. „Vlády a organizace, které se ve věci angažují, je udržují ve stavu neustálé nejistoty a zranitelnosti – činí tak tím, že odmítají uznat právo Rohingů na status uprchlíka, nebo jim dát nějaký jiný právní status," podotýká Kolovos. Kromě toho ti, kteří mají vliv na vládu Myanmaru, nevyvinuli tlak na to, aby Myanmar přestal s pronásledováním Rohingů. Tedy, aby přestal s tím, co vede k jejich vysídlení.

Odložené životy: Rohingové žijí v zoufalých podmínkáchJe to oblast monzunů. A uprchlíci nemají k dispozici pevné stavby
Rohingové jsou už dlouho v Myanmaru vyloučeni ze zdravotní péče, což znamená, že je u nich velmi nízká proočkovanost. Preventivní zdravotní opatření jsou proto zásadní. Očkovací kampaně podporované Lékaři bez hranic přispěly k prevenci vypuknutí cholery a spalniček a k omezení šíření záškrtu. 
„Na přelomu listopadu a prosince 2017 se v táborech potvrdila ohniska žloutenky, spalniček a bohužel také záškrtu. Přitom záškrt díky očkování z planety téměř vymizel. Očkuje se proti němu od roku 1946 a očkovaný člověk neonemocní. Jenže Rohingové nemají přístup ke zdravotní péči už několik generací a očkovaní nejsou,“ přibližuje farmaceut Stanislav Havlíček, který působil na misi Lékařů bez hranic v oblasti Cox´s Bazar od loňského prosince do letošního března.

Snaha o poskytování dlouhodobé a plošné humanitární pomoci je omezena. Děje se tak pod záminkou, že se Rohingové brzy vrátí do Myanmaru. Podmínky, které Rohingové musejí snášet v náhodně budovaných a provizorních táborech, nesplňují mezinárodní humanitární normy. Uprchlíci stále žijí ve stejných dočasných plastových a bambusových přístřešcích, které byly postaveny po jejich příchodu.
„V oblasti, kde jsou běžné cyklóny a monzuny, nemají rohingští uprchlíci k dispozici téměř žádné pevné stavby, což má vliv na jejich pocit bezpečí a důstojnost,“ přibližuje Kolovos. Jeden uprchlík, se kterým Lékaři bez hranic hovořili, popsal, jak zranitelně se jeho rodina v táboře cítí: „Když prší, sedíme všichni spolu, celá rodina (držíme příbytek), aby nám dům neuletěl. V noci je tu hrozná tma, nemáme žádné osvětlení."

Odložené životy: Rohingové žijí v zoufalých podmínkáchVzhledem k násilí, jemuž byli Rohingové v Myanmaru vystaveni (a traumatům, která to způsobuje) je rovněž nedostatečná i péče o duševní zdraví a péče o zranění způsobená v důsledku sexuálního a genderově motivovaného násilí. Komplikace působí také nevyjasněný právní status Rohingů. Kromě toho jsou Rohingové drženi v táborech a většina v nich má špatný přístup k čisté vodě, latrínám, vzdělání, pracovním příležitostem a zdravotní péči.
Je tudíž zapotřebí nalézt trvalejší řešení situace, jelikož vysídlení rohingských uprchlíků pravděpodobně potrvá delší dobu. „Faktem je, že stovky tisíc Rohingů byly vysídleny po mnohá desetiletí v Bangladéši i jinde a může trvat další desetiletí, než se budou moci bezpečně vrátit do Myanmaru, pokud k tomu vůbec dojde. Rozsah a míra utrpení Rohingů si zaslouží mnohem výraznější reakci – na místní, regionální i globální úrovni. Zároveň musí pokračovat tlak na vládu Myanmaru, aby zastavila svou kampaň proti Rohingům," uzavírá Kolovos.

Lékaři bez hranic pracovali v Bangladéši poprvé v roce 1985. Od roku 2009 provozují zdravotnické zařízení a kliniku poblíž provizorního tábora Kutupalong v oblasti Cox's Bazar a nabízejí komplexní základní a pohotovostní zdravotní péči, jakož i lůžkové kapacity a laboratorní služby pro rohingské uprchlíky a místní komunitu. V reakci na příliv uprchlíků do Cox's Bazar Lékaři bez hranic významně navýšili svou přítomnost v oblasti a výrazně rozšířili činnost, která zahrnuje zajištění vody, sanitaci a lékařské služby. Lékaři bez hranic také poskytují zdravotní péči Rohingům a dalším marginalizovaným komunitám v Malajsii a Myanmaru. Jinde v Bangladéši působí ve slumu Kamrangirchar v hlavním městě Dháce, kde poskytují péči o duševní zdraví, reprodukční zdravotní péči, služby k plánovanému rodičovství, poporodní poradenství a také program ochrany zdraví zaměstnanců továren.
 
 

Europark Praha a Hanka Kynychová se letos postarají o hezčí Vánoce dětí v dětských domovech

V předvánočním čase je třeba myslet i na ty, kteří neměli v životě tolik štěstí. Své o tom vědí i známé tváře, které neváhaly a přišli do pražského obchodního centra Europark podpořit již čtrnáctý ročník akce Dopisy Ježiškovi. Akci letos poprvé zaštítil Nadační fond Hanky Kynychové, který již dvanáct let pořádá oblíbený charitativní taneční projekt pro děti z dětských domovů: Hejbejte se a zpívejte s Hankou Kynychovou. A právě děti z dětských domovů budou mít díky akci Dopisy Ježíškovi hezké Vánoce.

Děti z dětských domovů, spolupracující právě s Hankou Kynychovou, si mohly napsat svoje přání a návštěvníci Europarku pak jejich přání plní. „Mnoho let jsem si přála vánoční strom splněných přání. Když mi letos moje manažerka Kačka Fingralová řekla, že nás oslovil Europark, a že se mi moje přání konečně splní, byla jsem šťastná. Do akce se přihlásilo 349 dětí z dětských domovů z celé České republiky a přání ze stromečku v Europarku pomalu mizí, což je krásné,“ sdělila známá cvičitelka.

Europark Praha a Hanka Kynychová se letos postarají o hezčí Vánoce dětí v dětských domovechNa předvánoční setkání, kde byla letošní akce Dopisy Ježíškovi představena, dorazila i celá řada známých tváří, které Nadační fond Hanky Kynychové podporují již mnoho let. Linda Finková, Petr Kutheil a Adéla Částková neváhali a odpolední program v oblíbeném obchodním centru v Praze ve Štěrboholech zpestřili svým zpěvem. Zároveň svěřili, jak tráví Vánoce. Linda Finková má prý v ulici nejkrásnější dům, co se světelné výzdoby týká. To Petr Kutheil tráví naprosto tradiční Vánoce a nyní má myšlenky jen na svojí nově připravovanou desku.

Dorazili také moderátorky Jana Adamcová, Kristina Kloubková, tanečnice Libuška Vojtková – Rohlíčková, oblíbený fotbalista Pavel Horváth či herečka Denisa Pfauserová. Kristině Kloubkové, Libušce Vojtkové - Rohlíčkové a Pavlu Horváthovi jsme byli v patách a zjistili jsme, že si ze stromu přání vybrali a neváhali zakoupit dětem z dětských domovů dárečky, aby jejich Vánoce byly o něco hezčí.  Kristina Kloubková si vybrala sportovní tašku a Pavel Horváth zase technické vymoženosti. Odměnou za jejich dobrý skutek jim bylo ručně vyrobené přáníčko, které obdrží každý, kdo se rozhodne dětem dáreček koupit. Chcete-li i vy udělat dobrý skutek, máte možnost až do 18. 12. 2018 v Europarku Štěrboholy.  
 

Je těžké být manželkou vojáka a nechtěla jsem to… Ale nelituji!

Když jsem začala chodit se svým budoucím manželem (vojákem), přesněji brát náš vztah vážně, nadhodila jsem mu, aby si našel jiné zaměstnání. Po pár měsících, po uši zamilovaná do „pana dokonalého“, jsem už snila o budoucím životě s ním – od destinací společných dovolených, přes uspořádání svatby na zámecké zahradě, až po vize, jak skvělý by byl táta pro „mé“ děti. Ale v žádném z těchto snění jsem nefigurovala jako manželka vojáka…

Je těžké být manželkou vojáka a nechtěla jsem to... Ale nelituji!Dějství první – jak jsem nechtěla spojit svůj život s vojákem
Moji rodiče se rozvedli, když mi bylo devět, zůstala jsem s maminkou, která se o tři roky později znovu vdala a za další tři roky znovu rozvedla. Z pro mě tehdy (možná dodnes?) malicherných důvodů. Tím více jsem se už od puberty utvrzovala v přesvědčení, že já to nesmím zopakovat.
Najednou mi bylo 24, byla jsem už poněkolikáté, ale tentokrát „jinak“ tak strašně zamilovaná… Přesto opatrná. Když jsem si měla připustit, že můj vyvolený bude ke všem těm běžným nástrahám, které rozvracejí vztahy, ještě sloužit v armádě, vyhodnotila jsem to jako obrovskou překážku. Od nasazení v misích, přes riziko opakovaného stěhování, po těžko představitelný život, kdyby se mu něco stalo.
Jedna věc je, že zamilovaný člověk negativa vytěsňuje, ale já si už v pubertě vytkla za „životní program“ nepřipustit, aby moje děti zažily rozvod, natož dva, ztrátu otce z horšího důvodu už vůbec ne. Takže, když jsem se zamilovala do vojáka, jakkoli byl ve všech dalších ohledech báječný, došlo to tak daleko, že jsme se kvůli té „překážce“ (pochopitelně o změně práce nechtěl ani slyšet, žil svůj sen) rozešli.
On pocházel z harmonické rodiny a stát se vojákem byl jeho dětský sen, ve svém životním plánu „sloužit vlasti a být dobrým manželem a otcem“ nespatřoval sebemenší rozpor. Vnímal to (a dodnes vnímá) jako nejvyšší ctnosti a životní mety, takže si dost dobře neuvědomoval/nedokázal připustit, že můj pohled byl tehdy jiný, plný otázek a obav, že v případě spojení našich životních drah bych tedy já musela opustit celý svůj dosavadní životní rámec.

Ne v tom smyslu, abych se hned někam stěhovala, změnila svoji práci nebo zůstala hned na půl roku sama, jenže mně právě stačilo to vědomí, že to tak dříve či později bude, což pro mě bylo totéž, jako „rovná se strádání a rozvod“. Oba dva jsme byli svému dosavadnímu způsobu života přivyklí, měli jej rádi, protože ani neznali nic jiného.

Tak jsme se rozešli – tzv. z rozumu (mého). Už za pár týdnů jsem nabyla dojmu, že život bez něj je daleko horší, než by býval byl život s ním. Tak jistě, zamilovaný člověk má nasazeny pověstné růžové brýle a na povel se neodmiluje, ale i tak, nebo přesto… Rozhodla jsem se „pochlapit“ a akceptovat, že pokud chci být s ním, tak tedy i s jeho druhou láskou – armádou. Bojovat o něj, bojovat s ním. Být slabá do té míry, že podlehnu citu, být silná do té míry, že si za to ponesu následky. (Napadá mě – není právě tohle definice přechodu od zamilování k lásce?)

Je těžké být manželkou vojáka a nechtěla jsem to... Ale nelituji!Dějství druhé – od úvah do reality
Předchozí snad vyznělo romanticky, ale když jsme se k sobě vrátili, začali budovat a prohlubovat náš partnerský vztah, všechno tím teprve začalo. Vnímala jsem to jako závazek vůči němu i sobě samé – udržet a ještě posílit ten vztah. Ačkoli byl často pryč…
…A přestože mnohokrát propásl všechny ty „zásadní události“: narozeniny, výročí, někdy i Vánoce (vlastně, časem jsem začala považovat za výhodu, že 24. prosince je mám se svými rodiči a o pár dní, jednou i o pár měsíců, později znovu s ním – kdo jiný si užije řízky, salát a rozbalování dárků dvakrát ročně?), později už nešlo jen o naše svátky, ale i první kroky, narozeniny, besídky a další události v životech našich dětí… No, abych byla upřímná, slavit se dá cokoli kdykoli, podělit se na dálku o radosti i starosti s dětmi, které rostou jen jednou, je těžší, třebaže tedy pobíhá kolem zbytek rodiny. Každopádně, žít se s tím dá.

Musela jsem se smířit také s tím, že budu muset potlačit mnohé své ambice, protože zatímco on je profesionální voják, ze mě se stává profesionální manželka a matka. Ne snad, že by to do značné míry nebyla úloha žen obecně, ale pokaždé, když s vámi manžel nemůže být, musíte tak nějak kromě zvládnutí svojí role ještě suplovat tu jeho (a zapojení nové televize je z toho to nejmenší).
Musela jsem taky přijmout, že nebudu mít zdaleka tolik věcí pod kontrolou – že vám dovolenou nebo přesčas naplánuje zaměstnavatel, je jedna věc, ovšem armáda určuje daleko více věcí a daleko méně předvídatelně. A nejen armáda, ale ti, kdo rozhodují o jejím nasazení (při povodních vyšší moc, při misích nějaké mezinárodní organizace a zájmy) – to jsem se naučila buď si nějak nastudovat, zdůvodnit, nebo naopak pominout.

Musela jsem se vyrovnat s tím, že okruh jeho přátel, proto do značné míry i mých, tvoří další vojáci, potažmo jejich manželky. A kdykoli se něco zlého stane komukoli z nich, vlastně i těm, které jsem osobně nepotkala, rozbuší se mi srdce a stáhne žaludek. (Jsem učitelkou v mateřské školce a jakkoli cítím jistou „stavovskou“ účast, tak – samozřejmě – když zemře, sic tragicky, učitel/ka z vedlejšího okresu, ani to nevím, nejsou toho plné televize.)

Dějství třetí – jsem hrdá, jsem šťastná
Nezkrácené pokračování článku naleznete ZDE

Redakčně kráceno
 

Kdo z muzikálu Galileo se nevešel do kostýmu?

Přípravy na znovuuvedení muzikálu Galileo jsou v plném proudu a neminou ani ty největší hvězdy. Po patnácti letech se schází hvězdné obsazení v produkci Divadla Hybernia a pod taktovkou Janka Ledeckého se chystají na únorovou premiéru. Tvůrcům se podařilo dát dohromady téměř celou původní sestavu a kostýmní výtvarnice Simona Rybáková, oceněná letos Českým lvem, má za sebou první zkoušku kostýmů s herci. Té se účastnila i Ivana Chýlková, která si opět zahraje Gianu di Medici.
 
Kdo z muzikálu Galileo se nevešel do kostýmu?Vybavit herce na muzikál není otázkou pár týdnů. Kostýmní výtvarnice Simona Rybáková se inspirovala výletem do Florencie a pak došlo na samotnou realizaci. „Příprava před 15 lety byla dlouhá a důkladná. Výběr materiálů a šití trvalo skoro tři čtvrtě roku. Spolupracovali jsme s mnoha českými výrobci, kteří už dnes neexistují,“ vzpomíná. Pro každou roli a její alternaci pak vytvořila až 4 kostýmní komplety pro jednotlivé situace v ději. Není pochyb o tom, že to byla velmi pečlivá práce, neboť se došívá minimálně a kostýmy se zachovaly v dobrém stavu. Ale zachovali se v dobrém stavu i samotní herci? „Většina aktérů se fyzicky zásadně nezměnila,“ prozrazuje Rybáková s tím, že navzdory předvánočnímu hodování nemusela nikomu povolovat kostým.
 
Se svými kostýmy se po tolika letech setkala i Ivana Chýlková, která si spolupráci se Simonou Rybákovou nemůže vynachválit. Já jsem milovnice Simony Rybákové, která navrhuje kostýmy pro Galilea. Dělala jsem s ní spoustu projektů od divadla přes filmy a to je opravdu snová spolupráce. Co se týče její invence, provedení, spolehlivosti, jejího pohledu na danou postavu a člověka, který ji ztvárňuje. Je to žena, která je ve svém oboru extra třídaříká herečka a dodává, že správně vymyšlený kostým člověku dokáže určit postavení těla, chůze, gest a pokud navíc člověk vnímavý, může si díky kostýmu půjčit a užít i něco jiného, než na co je běžně zvyklý. „Kostým na Gianu, kterou hraju, je díky Simoně, impozantní a efektní. Zkrátka polovina postavy je hotová. Já už musím dodat jen hraní a zpěv a pak - vyrazit na jeviště,“ shrnuje herečka své pocity po zkoušce.
 
Své role ale Chýlková vždy nechává vždy na jevišti, ať jsou jakkoliv zajímavé. „Jsem někdo jiný, než ona. I když se určitě někteří mylně domnívají, že jsem v reálném životě jako Giana. Nikomu to rozmlouvat nebudu. Respekt nás udržuje v bezpečné zóně,“ říká.
 
Kdo z muzikálu Galileo se nevešel do kostýmu?Do muzikálu Galileo se všichni účinkující vrátili s nadšením. Janek Ledecký se o roli Galilea bude dělit s Tomášem Novotným, Sabinu Laurinovou a Dashu uvidí diváci v roli Mii, Ivana Chýlková bude alternovat s Elin Špidlovou, Bohouš Josef a Petr Kolář si zahrají Giordana Bruna, Ivan Vodochodský a Mojmír Maděrič v rolích kardinálů, Josef Vojtek a Tomáš Trapl  zahrají otce Inchofera,  Dušan Kollár se objeví v roli kardinála Maffera Barberiniho. A to ještě není úplný výčet hvězd, které v muzikálu uvidíte.
 
Premiéra muzikálu proběhne 6. 2. 2019 a lístky mizí raketovou rychlostí. Muzikál patřil ve své době k nejúspěšnějším hudebním projektům a divákům má rozhodně co nabídnout i v současné době.
 
„Jeden muž, jedna pravda, jedno slunce, jedno náboženství, jedna láska, jedna země, jedna otázka, jedna odpověď, a přece se točí – a co jsi schopen obětovat ty?“
 
Foto: Divadlo Hybernia
 

Přijde dneska Mikuláš?

Pro děti je prosinec jedním z nejoblíbenějších měsíců! Proč? Dávno jsou pryč doby, kdy by se dítě těšilo na sníh… Prosinec je mnohem víc než kdy jindy doslova synonymem pro žně – DÁRKY a SLADKOSTI celý měsíc! Dnes je 5. prosince a u nejedněch dveří bude stát Ježíškův předvoj, obávané trio v čele s bělovousým starcem. Přijde MIKULÁŠKdo byl myrský biskup Mikuláš? Jaké činy a jsou s ním podle legendy spojeny? Chodí 5., ale svátek má až 6. prosince…Jak to teda je?!
 
Přijde dneska Mikuláš?Kdo byl biskup Mikuláš? Mikuláš se narodil kolem roku 250 ve městě Patara (dnešní Turecko) do rodiny bohatých a velmi zbožných křesťanů. Žil tak pravděpodobně nad poměry tehdejší doby. Podle legendy po smrti rodičů rozdal všechen majetek chudým. Aby unikl projevům vděčnosti, vydal se na pouť do Palestiny. Ve městě Myra toho času zemřel biskup a novým se měl stát ten, kdo první vstoupí následujícího rána do chrámu… A tím někým nebyl nikdo jiný, než náš hrdina příběhu, sirotek a poutník, Mikuláš.  Mikuláš zprvu odmítal, ale nakonec biskupský úřad přijal a vykonával ho řádně a svědomitě až do své smrti. V době kolem roku 345  totiž docházelo k mohutnému pronásledování křesťanů, kteří byli zavíráni a mučeni. To se nevyhnulo ani Mikuláši a 6. prosince byl umučen k smrti. Na toto datum připadá jeho svátek dodnes. Během svého života učinil mnoho dobrých skutků, pomáhal chudým a zastával se nespravedlivě odsouzených. Proč ale chodí o den dřív? Odpověď je prostá – pravý sluneční čas. Až do zavedení mechanického „německého“ času v roce 1547 pro lidi začínal nový den západem slunce, resp. východem první večerní hvězdy, nikoliv až půlnocí.
 
Svatý Mikuláš byl uctíván nejprve na Balkáně, postupně se jeho oslavy začaly šířit i do východní Evropy. Zhruba od 8. století je patronem Ruska. Mimochodem ve východní církvi je druhým nejuctívanějším svatým, hned po Panně Marii.  Západoevropské státy přijímají kult Mikuláše až kolem 10. století. Nejstarší záznamy o mikulášské nadílce na našem území se datují do 14. století. Je uctíván jako patron celé řady povolání: námořníků, obchodníků, lékárníků, prostitutek, ale také dětí, studentů a všech nespravedlivě odsouzených. Kde se vzala mikulášská nadílka? Legenda vypraví příběh o třech sestrách z nuzných poměrů, jejichž otec neměl dostatek peněz na věno, a tak se rozhodl, že je pošle do nevěstince, aby si na něj vydělaly. Naštěstí pro ně se objevil Mikuláš, který jim nechal za oknem zlaťáky a ony s touto živností mohly přestat. V té mírnější verzi se Mikuláš objevuje dřív, než holky začnou šlapat…
 
Přijde dneska Mikuláš?Nerozlučná trojice… Kde se vzal anděl s čertem? S tím nám pomohou opět legendy. První vypraví o tom, jak Mikuláš zachránil loď plnou námořníku v bouři. Námořníci vzývali Mikuláše, který se náhle objevil. Mikuláš se náhle objevil a ukázal na zadrhnutá lana, mezi kterými seděl čert. Druhá legenda popisuje příběh o tom, jak si Bůh chtěl povolat Mikuláše k sobě. Mikuláš prosil Boha, aby pro něj poslal své anděly… a tak se také stalo. Mikulášská trojice je dokonalou připomínkou toho, jak to v životě vlastně chodí… Dobro a zlo kráčejí světem společně. Vedle štědrosti (Mikuláš), kráčí společně i dobro (anděl) a zlo (čert)…
 
Vidíte? Nakonec je to dobro přeci jen v přesile, takže by mělo vyhrát… nejen nad lží a nenávistí.
 
 
 

Jan Cina je Malý princ

Světové premiéry se již tento týden 6. prosince v divadle Studio DVA dočká hudební projekt Malý princ. Příběhem na motivy jednoho z nejznámějších děl moderní světové literatury Antoina de Saint-Exupéryho diváky v hlavní a jediné roli provede Jan Cina. Jedinečnou symfonickou hudbou a písňovými texty přispěl skladatel Kryštof Marek​ a režie se ujal Šimon Caban.

Jan Cina je Malý princTvůrci sami říkají, že připravili představení, které není ani pohádkou, ovšem ani filozofickým traktátem. Diváci by se neměli při sledování nechat ovlivnit strachem, že něčemu nerozumí, ale zkusit věci nechat plynout. „Těšíme se na všechny, kteří jsou ochotni zapojit svoji fantazii,“ dodává režisér Šimon Caban.

Jak převést těžko hmatatelné věci do jevištního jazyka, aby to bylo srozumitelné, ale aby zůstala křehkost a nepolapitelnost slavného příběhu, se snaží vysvětlit představitel hlavní a jediné role Jan Cina. „Scénu jsme si „zabordelili“ spoustou hraček a věcí a v tom si tak žijeme a tvoříme. Příběh se každého z nás dotýká jinak, podle fáze života, ve které se nacházíme.“

Jan Cina si monolog ze závěru knihy Malý princ, připravil dokonce již k příjímacím zkouškám na pražskou Konzervatoř. „..sám jsem se při přípravě dojímal, ale nikdy jsem ho nepředvedl. Komise si ho nevybrala, tak se k němu po 15 letech vracím. Snažím se hledat Malého prince v sobě,“ říká Cina a pokračuje, „Myslím, že je to jeden z mých největších úkolů po mnoha stránkách. Procházím stavy od úplného nadšení až po noční můry. Uvidíme, kam se vydáme a kam dojdeme po cestě s Malým princem.“
V současné chvíli jsou v divadle Studio DVA naplánované reprízy až do března 2019.  K představení vychází CD, které bude k zakoupení pouze v divadle a na jeho e-shopu.
 
Scénář: Šimon Caban ve spolupráci s Darinou Abrahámovou 
Symfonická hudba a texty písní: Kryštof Marek
Režie: Šimon Caban
Scéna: Jakub Kopecký
Kostýmy: Simona Rybáková

Hraje: Jan Cina
Ze záznamu: Růže: Martina Placrová, Had: Szidi Tobias, Liška: Monika Absolonová, Země: Lenka Audolenská, Ondřej Izdný, Athina Langoská, Lucie Novotná, Radek Seidl, Peter Strenáčik, Jan Šrámek
 
Foto: Václav Beran, divadlo Studio DVA
 

Desatero pohádkového manžela

Desatero pohádkového manželaBylo, nebylo… Za devatero horami a devatero řekami… žila, byla jedna princezna… možná to nebyla princezna, ale prostá dívka posluhující zlé nevlastní maceše… Možná to byla holka, co neposlechla rodiče a strkala prsty, kam neměla - ne jezinka z Budlínka, Šípková Růženka! Nebo to byla holka, která si užívala zakrslou mužskou společnost a čekala na toho pravého? No, koneckonců, to je jedno… každý pohádkový hrdina bojuje o tu svoji vyvolenou… dívku, princeznu, hraběnku, královnu… a jak se blíží čas pohádek, pojďme se podívat na to, na čem jsou české pohádky postavené, aneb co musí splňovat pohádkový manžel / princ / aspirant na krále.
 
Desatero pohádkového manžela (prověřeno generacemi malých i velkých divaček):
 
 1. Prim má odvaha… Která by nechtěla nebojácného frajera! Poseroutka za vámi do pekla nebo k drakovi nepoběží. Co třeba Nebojsa? Statečný kovář?
 2. Nerozhoduje majetek! Švarný mládenec má stejnou šanci jako zámožný princ…
 3. Už vůbec nerozhoduje outfit… Roztrhaná kazajka nebo padnoucí kabátek? Na to se nehraje, v boji o vyvolenou oblečení stejně většinou přijde k újmě. Benefitem je brnění. Problém je, pokud chcete uběhat draka… brnění značně omezuje mobilitu a v případě zvýšeného žáru vás pravděpodobně popálí, nebo se roztaví. Doporučeno na dřevcové souboje a šerm.
 4. Neporovnávají se auta, ale koně… Když není kůň, postačí osel… Pokud není osel, tak boty… Pohádkový frajer - hipster je ten, který chodí bos. Ale kdo by nechtěl štramácké červené holínky Ivánka z Mrazíka, že?
 5. Výhodu má ta ten, který ovládá hru na hudební nástroj, potažmo dokonce sám zpívá… Asi do věžíííí… Která by odolala Waldovi v notoricky známé Noci na Karlštejně? Nebo snad Jan Čenskému v kterékoliv pohádce, která Vás dámy, napadne.
 6. Ovládání sečných, bodných nebo střelných zbraní je samozřejmost. Pokud nedisponuje ani jednou toto dovedností, musí být chytrý, ideálně se jmenovat Honza. Pokud má buchty v uzlíku, má vyhráno… problém je, pokud narazí na Nesmrtelnou tetu. Baba dělá nepříjemnosti…
 7. Nepodceňuje existenci nadpřirozených postav … Princové jsou na draka… Za humny je drak… Když draka bolí zub… Z pekla štěstí… S čerty nejsou žerty… To už je výčet, který je na pováženou.
 8. Památeční šperk po rodičích a srdcervoucí historky z dětství / války nejsou na škodu. Prsten po mamince udělá dojem… šperky má ráda každá holka.
 9. Na řemesle nezáleží… princ, zedník, kominík, pekař, voják, mlynář, kuchtík, zloděj nebo dezertér… Každý nakonec najde tu pravou… pohádka má ŠŤASTNÝ KONEC PRO VŠECHNY. Nedělá třídní rozdíly.
 10. Trpělivost! ANO, tak to je opravdu nezbytná vlastnost… PROČ? Růženka spí sto let a než se prosekáte k zámku, tak to chvilku potrvá… Pak jsou tady úkoly, jeden až tři… První nejlehčí, třetí zpravidla ohrožuje život a při jeho nesplnění jednoduše GAME OVER. Pak taky věčné trmácení křížem krážem po světe, spíše neúspěšné…
 
…No, hodně štěstí při hledání, milí stateční… ale když najdete, stojí to za to. Stačí jeden úsměv té (vaší) vyvolené a vše je rázem zalité sluncem. Žádná únava, rány nekrvácí a všechny trampoty světa jsou tatam. Už zbývá požádat jen pana otce, případně krále, o ruku jejich dcery…
 
Zazvonil zvonec a pohádky je konec.
 
www.maccafe.cz
Getrun
MacCafe.cz
redakce@maccafe.cz
(c) MacCafe.cz | realizace 3Nicom